Antena do telewizji naziemnej

Odbiór naziemnej telewizji cyfrowej wymaga dobrania odpowiedniej anteny, która pozwoli na przechwycenie sygnału z konkretnego nadajnika. Przy poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o to, jaka będzie najlepsza antena do telewizji naziemnej, nie można się skupić jedynie na kwestiach technicznych związanych z samą anteną odbiorczą – zawsze trzeba odnieść je do odległości czy siły sygnału konkretnych nadajników.

Jak dzieli się anteny do telewizji naziemnej?

Kryteriów podziału może być oczywiście kilka, natomiast trzy z nich mają największe znaczenie praktyczne. Są to kształt wiązki, miejsce montażu oraz typ anteny.

Najlepsza antena do telewizji naziemnej DVB-T2: dookólna czy kierunkowa?

Podział na anteny dookólne i kierunkowe wynika z tego, że niektóre modele będą odbierały fale z każdego kierunku, inne natomiast będą wymagały precyzyjnego ustawienia w taki sposób, aby zogniskować fale w odbiorniku. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie oczywiście wybór anteny dookólnej, która dodatkowo ma tę zaletę, że najczęściej jest to zgrabna, niewielka i estetyczna konstrukcja. Problemem jest jednak niski uzysk – tego rodzaju anteny zwykle można zastosować w odległości do 10-15 kilometrów, choć są modele umożliwiające odbiór nawet z ponad 50 kilometrów.

Anteny kierunkowe są trudniejsze w obsłudze, ponieważ wymagają bardzo precyzyjnego ustawienia, a to oznacza także, że mogą nie pozwolić na odbiór wszystkich kanałów, jeśli dany nadajnik nie podaje wszystkich MUX-ów. Co do zasady pozwalają jednak na wykorzystanie znacznie słabszego sygnału, więc odległość do nadajnika może być większa.

Dziś można kupić także anteny łączące w sobie oba typy odbiorników. Jest to o tyle istotne, że sygnał MUX-8 jest polaryzowany pionowo i nie będzie odbierany przez klasyczne anteny dookólne.

Antena do telewizji naziemnej kierunkowa
Antena do telewizji naziemnej kierunkowa SPARTA HIRRO Combo

Jaka antena lepsza: pokojowa czy zewnętrzna?

Antena pokojowa do telewizji naziemnej daje przede wszystkim swobodę wyboru miejsca instalacji. Można ją postawić w prawie dowolnym miejscu, będzie przeważnie dość estetyczna. Wadą oczywiście jest to, że nie tylko nadajnik musi znajdować się relatywnie blisko, ponieważ są to anteny o niewielkim uzysku, ale jeszcze trzeba upewnić się, że sama konstrukcja budynku nie będzie stanowiła dodatkowej przeszkody i nie osłabi nadmiernie sygnału.

Anteny zewnętrzne mają większy uzysk, ale ich montaż wymaga większego wysiłku. Raczej też w większości przypadków nie będzie można ich uznać za przesadnie dekoracyjne. Są jednak często tańsze od anten pokojowych do telewizji naziemnej, a już tym bardziej to właśnie w tym segmencie jest większy wybór dostępnych model.

Najlepszy typ anteny do DVB-T2: aktywna czy pasywna?

Różnica między tymi dwoma typami polega na tym, że anteny aktywne mają wzmacniacz, a pasywne nie. Co do zasady zawsze zaleca się, żeby w miarę możliwości korzystać z anten pasywnych, jednak ich uzysk będzie z oczywistych powodów niższy, więc bardzo często dopiero zastosowanie wzmacniacza pozwoli na podbicie sygnału z konkretnego nadajnika.

Anteny pasywne często są tańsze od aktywnych, ale nie jest to normą, a tym bardziej nie powinno stać się podstawowym kryterium wyboru. Z drugiej jednak strony, należy też podkreślić, że zastosowanie anteny o uzysku większym, niż konieczny w danej lokalizacji, nie przełoży się na lepszą jakość sygnału, a wręcz przeciwnie. Wybór między anteną aktywną a pasywną sprowadza się więc do sprawdzenia uzysku przy założeniu, że zawsze, kiedy to możliwe, antena pasywna będzie opcją preferowaną.

Czy antena aktywna zawsze rozwiąże problem słabego zasięgu?

Antena pokojowa do telewizji naziemnej w wielu miejscach będzie zbyt słaba, żeby zapewnić sygnał wejściowy o odpowiedniej sile, więc w takim przypadku można zastąpić ją anteną zewnętrzną ze wzmacniaczem (większość anten pokojowych wzmacniacza nie ma). I w niektórych przypadkach okazuje się, że to nie rozwiązuje problemu – sygnał jest wprawdzie mocniejszy, ale nie na tyle, żeby pozwolił na oglądanie cyfrowej telewizji w odpowiedniej jakości.

Antena zewnetrzna dookolna do odbioru telewizji naziemnej dvb-t
Antena zewnetrzna dookolna do odbioru telewizji naziemnej dvb-t

Antena do telewizji naziemnej – algorytm wyboru

Wybór idealnej anteny do telewizji naziemnej jest dość złożonym zagadnieniem i wymagałby szczegółowego omówienia kwestii technicznych wraz z odwołaniem się do skomplikowanych pojęć fizycznych. Można jednak stworzyć uogólniony model postępowania, który pozwoli zadecydować o tym, jaka antena do telewizji naziemnej najlepsza będzie w konkretnym przypadku.

  • Jeśli nadajnik jest blisko, warto ułatwić sobie życie i kupić antenę pokojową do telewizji naziemnej lub wariant pokojowy anteny dookólnej, ale z dodatkową anteną kierunkową do odbioru sygnału spolaryzowanego).
  • Jeśli nadajnik nie jest wystarczająco blisko, trzeba założyć antenę zewnętrzną. Najbardziej estetycznym rozwiązaniem będzie kompaktowa antena panelowa, jednak większość z nich ma wbudowane wzmacniacze.
  • Kiedy to tylko możliwe, należy wybierać anteny pasywne (bierne), czyli pozbawione wzmacniacza. Chodzi o to, żeby odbierać sygnał poddany jak najmniejszej obróbce, bo nawet wzmacnianie generuje pewną dodatkową ilość szumu. Wzmacniacz może być opcją domyślną jedynie w przypadku złożonych instalacji o wielu rozgałęzieniach, gdzie sygnał będzie bardzo mocno osłabiony na dalszych poziomach instalacji.
  • Optymalnym rozwiązaniem na zewnątrz jest antena kierunkowa, którą niestety trudno się ustawia, ale która gwarantuje maksymalny uzysk, czyli odbiór fali o najwyższym stosunku sygnału do szumu. Warunkiem zastosowania anteny kierunkowej jest jednak brak przeszkód na drodze od nadajnika.
  • Jeśli antena będzie zasłonięta przez przeszkody (rzeźbę terenu, zadrzewienia lub zabudowania), stosować można anteny szerokokątne. Można je sobie wyobrazić jako mniej precyzyjne anteny kierunkowe – nadal wymagają precyzyjnego nakierowania, ale będą też w miarę skutecznie zbierały sygnał rozproszony. Ich ustawienie może być skomplikowane, ponieważ przy dużym uzysku pozwalają też zebrać sygnały odbite, co oznacza, że niekoniecznie ustawia się je w kierunku nadajnika – właściwą orientację trzeba wykryć w terenie.
  • Dopiero na tym poziomie, kiedy okaże się, że sygnał jest słaby, nadajnik zasłonięty, fale rozproszone i tak dalej – można rozważyć zakup anteny z przedwzmacniaczem.

Czy jedna antena do naziemnej telewizji cyfrowej wystarcza?

Wydawać by się mogło, że przy tak rozbudowanej ofercie i w miarę jasnym algorytmie doboru, zawsze uda się znaleźć antenę idealną w danej sytuacji – ostatecznie przecież można kupić antenę z największym wzmacniaczem, prawda?

W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem, na jakie można się zdecydować, jest zakup dwóch niezależnych anten. Podnoszenie mocy wzmacniacza sprawia, że choć sygnał jest podbijany, pojawia się też wiele zakłóceń i sygnał wcale może nie być tak czysty, jak się wydaje. W wielu lokalizacjach problemem są przeszkody i to niekoniecznie góry, ale zadrzewienia i budynki. Są takie domy, które znajdują się w zasięgu dwóch nadajników, ale żaden kierunek nie jest „czysty”.

Dwie niezależne anteny nie tylko pozwalają wybrać kierunek, który jest w danej sytuacji uprzywilejowany, ale także pod względem ekonomicznym może być to bardziej uzasadnione niż zakup dużej anteny z przedwzmacniaczem. W takich instalacjach dodatkowo stosuje się elementy sumujące sygnały, wzmacniacze wspólne, zasilacze z separatorami napięcie i inne elementy, które pozwalają na przygotowanie sygnału właściwej jakości. Są to jednak przypadki wymagające specjalistycznej wiedzy i indywidualnego podejścia.

Zwykle przed przejściem do tego typu instalacji, warto wypróbować pojedynczą antenę szerokopasmową, jednak jakość sygnału w takim przypadku nie będzie zależała od samej anteny – nawet najlepsza antena do telewizji naziemnej DVB-T2 nie zmieni praw fizyki i nie pobierze sygnału z fali, która do danego miejsca fizycznie nie dociera.

Antena kierunkowa zewnetrzna cabletech
Antena kierunkowa zewnetrzna cabletech

Jak ważna jest marka anteny?

Producenci anten do telewizji naziemnej to firmy, które raczej nie cieszą się ogólnie dobrą rozpoznawalnością, co sprawia, że trudno jest oprzeć się na marce jako wyznaczniku jakości. Jednocześnie jednak jakość wykonania ma w tym przypadku kluczowe znaczenie, ponieważ każdy niewłaściwie odseparowany lub choćby tylko niestarannie wykonany obwód może stać się źródłem dodatkowych zakłóceń. Uzysk podawany przez producentów też jest parametrem teoretycznym, czy może raczej nie można powiedzieć, że jest to uzysk ostateczny, ponieważ nie uwzględnia szumów własnych.

Warto zatem poświęcić trochę czasu na rozpoznanie lepiej ocenianych marek czy nawet modeli anten albo skonsultować się ze specjalistą. W przypadku lokalizacji w pobliżu nadajników, gdzie sygnał jest i tak silny, zawsze można po prostu kupić mocniejszą antenę, jednak w wielu miejscach nie trzeba anten silniejszych, tylko lepiej wykonanych.

Czy warto kupić droższą antenę do telewizji naziemnej?

Jeśli chodzi o pokojowe anteny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, wraz ze wzrostem ceny można liczyć przede wszystkim na poprawioną estetykę, a jej znaczenie trzeba ocenić indywidualnie. W przypadku modeli zewnętrznych często droższa antena oznacza nie tylko estetyczniejsze wykonanie, ale przede wszystkim użycie trwalszych materiałów. To ważne, ponieważ w związku z tym, że większość anten będzie miała charakter kierunkowy, nie zawsze można w pełni swobodnie wybrać miejsce ich mocowania, więc będą niechybnie narażone na trudne warunki atmosferyczne.

Jeśli zaś chodzi o samo mocowanie, tutaj też rozpiętość jest spora: od dość prostych, ale kiepsko prezentujących się obejm, aż po sprytne, prawie niewidoczne, ale czasem wymagające specyficznych narzędzi uchwyty montażowe. Czy warto kupić droższą antenę? Jeśli spełnia ona podstawowe wymagania techniczne, a estetyka i trwałość są warte dodatkowych pieniędzy, to tak.

Antena do telewizji naziemnej - Ranking 2024

Warto sprawdzić poniższy ranking najlepszych produktów z kategorii Antena do telewizji naziemnej. To zestawienie jest przez nas aktualizowane raz w miesiącu, żeby produkty były aktualne i dostępne w dystrybucji.

RankingAntena do telewizji naziemnejProducentCena
1TELMOR ANTENA ASR CLASSIC P20 CYFROWA TV NAZIEMNA DVB-T (ASR IQ)TelmorAktualna Cena
2Antena DVBT2 Dookólna Lte 4K MUX8 Digital360 VayoxVayoxAktualna Cena
3Thomson ANTENA AKTYWNA POKOJOWA DVB-T/T-2 ANT1418BKThomsonAktualna Cena
4Antena Dookólna DVBT2 Zestaw 2TV Digital360 VayoxVayoxAktualna Cena
5Xenic Wielokierunkowa DVB-T z LTE AV9018BOXenicAktualna Cena

Dodaj komentarz