Krokomierz dla seniora – jak wybrać praktyczny i funkcjonalny?

Krokomierz dla seniora na rękę to proste w obsłudze urządzenie, które ma wiele praktycznych zastosowań! Jednym z lepszych sposobów na utrzymanie aktywności fizycznej u osób starszych i ich dobrego samopoczucia psychicznego jest zachowanie prawidłowej kondycji. W przypadku seniorów dobrym rozwiązaniem będzie ruch dopasowany do stanu zdrowia i możliwości wydolnościowych. Uniwersalnym pomysłem dla każdego jest spacer, który nie tylko wpływa na dotlenienie całego organizmu i kondycję fizyczną, ale jest również motywacją do wychodzenia z domu. W wyrobieniu sobie systematyczności i jednocześnie sprawowaniu kontroli nad przebytym dystansem pomoże dobry krokomierz dla seniora na rękę. Czy wiesz, jaki będzie najlepszy? Sprawdzamy!

Ruch to podstawa! Ile kroków dziennie powinna robić osoba starsza?

Senior seniorowi nierówny. Niektóre osoby starsze mimo upływu lat zachowują doskonałą kondycję fizyczną: biegają, nurkują, jeżdżą na rolkach i uprawiają sporty ekstremalne. Jednak warto pamiętać o tym, że nie każdy może kontynuować dalsze pasje, chociażby z uwagi na stan zdrowia. Nie należy zapominać również o pozostałych, którzy wiedli raczej stateczny tryb życia i teraz, na starość planują poprawić swoją kondycję i zadbać o zdrowie.

Poziom kondycji tych trzech grup seniorów może znacząco się różnić.
Aktywny długi spacer i dbanie o codzienne pokonywanie określonej liczby kroków jest jednym z zalecanych sposobów na utrzymanie dobrostanu organizmu.

Naukowcy sugerują:

 • Osoby w wieku 60 lat i więcej powinny pokonywać około 6000 do 8000 kroków dziennie.
 • Osoby poniżej 60 roku życia – 8 do 10 000 kroków na dobę.

Aby zastosować się do tej zasady i mieć pewność, że zrobiło się wiele dla swojego zdrowia, konieczna jest inwestycja w prosty krokomierz dla seniora. Na rynku dostępne jest wiele rozwiązań, począwszy od tych niezwykle prostych i niewymagających posiadania smartfona po bardziej zaawansowane technologicznie krokomierze, które można podłączyć do specjalnej dedykowanej aplikacji. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, a obszerny przekrój rozwiązań umożliwia dopasowanie funkcji krokomierza np. do poziomu umiejętności obsługi smartfona, a także tego, czy senior w ogóle z niego korzysta.

Smartband krokomierz dla seniora
Smartband krokomierz dla seniora

Korzyści zdrowotne wynikające ze spaceru

Regularne spacery u osób starszych mają wiele korzyści. Począwszy od tych psychicznych, czyli po prostu zalet wynikających z opuszczenia swoich czterech ścian i zmotywowania się do wyjścia z domu, po realne korzyści zdrowotne. Systematyczne spacery na świeżym powietrzu i utrzymanie zalecanego limitu dziennego wykonanych kroków mają holistyczny wpływ na wiele zdrowotnych aspektów, takich jak:

 • poprawa rozwoju umysłowego i zachowanie na dłużej umiejętności poznawczych,
 • poprawa stanu kondycji,
 • zapobieganie otyłości,
 • dotlenienie wszystkich komórek organizmu, działanie antyoksydacyjne,
 • poprawa metabolizmu,
 • poprawa jakości snu, walka z bezsennością itp.

Warto również dodać, że spacer aktywuje wiele grup mięśni. Można zwiększyć jego intensywność, wykorzystując kijki do nordic walking.

Krokomierz dla seniora na rękę – co to jest i jak wybrać najlepszy?

Krokomierz dla seniora na rękę to małe urządzenie, które liczy kroki przebyte w ciągu całego dnia. Można nosić go przez cały dzień, sprawdzając tym samym pełną aktywność i liczbę pokonanych kroków w ciągu całego dnia, ale można również ograniczyć jego wykorzystanie wyłącznie podczas spacerów i innych aktywności na świeżym powietrzu (zakupy, wizyta u lekarza, wyjście ze znajomymi.

Co więcej, dobry krokomierz dla seniora umożliwia bieżące śledzenie liczby przebytych już kroków, dzięki czemu łatwo można sprawdzić, czy w ciągu dnia osiągnęło się już zalecaną liczbę kroków, czy konieczny będzie np. dodatkowy dłuższy spacer.

Krokomierze mają wiele odsłon. Mogą to być proste urządzenia zasilane baterią, które nie wymagają podłączenia do smartfona, ale również inteligentne opaski typu smartband, które umożliwiają również śledzenie wielu innych funkcji (np. spalania kalorii, mierzenie tętna i śledzenia jakości snu).

Jak krokomierz dla seniora rejestruje kroki?

Wybierając najlepszy krokomierz dla seniora, warto wziąć pod uwagę nie tylko oczekiwania i potrzeby jego użytkownika, ale również technologie, za pomocą której krokomierz odmierza i rejestruje pokonane kroki. Tym sposobem obszerną grupę krokomierzy można podzielić na podgrupy:

 • krokomierz dla seniora wahadłowy – odmierza kroki dzięki specjalnemu wahadłu, które zmienia swoją pozycję przy każdym ruchu bioder i nóg. To bardzo prosty krokomierz dla seniora, który zazwyczaj zaczepia się do kieszeni lub paska spodni.
 • krokomierz dla seniora z akcelerometrem – to urządzenie nieco bardziej zaawansowane technologicznie. Taki krokomierz jest w stanie wykryć, czy wykonywana aktualnie aktywność fizyczna jest chodzeniem, szybkim marszem, czy joggingiem.
 • krokomierz dla seniora z GPS – to jedno z nowocześniejszych i jednocześnie najbardziej precyzyjnych urządzeń. Taki krokomierz dla seniora jest w stanie nie tylko precyzyjnie wskazać liczbę przebytych kroków, ale również wskazuje przebyty w ciągu dnia dystans w kilometrach. Funkcja GPS z możliwością mierzenia liczby kroków dostępna jest również w smartwatchach. Jest to ciekawa opcja dla osób starszych otwartych na nowinki technologiczne.
 • krokomierz dla seniora zliczając kroki przez aplikację – to jedno z rozwiązań, które jest przeznaczone dla osób starszych posiadających smartfona i umiejących obsługiwać zainstalowane w nich aplikacje. Liczba kroków mierzona jest z wykorzystaniem akcelerometru, a dane przekazywane są bezpośrednio do aplikacji na urządzeniu mobilnym.

Jaki krokomierz dla seniora wybrać? Wygodne opcje noszenia

Krokomierze dla seniorów można nosić na trzy sposoby. Możesz zainwestować w krokomierz dla seniora na rękę, który nosi się tak samo, jak zegarek, lub niewielkie, lekkie urządzenie mocowane do paska spodni (musi znajdować się blisko biodra, by precyzyjnie obliczać kroki).

Krokomierz na pasek
Krokomierz na pasek

Jaki krokomierz kupić? Cóż… to w dużej mierze zależy od preferencji nestora i jego stylu życia. Nie da się ukryć, że jeżeli planuje się nosić krokomierz przez cały dzień – lepiej sprawdzi się wygodniejszy krokomierz dla seniora na rękę (bez telefonu lub z podłączeniem do smartfona). Jeżeli jednak krokomierz ma służyć wyłącznie do zliczania kroków na spacerach – można wybrać drugą opcję, czyli krokomierz mocowany do paska spodni lub do kurtki w okolicy bioder.

Opcjonalnie – można wybrać również krokomierz chowany do kieszeni (np. kurtki lub bluzy), który pełni taką samą funkcję jak krokomierz na biodro, różni go tylko sposób noszenia.

Krokomierz na rękę dla seniora – inteligentna opaska typu smartband, czy urządzenie bez podłączenia do smartfona?

Krokomierze na rękę dla seniora, czyli urządzenia mocowane na elastycznej i konfigurowalne opasce stanowią jedno z chętniej wybieranych i jednocześnie bardziej popularnych rozwiązań. W grupie krokomierzy tego rodzaju znajdziesz:

 • krokomierz w formie opaski typu smartband, która mierzy liczbę kroków, puls i liczbę spalonych kalorii. Można ją stosować bez smartfonu i z opcją parowania z urządzeniem mobilnym.
 • krokomierz na rękę bez telefonu, który zlicza i wyświetla liczbę kroków przebytych w ciągu dnia.
 • krokomierz – zegarek smartwatch. W tym przypadku krokomierz jest po prostu jedną z dostępnych funkcji smartwatcha.

Krokomierz na biodro

Dobry krokomierz dla seniora mocowany w okolicy bioder dostępny jest w dwóch opcjach. Pierwszą jest urządzenie mocowane do bioder za pomocą elastycznego paska/taśmy, której długość i rozciągliwość pozwala na swobodne dopasowanie do sylwetki. Drugą opcją jest krokomierz z uchwytem, który można po prostu zaczepić o pasek spodni. To urządzenia ładowane za pomocą kabla USB lub zasilane bateriami.

Krokomierze dla seniora do kieszeni

Chociaż wygodne i bardzo proste w obsłudze – z pewnością nie są zaliczane do urządzeń bardzo precyzyjnych. Niektóre z dostępnych na rynku krokomierzy tego rodzaju może również wchodzić w interakcje z innymi urządzeniami znajdującymi się w ich pobliżu (np. telefon).

Krokomierz do kieszeni iSport P084C
Krokomierz do kieszeni iSport P084C

Najlepszy krokomierz dla seniora a dostępne funkcje

Jak już wspomnieliśmy, najlepszym krokomierzem dla seniora będzie urządzenie mocowane na nadgarstku, chociaż należy pamiętać, że jest to kwestia indywidualna. Zakres funkcji nowoczesnych urządzeń bardzo się różni. Można bowiem zdecydować się na zakup krokomierza, którego jedyną funkcją jest zliczanie kroków, jak również zainwestować w nieco bardziej zaawansowane urządzenie, które umożliwi na przykład:

 • śledzenie trasy,
 • obliczenie liczby spalonych kalorii,
 • badanie pulsu,
 • sprawdzenie łącznej liczby przebytych kilometrów.

Dobrym i niedrogim rozwiązaniem jest wybór prostego smartbanda – inteligentnej opaski, która ma subtelny wygląd i wiele z wymienionych funkcji.

Dobrą opcją, która poprawia bezpieczeństwo nestora podczas spaceru lub innej aktywności jest również funkcja SOS. To przycisk, który po włączeniu alarmuje wybrane wcześniej i zapisane w krokomierzu osoby. Po aktywacji funkcji alarmowej otrzymują one zazwyczaj wiadomość SMS, dzięki czemu mogą szybko zareagować: wykonać telefon do bliskiej osoby, sprawdzić co się z nią dzieje, lub po prostu wezwać pogotowie.

Dodatkowymi opcjami w zaawansowanych krokomierza/smartband ach/smartwatchach są również: ciśnieniomierz, EKG, monitor snu, pogodynka, zegar, możliwość wykonywania połączeń, a nawet robienia zdjęć!

Jaki krokomierz dla seniora będzie najlepszy? Przy wyborze dobrego rozwiązania warto w pierwszej kolejności ocenić faktyczne potrzeby nestora i stopień jego znajomości nowych technologii. Dopiero na tej podstawie warto rozpocząć poszukiwania. Niemniej w ogólnym rankingu wygrywają zazwyczaj lekkie opaski na nadgarstek, które są bardziej precyzyjne i mają więcej praktycznych i potrzebnych funkcji.

Krokomierz dla seniora – jak wybrać praktyczny i funkcjonalny? - Ranking 2024

Warto sprawdzić poniższy ranking najlepszych produktów z kategorii Krokomierz dla seniora – jak wybrać praktyczny i funkcjonalny?. To zestawienie jest przez nas aktualizowane raz w miesiącu, żeby produkty były aktualne i dostępne w dystrybucji.

RankingKrokomierz dla seniora – jak wybrać praktyczny i funkcjonalny?ProducentCena
1Dunlop E-07208DunlopAktualna Cena
2ART ART Sportowa opaska z pulsometrem czarny/pomarańczowy wodoodporna IP65 (SMARTAOSBO)ARTAktualna Cena
3Upominkarnia Krokomierz z paskiem BiałyUpominkarniaAktualna Cena
4Upominkarnia Krokomierz z paskiem NiebieskiUpominkarniaAktualna Cena
5Omron Walking Style IVOmronAktualna Cena

Dodaj komentarz