Procesor do gier – jaki wybrać?

Budowa komputera gamingowego – albo nawet wybór jednego z gotowych zestawów – wymaga sporego wyczucia. Zbilansowanie kosztów i osiągów jest dość trudnym wyzwaniem i o ile dość powszechne jest przekonanie, że nie można oszczędzać na karcie graficznej, to już co do procesora do gier takiej jednomyślności nie ma.

Spis treści

Jak wybierać procesory do gier?

W wielu przypadkach procesor faktycznie będzie mniej istotny niż karta graficzna w tym sensie, że w składanych (a tym bardziej gotowych) zestawach komputerowych to karta graficzna bywa wąskim gardłem, a procesor, choć czasem na granicy wydolności, ale wciąż sobie radzi. Z takim podejściem jest jednak inny problem: o ile na tak złożonym komputerze można uruchomić dzisiejsze tytuły, to wybieganie w przyszłość może być niemożliwe. Zbudowanie za kilka tysięcy zestawu komputerowego, który za dwa lata będzie wymagał gruntownej modernizacji, nie wydaje się rozsądne, dlatego warto na początek skupić się na podstawowych parametrach procesora do gier.

Ile rdzeni do gier?

Absolutne minimum to 4, ale przy czterordzeniowym procesorze do gier temperatura będzie wysoka, a osiągi – ograniczone. Na pewno nie uda się uruchomić najnowszych tytułów z najwyższą wydajnością, ale za to koszt zbudowania zestawu będzie w miarę niski. Jeśli zadowalają Cię gry sprzed kilku lat, to najlepsze procesory 4-rdzeniowe powinny być OK.

Dobrym pomysłem będzie jednak zakup procesora do gier 6-rdzeniowego. Zapas mocy na pewno nie zaszkodzi, nawet jeśli nie jest na co dzień niezbędny. Nie warto tu jednak popadać z jednej skrajności w drugą: 10-rdzeniowe procesory nie będą koniecznością nawet w przypadku najnowszych tytułów.

Odblokowane mnożniki

Procesory, schodzące z taśmy produkcyjnej, są ustawione optymalnie. Ich osiągi i pobór energii są zrównoważone, konfiguracja jest dobrana w taki sposób, żeby procesor miał szansę na oddanie nadwyżki ciepła przy standardowym chłodzeniu. Możesz jednak rozejrzeć się za najlepszymi procesorami do gier, które mają odblokowany mnożnik, a więc można im zwiększyć taktowanie. To podnosi wydajność, ale zwiększa pobór mocy i często oznacza konieczność zastosowania lepszego chłodzenia.

Typ pamięci RAM

Sama ilość pamięci RAM często wcale nie jest kluczowa, ale już jej szybkość może się bezpośrednio przełożyć na możliwość uruchomienia wybranych tytułów. Opcje tutaj są zasadniczo dwie: nieco wolniejszy DDR4 2933 MHz, albo wydajniejszy DDR4 3200 MHz. Różnica nie jest znacząca. Pierwszy z typów jest właściwy dla procesorów Intela, drugi dla AMD.

Podstawka

Choć podstawka nie ma krytycznego znaczenia dla wydajności, jest podstawowym parametrem technicznym. To, czy dany procesor w ogóle da się zamontować na konkretnej płycie głównej, jest pierwszym z wymogów, który należy zweryfikować. Dla Intela będzie to albo  LGA 1200 lub LGA 1151, albo LGA 2066. Ten ostatni jest zdecydowanie wydajniejszy. Z kolei w przypadku AMD do wyboru są dość wolne AM4 lub potężne w porównaniu z nimi sTRX4 oraz TR4.

Procesor Intel do gier

Intel w ostatnim czasie nie ma zbyt dobrych notowań, ale to nie znaczy, że trzeba od razu z góry założyć, że na Intelu nie da się zbudować dobrego komputera gamingowego. Trzeba jednak poświęcić kilka chwil na wybór odpowiedniego procesora.

 • Intel Core i3. Ta seria bardzo często jest opisywana jako przestarzała. To nieprawda. Wiele będzie zależało od wyboru konkretnego modelu. Jeśli zdecydujesz się na serię Core i3-10000, to możesz z powodzeniem zbudować maszynę, która stanie w konkury z i7 siódmej generacji. Faktem jednak jest także, że seria i3-6000 będzie najprawdopodobniej poniżej oczekiwań. Choć to czterowątkowe rdzenie, to są tylko takie dwa, a to może stanowić pewne ograniczenie dla dużej liczby nowszych tytułów. Jeśli myślisz też o gamingu za parę lat, to zdecydowanie poniżej 8000 nie warto schodzić.
 • Intel Core i5. Ten procesor może okazać się idealnym wyborem dla gracza. To wciąż relatywnie niska półka cenowa, a modele serii Core i5-8000 i 9000 mają aż po 6 rdzeni. Zgoda, nie biją tym rekordów, ale pozwalają na płynną pracę większości nawet dość wymagających gier. Czasem co prawda trzeba będzie iść na kompromisy, ale jeśli chodzi o stosunek ceny do możliwości to wyższe modele i5 wypadają naprawdę nieźle.
 • Intel Core i7. To wciąż bardzo nowoczesne procesory o imponujących możliwościach. Dla najbardziej wymagających graczy atrakcyjnym wyborem będzie albo Core i7-10000, albo modele 8000 i 9000, ale w wersji z „X-em”, czyli o podwyższonej wydajności. Dość blado wypada tylko 9000 w wersji podstawowej, bo obsługuje mniej wątków od 8000, choć na większej ilości rdzeni.
 • Intel Core i9. To najlepsze, co Intel ma do zaoferowania miłośnikom gamingu. Model 9000 ma 8 rdzeni, 10000 – 10, wszystkie są dwuwątkowe. Gracze powinni zainteresować się podstawkami 1200 lub 1151, ponieważ dają one wyższe taktowanie od 2066. Ten ostatni typ to raczej baza dla stacji roboczych, które absolutnie nie nadają się do gier. Oczywiście jest tu pewien haczyk: i9 jest po prostu drogi i według wielu osób w swoim segmencie cenowym wcale nie wypada imponująco.
RankingProcesory IntelProducentCena
1Intel Core i9-11900KF (BX8070811900KF)IntelAktualna Cena
2Intel Core i7-11700KF (BX8070811700KF)IntelAktualna Cena
3Intel Core i5-10400FIntelAktualna Cena
4Intel Core i5 4590 (BX80646I54590)IntelAktualna Cena
5Intel Core i7-12700KF 3.6GHzIntelAktualna Cena
Procesory Intel

Procesory Intel Intel Core i9-11900KF (BX8070811900KF)

➾Szczegóły TOP1: Intel Core i9-11900KF (BX8070811900KF)

Dodatkowe oznaczenia procesorów Intela

Procesory Intel są oznaczane dodatkowymi symbolami, które mogą pomóc graczom w wyborze podzespołów i idealnych parametrach. Oczywiście nie zawsze będzie tak, że kolejne oznaczenie będzie atutem – procesory mogą być optymalizowane pod kątem różnych zastosowań i znajomość paru podstawowych oznaczeń pozwoli bez długich poszukiwań odrzucić dany model albo zostawić go na liście do sprawdzenia.

 • H — zintegrowana karta graficzna wysokiej jakości,
 • S — niski pobór mocy,
 • T — bardzo niski pobór mocy,
 • U — ultraniski pobór mocy,
 • F — wymaga oddzielnej karty graficznej,
 • G — zintegrowana karta graficzna,
 • Q — wielordzeniowość,
 • X — najwyższa wydajność,
 • K — odblokowany mnożnik,
 • M — procesory mobilne.

Z punktu widzenia gracza istotne jest na pewno oznaczenie X i K. Fajnie byłoby mieć też niski pobór mocy, albo procesor jest X lub K, albo T lub U – tego się nie da pogodzić.

Procesor AMD do gier

 • AMD Ryzen 3. Tak naprawdę pod względem wydajności nie różni się w widoczny sposób od i3 Intela. Kryterium, które decyduje o zastosowaniu jednego z nich, jest zgodność z konkretną płytą główną, sentyment, albo zwyczajnie cena. Ryzen 3 jest dobrym procesorem do budżetowych komputerów gamingowych – na pewno można wybić sobie z głowy, że obsłuży tytuły, które będą miały premierę za pięć lat, ale cały czas jakoś sobie radzi.
 • AMD Ryzen 5. Dla wielu graczy tak naprawdę jest to pierwsza seria procesorów, które w ogóle warto brać pod uwagę przy budowaniu komputera gamingowego. Modele z oznaczeniem G mają zintegrowany układ graficzny, co czyni je atrakcyjniejszą propozycją w segmencie budżetowym, ale i bez tego mają jeszcze spory potencjał i złożone w rozsądny sposób dadzą sobie radę z naprawdę mocnymi tytułami.
 • AMD Ryzen 7. To seria bardzo uniwersalnych procesorów, które stanowią zdecydowanie najciekawszą propozycję na rynku. Wszystkie są 8-rdzeniowe (rdzenie dwuwątkowe), ale nadają się nie tylko do gamingu, lecz także do zastosowań półprofesjonalnych. Wybaczają wiele błędów, są wytrzymałe i pracują bardzo stabilnie. Mają jednak jedną wadę: chodzi oczywiście o cenę, która dla niektórych projektów może być zaporowa.
 • AMD Ryzen 9. To najwyższy z typów, które jest sens wkładać do komputera gamingowego, jeśli Twój budżet na to pozwala. W najmocniejszej wersji mają 16 dwuwątkowych rdzeni, ale to często wręcz overkill. Jeśli budujesz komputer z zapasem mocy na tytuły, które studia mają dopiero w planach, to może to mieć sens, ale tylko pod warunkiem, że za procesorem stanie równie mocna karta graficzna i solidna płyta główna.
RankingProcesory AMDProducentCena
1AMD Ryzen 7 5700X 100-100000926WOFAMDAktualna Cena
2AMD Ryzen 7 5800X3D 100-100000651WOFAMDAktualna Cena
3AMD Ryzen 5 5500 100-100000457BOXAMDAktualna Cena
4AMD Ryzen 7 2700 (YD2700BBAFBOX)AMDAktualna Cena
5AMD Ryzen 7 7800X3D, 4.2 GHz, 96 MB, BOX (100-100000910WOF)AMDAktualna Cena
Procesory AMD

Procesory AMD AMD Ryzen 7 5700X 100-100000926WOF

➾Szczegóły TOP1: AMD Ryzen 7 5700X 100-100000926WOF

W zestawieniu nie ma Threadrippera: włożenie tego procesora do komputera gamingowego mija się z celem. Co prawda jego charakterystyka musi robić wrażenie, ale nawet zakładając, że masz wolne kilkanaście tysięcy złotych na taki zakup, to praktycznie zawsze można je wydać mądrzej, żeby zbudować wydajniejszą maszynę do gier.

Procesor AMD czy intel do gier? Który lepszy?

Choć dziś to o AMD jest głośniej, na pewno nie warto z góry wyrzucać z listy Intela. Co prawda w wielu benchmarkach są one nieco niżej niż AMD, ale po pierwsze: to tylko benchmarki, które nie oddają rzeczywistych warunków eksploatacji, po drugie różnice są często nieznaczne, po trzecie: nie liczy się sam procesor, tylko cały zestaw sprzętowy, no i po czwarte, jest jeszcze przecież kwestia ceny.

I procesory AMD, i procesory Intel do gier mogą się nadawać znakomicie, pod warunkiem, że dobierze się je odpowiednio do reszty zestawu i ma się pewne wyobrażenie nie tylko o możliwościach konkretnych serii, ale też o ich ograniczeniach. To nie tak, że jeśli Ryzen 7 będzie nagle konkurencyjnie wyceniony w stosunku do i5, to bezwzględnie będzie lepszym wyborem. Tu warto zagłębić się w specyfikację techniczną konkretnego modelu i serii, bo diabeł często tkwi w szczegółach. Szkoda też byłoby cały budżet wyczerpać przy procesorze – trzeba mądrze rozłożyć zakupowe akcenty.

Ile to kosztuje? Przedziały cenowe dla różnych procesorów do gier

 • Intel i3 powoli wychodzi z użycia i jego dostępność nie jest imponująca. Ceny, w zależności od wariantu, mieszczą się gdzieś w przedziale 600-750 złotych.
 • Ryzen 3 jest tańszy, ale stany magazynowe są generalnie jeszcze niższe niż w przypadku i3, więc często lepszym rozwiązaniem będzie poszukać wyższych modeli.
 • Intel i5 w niższych wariantach (10400F) kosztuje poniżej 700 złotych, ale za mocniejsze wersje, i5-11600K na przykład, trzeba zapłacić już około 1300, chyba że gdzieś uda się ustrzelić ciekawą promocję.
 • Ryzen 5 ma większy rozrzut cenowy od i5. Tańsze wersje (tak, to te, które są trudniej dostępne) kosztują 600-700 złotych, ale za najmocniejsze trzeba zapłacić prawie 1500.
 • Intel i7 w sensownych wersjach zaczyna się od 1500 złotych (jest też kilka tańszych wariantów, ale niekoniecznie są one interesujące dla gamerów). Za wyższe modele trzeba liczyć około 2000 złotych.
 • Z kolei AMD Ryzen 7 był dostępny w dobrych wersjach za 1300, ale dostępność tych modeli jest obecnie żenująca. Owszem, te za ponad 2000 są nawet lepsze, ale ich wyższość nad i7 bywa głośno dyskutowana.
 • Najwyższa klasa Intela, czyli i9 to już wydatek co najmniej 1500, częściej 2000, a w przypadku najwyższych modeli nawet ponad 2500 złotych. Sporo i będzie to cena zaporowa dla wielu gamerów.
 • Jeszcze drożej będzie w przypadku AMD Ryzen 9, które zaczynają się od 2500 złotych, ale nie należy sobie na nie ostrzyć zębów. Zdecydowanie większa dostępność dotyczy tych, które kosztują 3500-5000 złotych, ale to już często po prostu procesory, które nie do końca swoją charakterystyką odpowiadają potrzebom graczy.

Na koniec warto przypomnieć, że drożej nie zawsze znaczy lepiej. Zakup procesora z zapasem nie przyda się na nic, jeśli dużo wcześniej pracę oprotestuje karta graficzna albo zbyt mała ilość pamięci RAM. Teoretycznie można kupować procesor na wyrost z myślą o późniejszym upgradzie sprzętu, ale ta strategia rzadko wychodzi na zdrowie.

Procesor do gier – jaki wybrać? - Ranking 2024

Warto sprawdzić poniższy ranking najlepszych produktów z kategorii Procesor do gier – jaki wybrać?. To zestawienie jest przez nas aktualizowane raz w miesiącu, żeby produkty były aktualne i dostępne w dystrybucji.

RankingProcesor do gier – jaki wybrać?ProducentCena
1Intel Core i9-11900KF (BX8070811900KF)IntelAktualna Cena
2AMD Ryzen 7 2700 (YD2700BBAFBOX)AMDAktualna Cena
3Intel Core i7-11700KF (BX8070811700KF)IntelAktualna Cena
4AMD Ryzen 7 7800X3D, 4.2 GHz, 96 MB, BOX (100-100000910WOF)AMDAktualna Cena
5AMD Ryzen 5 3600 (100-100000031BOX)AMDAktualna Cena

1 komentarz do “Procesor do gier – jaki wybrać?”

 1. Czytałem, że dobry procesor, który ma dobry stosunek ceny do jakości to Procesor INTEL Core i5-12400F. Czy ktoś kupował w ostatnim czasie i może się wypowiedzieć? Szukam czegoś co jest cenowo niezbyt wysokie a jednak ma dobrą jakość i jest sprawdzone. Wiadomo, że INTEL, teraz tylko pytanie, na co dokładnie się zdecydować?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz