Soundbar do 1000 zł

Soundbary są niekiedy przedstawiane jako budżetowa alternatywa dla pełnego systemu nagłośnienia kina domowego. To jednak zafałszowany obraz, bo może kiedyś faktycznie można było mówić o nich jedynie jako o tańszym zamienniku, ale dziś soundbary – nawet te tańsze, bo kosztujące poniżej 1000 złotych – naprawdę zapewniają solidne wrażenia dźwiękowe.

Soundbar – czym jest i czy można kupić dobry za mniej niż 1000 zł?

Soundbar to, mówiąc w pewnym uproszczeniu, kolumna wielotorowa, która ma zapewnić wrażenia przestrzenne po podłączeniu do telewizora. Są to urządzenia, których główną zaletą jest niewielki rozmiar oraz pozioma orientacja, co wprawdzie nie przekłada się na jakość dźwięku, ale pozwala w estetyczny sposób umieścić soundbar pod telewizorem.

Kto powinien zainteresować się soundbarem za 1000 zł, a kto niekoniecznie?

1000 złotych to dla wielu osób zauważalny wydatek, tym bardziej więc trzeba podkreślić jedno: najlepszy soundbar do 1000 złotych na pewno nie zastąpi rozbudowanego zestawu nagłośnienia i nie zaspokoi potrzeb audiofilskich. Jeszcze ważniejsze jest natomiast to, że tej klasy nagłośnienie może nie dawać wyraźnej przewagi nad wbudowanymi głośnikami w topowych modelach telewizorów. Co się zaś tyczy telewizorów z półki budżetowej i średniej, w przeważającej części soundbar będzie naprawdę świetnym rozwiązaniem.

Czy soundbar może zastąpić zestaw nagłośnienia kina domowego?

Jedyną realną alternatywą dla soundbara jest pełnoprawny zestaw głośników na niezależnych kolumnach plus subwoofer. I wydaje się dość oczywiste, że nawet najlepszy soundbar będzie miał tu pewną niemożliwą do obejścia wadę. Mianowicie ze względu na wymiary zewnętrzne wrażenia przestrzenne będą gorsze niż w przypadku kolumn, jednak podkreślić trzeba, że algorytmiczna korekta dźwięku sprawia, że dziś różnica ta będzie dla wielu osób na tyle nieistotna, że praktycznie pomijalna. Może stanowić kłopot raczej w dużych pomieszczeniach lub przy specyficznym ustawieniu, natomiast w przedziale do 1000 złotych jest to w istocie korzystne rozwiązanie.

Soundbar Denon-DHT-S516H
Soundbar Denon-DHT-S516H

Jakie parametry powinien mieć najlepszy soundbar do 1000 zł?

Nawet najlepsze soundbary w cenie poniżej 1000 złotych nie są urządzeniami, które by mogły zadowolić audiofila. Producenci, żeby zaoferować swoje produkty w dobrej cenie, muszą iść na pewne kompromisy. Zatem – czego można spodziewać się w soundbarze za 1000 złotych?

Łączność

Standardem jest połączenie po HDMI – to technologia na tyle tania, że może być stosowana w sprzęcie praktycznie dowolnej klasy, zapewniająca praktycznie pełną kompatybilność i gwarantująca niewielkie straty jakości. W najlepszych soundbarach nawet z dolnej części przedziału cenowego do 1000 złotych HDMI będzie standardowym złączem. Dziś też niemal normą jest łączność po Bluetooth. Na plus trzeba zaliczyć wygodę oraz większą swobodę, jeśli chodzi o ustawienie połączonych w ten sposób urządzeń, jednak gorsza jakość dźwięku jest w wielu przypadkach nie do uniknięcia.

Zewnętrzny subwoofer

W przypadku droższego sprzętu dostępność zewnętrznego subwoofera jest właściwie oczywista, natomiast w przypadku soundbarów tańszych niż 1000 złotych producenci stosują kilka różnych strategii. W przypadku najtańszych urządzeń subwoofera oczywiście nie ma, ale problematyczny jest też głośnik niskotonowy we wspólnej obudowie. Zwykle jego brzmienie jest niezadowalające, dlatego tak naprawdę poniżej 300 czy nawet 400 złotych trudno będzie znaleźć sprzęt, który wiele zmieni. Subwoofer jest często dostępny w górnej połowie przedziału cenowego, choć są i soundbary, które bez niego dają poprawny dźwięk – raczej dość słaby, jak na filmy akcji czy gry przygodowe, ale do codziennego użytku wystarczający.

Systemy kodowania dźwięku

Tutaj wszystko rozbija się tak naprawdę o dwa systemy: Dolby Digital oraz Digital Theater Systems. W części soundbarów można jeszcze spotkać Dolby Atmos, ale w przedziale do 1000 złotych nie jest to normą (więcej o: soundbar z Dolby Atmos). Trudno powiedzieć, który z tych systemów wprowadza największą różnicę, natomiast bez DD, najprostszego z nich, na pewno dźwięk wyraźnie straci na głębi. Oczywiście eksperci doradzają wybór soundbara z DA, natomiast kwestią otwartą pozostaje to, w jakim stopniu technicznie głośniki z soundbarów do 1000 złotych są w stanie przenieść dźwięk odpowiedniej jakości. To tym ważniejsze, że soundbary będą raczej „zgodne” z DA, co oznacza, że po zdekodowaniu dźwięku i tak muszą go przetworzyć. Scena prawdopodobnie będzie szersza, ale nie będzie to radykalna zmiana.

Soundbar SAMSUNG HW-B450
Soundbar SAMSUNG HW-B450 do 1000 zł

Moc głośników

Moc głośników jest o tyle istotna, że im jest wyższa, tym głośniejszy może być dźwięk, zanim pojawią się słyszalne zakłócenia. W górnej granicy przedziału do 1000 złotych najlepszy soundbar może mieć 60 W plus 160-watowy subwoofer, niektóre modele odrobinę tę wartości przekraczają. Najtańsze soundbary, takie, które kosztują między 200 a 300 złotych, mają głośniki o łącznej mocy do 40 W. Biorąc pod uwagę, że w obu przypadkach mówi się o nagłośnieniu pomieszczeń do 20 metrów kwadratowych, jest to istotna różnica. Można za niezbędne minimum przyjąć 40 W, ale wtedy też trzeba zastrzec, że taki soundbar podłączony do telewizora średniej klasy często nie podniesie jakości dźwięku, choć może rozbudować wrażenia przestrzenne.

Estetyka

Jako że soundbary są urządzeniami, które będą dobrze widoczne, wiele osób dużą wagę przykłada do ich estetyki. Nie powinna ona być raczej ważniejsza od funkcjonalności, natomiast rzeczywiście najtańsze modele są wykonane często z materiałów niskiej jakości i w dodatku niestarannie, a to sprawia, że ani dźwięk, ani prezentacja nie będą zachwycały. W przypadku soundbarów za 500 złotych lub więcej wygląda to już znacznie lepiej, choć oczywiście wiele nadal zależy od wizji konkretnego producenta. Mimo że estetyka wykonania nie powinna być ceniona wyżej niż jakość dźwięku, warto pamiętać, że kiepskie materiały i źle spasowane obudowy będą rezonowały, przez co wrażenia dźwiękowe będą fatalne.

Systemy korekcji dźwięku

Właściwie każdy producent chwali się krystalicznie czystym przestrzennym dźwiękiem, co jest – według zapewnień marketingowych – możliwe wyłącznie dzięki oryginalnemu systemowi korekty graficznej. Prawda jest taka, że nawet w najtańszych soundbarach stosuje się różne systemy poprawy jakości dźwięku, ale działają one dość dowolnie. Nie można nawet być pewnym, że w droższych modelach będą skuteczniejsze niż w tańszych. Tutaj zdecydowanie warto przede wszystkim wybrać soundbar z trwałymi, solidnymi głośnikami, bo ich wad nie da się usunąć żadnym oprogramowaniem. W niektórych modelach korekta dźwięku bazuje na kilku presetach, które pozwalają szybko zmienić brzmienie – i znów efektywność tych systemów może być oceniana różnie, najlepiej przesłuchać soundbary, bo opisy marketingowe zawsze wyglądają tak samo.

Jaki najlepszy soundbar do 1000 zł wybrać do kina domowego?

Soundbar powinien mieć przede wszystkim technicznie dobre głośniki i stabilną konstrukcję, w dalszej kolejności dość wysoką moc (zwykle sugeruje się około 250-300 W dla modeli z subwooferem i 50-60 W dla modeli bez), żeby pozwalał na uzyskanie czystego dźwięku przy relatywnie dużej głośności.

Dla wielu użytkowników silnym argumentem przemawiającym za wyborem konkretnego modelu może być opcja łączenia w zestawy z innymi głośnikami, co pozwala w miarę budowania większego budżetu do dobrego soundbara dokupić później zewnętrzny subwoofer.

W niektórych miejscach można spotkać się z prostymi przelicznikami, które sugerują, że soundbar kosztujący poniżej 25-30% kwoty, jaką zapłaciło się za telewizor, nie poprawi jakości dźwięku. To oczywiście zbytnie uproszczenie, ale prawdą jest, że do telewizora z górnej półki nie ma sensu kupować soundbara za 500 złotych, a czasem i za 1000 – lepiej jest kupić subwoofer, bo przy telewizorze za 5-7 tysięcy głośniki tonów wysokich są już naprawdę niezłe.

Soundbar PHILIPS TAB530512
Soundbar PHILIPS TAB530512 do 1000 zł

Czy warto kupować soundbar tej samej marki, co telewizor?

Praktycznie każdy liczący się producent telewizorów – także tych z segmentu budżetowego – ma w ofercie soundbary, czasem nawet całkiem niezłe. Są to jednak zawsze zupełnie oddzielnie projektowane urządzenia. Zdarza się, że pasują do siebie pod względem estetyki, ale jeśli chodzi o jakość dźwięku, nie będzie on nigdy uzależniona od tego, czy telewizor i nagłośnienie są tej samej marki, czy nie.

Jeśli jednak telewizor – bez względu na to, kto go wyprodukował – już i tak ma niezłe głośniki, może to stanowić pewną wskazówkę (ale tylko wskazówkę, nigdy gwarancję), że także nagłośnienie tego producenta będzie trzymało odpowiedni poziom.

Czego unikać w przypadku soundbarów do 1000 zł?

  • Wszelkie zapewnienia o krystalicznej czystości dźwięku warto brać z pewną rezerwą. Oczywiście są w tym przedziale doskonałe propozycje, jednak podobne obietnice składa każdy producent i bez osłuchania się, trudno jest je zweryfikować.
  • Zbyt rozbudowana funkcjonalność w przypadku najtańszych modeli. Rzecz jasna niektórzy producenci będą mieli tańsze produkty, ale jeśli soundbar za 300 złotych oferuje 3 systemy kodowania, korektor i wszystkie możliwe opcje łączności, to najpewniej są to jego najważniejsze atuty, a najważniejszą wadą są słabe głośniki.
  • Subwoofer w pozycjach ściśle budżetowych. W teorii oddzielny głośnik tonów niskich zawsze podniesie jakość dźwięku, jednak w praktyce może ona być wyjściowo tak niska, że niewiele to zmieni i lepiej byłoby kupić prostszą konstrukcyjnie listwę głośnikową wyższej jakości.
  • Skupienie na basie. Subwoofer jest bardzo istotny przy słuchaniu muzyki czy oglądaniu filmów akcji, jednak jeśli przewaga tonów niskich nad wysokimi jest zbyt duża, można mieć problemy ze zrozumieniem dialogów. Warto więc pozostać przy zrównoważonych zestawach nagłośnieniowych, nawet kosztem mniej wyraźnego basu.
  • Niektóre modele oferują dźwięk w systemie 5.1. Warto przy tym pamiętać, że bez łączności bezprzewodowej może to wywołać spore zamieszanie, jeśli trzeba będzie poprowadzić taką ilość przewodów. Jeśli nie ma pewności, że jakość dźwięku będzie tego warta, lepiej takich opcji w ogóle unikać.

Warto czy nie? Soundbary za 1000 zł

Jaki najlepszy soundbar do 1000 złotych kupić? Na tak postawione pytanie nie może być jednej odpowiedzi. Z całą pewnością są tam propozycje naprawdę interesujące, pozwalające poprawić doznania dźwiękowe nawet przy całkiem niezłych telewizorach. Nadal jednak będą do listwy dźwiękowe z pewnymi ograniczeniami, więc warto przed zakupem posłuchać, jak brzmią na żywo, bo lepszego testu nie da się wymyślić.

Soundbar do 1000 zł - Ranking 2024

Warto sprawdzić poniższy ranking najlepszych produktów z kategorii Soundbar do 1000 zł. To zestawienie jest przez nas aktualizowane raz w miesiącu, żeby produkty były aktualne i dostępne w dystrybucji.

RankingSoundbar do 1000 złProducentCena
1Soundbar JBL Cinema SB170 CzarnyJBLAktualna Cena
2Ultimea Poseidon D60, Dolby Atmos 5.1ULTIMEAAktualna Cena
3Yamaha YAS-107YamahaAktualna Cena
4LG S65QLGAktualna Cena
5PHILIPS TAB6305/10 CzarnyPhilipsAktualna Cena

1 komentarz do “Soundbar do 1000 zł”

  1. Kiedyś miałem soundbar takiej samej marki jak telewizor, nawet był sprzedawany w jednym zestawie. Jednak nie polecam takiego rozwiązania. Najlepszy soundbar który można kupić, to ten, w którym sprawdzimy i dopasujemy parametry. W ten sposób będzie naprawdę super jakość dźwięku i nie będziemy żałować. W przedziale cenowym do 1000 zł, szukałbym wśród SONY.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz