Drukarka do domu

Wybór drukarki do domu, która nie będzie kosztowała fortuny ani wymagała kosztownych zabiegów eksploatacyjnych co miesiąc jest zadaniem trudnym, a jeśli dołożyć do tego coraz wyższe oczekiwania dotyczące jakości wydruków czy szybkości ich przygotowania, to zadanie to można nawet uznać za karkołomne. A wszystko to przy sklepowych półkach uginających się od olbrzymiej ilości urządzeń wielofunkcyjnych i drukarek. Jak się w tym nie pogubić, jaką drukarkę do domu wybrać?

Drukarka laserowa czy atramentowa do domu?

Pierwszym pytaniem, na które należy sobie odpowiedzieć, jest kwestia odpowiedniej technologii. Tak naprawdę dziś rywalizacja rozgrywa się między drukarkami atramentowymi i laserowymi. Wybór czasem jest oczywisty, a czasem nie.

 • Jeśli drukarka ma służyć do wydruku fotografii, to w grę wchodzi tak naprawdę tylko urządzenie atramentowe. Kolorowa drukarka laserowa poradzi sobie z przygotowaniem kolorowych wykresów albo prostych grafik, ale nigdy nie będzie to jakość porównywalna ze sprzętem fotograficznym.
 • Jeżeli priorytetem jest najniższa cena wydruku jednej strony, zdecydowanie wygrywa drukarka monochromatyczna laserowa. Jej zakup kosztuje więcej niż w przypadku drukarki atramentowej, ale wydajność kaset z tonerem jest zdecydowanie większa i w dłuższej perspektywie jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.
 • Aby maksymalnie zaoszczędzić przy samym zakupie, należy zdecydować się na drukarkę atramentową. Najprostsze modele kosztują około 100 złotych. Problemem będzie koszt późniejszej eksploatacji, ale wszystko tu zależy od tego, jak ustawi się priorytety.
 • Jeśli celem jest zakup drukarki do domu o maksymalnej funkcjonalności, to wybór prawdopodobnie padnie na atramentowe urządzenie wielofunkcyjne. Jego laserowe odpowiedniki kosztują naprawdę dużo, a i wtedy niektórym zadaniom technologia tonera po prostu nie podoła.

Warto jeszcze słowem wspomnieć o drukarkach żelowych – to rozwinięcie idei tuszu, tylko że żel jest zdecydowanie wydajniejszy i nie pozostawia smug. Ta technologia jednak nie przyjęła się dobrze i wybór urządzeń jest mocno ograniczony, a ceny – zarówno zakupu, jak i eksploatacji – nie zachęcają.

Drukarka laserowa do domu: wady i zalety

Drukarki laserowe w domach goszczą zdecydowanie rzadziej niż atramentowe. Powodów jest kilka, ale najpoważniejszy to wysokość wydatków. Co prawda sumarycznie wydruk pojedynczej strony jest zdecydowanie tańszy niż na atramencie, ale sama drukarka jest stosunkowo droga, a kiedy toner się skończy, to też trzeba przygotować się na większy wydatek.

RankingDrukarka laserowa do domuProducentCena
1Brother HL-1223WE (HL1223WE)BrotherAktualna Cena
2Drukarka BROTHER HL-L2402D BrotherAktualna Cena
3Brother HL-1112EBrotherAktualna Cena
4HP LaserJet M110we Wi-Fi Mono 7MD66EHPAktualna Cena
5Xerox Phaser 3020 (3020V_BI)XeroxAktualna Cena
Drukarka laserowa do domu

Drukarka laserowa do domu Brother HL-1223WE (HL1223WE)

➾Szczegóły TOP1: Brother HL-1223WE (HL1223WE)

Zalety domowej drukarki laserowej

 • Raz kupione urządzenie może służyć z powodzeniem przez kilka lat, zanim w ogóle pojawi się konieczność napełnienia tonera.
 • Przeciętnie drukarki laserowe, mimo dość skomplikowanej budowy, są mniej awaryjne, a najczęstsze usterki nierzadko można zidentyfikować i usunąć we własnym zakresie.
 • Drukarki laserowe drukują szybko, więc przy większej ilości stron do przygotowania czuje się różnicę na plus.

Wady domowej drukarki laserowej

 • Kolorowa laserowa drukarka do domu będzie kosztowała bardzo dużo. Owszem, starczy na długo, ale trzeba najpierw niemałe kilkaset złotych znaleźć w domowym budżecie.
 • Wiele drukarek w tej technologii to nadal dość głośne urządzenia.
 • Drukarki laserowe są większe niż przeciętna atramentowa, więc trzeba na taką wygospodarować sporo miejsca.
 • Taka drukarka nie pozwala na eksperymenty: druk na papierze fotograficznym, do nadruków albo do naklejek może się nie powieść, albo efekt będzie widocznie gorszy niż z drukarki atramentowej.

Drukarka atramentowa do domu: wady i zalety

Drukarki atramentowe są małe, tanie i bardzo łatwo dostępne. Jednak te udogodnienia mają swoją cenę i wybór drukarki atramentowej rzadko jest oczywisty.

RankingDrukarka atramentowa do domuProducentCena
1Canon Pixma TS205CanonAktualna Cena
2Epson ITS M1180 (C11CG94403)EpsonAktualna Cena
3Polaroid Hi-printPolaroidAktualna Cena
4Canon PIXMA TS3452 4463C046CanonAktualna Cena
5Epson EcoTank L121 (C11CD76412)EpsonAktualna Cena
Drukarka atramentowa do domu

Drukarka atramentowa do domu Canon Pixma TS205

➾Szczegóły TOP1: Canon Pixma TS205

Zalety drukarki atramentowej

 • Jej zakup to minimalne obciążenie dla domowego budżetu.
 • Nie zajmuje dużo miejsca i można ją ustawić nawet na biurku, czego zwykle nie da się zrobić z drukarką laserową. Pracuje cicho, więc też nie przeszkadza.
 • Jest to sprzęt bardzo uniwersalny i pozwalający często na drukowanie również na nietypowych materiałach.

Wady drukarki atramentowej

 • Konieczność napełnienia kasety z tuszem pojawia się dość szybko, a koszt tej operacji może być zaskakująco wysoki (czasem wymiana wszystkich kaset przewyższa cenę nowej drukarki). Cena za stronę jest więc wysoka.
 • Niektóre modele, szczególnie te tańsze, są kiepsko skonstruowane: łożyska wycierają się szybko, obudowy mogą się kruszyć, a naprawy są nieopłacalne.
 • W przypadku przygotowania większego projektu czas wydruku będzie długi – szczególnie jeśli niektóre ze stron będą zadrukowane w kolorze.

Klasyczna drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne

Warto przy okazji poszukiwań drukarki do domu zastanowić się też nad zakupem urządzenia wielofunkcyjnego. W jednej obudowie zamknięta jest drukarka, skaner i ksero. Pod względem cenowym na pierwszy rzut oka wydaje się to ciekawą propozycją, jednak wybór też nie jest oczywisty.

W przypadku urządzeń atramentowych cena ksera jednej strony będzie wynosiła więcej niż w punkcie kserograficznym. Samo urządzenie będzie też większe, ale najczęściej wcale nie zwiększą się jego możliwości techniczne. Nadal podajnik papieru będzie skromny, a pojemniki na tusz – maleńkie. Uzasadnieniem dla zakupu takiego urządzenia może być konieczność regularnego skanowania dokumentów w jakości wyższej niż zdjęcie ze smartfona (strona ze skanera zwykle nie wymaga już dalszej obróbki, nawet docinania).

Aby uczynić korzystanie z takiego urządzenia bardziej ekonomicznym, można zdecydować się na maszynę laserową. Tu jednak znów pojawia się problem cen. Sama kolorowa drukarka będzie droga, a jeśli do tego dołożyć kolejne funkcje, to koszt zakupu niebezpiecznie zbliża się do tysiąca, a często przewyższa tę kwotę. Jeśli ma to być sprzęt używany okazjonalnie, to prawdopodobnie taki zakup nie będzie najlepszym posunięciem. Znów wiele zależy od tego, jak często korzysta się ze skanera i jaki typ wydruków się przygotowuje.

Ekonomiczna drukarka do domu: na co zwracać uwagę?

Wybór ekonomicznej drukarki do domu to wyzwanie, ponieważ na dobrą sprawę trudno jest wskazać wszystkie czynniki, które wpływają na ocenę w tym zakresie. Choć zasadniczo najlepszy stosunek ceny do ilości wydrukowanych stron da zawsze drukarka laserowa, to jednak w przypadku sporadycznego wykorzystywania ten zakup prawdopodobnie nie będzie się opłacał. Warto też zaznaczyć, że nowoczesne drukarki atramentowe korzystają z rozbudowanego oprogramowania, które pozwala optymalizować ilość wykorzystywanego tuszu poprzez wybór nieco niższej jakości w przypadku wydruków, dla których i tak nie będzie widać różnicy.

Ekonomiczna drukarka to również ta, która nie generuje wielkich kosztów eksploatacyjnych. Wymiana co miesiąc pojemnika z samym tylko czarnym tuszem w drukarce atramentowej kupionej za 120 złotych to naprawdę coś, co może odstraszać. Z drugiej strony, jednorazowy zakup tonera za 600 złotych też nie wygląda zachęcająco. Warto więc spojrzeć na to, jaką ilość stron producenci sugerują drukować na danym urządzeniu. Jeśli wymagania są większe, to najlepiej od razu poszukać mocniejszej drukarki. W przypadku atramentowych faktyczna ilość stron, przy której opłaca się ich używanie, to kilkadziesiąt stron miesięcznie. Atramentowe mogą zadrukować „bez zmęczenia” całe tysiące. Im większe są możliwości drukarki, tym dłuższa szacowana trwałość wałków, łożysk czy podajników, a to ich naprawy często stanowią wydatek przewyższający koszt zakupu nowej drukarki.

Na jakie funkcje dodatkowe warto zwrócić uwagę?

Dobór technologii druku i wydajności to sprawa podstawowa, ale często nierozstrzygająca. Warto zwrócić uwagę na inne funkcje drukarek, które sprawiają, że korzystanie z nich jest łatwiejsze i przyjemniejsze.

 • Drukarka z WiFi do domu pozwala korzystać wszystkim domownikom bez konieczności rozciągania kabli po domu. Rozwiązanie jest bardzo wygodne, ale moduł komunikacji bezprzewodowej podnosi trochę cenę, co przy sporadycznym korzystaniu może okazać się zbędnym wydatkiem.
 • Podgląd i edycja plików. Niektóre drukarki – szczególnie atramentowe z zacięciem fotograficznym – umożliwiają przed przesłaniem do druku podejrzenie zdjęcia, a czasem nawet wprowadzenie drobnych korekt. To funkcja przydatna dla osób, które nie mają ochoty dokonywać zaawansowanej obróbki na komputerze i nie przeszkadza im to, że tak naprawdę panel drukarki jest w tym zastosowaniu umiarkowanie przydatny.
 • Drukowanie bez komputera. Nawet jeśli drukarka nie ma modułu WiFi, to korzystając z panelu kontrolnego w niektórych modelach można drukować z podłączonych do drukarek dysków eSATA, pendrive’ów, telefonów czy kart pamięci. To dość powszechnie stosowane rozwiązanie w drukarkach atramentowych ze średniej półki, natomiast w drukarkach laserowych pojawia się epizodycznie właściwie w każdym przedziale cenowym.
 • Drukarki z dupleksem. To dotyczy przede wszystkim nieco droższych drukarek laserowych, a dupleks to nic innego, jak mechanizm automatycznego odwracania stron w czasie wydruku. Wygodne rozwiązanie, szczególnie przy dłuższych seriach, które umożliwia w pełni zautomatyzowany wydruk bez konieczności przekładania kartek z odbiornika do podajnika.
 • Opcje kontrolne. Więcej ich zwykle jest w drukarkach laserowych, ale i sterowniki dobrych drukarek atramentowych dają sporo możliwości, jeśli chodzi o planowanie drukowania, kontrolę jakości czy zużycia materiałów. W zależności od klasy i typu urządzenia możliwe jest także zautomatyzowanie niektórych zadań lub przeprowadzenie choćby czyszczenia głowic drukujących. To wszystko raczej opcje dla bardziej zaawansowanych użytkowników, ale warto ich obecność zawsze zaliczyć na plus.

Jaka drukarka do domu i za ile?

Ile trzeba wydać na drukarkę, żeby nie uznać zakupu za porażkę? Niestety na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi, ale można sobie ułatwić życie, poznając cechy urządzeń z kilku przedziałów cenowych.

Jaka drukarka do domu do 200 złotych?

W najniższym przedziale cenowym wśród nowych drukarek niepodzielnie rządzą urządzenia atramentowe. Ta technologia jest tania, a za 200 złotych można już z powodzeniem poszukiwać modeli z modułem WiFi i nieco bardziej rozbudowanym panelem kontrolnym. Nietrudno też znaleźć takie tanie urządzenia wielofunkcyjne. Jakość wydruku nie będzie zła, choć oczywiście próby dorównania sprzętowi fotograficznemu tak, jak pozwalają na to profesjonalne maszyny, będą musiały spalić na panewce. Najpoważniejszą wadą drukarek z tego przedziału cenowego będą jednak zwykle mikroskopijne pojemniki na tusz i kiepskie możliwości jego oszczędzania.

Jaka drukarka do domu do 500 złotych?

Mając w ręce 500 złotych można już dość śmiało sobie poczynać. Przede wszystkim spory już będzie wybór drukarek laserowych, co pozwala poważnie myśleć o obniżeniu kosztów wydruku pojedynczej strony. Nie będą to jednak nadal urządzenia z górnej półki, a raczej same monochromatyczne drukarki. W segmencie atramentowych można już jednak poszukać doskonałych urządzeń wielofunkcyjnych, w których tusz nie kończy się w ciągu tygodnia, a jakość pozwala na wyeksponowanie fotografii w najbardziej widocznym miejscu. We wszystkich przypadkach można też mieć nadzieję, że producent zainstaluje w drukarce moduł łączności bezprzewodowej oraz panel kontrolny, który pozwoli ustawić podstawowe parametry bez uruchamiania komputera.

Jaka drukarka do domu do 1000 złotych?

W tym przedziale cenowym decyzje zwykle są już zwykle dość radykalne: albo półprofesjonalne lub profesjonalne, ale mające ograniczoną wydajność drukarki atramentowe z przeznaczeniem do wydruku na foliach, na papierze fotograficznym albo na specjalnych typach papieru, albo solidne, porządnie wykonane i bardzo oszczędne drukarki laserowe lub laserowe urządzenia wielofunkcyjne. Stosowanie takich urządzeń do wydrukowania paru stron od czasu do czasu to rozwiązanie nieekonomiczne i w domu opłaca się je ustawić, jeśli albo kocha się drukowanie zdjęć, albo prowadzi na przykład domowe biuro: wtedy ten wydatek naprawdę się zwróci. Faktem jednak jest, że niektórzy kupują drukarki z tego przedziału (szczególnie laserowe), żeby nie trzeba było podejmować kolejnej decyzji zakupowej przez jakieś dziesięć lat, a czasem i więcej.

6 komentarzy do “Drukarka do domu”

 1. Praca w domu wymaga posiadania dużej ilości sprzętu 🙂 Musiałam zatem zakupić dobrej jakości drukarkę do domu. Wybrałam laserowy model od HP. Niezbyt drogi, ale na moje potrzeby wystarczający. Patrzyłam na to, żeby jej wielkość nie była zbyt duża, bo nie mam aż tyle miejsca w domu. Jednak jednak zadowolona, a drukarka o dziwo bardzo się przydaje.

  Odpowiedz
 2. U nas w domu to wygląda tak, że ja drukuję dość dużo, mąż czasami, córka do szkoły sporo materiałów. Dlatego drukarka jest koniecznością. Nie wiem ile miesięcznie drukujemy, ale kiedyś drukowałam na mieście i to duże koszty, jak się to zsumowało. Dlatego zdecydowałam się na zakup drukarki. My mamy od Canona z opcją robienia skanów i to był strzał w 10.

  Odpowiedz
 3. Dla mnie do użytku domowego tylko laserowa. Najlepsza drukarka do domu. Drukuje szybko, jest bardzo, bardzo wydajna i niczego jej nie brakuje. My mamy z HP, jakiś podstawowy model i sobie chwalę. Już kolejny rok drukujemy, sporadycznie ale co dwa trzy dni jest odpalana i dalej świetnie działa.

  Odpowiedz
 4. Dla mnie drukarka w domu to konieczność, ze względu na pracę ale i szkołę dzieci. Więc wybrałem HP LaserJet Pro M15a i to jest dobry model, dobra drukarka do domu, z którą bez problemu wszyscy sobie radzą. Moim zdaniem świetnie drukuje, jakość drukowania jest wysoka, sama drukarka chodzi szybko i jeszcze ani razu się nie zacięła.

  Odpowiedz
 5. Najlepsza drukarka do domu to dla mnie drukarka laserowa, szczególnie jeśli ktoś dużo drukuje. Ja dość dużo teraz drukuję, kiedy praca przeniosła się do domu. Miałam drukarkę atramentową kilka lat temu, ale zauważam różnice – i teraz zdecydowanie lepiej oceniam tę którą mam.

  Odpowiedz
 6. Drukarka atramentowa: Konieczność napełnienia kasety z tuszem pojawia się dość szybko, a koszt tej operacji może być zaskakująco wysoki (czasem wymiana wszystkich kaset przewyższa cenę nowej drukarki). Cena za stronę jest więc wysoka. – o czym ty piszesz człowieku?? koszt napełnienia/zamiennika wynosi 8zl dla drukarek Brother dla danego koloru. Ale ty polecasz tylko HP i Canon gdzie zamiennik nie podchodzi a oryginał za 50-70żł. Jasne – wtedy się nie opłaca. Podobnie jak opłaca się pisać takie sponsorowane artykuły.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz