Najlepszy soundbar z Dolby Atmos – jaki wybrać?

Dolby Atmos to system dźwięku przestrzennego opracowany z myślą o salach kinowych. Różnica w stosunku do wcześniej stosowanych rozwiązań polega na tym, że w zestawie głośników pojawiają się dodatkowe głośniki podsufitowe, przez co do dźwięku przestrzennego dodawany jest trzeci wymiar. Ponieważ oczywiście soundbara nie mocuje się pod sufitem, pojawiają się pytania o to, czy warto kupić listwę typy soundbar z Dolby Atmos.

Nie ma soundbarów z Dolby Atmos

Na początek warto wyraźnie podkreślić, że nawet jeśli jakiś soundbar jest tak opisany, to w praktyce nie jest to sprzęt obsługujący Dolby Atmos, a tylko z tym systemem zgodny. I to spora różnica, ponieważ mimo pozornego uproszczenia systemu, staje się on bardziej skomplikowany.

Klasyczny, kinowy Dolby Atmos jest prosty, bo wystarczy fizycznie umieścić głośniki pod sufitem i efekt będzie osiągnięty. W domowych wersjach głośników DA nie zawsze stosuje się głośniki podsufitowe, a zamiast tego ustawia się je na ziemi, natomiast właściwy efekt powstaje dzięki skierowaniu głośnika ku górze, więc dźwięk dociera do odbiorcy po odbiciu od sufitu. Nawet w przypadku najlepszych soundbarów tego zrobić się nie da – tutaj za efekt wysokości odpowiada praktycznie w całości oprogramowanie, które odpowiednio modyfikuje dźwięk. To oznacza, że efekt będzie w olbrzymi stopniu zależał od stopnia dopracowania tych algorytmów.

Czym innym jest zdekodowanie dźwięku w systemie Dolby Atmos, co potrafi każdy oznaczony w ten sposób soundbar, a czym innym przetworzenie tego dźwięku, zmodyfikowanie i wyemitowanie go w takiej formie, aby sprawiał wrażenie pochodzącego z głośnika podsufitowego. Efekt ten jest – według różnych opinii w mniejszym lub większym stopniu – osiągalny, ale trzeba liczyć się z tym, że soundbar z Dolby Atmos nie będzie tani.

Skąd biorą się wątpliwości co do sensowności takiego zakupu?

Skoro za soundbar trzeba zapłacić około 1000 złotych (najtańszy soundbar z Dolby Atmos to ponad 800 złotych, droższe często ponad 2000 zł), a dźwięk będzie jedynie imitacją tego kinowego, chwila zastanowienia jest całkowicie zrozumiała. Soundbar z Dolby Atmos – czy warto taki kupić?

Na pewno nie można odpowiedzieć, że skoro taki mieści się w budżecie, to zawsze warto na niego postawić. W niektórych przypadkach można wydać mniej i nie poczuć żadnej różnicy, a to dlatego, że system Dolby Atmos ma dość specyficzne zastosowanie.

Jest to kodowanie używane tylko przy produkcjach kinowych, a i to nie wszystkich. Stosunkowo rzadko wykorzystuje się go na przykład w przypadku filmów kostiumowych, dramatów czy nawet filmów przygodowych, za to korzystają z niego producenci filmów akcji czy thrillerów, bo w tych kategoriach dźwięk przestrzenny ma największe wrażenie. Jednocześnie też odbiór tego typu produkcji zwykle wymaga dobrze przygotowanego pokoju kinowego – sam dźwięk oczywiście poprawia wrażenia, ale może nie wystarczyć.

Innymi słowy – soundbar z Dolby Atmos będzie dobrym pomysłem w przypadku osób, które faktycznie oglądają sporo filmów, które z tego kodowania korzystają. Nie będzie miała natomiast uzasadnienia w przypadku osób oglądających produkcje o innym charakterze, a nawet graczy, bo gry też z DA nie korzystają.

Nieporozumienia wynikają w dużej mierze z tego, że jeszcze jakiś czas temu postęp odbywał się na tej samej, nomen omen, płaszczyźnie. Przejście z mono na stereo, później ze stereo na Dolby Surround, Dolby Theater: to wszystko był rozwój mniej więcej tej samej koncepcji, natomiast Dolby Atmos wnosi coś zupełnie nowego, bo to już nie jest dźwięk przestrzenny, tylko autentycznie trójwymiarowy, więc choć oczywiście soundbar bez problemu poradzi sobie ze starszymi technologiami, to zwykły surround nie będzie na nim brzmiał lepiej, a w każdym razie nie w związku z dekoderem DA.

Argumenty przemawiające za zakupem soundbara Dolby Atmos

Jest to droższy sprzęt, ale nie cała różnica w cenie wiąże się z zastosowaniem zaawansowanego dekodera Dolby Atmos. Producenci mogą sięgnąć po lepsze materiały, przyłożyć większą wagę do jakości wykonania czy po prostu użyć trwalszych, lepszych jakościowo głośników, których czystsze brzmienie będzie słyszalne w absolutnie każdym systemie.

Żeby system Atmos miał sens, konieczne jest użycie dobrego subwoofera. Czy może inaczej – można oczywiście zbudować system z głośnikami podsufitowymi bez niego, ale nie można wtedy oczekiwać, że dźwięk będzie porywający. Dlatego zakup soundbara Dolby Atmos jest prostym sposobem na to, żeby wybrać zestaw zapewniający zrównoważony dźwięk bez konieczności zagłębiania się w najdrobniejsze szczegóły techniczne.

Ponieważ jest to nagłośnienie droższe, producenci robią wiele, żeby rozbudować jego funkcjonalność. Choć do słuchania muzyki z telefonu Dolby Atmos się nie przyda, to przynajmniej jakość dźwięku z różnych źródeł będzie naprawdę zadowalająca.

I choć oczywiście kwestia ceny soundbara z DA przewija się tu regularnie, to trzeba wyraźnie zaznaczyć, że i tak jest ona znacznie niższa niż w przypadku audiofilskiego zestawu nagłośnieniowego. Czy różnica w brzmieniu będzie równie wyraźna? Dla niektórych osób tak, ale dla wielu jest to poziom, który będzie absolutnie satysfakcjonujący i w tym kontekście można powiedzieć, że jest to złoty środek: świetny dźwięk w akceptowalnej cenie.

Żeby przygotować, skonfigurować i zainstalować złożone systemy nagłośnieniowe, trzeba sporo wiedzy, a też niemało miejsca i czasu. Soundbar z Dolby Atmos pozwala cieszyć się kinowym dźwiękiem, a przygotowanie do pracy trwa kilka minut, co jest niewątpliwą zaletą z punktu widzenia tych użytkowników, którzy chcą mieć system, który działa out-of-the-box.

Przy naprawdę dużych możliwościach wciąż są to urządzenia kompaktowe. Oczywiście dodatkowy subwoofer trochę zaburza ten obraz, ale najczęściej jest to głośnik podłączany bezprzewodowo, więc ustawienie go w takim miejscu, w którym nie będzie przeszkadzał, nie stanowi żadnego wyzwania.

Dlaczego nie warto kupować soundbara z Dolby Atmos?

Najpoważniejszym argumentem przeciw zakupowi choćby najlepszego soundbara z Dolby Atmos jest fakt, że produkcji, które w ten sposób kodują dźwięk, jest niewiele. To nie tak, że są szczególną rzadkością, bo znaleźć je można powszechnie nawet na platformach streamingowych, jednak bardzo często nie są to wcale najpopularniejsze seriale, tylko na przykład dość niszowe filmy. Rzadko uda się tak dobrać swoją biblioteczkę, żeby filmy w DA stanowiły bodaj tylko 10% wszystkich oglądanych materiałów, a to w oczach wielu osób za mało, żeby uzasadnić wyższe ceny.

À propos: samej ceny nie można przedstawić jako wady. Jest ona co prawda wyższa niż w przypadku modeli bez dekodera DA, ale nie wynika tylko z jego obecności. Osoby, które chcą skupić się po prostu na wyższej jakości dźwięku, ale są zdecydowane na zakup soundbara zamiast klasycznych głośników, nadal mogą być tymi propozycjami zainteresowane.

Na pewno jednak nie należy kupować soundbara z Dolby Atmos w nadziei na to, że uda się w domu odtworzyć w pełni wrażenia przestrzenne z kina. Żeby to było możliwe, trzeba użyć odpowiedniej liczby prawidłowo rozmieszczonych głośników, ale i akustyka pomieszczenia musi być odpowiednia. Listwa dźwiękowa z DA może dać pewne przybliżone wrażenia dźwięku przestrzennego, ale to nie będzie ten sam efekt, co w kinie. Soundbary z głośnikami na tylnej ścianie radzą sobie z tym lepiej niż inne, ale nadal jest to imitacja – mniej lub bardziej udana, ale nie można liczyć na odwzorowanie 1:1.

Jak oceniać koszt zakupu soundbara z Dolby Atmos?

Cena może sama w sobie nie być ani wadą, ani zaletą, natomiast warto spojrzeć na jeden istotny czynnik: stosunek ceny soundbara do ceny telewizora oraz do ceny dowolnego innego wysokiej klasy systemu nagłośnieniowego.

Niewielu audiofilów zdecydowałoby się na zakup soundbara za więcej niż 3-4 tysiące złotych, w tej cenie można skonstruować poprawny zestaw nagłośnieniowy na kilku dobrych kolumnach. Tymczasem niektóre soundbary z Dolby Atmos kosztują po 6-8 tysięcy złotych i tu pytanie o zasadność zakupu staje się naprawdę wyraźne.

Nowoczesne zestawy głośników bezprzewodowych dają często lepsze, bo bardziej autentyczne wrażenia w cenie praktycznie takiej samej, w jakiej soundbar zapewnia tylko imitację. Argumentem, który w takiej sytuacji może być decydujący, jest kompaktowość listy dźwiękowej, która zresztą często jest, obok łatwości konfiguracji, drugim najważniejszym powodem, dla którego ludzie decydują się na zakup właśnie soundbara.

Jaki najlepszy soundbar z Dolby Atmos kupić?

Jedną z najważniejszych porad może być wstrzymywanie się z zakupem najnowszych modeli. Bardzo często nie wnoszą one żadnych rewolucyjnych zmian, za to są bardzo drogie. Szybko jednak tanieją i wtedy stają się bardziej dostępne. Wciąż jednak nie oznacza to, że mają konkretną przewagę nad starszymi modelami, które po wejściu na rynek nowej generacji często tanieją jeszcze bardziej.

Z drugiej strony, decydując się na listwę dźwiękową z Dolby Atmos, warto skupić się na modelach bardziej znanych producentów. Nie chodzi tylko o marki premium, ale ogólnie o firmy, które mają już pewne doświadczenie z podobnymi projektami, bo żeby taki soundbar spełnił pokładane w nim nadzieje, musi być skonstruowany z odpowiednich materiałów i właściwie oprogramowany. To oczywiście będzie kosztowało, więc najtańsze marki muszą szukać oszczędności gdzie indziej lub po prostu obniżyć jakość.

Koniecznie przede wszystkim trzeba zastanowić się, czy ogląda się materiały w DA na tyle często, żeby to miało znaczenie. Soundbar z Dolby Atmos: czy warto kupić? To nie tak, że każdy soundbar z Dolby Atmos jest lepszy niż wszystkie soundbary, które go nie obsługują. To bardziej złożone i właściwie poza wypróbowaniem paru modeli na własne ucho nie ma żadnego sposobu, żeby poznać ostateczną odpowiedź.

Najlepszy soundbar z Dolby Atmos – jaki wybrać? - Ranking 2024

Warto sprawdzić poniższy ranking najlepszych produktów z kategorii Najlepszy soundbar z Dolby Atmos – jaki wybrać?. To zestawienie jest przez nas aktualizowane raz w miesiącu, żeby produkty były aktualne i dostępne w dystrybucji.

RankingNajlepszy soundbar z Dolby Atmos – jaki wybrać?ProducentCena
1BOSE Soundbar 600 System Bundle (soundbar Smart Soundbar 600 + subwoofer Bass Module 500 + głośniki Surround)BoseAktualna Cena
2BOSE Smart Soundbar 600 Dolby AtmosBoseAktualna Cena
3JBL Bar 500JBLAktualna Cena
4JBL BAR 1300JBLAktualna Cena
5Samsung HW-Q700CSamsungAktualna Cena

1 komentarz do “Najlepszy soundbar z Dolby Atmos – jaki wybrać?”

  1. Jeśli chodzi o soundbar z Dolby Atmos to ja wybrałem soundbar PHILIPS TAB8805/10. Znany już model, ale moim zdaniem nadal świetnie dający sobie radę. W fajnym przedziale cenowym, bo ani nie za tani, ani nie za drogi. Warto poświęcić chwilę, żeby zapoznać się z parametrami i wybrać ten.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz