Monitor do pracy

Wybór właściwego monitora do pracy może stanowić najważniejszy krok do zapewnienia nie tylko wyższej produktywności, ale przede wszystkim większej ergonomii. Poszczególne zadania zawodowe mogą wymagać użycia innych rozwiązań technologicznych, stąd kluczowe staje się zrozumienie kryteriów wyboru oraz nabycie umiejętności właściwej ich interpretacji w kontekście własnych potrzeb. Także dzisiaj podpowiadamy jak i jaki monitory do pracy wybrać.

Wielkość monitora, rozdzielczość i format monitora do pracy

Za najważniejsze kryterium uchodziła niedawno wielkość ekranu monitora i choć dziś także długość przekątnej ma kluczowe znaczenie, należy rozpatrywać ten parametr koniecznie w połączeniu z dwoma innymi: rozdzielczością i formatem.

Ile cali powinien mieć monitor do pracy?

Jaką przekątną powinien mieć monitor do pracy? Na to pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, ale można bezpiecznie założyć, że w miarę uniwersalne rozwiązania to monitory od 19 cali w górę. Przy prostych pracach biurowych, sprowadzających się głównie do edycji nieskomplikowanych dokumentów tekstowych można wygodnie pracować przy mniejszym ekranie, natomiast zdecydowanie nie będzie to uniwersalny monitor.

Z własnego doświadczenie mogę powiedzieć, że zdecydowanie wygodniej pracuje się na dużych monitorach, takich od około 24 cali. Oczywiście stwierdzenie duży monitor do pracy jest wg mnie subiektywne i można też stwierdzić, że jest to już standardowy rozmiar dla dodatkowego monitora (np. do laptopa). Może też na początku się wydawać, że jest to zdecydowanie za duży monitor („nie, taki nie jest mi potrzebny„), ale to kwestia tygodnia, dwóch i powrót do mniejszego monitora będzie już niemożliwy.

Zakrzywiony monitor do pracy biurowej, mający przekątną powyżej 30 cali często pozwoli na wyświetlenie dwóch okien równie wygodnie, co układ dwóch monitorów, ale na pewno nie jest to sprzęt, który można potraktować w kategorii podstawowego wyposażenia każdego biura.

Czy i dla kogo ważna jest rozdzielczość monitora do pracy?

Monitor do pracy biurowej powinien mieć rozdzielczość HD lub wyższą. O ile przy edycji dokumentów tekstowych nie zawsze będzie widoczna przewaga HD nad niższymi, o tyle już nawet przy prostych arkuszach kalkulacyjnych jest to istotne. W praktyce zresztą dziś HD jest standardem, poniżej którego większość producentów monitorów i tak nie schodzi, zakładając, że nawet monitor do biura powinien być na tyle uniwersalny, żeby pozwolił przynajmniej na najbardziej podstawowe operowanie grafikami.

Jeśli jednak praca biurowa oznacza częstą obróbkę grafik albo konieczność zachowania wyższej jakości obrazu, warto zainwestować w monitor 4k do pracy biurowej. O ile nie zawsze będzie od razu widać wyższą jakość obrazu, o tyle w przypadku bardziej złożonych grafik przewaga będzie bezdyskusyjna.

Dlaczego ważne są formaty obrazu monitora biurowego?

Dawniej standardem był format 4:3 i dziś jeszcze można w niektórych biurach zobaczyć monitory wyświetlające obraz w takim standardzie, ale jeśli chodzi o nowe modele, jest to format niemal niespotykany. Używa się go w konstrukcjach wzmocnionych, używanych jako monitor do pracy ciągłej na przykład w systemach monitoringu.

Współczesnym standardem są monitory w formacie 16:9, jednak w wielu przypadkach nie jest to układ optymalny. Już 16:10 pozwala na zaprezentowanie danych w bardziej czytelny sposób, natomiast jeśli chodzi o sprzęt, który pozwala – przynajmniej w pewnym zakresie – zastąpić układ z wieloma monitorami, tutaj rozwiązaniem jest monitor panoramiczny do pracy z formatem 21:9, na którym można z powodzeniem wyświetlić dwa okna obok siebie.

Dlaczego trzeba połączyć te trzy parametry?

 • Wielkość i rozdzielczość razem pozwalają określić, jak duża będzie gęstość pikseli – ta sama rozdzielczość na mniejszym monitorze w oczywisty sposób przełoży się na ostrzejszy obraz niż na monitorze większym.
 • Format nie jest dziś bezpośrednio związany z rozdzielczością (tę ostatnią określa się dziś właściwie tylko według klucza szerokości, długość dopasowując proporcjonalnie), natomiast od niego zależy, jak wygodna będzie prezentacja danych.
 • Wielkość z kolei powinna być rozpatrywana łącznie z formatem dlatego, że monitory o różnym kształcie (formacie) mogą mieć identyczną przekątną, ale przecież praca na nich może cechować się zupełnie różnym poziomem ergonomii.

Najlepszy monitor do pracy – jaki typ matrycy wybrać?

Cechą, której należy poświęcić więcej uwagi, jest typ zastosowanej w monitorze matrycy. Jeśli chodzi o monitory do pracy zdalnej lub stacjonarnej, w grę wchodzą trzy rozwiązania: VA, IPS i TN.

 • Matryce TN. Nie są najlepsze w odwzorowywaniu kolorów, zapewniają jedynie ograniczone kąty widzenia, ale są tanie i działają relatywnie płynnie. Często mówi się, że to podstawowy segment, natomiast dla osób pracujących głównie na tekście – czy to w blokach, czy w arkuszach kalkulacyjnych, czy jeszcze innej formie, może to być najlepszy monitor do pracy.
 • Matryce IPS. Jeszcze niedawno stanowiły podstawowy wybór do pracy na grafice, ponieważ dobrze odwzorowywały kolory i miały dobry kontrast, a także szerokie kąty widzenia, przy czym ta ostatnia cecha w pracy biurowej nigdy nie miała przesadnie dużego znaczenia. Matryce IPS nowej generacji bywają jednak dość drogie, choć wyraziste kolory sprawiają, że wielu pracowników zauważa poprawę ergonomii swojej pracy.
 • Matryce VA. Znajdują się pod względem osiągów i ceny pomiędzy omówionymi wcześniej typami. Najlepsze monitory do pracy korzystają z nich raczej rzadko, ponieważ producenci decydują się albo na tanie matryce TN, albo efektowne obrazy na IPS.

Im prostsze zadania biurowe, tym mniejsze znaczenie ma wybór matrycy, tym bardziej że dziś zaawansowane algorytmy korekty barw pozwalają nawet na tanich monitorach uzyskać obraz dobrej jakości. Jeśli jednak chodzi o wybór monitora do pracy zdalnej, który po godzinach pracy będzie też służył do oglądania filmów, wtedy matryca może być kryterium najważniejszym, jeśli chodzi o wybór sprzętu.

Nieoczywiste kryteria wyboru monitora do pracy

O ile parametry techniczne są oczywiście istotne, o tyle z perspektywy osób, które będą pracowały przed monitorem wiele godzin dziennie, na znaczeniu zyskują także inne parametry.

 • Wysoka podstawa. To istotne kryterium, ponieważ przy ergonomicznej wysokości biurka spora część monitorów będzie ustawiona zdecydowanie za nisko, żeby zapewnić komfort użytkowania. W wielu miejscach nie będzie też możliwości zamocowania na ścianie uchwytu VESA – nawet jeśli monitor ma mocowanie w tym standardzie, z kolei przy dużych monitorach korzystanie z tego rodzaju uchwytów mocowanych do blatu budzi spore kontrowersje.
 • Rodzaj złącza. Budując domowe biuro od podstaw, można założyć, że komputer będzie pracował przynajmniej na złączach HDMI i takie też należy znaleźć w monitorze, z czym raczej nie będzie problemu. W wielu biurach, szczególnie stacjonarnych w mniejszych firmach, wciąż korzysta się ze standardu VGA lub starszych typów złącz cyfrowych. Takie monitory także są bez problemu dostępne, natomiast nie będą one siłą rzeczy oferowały zbyt dużych możliwości, bo i tak byłyby ograniczone analogowym sygnałem wejściowym.
 • Częstotliwość odświeżania i czas reakcji. Te dwa parametry są istotne głównie dla graczy i powyżej pewnego poziomu w pracy biurowej dalsze ich podnoszenie nie da już widocznych efektów, natomiast warto w miarę finansowych możliwości poszukać monitorów z wyższą częstotliwością odświeżania (jeśli ograniczeniem nie będzie rodzaj złącza) i krótszym czasem reakcji (na przykład na poziomie 10 ms zamiast 25 ms).
 • Ergonomiczne przełączanie trybów kolorów. Właściwie każdy monitor oferuje do wyboru kilka trybów korekty barwnej, natomiast liczy się jeszcze wygoda ich przełączania. Jest to istotne, bo nawet zastanawiając się, jaki najlepszy monitor do biura wybrać, nie ma możliwości odgadnięcia na przykład jego minimalnej jasności, która może być wciąż za wysoka. Wtedy jedynym sposobem na poprawę ergonomii jest korekta barwna, ale wybór odpowiedniej opcji musi być maksymalnie szybki.
 • Tryb pivot. Opcja zmiany orientacji ekranu na pewno nie jest potrzebna wszystkim pracownikom biurowym i na pewno nie będzie równie istotna przy wszystkich formatach obrazu, natomiast przy klasycznym 16:9 i raczej niewielkim monitorze do 20 cali będzie często naprawdę bardzo ważna.

Pułapki związane z wyborem monitora do pracy

Świadomość, że będzie się spędzało przed monitorem po 8 godzin dziennie, a czasem i więcej, zachęca wiele osób do wyboru droższych modeli, które potencjalnie dają większe możliwości. Jeśli jednak robi się to bez świadomości znaczenia pewnych kryteriów, może się okazać, że wcale nie będzie to optymalny wybór.

Monitory w formacie 16:10 lub szersze i o przekątnej nawet relatywnie niewielkiej, bo 21-24 cale, mogą być niewygodne przy pracy z dokumentami tekstowymi. Na takim monitorze obszar roboczy będzie tak naprawdę ograniczony do pasa na środku wyświetlacza. Jeśli dokumenty są opisane mnóstwem komentarzy, wtedy może mieć to sens, ale przy tego typu pracach przeważnie korzystniejsze jest pozostanie przy klasycznych rozdzielczościach.

Jaki monitor do pracy najlepszy będzie do pracy zdalnej? Tutaj też nie zawsze im większy, tym lepszy, ponieważ zwykle w ślad za zwiększeniem wyświetlacza ich większe zapotrzebowanie na energię, a jeśli przestrzeń robocza nie będzie wykorzystywana w całości, może się okazać, że taki monitor nie tylko dużo kosztował w sklepie, ale też jest droższy w eksploatacji.

Pułapką może być nieuważne czytanie charakterystyki technicznej i zakup monitora z odświeżaniem 144 Hz przy podłączeniu przez HDMI w starszym standardzie, który i tak nie obsługuje takiej częstotliwości. Podobnie rzecz ma się z zakupem szybciej reagującego monitora, jeśli na co dzień połowa obowiązków sprowadza się do obsługi maila – różnica, nawet jeśli będzie widoczna, to raczej już tylko symboliczna, natomiast koszty zakupu monitora wzrosną znacząco.

O ile ultraszeroki monitor do pracy prezentuje się świetnie i daje spore możliwości, jeśli nie będzie używany bardzo często, bardziej uzasadnionym ekonomicznie rozwiązaniem może być układ z dwoma monitorami, z których jeden będzie można w dowolnym momencie wyłączyć i pracować wygodnie na jednym z pary.

Podsumowanie

Jaki najlepszy monitor do pracy wybrać? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Trzeba zwrócić uwagę na wielkość, rozdzielczość i format obrazu, a także typ matrycy, jednak dla wielu osób najważniejszą funkcją będzie możliwość ergonomicznej organizacji miejsca pracy – wysoka podstawa, pivot czy nawet opcja przybliżania i oddalania ekranu często stanowią o tym, że lepiej jest wybrać monitor do pracy o niższych parametrach technicznych, który jednak pozwoli wygodnie wykonywać pracę, niż najnowocześniejszy monitor, z którego nie da się komfortowo w danym biurze korzystać.

Monitor do pracy - Ranking 2024

Warto sprawdzić poniższy ranking najlepszych produktów z kategorii Monitor do pracy. To zestawienie jest przez nas aktualizowane raz w miesiącu, żeby produkty były aktualne i dostępne w dystrybucji.

RankingMonitor do pracyProducentCena
1Eizo ColorEdge CS2400SEizoAktualna Cena
2Samsung LF24T450GYUXENSamsungAktualna Cena
3IIYAMA ProLite XUB2495WSU-B3IIYAMAAktualna Cena
4Acer B247Wbmiprzx24" czarny (UM.FB7EE.004)AcerAktualna Cena
5NEC MultiSync EA241WU czarnyNECAktualna Cena

1 komentarz do “Monitor do pracy”

 1. Dla mnie najlepszy monitor do pracy ma właśnie 24 cale. Nie jest mały, ale też niezbyt duży. Ja pracuję na takim od dawna i jest OK. Teraz królują ciągle coraz większe rozmiary, ale uważam, że taki wcale nie jest zbyt mały. Mam Asusa i bardzo sobie chwalę jakość obrazu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz