Monitor do laptopa

Laptopy mają spory potencjał, ale żeby były jakkolwiek mobilne, wielkość ich matryc musi być w miarę nieduża. To znaczy, że do gier, ale też do wielu zadań w pracy, warto by było podłączyć zewnętrzny monitor. Jego wybór wcale nie jest łatwym zadaniem, dlatego dzisiaj przybliżę temat wyboru najlepszego monitora do laptopa.

Cztery kluczowe parametry monitora do laptopa

Najlepszy monitor zewnętrzny do laptopa musi spełniać podstawowe wymagania użytkowe. W skrócie – to znaczy, że musi różnić się funkcjonalnością od wbudowanej matrycy, w przeciwnym razie jego przydatność będzie ograniczona. Na szczęście nie zawsze wszystkie cztery z głównych kryteriów wyboru będą jednakowo istotne.

Rozdzielczość monitora do laptopa

Za podstawę można przyjąć Full HD – to na tyle duża rozdzielczość, że da się na niej komfortowo pracować, przygotowywać prezentacje, a nawet grać w niektóre mniej wymagające tytuły, choć oczywiście to nie będzie ta sama klasa rozgrywki, co na monitorze 4k. Tego ostatniego jednak na pewno nie warto kupować, jeśli najbardziej zaawansowanym, co będzie się na nim wyświetlało, jest arkusz kalkulacyjny. Warto by było natomiast uwzględnić w kryteriach stosunek długości obrazu – dotyczy to szczególnie prac montażowych na wideo i niektórych prac biurowych, gdzie zamiast 16:9 można zdecydować się na 21:9 albo 16:10.

Jaki duży drugi monitor do laptopa?

Przede wszystkim musi być wyraźnie większy niż matryca laptopa – przynajmniej w zdecydowanej większości przypadków. Generalnie do 15-calowych laptopów można podłączyć 19-calowy monitor, ale w praktyce zdecydowanie częściej warto celować w przedział 24-30 cali. Owszem, to dużo, ale jeśli laptop ma 17 cali, to 19-calowy monitor niewiele zmieni. Wyjątkiem jest sytuacja, w której po prostu dla wygody monitor zastąpi dzielenie ekranu. Nawet wtedy jednak warto iść w nieco większe monitory. Zapewniam,  że jeżeli ktoś kupi monitor 24 cale, to po kilku dniach użytkowanie nie przyjdzie mu do głowy, że kupił monitor za duży.

Częstość odświeżania

Częstotliwość odświeżania standardowych monitorów zwykle wynosi około 60 Hz. I do prac biurowych, a także większości codziennych zastosowań będzie to wciąż wystarczające. Nawet filmy można na takim monitorze oglądać i też nie będzie wielkiego problemu. Dopiero monitory do gier do laptopa muszą spełniać wyższe wymagania. Dla wielu graczy minimum to 144 Hz, choć w praktyce wiele gier doskonale wygląda już w 120 Hz. Faktem jednak jest, że najnowsze tytuły przy jeszcze niższych wartościach już dość wyraźnie ucierpią.

Cechy typowe dla zastosowania

Tutaj warto wspomnieć o kilku czynnikach, które mogą przeważyć szalę na korzyść konkretnego modelu.

 • Najlepszy monitor do pracy biurowej i gier powinien mieć powłokę antyrefleksyjną. W monitorach gamingowych jest ona w zasadzie standardem, ale w tańszych modelach jej brakuje i to wymusza często stosowanie niezbyt ergonomicznego ustawienia na biurku.
 • Do prezentacji w różnych miejscach dobrym pomocnikiem będzie przenośny monitor do laptopa. Ma niewielką przekątną, ale jest lekki i pozwala wygodniej pracować na przykład na spotkaniu z klientem.
 • Gamingowy monitor wysokiej klasy może mieć dodatkowe głośniki. Te najlepsze nawet w miarę dobrze zastępują pełny system nagłośnienia, a każde przynajmniej mogą go uzupełnić.

Kiedy warto zainwestować w drugi monitor do laptopa?

Laptopy zostały stworzone jako urządzenia przenośne i wszechstronne. I w wielu przypadkach faktycznie własna ich matryca będzie wystarczająca, ale coraz więcej osób decyduje się na zakup drugiego monitora. Kiedy warto się zainteresować tym tematem?

 • Kiedy na jednym ekranie jest zbyt mało miejsca. Pracując jednocześnie w wielu programach, można się między nimi przełączać, ale nie jest to efektywne. Podział relatywnie niewielkiej ilości miejsca, jaką zapewnia matryca w laptopie, też może nie być funkcjonalny, dlatego z drugiego monitora chętnie korzystają choćby tłumacze, operatorzy danych czy telemarketerzy, ale też spedytorzy, dziennikarze i uczniowie.
 • Kiedy potrzeba większej szczegółowości obrazu. Większy monitor z większą rozdzielczością to nieocenione wsparcie w pracy grafików, filmowców czy ogólnie osób pracujących na różnego rodzaju obrazach. oczywiście do tej grupy należałoby też doliczyć kinomanów, którzy nie chcą kupować całego sprzętu, tylko na przykład cieszyć się streamingiem w wyżej jakości niż pozwala na to monitor laptopa.
 • Kiedy dużo grasz w nowe gry. Tu potrzeba nie tylko większej rozdzielczości, ale także krótszego czasu reakcji i wyższej częstości odświeżania. Zmiana wbudowanej matrycy na zewnętrzny monitor do laptopa gamingowego naprawdę potrafi całkowicie odmienić wrażenia z gry.
 • No i moim zdaniem najważniejszy aspekt dla osób, które dużo pracują na laptopie, czyli zdrowie. Nietrudno sobie wyobrazić godziny siedzenia przy biurku i wpatrywanie się w mały ekran laptopa, który jest bardzo nisko. Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy mamy przed sobą monitor i możemy przyjąć prawidłową, ergonomiczną postawę ciała.

Jak podłączyć monitor do laptopa?

Ponieważ laptopy z zasady miały być przenośne, wielu producentów jakiś czas temu mocno skupiło się na wycinaniu wszystkich możliwych gniazd rozszerzeń. Dziś na szczęście ta tendencja została ograniczona i z podłączeniem dobrych monitorów nie będzie problemu, jednak jeśli masz nieco starszy komputer, musisz na to zwrócić szczególną uwagę.

 • VGA/SVGA. To połączenie analogowe stosowane w najstarszych komputerach. Wiele nowych monitorów z najwyższej półki może już nie wspierać połączeń analogowych, ale do pracy biurowej możliwości, jakie daje to połączenie, są w zupełności wystarczające. Faktem jednak jest, że nowe komputery dają wiele lepszych możliwości i VGA jest traktowane czasem jako zło konieczne ze względu na konfigurację sprzętową.
 • DVI to standard, który w zasadzie nigdy nie był dominujący. W założeniu miał zastąpić VGA, ale laptopów, które mają taki port, nie ma wiele, monitory nowszej generacji też raczej nie korzystają ze złącz DVI.
 • DisplayPort to kolejny eksperyment z przesyłem cyfrowym. Stosowany w wielu laptopach i monitorach, nie jest jednak najpopularniejszym standardem. Zapewnia wyższą jakość niż oba wcześniej wspomniane złącza, ale nie jest uniwersalny, więc w niektórych modelach laptopów złącze DisplayPort jest zastąpione przez kolejne gniazdo HDMI.
 • HDMI jest obecnie dominującym rozwiązaniem ze względu na szybkość i niskie straty przy przesyle. W tego rodzaju wejścia wyposażone są praktycznie wszystkie monitory zewnętrzne nowszej generacji, a porty w laptopach często zastępują już nawet niektóre gniazda USB. Jeśli masz możliwość połączenia laptopa i zewnętrznego monitora właśnie przez HDMI, warto to zrobić, ponieważ to da najlepszą jakość obrazu.

Po podłączeniu monitora do laptopa zasadniczo nie trzeba martwić się dodatkową konfiguracją. W zależności od systemu operacyjnego obraz będzie sklonowany albo automatycznie uruchomi się opcja użycia drugiego monitora jako rozszerzenia – to jedyna rzecz, którą warto się zająć.

Oczywiście monitory będą też miały własne menu ustawienia kolorów czy innych parametrów. Zwykle standardowe ustawienia są niezłe, ale jeśli masz szczególne wymagania, to po zestawieniu połączenia możesz spróbować je ustalić, żeby jakość obrazu odpowiadała Twoim potrzebom.

Monitory zewnętrzne i ich ceny

Najlepsze monitory nie zawsze są ekstremalnie drogie. Warto oczywiście pamiętać, że tutaj sięgnięcie do portfela nieco głębiej może stanowić o różnicy w czasie eksploatacji lub konkretnych wartościach parametrów technicznych. Czego jednak można spodziewać się w poszczególnych przedziałach cenowych?

Monitor do laptopa do 500 zł

500 złotych to niewielki budżet, ale można znaleźć dobre monitory, które będą kosztowały jeszcze mniej. Oczywiście słowo „dobry” ma w tym przypadku specyficzne zastosowanie, ponieważ będą to absolutnie podstawowe monitory do wykorzystania w prostych pracach biurowych czy jako rozszerzenie ekranu na potrzeby szkolne. W większości będą to monitory o przekątnej do 22 cali, a więc relatywnie niewielkie. Można je za to podłączyć ze dwa i to otwiera realnie nowe możliwości.

Monitor do laptopa do 1000 zł

1000 złotych to bardzo często ustalana granica cen. Tutaj jest naprawdę spory wybór i często już za 600-700 złotych można dostać monitory w Full HD z rozdzielczością 24 cale, dobrą częstością odświeżania (czasem nawet do 100 Hz, częściej 75 Hz). Na pewno nie są to propozycje profesjonalne, ale w dużej części pozwalają już przenieść pracę i rozrywkę na wyższy poziom. Większość z nich odwzorowuje dobrze kolory, zapewnia przyzwoitą widoczność pod różnymi kątami i ma wbudowane funkcje ochrony wzroku. To w połączeniu z większą niż w tańszych monitorach kontrolą położenia ekranu daje podstawy, żeby sądzić, iż takie monitory pozwolą ergonomicznie urządzić stanowisko pracy.

Monitory do laptopa do 1500 zł

W kolejnym progu cenowym przede wszystkim mieści się już sporo większych monitorów – 30 lub 32 cale. To duże ekrany, z których wiele pracuje w rozdzielczości 4k. Nadal nie jest to sprzęt profesjonalny, ale nawet graficy czy montażyści mogą na nim pracować w miarę swobodnie, a na pewno bez porównania lepiej niż na jakiejkolwiek matrycy od laptopa. Przy dobrym czasie reakcji plamki i większej częstotliwości odświeżania są to monitory, które znakomicie nadają się do gier. W biurze nie będzie to wielkim atutem, ale tu wystarczy sam fakt, że do dyspozycji jest większa przestrzeń i zamiast 2 monitorów, można posługiwać się jednym większym.

Monitor do laptopa do 2000 zł

Za 2000 złotych można kupić albo monitor z zaawansowanymi systemami ochrony wzroku, albo niewielki monitor z dotykowym panelem, albo – również niewielki – monitor gamingowy o bardzo dużej częstości odświeżania. W tym segmencie zdecydowanie widoczna staje się pewna specjalizacja produktów i trzeba uważniej czytać specyfikację. Są to przeważnie bardzo trwałe i dobrze zaprojektowane, ergonomiczne monitory dające spore pole do konfiguracji ustawień. Normą też jest stosowanie własnych procedur poprawy jakości obrazu – każdy producent nazywa je po swojemu, choć w gruncie rzeczy pozwalają na osiąganie podobnych efektów.

Monitor do laptopa za więcej niż 2000 zł

Górna granica jest bardzo wysoko: to ponad 20, czasem prawie 30 tysięcy. Są to wszystko monitory profesjonalne, stworzone z myślą o realizacji konkretnych zadań. To zatem nie znaczy, że monitory za 5 czy 10 tysięcy będą koniecznie większe niż te za 2500. Mogą na przykład lepiej odwzorowywać kolory albo zapewniać lepsze wrażenie imersji w grze, ale rozmiar nie będzie imponujący. To już sprzęt, który w codziennej pracy biurowej po prostu się zmarnuje, tak samo jak nie wykorzystuje się jego potencjału, po prostu przeglądając internet. W większości będą to albo najlepsze monitory do laptopa gamingowego, albo profesjonalne monitory dla grafików. Warto jednak w tym miejscu uczynić pewne zastrzeżenie: najczęściej nie podłącza się ich już do laptopów, choć to technicznie możliwe, tylko do wyspecjalizowanych jednostek stacjonarnych, bo te po prostu łatwiej jest zaopatrzyć w odpowiednie podzespoły.

Monitor do laptopa - Ranking 2024

Warto sprawdzić poniższy ranking najlepszych produktów z kategorii Monitor do laptopa. To zestawienie jest przez nas aktualizowane raz w miesiącu, żeby produkty były aktualne i dostępne w dystrybucji.

RankingMonitor do laptopaProducentCena
1iiyama ProLite XCB4594DQSN-B1 44,5" IIYAMAAktualna Cena
2iiyama G-Master Red Eagle GCB4580DQSN-B1 45" IIYAMAAktualna Cena
3Eizo ColorEdge CG2420 24" czarny (CG2420-BK)EizoAktualna Cena
4IIYAMA G-Master G4380UHSU Red EagleIIYAMAAktualna Cena
5Samsung 32 cale LS32B800PXUXEN SamsungAktualna Cena

3 komentarze do “Monitor do laptopa”

 1. Myślę, że tworząc ten artykuł zapomniano o jednej, bardzo ważnej sprawie jeśli chodzi o właściwości ekranów konsumenckiego laptopa. Bardzo często zdarza się, że szukając nowego, fajnego sprzętu (lapka), patrzymy na całą masę ciekawych gadżetów, w tzw. Wnętrzu, a zapominamy o podstawowej rzeczy, jaką jest ekran takiego urządzenia.
  No a tu akurat pojawiają się ciekawe kwiatki. Mocna jednostka, ale na przykład słabszy dysk, albo RAM, albo właśnie tandentny ekran. Nawet w tych gamingowych, z wyższej półki, producenci lubią raczyć bardzo słabymi TN-kami. Oczywiście da się na tym pograć, obejrzeć filmy, czy zdjęcia, ale jakość tychże cudów często urąga nawet średniej jakości monitora IPS.
  Jeśli nie stać nas na sprzęt typowo pod obróbkę grafiki, a zależy nam, i nie chcemy przy tym wydawać krocie na tego typu bajery, to bardzo rozsądnym motywem wydaje się być zakup osobnego monitora jako uzupełnienie laptopa. Tym bardziej, jeśli pracę na laptopie traktujemy jak z pozycji komputera stacjonarnego.
  Zakup już w miarę dobrego multimedialnego monitora to koszt rzędu około tysiąca złotych. Dla bardziej wymagających, wiadomo, cena idzie w górę. Ale to i tak nadal może być tańsze rozwiązanie niż dedykowany laptop dla kreatywnych twórców.

  Odpowiedz
 2. Ostatnio coraz więcej pracuję w domu i potrzebuję dobry monitor do laptopa. Jednak praca na samym laptopie stała się dla mnie problematyczna, a całego klasycznego komputera nie chcę kupować. Przeglądnę tekst i polecane propozycję i mam nadzieję, że wybiorę dla siebie dobry monitor do laptopa.

  Odpowiedz
 3. Ja używam regularnie laptopa do pracy i edycji zdjęć oraz video. W domu pracuję oczywiście na zewnętrznym monitorze. Obecnie zdecydowałem się na monitor do laptopa, który jest dotykowy. Zdecydowanie inna jakość pracy. Trochę droższy model, ale moim zdaniem warto do pracy kreatywnej.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz