Słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem

Wybór słuchawek jest na tyle duży, że znalezienie idealnego modelu stanowi nie lada wyzwanie, a jeśli do tego trzeba jeszcze zwrócić uwagę na mikrofon, w wielu przypadkach sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej. Trzeba bowiem spojrzeć na sprzęt w kontekście konkretnych zastosowań.

Jakie słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem wybrać?

….nauszne, douszne czy dokanałowe?

Najczęściej podobne rozważania skupiają się wyłącznie na słuchawkach nausznych, ponieważ przytłaczająca większość dousznych i dokanałowych nie oferuje studyjnej jakości dźwięku, a ich wbudowane mikrofony też nie stanowią szczytowego osiągnięcia techniki. Słuchawki nauszne są pod tym względem zdecydowanie bardziej zróżnicowane, co jednak nie oznacza, że wybór staje się automatycznie prosty.

Słuchawki bezprzewodowe nauszne z mikrofonem

Podstawową zaletą słuchawek bezprzewodowych nausznych ma być komfort i potencjalnie lepsza jakość dźwięku. Wygodę użytkowania uzyskuje się poprzez zastosowanie odpowiednich gąbek, które sprawiają, że nacisk na małżowinę uszną jest niewielki, natomiast jakość dźwięku może być wyższa dzięki zastosowaniu przetworników o większej średnicy. Trzeba jednak zaznaczyć, że w tym przypadku, jeśli dokona się zestawienia najtańszych słuchawek nausznych za dobrej klasy dokanałowymi, porównanie może wypaść na korzyść tych ostatnich. Nie można bowiem całkowicie pominąć tak podstawowej kwestii, jak jakość wykonania.

Słuchawki bezprzewodowe nauszne pozwalają jednak dobrać model o właściwej ergonomii. Konstrukcja zamknięta jest teoretycznie najmniej wygodna, ale daje dobrą izolację od dźwięków otoczenia, otwarta gwarantuje lepszą wentylację, ale kosztem izolacji, natomiast półotwarta mieści się pośrodku tego spektrum.

RankingSłuchawki bezprzewodowe nauszne z mikrofonemProducentCena
1Sony WH-CH510 czarneSonyAktualna Cena
2Marshall Major IV Bluetooth CzarnyMarshallAktualna Cena
3Sony WH-1000XM4 CzarneSonyAktualna Cena
4JBL Tune 510BT Czarny (T510BTBLK)JBLAktualna Cena
5JBL Tune 710BT czarneJBLAktualna Cena
Słuchawki bezprzewodowe nauszne z mikrofonem

Słuchawki bezprzewodowe nauszne z mikrofonem Sony WH-CH510 czarne

➾Szczegóły TOP1: Sony WH-CH510 czarne

Słuchawki z mikrofonem douszne i dokanałowe

Różnice między słuchawkami dousznymi i dokanałowymi są oczywiście istotne, jednak w dużej mierze wybór będzie też zależał od jakości. Co do zasady słuchawki dokanałowe z mikrofonem zapewniają lepszą izolację, ale wiele osób uznaje je za mało komfortowe przy dłuższym noszeniu. W obu wariantach stosuje się z oczywistych powodów przetworniki mniejsze niż w słuchawkach nausznych, więc jakość dźwięku w większości przypadków będzie niższa, natomiast mobilność można przeważnie ocenić wyżej.

Słuchawki bezprzewodowe PHILIPS
Słuchawki bezprzewodowe PHILIPS TAA5205BK/00

Słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem najlepsze do różnych zastosowań

Słuchawki bezprzewodowe gamingowe z mikrofonem

Zdecydowana większość słuchawek gamingowych to słuchawki nauszne. To wynika z konieczności zastosowania większych przetworników – są one potrzebne szczególnie w przypadku tytułów klasy AAA, w których nie tylko grafika, ale także dźwięki są dopracowane w największym stopniu. To oznacza, że takie parametry jak pasmo przenoszenia są ekstremalnie istotne i sama programowa poprawa dźwięku nie wystarczy, żeby zapewnić odpowiednio dobre wrażenia. Są to też z definicji gry, przy których spędza się sporo czasu, więc komfort noszenia słuchawek także nie jest bez znaczenia.

Mikrofon w tym przypadku powinien być co najmniej poprawny – warto poszukać naprawdę dobrego, ponieważ w przypadku gier komunikacja głosowa cały czas w tle będzie miała udźwiękowienie gry i czytelność głosu będzie w związku z tym bardzo ważna. Dotyczy to także gier z niższej półki – sam fakt, że głos musi konkurować ze ścieżką dźwiękową, może nakładać dodatkowe ograniczenia.

RankingSłuchawki bezprzewodowe gamingowe z mikrofonemProducentCena
1Asus ROG Cetra True Wireless czarneAsusAktualna Cena
2Logitech G PRO XLogitechAktualna Cena
3Logitech G435 CzarneLogitechAktualna Cena
4Logitech G533 czarne (981-000634)LogitechAktualna Cena
5Sony PlayStation 5 Pulse 3D Wireless Headset czarneSonyAktualna Cena
Słuchawki bezprzewodowe gamingowe z mikrofonem

Słuchawki bezprzewodowe gamingowe z mikrofonem Asus ROG Cetra True Wireless czarne

➾Szczegóły TOP1: Asus ROG Cetra True Wireless czarne

Słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem do pracy

Tutaj w wielu przypadkach można postawić na słuchawki douszne lub dokanałowe, choć ostateczna decyzja powinna zależeć od sposobu użytkowania. Jeśli mają być wykorzystywane tylko na sporadyczne i raczej krótkie spotkania bądź wideokonferencje, to nawet proste, podstawowe rozwiązania będą wystarczające. Bardzo często kwestią braną pod uwagę jest również styl. W przypadku słuchawek nausznych wiele osób uznaje, że rozmówca korzystający z nich nie wygląda profesjonalnie, choć z drugiej strony, w przypadku regularnych długich prezentacji online mogą one być zdecydowanie wygodniejsze.

Sama jakość dźwięku, jeśli chodzi o słuchawki, powinna po prostu pozwolić na zrozumienie rozmówcy, nawet jeśli ten ma niewielkie problemy z zasięgiem lub pracuje z dość gwarnego miejsca, ale większą wagę przykłada się do parametrów mikrofonu. To na tym etapie eliminuje się szumy, które mogłyby być słyszalne dla rozmówców i ich irytować, więc balans między istotnością kryteriów dotyczących słuchawek i mikrofonu jest odwrócony w stosunku do bezprzewodowych słuchawek gamingowych z mikrofonem.

RankingSłuchawki bezprzewodowe nauszne z mikrofonemProducentCena
1LogiLink NULLIBT2EBT0027 czarneLogiLinkAktualna Cena
2Sennheiser EPOS ADAPT 230 CzarneSennheiserAktualna Cena
3Edifier CC200 Wireless Mono HeadsetEdifierAktualna Cena
4Jabra Evolve2 75 Link380c MS Stereo czarneJabraAktualna Cena
5Logitech Zone Wireless Teams (981-000854)LogitechAktualna Cena
Słuchawki bezprzewodowe nauszne z mikrofonem

Słuchawki bezprzewodowe nauszne z mikrofonem LogiLink NULLIBT2EBT0027 czarne

➾Szczegóły TOP1: LogiLink NULLIBT2EBT0027 czarne

Uniwersalne słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem

Jeśli możliwe jest jednoznaczne określenie podstawowego zastosowania słuchawek, poszczególne parametry można oceniać z dość dużą pewnością i w jasny sposób rozłożyć akcenty. Trudniejszą sytuacją będzie wybór słuchawek bezprzewodowych do wielu zastosowań. Jeśli słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem powinny sprawdzić się i przy grach, i w pracy, i do słuchania muzyki, intuicyjnie większość osób skieruje uwagę na modele z najwyższej półki cenowej.

Tak naprawdę zawsze może to być dobrym pomysłem, jeśli tylko ograniczenia budżetowe nie są przesadnie rygorystyczne, ale w takim przypadku też pojawiają się pewne problemy. Mianowicie od słuchawek uniwersalnych można by oczekiwać maksymalnej mobilności. I choć słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem nigdy nie są pod tym względem szczególnie kłopotliwe, to nauszne słuchawki z mikrofonem na pałąku nie dla wszystkich będą odpowiednio wygodne. Rozwiązaniem mogą być słuchawki z mikrofonem wbudowanym w nausznik, ale jest ich stosunkowo niewiele.

Słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem HP UC Wireless Duo
Słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem HP UC Wireless Duo W3K09AA

Parametry bezprzewodowych słuchawek z mikrofonem – na co trzeba zwrócić uwagę?

Jeśli chodzi o parametry techniczne, to w przypadku bezprzewodowych słuchawek z mikrofonem nie są one szczególnie odkrywcze, natomiast podstawą dobrego wyboru jest skupienie się na tym, co w danym przypadku istotne. Najlepsze słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem – jakie konkretnie wybrać?

Pasmo przenoszenia

Pasmo przenoszenia jest najważniejszym parametrem przy wyborze każdych słuchawek. Jako punkt wyjścia zwykle podaje się zakres 20-20000 Hz i jest to rozsądny wybór. W przypadku bezprzewodowych słuchawek z mikrofonem do pracy można ewentualnie zdecydować się na zakres minimalnie węższy, co prawdopodobnie pozwoli na pewne oszczędności, jednak już słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem do komputera albo konsoli raczej nie powinny mieć mniejszego zakresu. Jeśli dodatkowo mają służyć do oglądania filmów lub gamingu na wyższym poziomie, warto nawet poszukać modeli z pasmem szerszym, szczególnie w dolnej granicy.

Oddzielnie rozpatruje się pasmo przenoszenia mikrofonu. Tutaj wartości 20-20000 Hz są spotykane rzadko i podniesienie dolnego zakresu nie jest przesadnie problematyczne, natomiast od czasu do czasu może sprawiać, że rozmówcy będą mieli wrażenie, że słuchają mocno zmienionego głosu. Podniesienie tej wartości do 40 czy nawet 60 Hz w większości przypadków będzie akceptowalne, ale już poziom 100 czy 200 Hz przełoży się na nieprzyjemne różnice.

Czas pracy na akumulatorze

W teorii najlepsze słuchawki bezprzewodowe nauszne z mikrofonem mogłyby pracować zdecydowanie dłużej od dokanałowych, ale ponieważ mają większe przetworniki, a i producenci nie zawsze chcą montować w nich maksymalnie duże (i maksymalnie ciężkie) akumulatory, to różnice między dobrej klasy słuchawkami bezprzewodowymi nausznymi i dokanałowymi są na tyle niewielkie, że raczej nie stanowią istotnego kryterium wyboru. To, co może nim być, to opcja przedłużenia czasu pracy słuchawek dokanałowych dzięki użyciu tylko jednej z nich i ładowania z etui, czego z oczywistych powodów nie da się zrobić ze słuchawkami nausznymi.

Ergonomia

Choć kwestia wygody jest w dużej mierze subiektywna, dla wielu użytkowników najwygodniejsze są duże bezprzewodowe słuchawki z mikrofonem nauszne. Lepsza dystrybucja masy i możliwość przeniesienia jej na większą powierzchnię mają znaczenie, ale to kryterium jest tym istotniejsze, im dłuższy jest czas noszenia słuchawek, poza tym to nie jest tylko kwestia wielkości, ale i materiałów. Najwygodniejsze słuchawki mogą być bardzo drogie, więc trzeba szukać rozwiązań kompromisowych. W przedziale budżetowym i środkowym za najwygodniejsze często uchodzą dobre słuchawki dokanałowe.

Słuchawki bezprzewodowe nauszne JLab Audio
Słuchawki bezprzewodowe nauszne JLab Audio

Połączenia z wieloma urządzeniami

Większość nawet najlepszych bezprzewodowych słuchawek z mikrofonem skonstruowana jest tak, że można je sparować tylko z jednym urządzeniem. Może to być problem dla osób, które kupują słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem do komputera i zechcą je później użyć z telefonem. Jest to oczywiście możliwe, wymaga tylko ponownego parowania z nowym urządzeniem, a to może być kłopotliwe, jeśli takie zmiany mają być wprowadzane parę razy dziennie. Jeśli z góry wiadomo, że słuchawki z mikrofonem mają być podpisane albo na zmianę do konsoli i telefonu, albo na przykład do komputera i telewizora, warto poszukać takich modeli, które mogą zachować w pamięci dwa urządzenia. To modele dość nieliczne i raczej nieco droższe, ale nie ma innego obejścia tego problemu.

Marka

O ile sama marka nie jest zwykle kryterium, któremu należałoby przypisywać większe znaczenie, to jest kilka wyjątków i dotyczą one przede wszystkim bezprzewodowych słuchawek z mikrofonem do pracy. Niektóre z nich są sprzedawane jako elementy większego systemu nagłośnienia lub współpracy tworzonego z myślą na przykład o salach konferencyjnych. Przewaga w tych przypadkach nie wynika ze szczególnych parametrów technicznych, ale na przykład lepszej współpracy lub zintegrowanego zarządzania w ramach takich systemów: wyciszanie mikrofonów, aktywacja kamer na podstawie tego, który mikrofon jest używany i tak dalej. Także słuchawki bezprzewodowe gamingowe z mikrofonem wybiera się czasem według klucza producenta, jednak w tym przypadku poza kwestią pasujących akcesoriów – na przykład stojaków – istotne są przede wszystkim różnice w stylistyce.

Co jest ważniejsze, słuchawki czy mikrofon?

Niewiele jest – szczególnie w niższym i środkowym przedziale cenowym – słuchawek bezprzewodowych z mikrofonem, w których i same słuchawki, i mikrofon, byłyby oceniane równie wysoko. Producenci zwykle większy nacisk kładą na jakość dźwięku w słuchawkach, natomiast w specyficznych zastosowaniach należy skupić się na tym, jakiej jakości jest mikrofon. Niestety w większości przypadków bazowanie tylko na opisie technicznym może być niewystarczające i wtedy cennych wskazówek mogą dostarczyć opinie innych użytkowników.

Zakup słuchawek bezprzewodowych z mikrofonem, w których oba elementy byłyby na najwyższym poziomie, to wydatek kilkuset złotych – czasem nawet ponad tysiąca, na co nie każdy będzie mógł sobie pozwolić.

Słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem - Ranking 2023

Warto sprawdzić poniższy ranking najlepszych produktów z kategorii Słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem. To zestawienie jest przez nas aktualizowane raz w miesiącu, żeby produkty były aktualne i dostępne w dystrybucji.

RankingSłuchawki bezprzewodowe z mikrofonemProducentCena
1Xiaomi Mi Earbuds Basic 2S CzarneXiaomiAktualna Cena
2Sony WH-CH510 czarneSonyAktualna Cena
3Marshall Major IV Bluetooth CzarnyMarshallAktualna Cena
4Xiaomi Mi Redmi Buds 3 Lite czarne (BHR5489GL)XiaomiAktualna Cena
5Xiaomi AirDots Mi True Wireless Earbuds Basic 2 Czarne (TWSEJ061LS)XiaomiAktualna Cena

1 komentarz do “Słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem”

  1. Ostatnio kupiłam sobie w końcu bezprzewodowe słuchawki i wybór padł na JBL. Wcześniej nie miałam żadnego sprzętu od tej marki, ale jestem z nich zadowolona. Nie kosztowały dużo i to naprawdę bardzo dobre słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem, jakie można kupić w tym przedziale cenowym.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz