Domowa niszczarka do papieru

Niszczarki do papieru są urządzeniami kojarzącymi się głównie z pracą biurową, jednak w domu też mogą się przydać nadzwyczaj często. Na pewno jednak nie muszą to być wysoko wydajne sprzęty, które ustawia się w biurach korporacji. Kryteria wyboru domowej niszczarki są zupełnie inne, więc warto się nad nimi chwilę zastanowić.

Czy warto kupić domową niszczarkę do papieru?

Pytanie o to, czy warto kupić domową niszczarkę, można podzielić na dwie części: czy w ogóle warto kupić niszczarkę oraz, czy zamiast modeli domowych nie lepiej od razu zainteresować się biurowymi. A zatem po kolei.

Domowa niszczarka do papieru pozwala zniszczyć stare dokumenty, zużyte etykiety z listów czy paczek, a często też papier laminowany czy karty kredytowe. Wbrew pozorom jest to coś, o co warto się postarać, bo choć przypadki uzyskania danych dokumentów wyrzuconych na makulaturę są rzadkie, to jednak jest to realne zagrożenie. Oczywiście można w teorii zbierać tego rodzaju dokumenty przez cały rok, żeby je później wykorzystać jako rozpałkę, ale generalna zasada mówi, że wszystko, co należy zniszczyć, powinno zostać zniszczone jak najszybciej, a tutaj najlepsza niszczarka domowa będzie po prostu najwygodniejszym rozwiązaniem.

Można jednak założyć, że urządzenia projektowane z myślą o zastosowaniach domowych będą mniej wydajne, a zapewne też nieco mniej trwałe niż te biurowe. Czy to oznacza, że warto sięgnąć do kieszeni głębiej, żeby kupić najwyższej klasy niszczarkę biurową? Najczęściej nie – stanie się to jasne po analizie kryteriów wyboru.

Jaka najlepsza domowa niszczarka do papieru? Kryteria wyboru

Użytkownicy domowi są najmniej wymagający, stąd też zawsze będą mieli najwięcej opcji do rozpatrzenia, ponieważ w segmencie budżetowym znajduje się naprawdę sporo bardziej lub mniej interesujących pozycji. Wybór najlepszej niszczarki będzie jednak zawsze w sporej mierze subiektywny, dlatego trzeba wiedzieć, na jakich kryteriach się skupić.

Rodzaje niszczarek domowych

Poza przemysłowymi niszczarkami, które nie będą interesujące dla użytkowników domowych, wskazać można dwa rodzaje tego typu urządzeń, a mianowicie niszczarki ręczne i automatyczne. Te pierwsze nie mają napędu elektrycznego, tylko korbkę połączoną z nożem. Przeważnie tną papier na stosunkowo szerokie paski i nie radzą sobie najlepiej z innymi materiałami, choć są i modele, które są w stanie pracować też na papierze ze zszywkami i zniszczą karty kredytowe. Automatyczne niszczarki do papieru będą jednak lepsze, ponieważ działają szybciej, są trwalsze, solidniej skonstruowane i przede wszystkim bardziej wszechstronne, a niekoniecznie drastycznie droższe.

Kryteria wyboru najlepszej niszczarki do papieru

  • Poziom bezpieczeństwa. Do zastosowań biurowych używa się niszczarek o standaryzowanych poziomach bezpieczeństwa, w domu oczywiście nie jest to konieczne, natomiast bezpieczeństwo nadal ma znaczenie. Sprowadza się to do dwóch elementów: szerokości pasków i tego, czy są one dodatkowo przecinane na krótsze fragmenty. Nie wchodząc w szczegóły formalnych poziomów bezpieczeństwa, im drobniejsze skrawki papieru tworzy niszczarka, tym lepiej, przy czym konieczne jest oczywiście zastosowanie takiego samego standardu na całej szerokości ostrza.
  • Prędkość i wydajność. Nie zawsze będą to istotne kryteria, ale warto zdawać sobie sprawę z pewnych technicznych ograniczeń, które mogą mieć tu zastosowanie. Zastanawiając się nad tym, jaka będzie najlepsza niszczarka do domu, warto zwrócić uwagę na to, ile kartek jednocześnie można zniszczyć i jak długo niszczarka może pracować, zanim trzeba ją będzie wyłączyć. Oczywiście tutaj niszczarki automatyczne mają zwykle olbrzymią przewagę nad ręcznymi, które często pozwalają na niszczenie tylko pojedynczych stron.
  • Pojemność kosza. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie niszczarki w ogóle mają kosz. Niektóre modele można zamocować na krawędzi blatu, inne zakłada się na dowolny pojemnik, ale wciąż większość niszczarek będzie miała własny kosz. Jest to o tyle istotne, że zwykle dopiero po umieszczeniu głowicy roboczej na koszu, zostanie wyłączone zabezpieczenie przed uruchomieniem. Co zaś tyczy się samej pojemności kosza – o ile wydaje się, że nawet 10 litrów to wartość odpowiednia w zastosowaniach domowych, trzeba mieć na uwadze, że świeżo po zniszczeniu objętość papieru będzie istotnie rosła, więc przy zbyt małym koszu trzeba będzie albo go opróżnić, albo co chwilę zdejmować niszczarkę, żeby papier ugnieść. Przeważnie poleca się jednak wybór niszczarek o pojemności 20 litrów.
  • Rozmiar i waga. Z pojemnością kosza nierozerwalnie związana jest też kwestia wymiarów. Niszczarki będą zajmowały mniej więcej tyle samo miejsca, co niewielki kosz na śmieci. To niewiele, ale jednocześnie na tyle dużo, że niektórzy użytkownicy będą skłonni jednak rozważyć zakup niszczarki mocowanej tymczasowo do blatu. Co zaś się tyczy masy, jest ona przeważnie porównywalna, ponieważ za większość wagi odpowiada silnik i głowica niszcząca – w obu przypadkach istnieją pewne technologiczne ograniczenia, które sprawiają, że wagi nie można obniżać w nieskończoność.

Praktyczne funkcje niszczarek do papieru

Domowa niszczarka przeważnie będzie uboższa w funkcje niż niszczarka biurowa, natomiast niektóre z rozwiązań stosowanych w droższych urządzeniach, mogą być bardzo cenne także w zastosowaniach domowych.

  • Funkcja cofania papieru. Nawet najlepsza domowa niszczarka do papieru może się z czasem zapychać, szczególnie przy jednorazowym niszczeniu większej liczby dokumentów. Zamiast ręcznego cofania noża czy prób jego czyszczenia niezbyt poręcznymi narzędziami, przydaje się wtedy funkcja cofania, która samoczynnie usuwa niemożliwe do zniszczenia elementy.
  • Zabezpieczenie termiczne. Jest ono właściwie standardem nawet w tanich dobrych niszczarkach, ale w przypadku najtańszych modeli może go brakować lub może być nieskuteczne. Warto się upewnić, czy wybrany model niszczarki jest zabezpieczony przed przegrzaniem, ponieważ dzięki temu uda się zabezpieczyć silnik przed zniszczeniem przez zbyt długą pracę lub nadmierne obciążenie.
  • Dioda sygnalizująca zacięcie papieru. Zacięcie się papieru może prowadzić do zapchania zespołu tnącego, ale też zwiększa obciążenie silnika. Ponieważ jednak nie zawsze można to wychwycić na oko (lub na ucho), to dioda sygnalizująca zacięcie może się przydać. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej jest zapobiec całkowitemu zapchaniu noża, które skutkowałoby koniecznością czyszczenia głowicy.
  • Sygnalizacja zapełnienia kosza. Szczególnie na początku używania domowej niszczarki trudno jest wyczuć, kiedy kosz jest już pełny. Dioda sygnalizująca zapełnienie po prostu ułatwia życie. W niektórych modelach producenci zamiast tego stosują po prostu przezroczyste kosze, ale z różnych powodów to rozwiązanie pojawia się raczej w nieco droższych modelach. To wszystko jest dość istotne, ponieważ niszczarka nie powinna pracować przy pełnym koszu, a większość domowych modeli nie zatrzyma pracy w sposób automatyczny, nawet jeśli kosz się zapełni.

O czym trzeba pamiętać, kupując domową niszczarkę do papieru?

Nawet najlepsza mała domowa niszczarka do papieru wymaga od użytkownika pewnej dbałości. Przede wszystkim należy się upewnić, że w zestawie znajduje się olej techniczny do smarowania zespołu tnącego. Jeśli go nie ma, należy taki dokupić – sprawdzi się każda oliwka techniczna o niewielkiej lepkości. Zbyt gęsty i lepki smar będzie zbierał drobinki papieru i zadziała odwrotnie do tego, jak powinien, a smarowanie noża zapobiegnie jego stępieniu i zacinaniu się papieru.

Domowe niszczarki rzadko będą mogły pracować więcej niż kilka do dziesięciu minut. Po tym czasie silnik się zagrzeje i trzeba będzie wyłączyć urządzenia na piętnaście do dwudziestu minut. To normalne i nie jest wadą, choć może być uciążliwe przy niszczeniu większych partii dokumentów.

Poziom hałasu emitowanego przez większość niszczarek domowych jest bardzo zbliżony i oscyluje wokół 70 dB. Modele wysoko wydajne i przemysłowe nie dają pod tym względem wielkiej przewagi.

Mała domowa niszczarka do papieru: ile trzeba zapłacić?

Najprostsze modele – i z koszem, i bez – kosztują między 70 a 100 złotych. Ich możliwości są ograniczone, a poziom bezpieczeństwa umiarkowany. Będą one wystarczające dla mniej wymagających użytkowników planujących tylko sporadycznie ich używać. Tania niszczarka do domu poradzi sobie z kilkoma kartkami, nawet jeśli będą złączone małą zszywką. Urządzenia o trochę większych możliwościach to wydatek rzędu 150-250 złotych, natomiast za 300-400 złotych można już kupić niszczarkę do papieru, która sprawdzi się nie tylko w domu, ale także w niewielkim biurze. Wciąż nie będzie to najbardziej wszechstronne urządzenie, ale trwałość, estetyka i skuteczność będą już wyraźnie odróżniały te urządzenia od tańszych modeli.

Domowa niszczarka do papieru - Ranking 2024

Warto sprawdzić poniższy ranking najlepszych produktów z kategorii Domowa niszczarka do papieru. To zestawienie jest przez nas aktualizowane raz w miesiącu, żeby produkty były aktualne i dostępne w dystrybucji.

RankingDomowa niszczarka do papieruProducentCena
1Qoltec Home&Office 50320QoltecAktualna Cena
2Tracer Niszczarka Razor 2 TRANIS46722TracerAktualna Cena
3Opus OS 2206 CDOpusAktualna Cena
4Fellowes LX25M Mini-CutFellowesAktualna Cena
5Fellowes LX25FellowesAktualna Cena

Dodaj komentarz