Słuchawki do PS5

Dobrze dobrane słuchawki do PS5 to sposób na uzyskanie pełnej imersji. Pewne narzędzia, które temu służą, przede wszystkim emulacja dźwięku przestrzennego, są zaimplementowane bezpośrednio w konsoli, ale aby wrażenia były pełne, należy dobrać najlepsze słuchawki do PS5 – czym się kierować przy wyborze?

Słuchawki gamingowe do PS5 – czy to najlepsze rozwiązanie?

Większość użytkowników, zastanawiając się nad tym, jakie najlepsze słuchawki do PS5 wybrać, zaczyna poszukiwania od modeli opisanych jako gamingowe. Takie działanie wydaje się uzasadnione, zważywszy na fakt, że ma to być model przeznaczony do poprawy wrażeń z gry. Konieczne jest jednak, aby wprowadzić kilka zastrzeżeń.

 • Samo tworzenie wrażeń przestrzennych jest w przypadku konsoli PS5 praktycznie całkowicie zależne od działania podzespołów konsoli (oraz sposobu kodowania gry). Słuchawki 7.1 do PS5 nadal będą jedynie słuchawkami stereo, natomiast wrażenie przestrzennego dźwięku będzie jedynie emulacją.
 • W związku z dużym popytem na słuchawki gamingowe, na rynek trafia wiele modeli, które charakteryzują się przeciętnymi właściwościami technicznymi, natomiast ich producenci sporą uwagę przykładają do designu. Wygląd jest oczywiście istotny dla wielu graczy, natomiast nie powinien być bardziej istotny niż rozwiązania techniczne.
 • W cenie porównywalnej do słuchawek opisanych jako gamingowe bardzo często można kupić klasyczne słuchawki znanych producentów, które pod względem jakości dźwięku będą niekiedy nawet lepsze od gamingowych – samo użycie określenia „gamingowy” na opakowaniu niekoniecznie oznacza lepsze dopasowanie do zastosowania z konsolą PS5.
 • Czynnikiem, który różni słuchawki studyjne od gamingowych, jest najczęściej obecność mikrofonu w tych ostatnich. To kwestia, która będzie istotna dla graczy zainteresowanych rozgrywkami multiplayer i oczekujących nie tylko wiernego odwzorowania dźwięku, ale także płynnej i czytelnej komunikacji.

Słuchawki do PS5 z mikrofonem najpewniej będą przynajmniej w niektórych sklepach opisane jako gamingowe, natomiast samo określenie ich w ten sposób nie gwarantuje, że pozostałe cechy użytkowe będą czyniły z nich idealne rozwiązanie dla graczy.

Słuchawki do Ps5 LVL40
Słuchawki do Ps5 LVL40

Najlepsze słuchawki do PS5 – analiza kryteriów technicznych

W zasadzie kryteria, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając słuchawki do PS5, są takie same, jak w przypadku każdych innych słuchawek, natomiast to, co się zmienia, to interpretacja wartości. Słuchawki do PS5 będą miały dość specyficzne zastosowanie, w związku z czym nie zawsze słuchawki studyjne ze średniej półki będą dobrym wyborem. Jak interpretować poszczególne parametry w kontekście słuchawek do PS5?

Sposób połączenia

Tutaj większość gamerów wybierze słuchawki bezprzewodowe. Jak połączyć słuchawki Bluetooth do PS5? Wystarczy wyszukać je z poziomu konsoli. Trzeba przy tym pamiętać, że spora część słuchawek bezprzewodowych może być w danym momencie sparowana tylko z jednym urządzeniem, więc choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby tych samych słuchawek użyć do słuchania muzyki z telefonu, to prawdopodobnie trzeba będzie za każdym razem powtórzyć procedurę parowania.

Pod względem jakości dźwięku technologia bezprzewodowa nie jest gorsza od przewodowej, ale trzeba zaznaczyć, że jest podatna na zakłócenia, co może się przełożyć na doznania. Większym problemem będzie dla sporego grona graczy konieczność ładowania słuchawek, choć najlepsze modele bez problemu mogą pracować na jednym akumulatorze po kilkanaście godzin.

Konstrukcja

Słuchawki ze względu na budowę dzieli się na otwarte, półotwarte i zamknięte. W tej kolejności można je uszeregować, jeśli chodzi o wierne oddanie tonów niskich, jednak wiele modeli zamkniętych może brzmieć dość sztucznie. W przypadku horrorów można to nawet uznać za zaletę, ale już w przypadku gier z pozostałych kategorii będzie to dyskusyjne. Ważniejsze jest to, że im dłuższe mają być sesja gamingowe, tym lepszym wyborem mogą być słuchawki otwarte, choć dziś zdecydowanie najczęściej polecane są półotwarte, które łączą zalety konstrukcji obu skrajnych typów. Ich wadą będzie jednak cena – większość modeli o najwyższej dostępności to zamknięte słuchawki do PS5.

Pasmo przenoszenia, czułość i impedancja

Impedancja z tych trzech czynników ma najmniejsze znaczenie, czułość, im wyższa, tym lepiej (bez wnikania w szczegóły, pozwala to zredukować szumy), natomiast kwestia pasma przenoszenia powinna być traktowana z najwyższą uwagą. W przypadku najlepszych słuchawek do PS5 producenci będą bardzo często rozszerzali zakres przenoszenia poniżej 20, a nawet poniżej 16 Hz. Zmiany te najprawdopodobniej nie będą bezpośrednio słyszalne, choć niektórzy gracze argumentują, że i tak pozwalają one na przeniesienie pewnych wrażeń.

Za racjonalne minimum, jeśli chodzi o pasmo przenoszenia w słuchawkach do PS5, należy uznać 20-20000 Hz. Rozszerzanie zakresu w górę często będzie sprawiało, że dźwięk nie będzie brzmiał naturalnie, natomiast rozszerzanie w dół, choć potencjalnie może dać pewne pozytywne wrażenia, nierzadko przekłada się na znacznie wyższą cenę. Znów – niskie tony będą wykorzystywane szczególnie często przez twórców horrorów czy gier o tematyce przygodowej i dla miłośników takich tytułów takie rozszerzenie pasma przenoszenia słuchawek może mieć więcej sensu.

Słuchawki do PS5 z mikrofonem czy bez?

Słuchawki do PS5 SteelSeries Arctis 7
Słuchawki do PS5 SteelSeries Arctis 7

Mikrofon – nawet relatywnie dobrej jakości – nie wpływa przesadnie mocno na cenę słuchawek do PS5, stąd większość graczy uważa, że zawsze warto wybrać rozbudowany model słuchawek, nawet jeśli większość czasu spędzają na grach single player. Trzeba te zalecenia jednak uszczegółowić.

 • Mikrofon, żeby pozwalał na czytelną komunikację, powinien mieć odpowiednio szerokie pasmo przenoszenia. Ze względu na to, że będzie służył jedynie do transmisji mowy, może to być na przykład 25-18000 Hz, choć oczywiście nieco szersze pasmo też będzie pomocne. W większości przypadków jednak mikrofony o bardzo wąskim paśmie przenoszenia (rzędu 200-15000 Hz) nie pozwolą na uzyskanie dobrego efektu.
 • W przypadku niektórych modeli słuchawek mikrofon jest bardzo słabym konstrukcyjnie elementem. Od strony technicznej może – tak samo, jak same słuchawki – być zupełnie w porządku, jednak jego mocowanie będzie słabym punktem.

Konstrukcja słuchawek: nauszne, douszne, dokanałowe

Zdecydowana większość słuchawek gamingowych to modele nauszne. Dzięki większym przetwornikom pozwalają one na uzyskanie lepszej wierności i głębi dźwięku.

 • Długotrwałe noszenie słuchawek – szczególnie dokanałowych oraz zamkniętych nausznych, może powodować dyskomfort i nie jest zalecane graczom, u których często dochodzi do rozwinięcia zapalenia ucha. W takim przypadku polecane są słuchawki półotwarte lub otwarte, względnie douszne, które nie przylegają tak szczelnie, jak dokanałowe.
 • Osoby chcące uzyskać maksymalną izolację od dźwięków otoczenia, powinny zwrócić uwagę na słuchawki zamknięte nauszne oraz dokanałowe.
 • Słuchawki douszne i dokanałowe przeważnie nie są polecane dla graczy, którzy grają przez dłuższy czas – to rozwiązanie głównie dla osób, których sesja trwa godzinę lub krócej. Przy dłuższej grze dobre słuchawki nauszne zapewniają większy komfort.
Sluchawki douszne Saramonic GamesMonic-SR-BH60-B
Sluchawki douszne Saramonic GamesMonic-SR-BH60-B

Czy marka słuchawek ma znaczenie?

Jakie słuchawki do PS5 najlepsze będą dla amatora, a jakie dla zapalonego gracza? Bardzo często jako jedno z najważniejszych kryteriów przedstawia się markę producenta. O ile faktem jest, że niektóre marki znane są właśnie przede wszystkim ze sprzętu gamingowego, o tyle nie należy zakładać, że sprawdzenie marki może zastąpić porównanie charakterystyki technicznej.

W przypadku nawet najlepszych słuchawek do PS5 niektóre parametry w ogóle nie są podawane, na przykład czułość i impedancja. Nie jest to wielkim problemem, ponieważ można bezpiecznie założyć, że już w przypadku większości nawet tanich słuchawek gamingowych będą one po prostu na akceptowalnym poziomie – żadna marka w stopniu większym od pozostałych nie gwarantuje adekwatności parametrów technicznych.

Tym, co można ocenić, sprawdzając markę, jest raczej jakość wykonania, a konkretnie jakość dominujących materiałów. Ponieważ przeważająca większość słuchawek jest w większej części wykonana z tworzyw sztucznych, należy założyć, że z czasem mogą one stawać się bardziej kruche niż w chwili zakupu. Czas ten będzie jednak dłuższy w przypadku niektórych tworzyw i właśnie ich wykorzystania można spodziewać się po markach uznawanych powszechnie za lepsze. W praktyce jednak nadal jest to tylko pewne przybliżenie i marka nie ma tak dużego znaczenia, jak chcieliby producenci.

Ile będą kosztowały najlepsze słuchawki dla gracza do PS5 – jakie wydatki trzeba ponieść?

Podstawowe modele słuchawek do PS5, pozwalające cieszyć się w miarę dobrą jakością dźwięku, wyposażone w mikrofon o akceptowalnych parametrach i wykonane z tworzyw, które nie ukruszą się po jednorazowym upuszczeniu słuchawek na podłogę to wydatek rzędu 150-200 złotych. Dostępne są też modele kosztujące około 100 złotych i zapewne wystarczą one na początek przygody z PS5, jednak w tym przypadku trudno mówić o dobrej jakości dźwięku.

Powiększając budżet do kwoty 300-400 złotych można już szukać słuchawek o szerszym paśmie przenoszenia, lepszej jakości przetwornikach i zdecydowanie lepszym mikrofonie. W tym przedziale pojawiają się też konstrukcje o lepiej przemyślanej ergonomii, co oznacza, że noszenie takich słuchawek przez dłuższy czas wciąż będzie wygodne. Rośnie też ogólna jakość wykonania.

Za w pełni profesjonalne słuchawki do PS5 trzeba zapłacić powyżej 700 złotych, nie brakuje przy tym modeli kosztujących ponad 1200 zł, przy czym tutaj tak naprawdę w większości przypadków są to zmodyfikowane słuchawki studyjne o półotwartej konstrukcji, wyposażone w dodatkowy mikrofon. Będą bardzo trwałe i dadzą doskonałą jakość dźwięku, jednak nie wszyscy gracze skorzystają na przejściu na taki model ze średniej półki. Wyższa jakość dźwięku będzie istotna w przypadku najnowszych i najlepiej dopracowanych tytułów, a nawet wtedy część gamerów może nie wychwycić na ucho subtelnych różnic. Bezdyskusyjnie większa będzie wygoda, jednak zważywszy na fakt, że dla większości gamerów PS5 jest tylko rozrywką w czasie wolnym, taki zakup może być finansowo nieuzasadniony.

Słuchawki do PS5 - Ranking 2024

Warto sprawdzić poniższy ranking najlepszych produktów z kategorii Słuchawki do PS5. To zestawienie jest przez nas aktualizowane raz w miesiącu, żeby produkty były aktualne i dostępne w dystrybucji.

RankingSłuchawki do PS5ProducentCena
1SteelSeries Arctis 7+ czarneSteelSeriesAktualna Cena
2SteelSeries Arctis 1 czarne (61427)SteelSeriesAktualna Cena
3HyperX Cloud Alpha Wireless czarno-czerwone 4P5D4AAHyperXAktualna Cena
4STEELSERIES Arctis Nova 3 CzarnySteelSeriesAktualna Cena
5Razer Kraken X Lite czarne (RZ04-02950100-R381)RazerAktualna Cena

1 komentarz do “Słuchawki do PS5”

 1. Dobre słuchawki do PS5? Mój wybór padł na LVL40, które są tutaj wyszczególnione na pierwszym zdjęciu. Jestem z nich zadowolony. Jakość naprawdę bardzo fajna. Szkoda, że mikrofon nie jest wbudowany ale akurat widziałem co wybieram.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz