Dysk do PS5

665 GB na dane – a tyle pozostaje do dyspozycji użytkownika na standardowym dysku wbudowanym w konsolę PS5 – nie robi dziś wielkiego wrażenia, skoro pojedyncza aktualizacja gry może mieć kilkadziesiąt GB. Poszukiwanie dysku do PS5 staje się więc w zasadzie koniecznością, ale wybór właściwego wcale nie jest łatwy. Jeżeli szukasz dodatkowego dysku do swojej konsoli PS5, to dobrze trafiłeś…

Spis treści

Dodatkowy dysk do PS5 – co poleca Sony?

Rozwiązaniem, po które chciałoby sięgnąć wielu graczy, jest zakup i montaż dysku polecanego przez producenta konsoli. Sony, współpracując z Western Digital, stworzyło dwa dedykowane dyski. Ich ceny są relatywnie wysokie, natomiast jest kilka powodów, żeby zastanowić się nad zakupem wariantu o pojemności 1 TB lub 2 TB.

 • Jako że są to urządzenia dedykowane, ich montaż jest prosty dzięki przygotowanej instrukcji, a działać będą zupełnie bezproblemowo.
 • Western Digital to znana marka, której zaufało wiele osób, więc jest spora szansa, że wydane w ten sposób pieniądze pozwolą przynajmniej na zakup dysku, który wytrzyma długą eksploatację.
 • Są to konstrukcje All-in-one, a więc mają między innymi zintegrowany radiator. Teoretycznie najlepszy dysk do PS5 nie musi go mieć, ale zachowanie optymalnej temperatury na pewno przełoży się pozytywnie na żywotność dysku.

Jeśli nie dyski licencjonowane, to jaki najlepszy dysk wewnętrzny do PS5?

Jeśli zakup licencjonowanego dysku jest albo zbyt drogi, albo po prostu gracz zdecyduje się na wybór innej opcji, to nie ma z tym wielkiego problemu. Rozwiązaniem naprawdę dobrze wypadającym pod kątem wydajności i użyteczności jest montaż dobrej jakości dysku wewnętrznego do PS5.

Sony deklaruje, jakie parametry musi mieć dysk m2 do PS5, żeby bezproblemowo współpracował z konsolą. Przede wszystkim Musi to być SSD M.2 NVMe z PCI-Express Gen4x4. Obsługiwane pojemności to od zaledwie 250 GB, aż do 4 TB. W opinii wielu graczy montaż dysku z dolnej granicy pojemności mija się z celem, aczkolwiek należy to odnieść do własnych potrzeb – faktycznie, jeśli ma to być wsparcie w PS5 w wersji online, 250GB wydaje się dość skromnym magazynem. Istotne jest też, żeby podpięty do Socket 3 dysk obsłużył odczyt sekwencyjny z prędkością nie mniejszą niż 5500 Mb/s, co jest też wartością oferowaną przez domyślne dyski montowane fabrycznie.

Dysk USB do PS5 – czy warto?

Zamiast wewnętrznego, można postawić na dysk zewnętrzny do PS5. Musi to być model pracujący w standardzie USB 3.0, co w teorii daje spore możliwości, ale w praktyce może oznaczać też pewne konkretne ograniczenia.

Dysk 2,5 czy 3,5 cala do PS5?

Użytkownicy, którzy zdecydują się na zastosowanie dysku zewnętrznego do PS5, muszą zacząć od określenia, czy zamierzają korzystać z magazynu wielkości 2,5 czy 3,5 cala. Ten wybór niesie ze sobą spore konsekwencje.

Dysk 2,5 cala do PS5

Jaki dysk do PS5 będzie najlepszy spośród tych w standardzie 2,5 cala? Tak naprawdę ograniczenia techniczne mocno zrównają wszystkie propozycje.

O ile bowiem można taki dysk podłączyć, licząc jedynie na zasilanie po USB, to choć PS5 zasadniczo obsłuży dyski do 8 TB, to w tym gabarycie będzie to najwyżej 5 TB. Nadal sporo w porównaniu do podstawowego dysku, ale do maksymalnej obsługiwanej pojemności jeszcze sporo brakuje.

Dysk 3,5 cala do PS5

Decydując się na ten wariant, można sięgnąć po naprawdę wydajne dyski z maksymalną obsługiwaną pojemnością. Dla wielu użytkowników jednak problemem będzie fakt, że są to już dość duże dyski, więc trzeba znaleźć na nie miejsce, a poza tym wymagają zasilania sieciowego, co też nie ułatwia sprawy.

Za i przeciw dyskom USB 3.0 do PS5

Główne zalety dysków zewnętrznych do PS5 z interfejsem USB 3.0 to oczywiście niska cena i montaż tak łatwy, że trudno nawet mówić o procedurze – wystarczy wpiąć dysk w konsolę, ewentualnie w zasilanie i gotowe. Wybór tego rodzaju nośników jest spory, więc można wybierać według dowolnych kryteriów, o ile tylko końcowy produkt zmieści się w wymaganiach narzuconych przez Sony.

Są jednak poważne ograniczenia tego rozwiązania. Przede wszystkim nie wszystkie gry można uruchomić z dysków zewnętrznych – produkcje na konsole nowej generacji muszą być startowane z dysku wewnętrznego, więc wtedy dysk zewnętrzny będzie sprowadzony jedynie do roli zasobnika z grami. Fakt, można go wtedy odpiąć i schować, ale w praktyce oznacza to, że często wybór gier w danej chwili będzie jednak ograniczony.

Można uruchomić z zewnętrznego dysku starsze gry w ramach trybu zgodności, więc dla graczy bawiących się dobrze przy nieco starszych produkcjach, takie rozwiązanie będzie nadal atrakcyjne.

Najlepszy dysk zewnętrzny do PS5: HDD czy SSD?

Zakładając, że gry będą faktycznie uruchamiane z zewnętrznego dysku, kuszące może się wydawać podłączenie potencjalnie szybszego SSD. W praktyce jednak dobre jakościowo HDD nie są w widoczny sposób wolniejsze. Jeśli dysk ma być tylko magazynem, to w opinii większości użytkowników lepiej za taką samą cenę kupić minimalnie wolniejszy, ale pojemniejszy dysk HDD niż szybszy, ale mniejszy SSD.

Najlepszy dysk do PS5: wewnętrzny czy zewnętrzny? Jaki wybrać?

 • Wewnętrzne dyski SSD, ogólnie rzecz biorąc, pozwalają na większą elastyczność – uruchomić można z nich dowolną grę, a z zewnętrznych USB tylko starsze produkcje. O ile nie zawsze jest to istotne kryterium wyboru, to ocena będzie tu zależała od tego, w co gra konkretny gracz.
 • Zdecydowanie bardziej estetyczny jest wewnętrzny dysk SSD, bo nie widać go wcale. USB można podpiąć z powodzeniem do tylnego gniazda, ale na sam dysk i tak nie zawsze jest miejsce. Osoby, którym zależy na uporządkowaniu przestrzeni wokół siebie, mogą więc być nieco nieusatysfakcjonowane.
 • Jeśli chodzi o liczbę modeli do wyboru, to zewnętrzne dyski po prostu dają więcej możliwości. Nie tylko można zdecydować się na mniejsze lub większe pojemności, ale różnych producentów i tak naprawdę różną jakość dysków, w zależności od tego, jak będą wykorzystywane.
 • W teorii dyski wewnętrzne do PS5 dzięki temu, że zawsze jest to dysk do PS5 z radiatorem, powinny mieć zapewnione lepsze warunki do pracy, co przekłada się na stabilne osiągi i większą żywotność. Z drugiej strony – dobrej klasy dysk zewnętrzny umieszczony w odpowiednim miejscu naprawdę nie będzie wyraźnie bardziej narażony na awarie.

Podstawowe kryteria wyboru między dyskiem wewnętrznym a zewnętrznym to cena obu tych rozwiązań oraz ich praktyczność, jeśli chodzi o uruchamianie konkretnych tytułów gier. Cała reszta to tak naprawdę zagadnienia mające raczej charakter teoretyczny i to nawet jeśli chodzi o tak podkreślane parametry, jak szybkość działania, która w dobrej klasy HDD nie przekłada się na gorsze doznania niż przy korzystaniu z zewnętrznych SSD.

Który z dysków wewnętrznych wybrać?

Jeśli chodzi o dyski wewnętrzne, to sprawa jest paradoksalnie dość prosta, bo wszystkie one są dość zbliżonej jakości. Oczywiście każdy producent ma w swojej ofercie modele, które nie cieszą się szczególnym uznaniem, natomiast można je łatwo wychwycić, kierując się po prostu opiniami w sklepie.

Pamiętajmy… Sony określiło minimalną zalecaną prędkość odczytu danych na poziomie 5500 MB/s, podało również maksymalną pojemność nośnika wynoszącą 4 TB i rozmiar fizyczny nieprzekraczający 110 mm x 25 mm x 11,25 mm.

Realnymi kryteriami w tym momencie pozostają cena i pojemność, a ponieważ budżet zawsze jest ograniczony, to w praktyce wybiera się prawie zawsze najpojemniejszy dysk, na jaki można sobie pozwolić.

Który z dysków zewnętrznych wybrać?

W przypadku dysków zewnętrznych do PS5 jest więcej czynników, które mogą zadecydować o tym, jaki najlepszy dysk do PS5 uda się kupić.

 • Można zastanawiać się nad zakupem modeli wzmocnionych, które będą odporniejsze na przykład na upadek. W teorii oczywiście nie są one w tym momencie traktowane jako urządzenia przenośne, ale w praktyce może się zdarzyć, że spotkają się z podłogą, co czasem źle się kończy.
 • Szeroki wybór i marek, i modeli, pozwala trochę lawirować między opcjami o różnej jakości – drobne kompromisy, jeśli chodzi o wydajność, pozwalają niekiedy kupić w miarę tani, ale bardziej pojemny dysk.
 • Niektóre modele dysków zewnętrznych podłączanych do PS5 znane są z wyższej niż inne kultury pracy. Samo pojęcie kultury pracy jest jednak dość nieostre, bo wiele osób na przykład nie uważa za problem szumu, który generowany jest przez dyski talerzowe, nawet jeśli te wkręcają się na wysokie obroty.
 • Tańsze dyski mają to do siebie, że niektóre z nich się przegrzewają. Raczej nie na tyle, żeby prowadziło to do awarii, a i szybsze zużycie pozostanie raczej problemem teoretycznym, natomiast w ogóle nie będzie to problemem w przypadku dysków na USB, które będą używane tylko jako magazyn – wtedy będą pracowały krótko, bo tylko w czasie przenoszenia tytułów do pamięci wewnętrznej.

Ile trzeba zapłacić za dyski do PS5?

Bardzo dobre dyski HDD o pojemności 8 TB i naprawdę wyróżniające się wysoką kulturą pracy, kosztują 700-800 złotych, a jeśli w grę wchodzą też produkty mniej znanych marek, to można z ceną zejść jeszcze niżej. Za 500 złotych renomowani producenci sprzedają modele o pojemności 4 TB i dla wielu graczy to jest dolna akceptowalna granica pojemności.

Zewnętrzne SSD będą oczywiście wyraźnie droższe, ale mają być trwalsze, mniej narażone na uszkodzenia i oczywiście cichsze. Te o pojemności 1 TB kosztują 600-800 złotych, jeśli mowa o dyskach dobrych producentów i jest to już niewiele mniej niż za najtańszy sensowny dysk wewnętrzny do PS5 o takiej samej pojemności. Dołożenie do tego radiatora podniesie cenę jeszcze o 100, czasem 200 złotych, natomiast dyski o dwukrotnie większej pojemności będą kosztowały około 1800 złotych i więcej. Dla wielu graczy będzie to już cena zaporowa, dlatego dziś wciąż wiele osób decyduje się na zakup na pewno mniej wygodnego dysku zewnętrznego.

Podsumowanie

Wszystkie przedstawione kryteria mają sens i warto z nich korzystać, ale na pytanie o to, jaki najlepszy dysk do PS5 można kupić, nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości. To, ile gier, jak dużych i której generacji się ma i jak często się w nie gra, to czynnik absolutnie kluczowy, bo czasem nawet najtańsze i pozornie najsłabsze dyski 2,5 cala do PS5 będą zupełnie wystarczające. Warto więc, przed przejrzeniem ofert, uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jakie kryteria są najważniejsze nie ogólnie i w teorii, ale właśnie w tym jednym przypadku.

Dysk do PS5 - Ranking 2023

Warto sprawdzić poniższy ranking najlepszych produktów z kategorii Dysk do PS5. To zestawienie jest przez nas aktualizowane raz w miesiącu, żeby produkty były aktualne i dostępne w dystrybucji.

RankingDysk do PS5ProducentCena
1Kingston KC3000 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe SKC3000S/1024G SKC3000S/1024GKingstonAktualna Cena
2Samsung 980 PRO (MZ-V8P1T0BW)SamsungAktualna Cena
3Samsung 980 PRO Heatsink SSD PCIe 4.0 NVMe M.2 - 1TB MZ-V8P1T0CWSamsungAktualna Cena
4Samsung 970 EVO 1TB MZ-V7E1T0BWSamsungAktualna Cena
5WD Blue SN570 1TB M.2 2280 PCIe NVMe 3500/3000 MB/s WDS100T3B0C WDS100T3B0CWestern DigitalAktualna Cena

2 komentarze do “Dysk do PS5”

 1. Zastanawiam się właśnie jaki dysk do PS5 wybrać… Widziałem, że KINGSTON NV1 1TB SSD ma dość dobre opinie, ale jestem ciekawy, czy ktoś z Was go ma? Jak wrażenia? Nie jest drogi, bo około 400 zł, więc chyba warto zainwestować?

  Odpowiedz
  • Nie nada się bo jest w standardzie NVMe 3.0, do PS5 musi być wersja 4.0. Kingston NV2 będzie najtańszym rozwiązaniem, 1TB to koszt 260-280 zł. Do mankamentów należy zaliczyć prędkości 3500/2100 MB/s ale nie ma to żadnego wpływu na granie, różnice w stosunku do wewnętrznego dysku to ułamki sekund. Niskie TBW i gwarancja tylko 3 lata. Trzeba też przypilnować aby trafić dysk na kościach TLC, a nie QLC. IMO najlepszym wyborem będzie Kingston KC3000 z prędkościami 7000/6000 MB/s wysokie TBW i gwarancja 5 lat.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz