Antena satelitarna do 4k

Choć telewizja satelitarna w Polsce szczyt popularności ma już dawno za sobą, grono zwolenników tej metody transmisji sygnału wciąż jest spore. Pomijając sytuacje, w których antena do telewizji satelitarnej jest po prostu ucieczką przed problemami z zasięgiem telewizji naziemnej, w ten sposób można uzyskać dostęp do mniej popularnych, a wartych uwagi kanałów.

Dlaczego do 4k potrzeba specjalnej anteny?

Jakość 4k wymaga przesłania naprawdę dużych ilości danych, a w przypadku telewizji satelitarnej za ich odbiór odpowiada właśnie antena. Jej czasza skupia sygnał i przekazuje go do konwertera, ale gdyby całą wiązkę wyobrazić sobie jako dużą liczbę pojedynczych strumieni, to można sobie uzmysłowić, jak wrażliwy może być taki sygnał na przerwanie lub różne wady transmisji choćby już przez samą tylko konieczność przeniknięcia przez całą wysokość atmosfery. Żeby uzyskać odpowiedniej jakości sygnał w konwerterze, trzeba więc „przechwycić” odpowiednio dużo takich pojedynczych strumieni i właśnie dlatego czasza anteny powinna mieć odpowiednio dużą średnicę.

Jaką średnicę powinna mieć czasza anteny satelitarnej do 4k?

Jaka najlepsza antena satelitarna do 4k? Jaką średnicę powinna mieć jej czasza? Choć zasadniczo nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, to doświadczenie uczy, że niezbędnym minimum jest antena 80 cm, choć znacznie częściej zaleca się używanie do 4k anteny satelitarnej 90 cm, a w obszarach o mniejszej dostępności sygnału nawet anten 100 cm.

Tu warto dodać, że sygnał satelitarny – w przeciwieństwie do sygnału telewizji naziemnej – nie będzie słabszy w obszarach górzystych, a w każdym razie nie z ukształtowania terenu wynika jego mniejsza dostępność, tylko po prostu z takiego, a nie innego rozmieszczenia satelitów komunikacyjnych, których wiązka jest dość precyzyjnie modulowana. Na obszarze Polski to na wschodzie anteny satelitarne do 4k powinny mieć największą średnicę, natomiast zachodnia część kraju w większości może korzystać z anten 80 cm.

Antena satelitarna TELE System TM110 Media Line ALU
Antena satelitarna TELE System TM110 Media Line ALU

Jakie kryteria musi spełniać najlepsza antena satelitarna do 4k?

Anteny satelitarne do 4k to urządzenia niezaawansowane technicznie. Tak naprawdę są to po prostu talerze wykonane z odpowiedniego materiału o krzywiźnie skupiającej sygnał w ognisku, w którym instaluje się konwerter. Jednak wybór nie jest tak zupełnie dowolny.

 • Wysoka jakość wykonania. Nie ma prostej metody, żeby stwierdzić, jak precyzyjnie wykonana jest antena satelitarna do 4k, natomiast jeśli dany egzemplarz ma powierzchnię czaszy w widoczny sposób nierówną lub odkształconą, to taka antena nie będzie działała prawidłowo.
 • Dobra jakość wykończenia. Antena satelitarna jest zwierciadłem, które będzie wystawione na działanie czynników atmosferycznych, więc nie wystarczy, że będzie estetycznie wykończona w chwili zakupu – musi też być trwała, żeby przez co najmniej kilka lat móc poprawnie funkcjonować w nie zawsze łatwych warunkach.
 • Antena powinna mieć w zestawie uchwyt na konwerter – nie ma żadnego powodu, żeby kupować dziś anteny, do których uchwyty trzeba zamawiać oddzielnie. Jeśli w ogóle jest taka opcja, to można wziąć to pod uwagę raczej jako sposób na poradzenie sobie z ewentualnym uszkodzeniem uchwytu w czasie użytkowania anteny, choć ze względu na niską cenę sprzętu nie jest to coś, czym by się warto szczególnie przejmować.
 • No właśnie – antena satelitarna do 4k powinna być tania. Tak naprawdę jej konstrukcja jest nieskomplikowana i nawet nie stosuje się wyszukanych technik zabezpieczenia powierzchni. Najtańsze anteny, które się sprawdzą, kosztują niewiele ponad 100 złotych, najdroższe – już w komplecie z konwerterem, wtykami i kablem, niecałe 300.
 • Uchwyt do konwertera w antenie satelitarnej do 4k musi mieć średnicę pozwalającą na instalację wybranego konwertera. Zdecydowana większość z nich ma 40 mm, ale z różnych powodów są producenci, którzy nadal produkują konwertery w innych średnicach.

Jaki konwerter wybrać do anteny satelitarnej 4k?

Choć zasadniczo konwertery i anteny kupuje się oddzielnie, to pracują one jako zestaw i przy okazji wymiany czaszy, zwykle wymienia się też konwerter. Tutaj wybór wydaje się na pierwszy rzut oka nieco większy.

 • Konwertery single pozwalają na podłączenie tylko jednego dekodera bez nagrywania.
 • Konwertery double mają złącze pozwalające na podłączenie jednego dekodera z nagrywaniem (lub dwóch bez – ten przelicznik obowiązuje też w pozostałych przypadkach).
 • Quad to konwerter z czterema złączami (2 dekodery z zapisem).
 • Octo – 8 złącz.
 • Konwerter typu monoblock pozwala odebrać sygnał z dwóch satelitów jednocześnie.
 • Konwerter unicable tworzy sygnał do rozdzielenia na kilka niezależnych do różnych odbiorników.

W praktyce stosuje się niemal wyłącznie konwertery double i quad. Single, choć są dostępne bez problemu, praktycznie nie są używane, a to dlatego, że niewiele jest już na rynku dekoderów, które nie mają funkcji nagrywania, a te z kolei wymagają parzystych wejść. Octo to konwertery dość skomplikowane i rzadko buduje się instalacje TV, które by ich wymagały. Monoblock i unicable mają też swoje miejsce, ale są – i zawsze były – w pewnym sensie rozwiązaniami niszowymi. Konwertery wszystkich typów są dziś produkowane w średnicy 40 mm, choć niektóre na tyle nieprecyzyjnie, że ich wymiary są w praktyce odrobinę inne, choć nie ma to realnie znaczenia.

Konwertery powinny być wykonane w taki sposób, aby nie generowały szumów, ale pod tym względem praktycznie wszystkie współczesne konstrukcje są porównywalne, a ich współczynnik szumów wynosi 0,1 dB.

Konwerter SAT Quattro LRP-06H Opticum
Konwerter SAT Quattro LRP-06H Opticum

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze anteny do 4k?

W niektórych opiniach użytkowników można przeczytać, że anteny w ciemnym kolorze są bardziej podatne na zakłócenia w słoneczne dni. Stoi za tym pewna teoria fizyczna, natomiast wydaje się, że problem jest bardzo rzadki i należy go wiązać raczej ze zużyciem czaszy anteny, a nie kolorystyki.

Szukając anteny satelitarnej do 4k warto znaleźć taką, która w zestawie ma już maszt. Choć akurat mocowania są standardowe, to jeśli można wszystkie elementy kupić w zestawie, to nie ma powodu, żeby składać dwa oddzielne zamówienia. I jeśli chodzi o system mocowania, warto poszukać takiego, który będzie wykonany z dobrych jakościowo materiałów. O ile bowiem sama czasza anteny często jest malowana proszkowo, to w najtańszych modelach standardowe maszty są wykonane z kiepskiej jakości stali, która na pewno zdąży zardzewieć w czasie eksploatacji. To samo dotyczy śrub w mocowaniach – rzadko są one mosiężne, ale jeśli będą wykonane z dobrej stali, to przynajmniej uda się po latach zdemontować antenę bez problemu.

Jaka najlepsza antena satelitarna do 4k? Tak naprawdę wszystkie produkty są bardzo porównywalne i różnice dotyczą głównie kwestii estetycznych, może poza absolutnie najtańszymi propozycjami, które bywają niedokładnie wykończone.

Antena satelitarna do 4k - Ranking 2024

Warto sprawdzić poniższy ranking najlepszych produktów z kategorii Antena satelitarna do 4k. To zestawienie jest przez nas aktualizowane raz w miesiącu, żeby produkty były aktualne i dostępne w dystrybucji.

RankingAntena satelitarna do 4kProducentCena
1CORAB ANTENA SATELITARNA 90 CM COR- 900SAE-JCorabAktualna Cena
2INVERTO ANTENA SATELITARNA 100 CM IDLB-STCF90-KUANO-LPS CiemnaPioneerAktualna Cena
3INVERTO ANTENA SATELITARNA 100 CM IDLB-STCF90-KULGO-LPS JasnaPioneerAktualna Cena
4INVERTO ANTENA SATELITARNA 80 CM IDLB-STCF80-KUANO-LPSPioneerAktualna Cena
5Selfsat Antena satelitarna H30DSelfsatAktualna Cena

1 komentarz do “Antena satelitarna do 4k”

 1. Czy produkty takiej firmy jak Televes – antena QSD 0,85m aluminiowa (790304) czy X7096 1,05m również aluminiowa z konwerterem – przykładowo Twin LNB HD 4K (747002) nie zasługuje na uwagę ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz