Fotel gamingowy

Fotele gamingowe wykorzystywane głównie – ale nie tylko – przez graczy, to jedne z najbardziej zaawansowanych mebli, na których zakup można się zdecydować. Tym samym jednak właśnie w ich przypadku podjęcia decyzji oznacza konieczność zapoznania się z bardzo długą listą kryteriów.

Wbrew swojej nazwie fotele gamingowe to świetny pomysł nie tylko dla graczy. Ergonomiczny fotel gamingowy będzie doskonałym wyborem dla wszystkich osób, które wiele czasu spędzają przed komputerem. Pod wieloma względami zresztą fotele tego typu przypominają niektóre rozbudowane modele foteli biurowych i dzielą z nimi sporą część kryteriów wyboru.

Spis treści

Jak wybrać najlepszy fotel gamingowy: podstawowe kryteria

Zestaw cech jakimi powinien wyróżniać się dobry fotel gamingowy jest dość wyczerpujący, jednak w wielu przypadkach, choć można wskazać zalecane opcje, to nie będzie można jednoznacznie określić, które z dostępnych rozwiązań będzie najlepsze. Wynika to z nieco odmiennych potrzeb i przyzwyczajeń, więc ocena kryteriów często, zamiast wskazania opcji najkorzystniejszych, ogranicza się do wymienienia najsłabszych.

Ergonomia i wygoda

Ergonomia jest absolutnie najważniejszych kryterium wyboru fotela gamingowego. Właściwe podparcie kręgosłupa na każdej wysokości, najlepiej również z kręgosłupem szyjnym, właściwa szerokość czy nawet miękkość siedziska decydują o tym, czy dłuższa sesja przed monitorem zakończy się długotrwałym dyskomfortem, czy nie. Jednocześnie trzeba pamiętać o dwóch zastrzeżeniach:

 • nie zawsze fotel gamingowy będzie wygodny dla gracza, który przez lata wyrobił w sobie niekorzystne nawyki lub już nabawił się na przykład pewnego skrzywienia kręgosłupa. O ile można jasno wskazać, jak powinien wyglądać wzorcowy fotel ergonomiczny, to należy pamiętać, że niektórym osobom wygodniej będzie na takim, który od tego wzorca nieco odbiega;
 • ergonomia fotela nie jest parametrem bezwzględnym. Jej ocena będzie zależała od wagi czy wzrostu użytkownika (inaczej wygląda idealny fotel gamingowy dla dziecka, a inaczej dla dorosłego), a wpływać na nią będzie też na przykład dopasowanie do używanego biurka.

Oba wskazane wyżej powody sprawiają, że najlepsze fotele gamingowe zawsze pozwalają na regulację w wielu płaszczyznach. Pochylenie oparcia i siedziska, regulacja wysokości, dostosowanie ustawienia podłokietników, odległość, na jaką za siedzisko wysunięte jest oparcie i tak dalej. Im więcej możliwości regulacji, tym więcej czasu trzeba poświęcić na poprawne ustawienie fotela, ale tym większa też jest szansa, że uda się to zrobić w jak największym stopniu.

Materiały

Jeśli chodzi o materiały, należy wskazać kilka rozwiązań dostępnych na rynku w paru obszarach.

 • Materiały obiciowe. Bardzo popularna jest syntetyczna skóra, która jednak nie jest najprzyjemniejsza w dotyku i nie zapewnia właściwej wentylacji, ale ze względu na atrakcyjny wygląd jest stosowana nie tylko w tańszych, ale też droższych modelach. Warto jednak podkreślić, że fotel gamingowy z wyższej półki będzie zwykle zaprojektowany w taki sposób, aby nieco ograniczać wady nieoptymalnego materiału obiciowego. Pokrycie z tkaniny zwykle pozwala na lepszą wentylację, ale pod tym względem niezrównany będzie fotel gamingowy siatkowy. Ponieważ jednak siatką można pokryć tylko niektóre obszary, dla wielu graczy optymalnym wyborem jest fotel gamingowy materiałowy z siatkowym oparciem.
 • Poduszki i gąbki tapicerskie. Tutaj ważne jest, żeby zrozumieć, iż bardziej miękkie siedzisko niekoniecznie zapewnia wyższy komfort od nieco twardszego. Najlepszy fotel gamingowy nie powinien być twardy jak kamień, ale zbyt miękka i gruba gąbka też może negatywnie wpływać na wygodę.
 • Tworzywa szkieletowe. Sama konstrukcja fotela gamingowego będzie w większości przypadków stalowa, jedynie podłokietniki są wykonane z tworzyw (lub, rzadziej, tapicerowane). Te materiały powinny być przede wszystkim trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Wybierając fotel gamingowy dla dzieci, można jeszcze natknąć się na modele o konstrukcji wykonanej częściowo z tworzyw, jednak pod względem ergonomii i trwałości są one podrzędne w stosunku do metalowego szkieletu.

Cena

Cena jest z pewnością kryterium podstawowym, ale niekoniecznie w takim ujęciu, jak się to często przedstawia. Warto po prostu zwrócić uwagę na fakt, że niektóre fotele, choć bliźniaczo do siebie podobne, będą się mogły znacząco różnić cenami tylko ze względu na logo producenta. Z drugiej strony – fotel gamingowy za 200 zł czy nawet 300 złotych najczęściej nie będzie oferował na przykład pełnej możliwości regulacji, więc choć znajdą się użytkownicy, którym będzie on pasował, na pewno nie można powiedzieć, że jest wystarczająco uniwersalny.

Tani fotel gamingowy może spełnić swoje zadanie – ważne jest tylko, żeby producent nie oszczędzał na tym, od czego zależy funkcjonalność fotela. Zwykle po prostu tańszy fotel będzie nieco mniej trwały albo odrobinę skromniejszy, ale nadal może być bardzo wygodny.

Zalecenia producenta

Jeśli producent fotela podaje, jaka jest maksymalna waga użytkownika czy dla osób o jakim wzroście przeznaczony jest dany fotel gamingowy, to tych wartości należy się trzymać, ponieważ wynikają one ściśle z parametrów technicznych. Jedynie do czasu sesji, jaki – według producenta – można wygodnie spędzić w fotelu, należy podchodzić z długą przerwą i nawet jeśli można siedzieć na fotelu przez 8 godzin bez przerwy, to nie znaczy, że to jest coś, co należy robić.

Czego więcej oczekiwać od najlepszych foteli gamingowych?

Typowe fotele gamingowe z górnej, ale często już także ze średniej półki cenowej, to coś więcej, niż siedzisko, oparcie i podłokietniki. Wszystkie wymienione poniżej funkcje mają charakter dodatkowy – nie są niezbędne, by o fotelu gamingowym powiedzieć, że jest najlepszy, jednak dla wielu graczy będą to ciekawe rozwiązania, z których przynajmniej część każdy chciałby mieć w swoim fotelu.

 • Fotel gamingowy z podnóżkiem. Dodatkowy podnóżek to rozwiązanie zwiększające komfort w czasie dłuższych sesji, jednak skorzystanie z tego udogodnienia wymaga ustawienia fotela przy odpowiednio dopasowanym biurku. Ewentualnie, jeśli regulacja fotela na to pozwala, można grać z poziomu bezprzewodowej klawiatury, ale wówczas zwykle trzeba przyjąć mniej wygodną pozycję. Na pewno jest to jednak dodatkowa funkcja, która pozwala się przynajmniej od czasu do czasu zrelaksować.
 • Fotel gamingowy z funkcją tilt (bujany). Specjalny mechanizm tilt pozwala wychylać fotel do tyłu. Jest to rozwiązanie dość powszechne już w średniej półce cenowej, natomiast zdania na jego temat są podzielone: niektórzy gracze mogą skorzystać z bujanego fotela gamingowego jedynie w czasie przerw, żeby dodatkowo odciążyć kręgosłup, inni bez blokady pochylenia mogą grać cały czas. Ta sama funkcja może mieć inne nazwy w zależności od producenta fotela. Niektóre pozwalają dodatkowo zablokować najlepszy fotel gamingowy w pozycji wychylonej.
 • Fotel gamingowy z masażem. To już opcja z wyższej półki cenowej, stosowana w fotelach zaprojektowanych z myślą o bardzo długich sesjach. Głowice masujące ukryte pod obiciem pozwalają się odprężyć i zapobiegają przeciążeniu kręgosłupa. Rozwiązanie to, mimo doskonałej prasy, nie przypada do gustu wszystkim, ponieważ sam rozstaw głowic masujących jest stały, więc gracze o różnej budowie ciała będą nieco inaczej odczuwali ich pracę.
 • Fotel gamingowy ze schowkiem. Niektóre z większych foteli mają dodatkowe schowki, w których można przechować pada lub słuchawki. Można to rozwiązać technicznie na wiele sposobów i nie wszystkie są równie udane, a co jeszcze ważniejsze – jest to funkcja, z której na pewno nie skorzystają wszyscy gracze, więc warto się do takiego fotela przymierzyć, żeby ocenić, czy dodatkowe schowki będą praktyczne.
 • Fotel gamingowy RGB. Oświetlenie LED RGB, zwykle zamontowane w krawędziach oparcia i siedziska, jest dodatkiem o charakterze wyłącznie estetycznym. To, czy pozwala osiągnąć efekt lepszej immersji albo działa podobnie do technologii ambient light, jest kwestią podlegającą subiektywnej ocenie, natomiast warto zauważyć, że dziś oświetlenie RGB wbudowane w fotel nie jest też czymś, co drastycznie podwyższałoby cenę, więc jeśli sam fotel jest w porządku, to można zawsze po prostu wyłączyć oświetlenie (które, nawiasem mówiąc, wymaga zasilania przez USB albo z gniazda w komputerze, albo z powerbanku).
 • Fotel gamingowy z demontowalnym zagłówkiem. Sama obecność zagłówka przy fotelu gamingowym nie jest dziś niczym dziwnym, przy czym w większości modeli jest on zintegrowany z oparciem, co oznacza, że nie ma tu możliwości regulacji ustawienia w odcinku szyjnym. Osoby, które wymagają innego ustawienia niż standardowe, powinny rozważyć albo zakup fotela bez zagłówka (takich modeli jest dziś już relatywnie niewiele wśród najlepszych foteli) albo takiego, w którym zagłówek można przynajmniej zdemontować.
 • Fotel gamingowy z zimną pianką. Zimna pianka to zwyczajowa nazwa jednego z wypełnień tapicerskich stosowanych w niektórych fotelach gamingowych ze średniej i wyższej półki. Sama pianka oczywiście nie chłodzi, natomiast pozwala utrzymać dłużej wrażenie komfortu termicznego. Wielu graczy pozytywnie ocenia wymianę fotela na taki z zimną pianką, jednak i tak technologia zbiera mieszane opinie.

Poza wspomnianymi powyżej kryteriami warto jeszcze na przykład zwrócić uwagę na kółka dołączone do fotela. Teoretycznie można je dość dowolnie wymieniać, ponieważ to standardowy element meblowy, jednak zawsze w miarę możliwości warto od razu kupić fotel z kółeczkami na twarde lub miękkie powierzchnie, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Szukając odpowiedzi na pytanie o to, jaki jest najlepszy fotel gamingowy, trzeba brać pod uwagę także własne przyzwyczajenia i według własnych potrzeb uszeregować kryteria od bardziej, do mniej istotnych, ponieważ nie ma możliwości wskazania konkretnego modelu czy choćby tylko marki, które będą odpowiednie dla wszystkich graczy.

Fotel gamingowy - Ranking 2023

Warto sprawdzić poniższy ranking najlepszych produktów z kategorii Fotel gamingowy. To zestawienie jest przez nas aktualizowane raz w miesiącu, żeby produkty były aktualne i dostępne w dystrybucji.

RankingFotel gamingowyProducentCena
1Genesis Genesis Nitro 560 camoGenesisAktualna Cena
2Diablo Chairs X-ONE Craft L Biało-zielonyDiablo ChairsAktualna Cena
3DIABLO CHAIRS Fotel gamingowy Diablo X-Ray model S Diablo X-Ray model SDiablo ChairsAktualna Cena
4Natec C Fotel dla graczy GENESIS SX33 Black/Red (NFG-0752)NatecAktualna Cena
5PRO-GAMER YUMISU Fotel gamingowy Kubełkowy dla gracza Podkładka PRO-GAMER STRIKE CZERWONYAktualna Cena

Dodaj komentarz