Telewizor 65 cali

Telewizory 65 cali stały się w ostatnich latach relatywnie tanie, więc i zainteresowanie nimi wzrosło. Jednocześnie producenci rozszerzyli swoją ofertę, więc wybór nie jest już prosty, a dodatkowo pojawiło się więcej kwestii pobocznych. Wszystkie one są istotne i mogą wpływać na podjęcie decyzji zakupowej.

Spis treści

Po co kupować 65-calowy telewizor?

Do niedawna 65-calowe ekrany były zbyteczne – kosztowne, często wcale nie tak wysokiej jakości, niezbyt też było wiadomo, co można by na nich oglądać. Wraz z upowszechnieniem transmisji sportowych w 4k czy usług streamingowych wszystko się jednak zmieniło. I tak – do oglądania wiadomości taki telewizor na pewno nie jest potrzebny, ale jeśli ma stać się sensownym elementem prawdziwego pokoju kinowego, to stanowi w praktyce jedyne – obok projektora – rozwiązanie godne rozważenia.

Telewizor 65 cali: wymiary i wymagania

Dobry telewizor 65 cali nie ma wcale imponujących wymiarów. Szerokość to niespełna 150 centymetrów, a wysokość około 85. To dużo jak na telewizor, ale wciąż są to wielkości, które umożliwiają znalezienie miejsca na ustawienie lub zawieszenie. Większym problemem może być waga, bo przy tych wymiarach telewizory ważą między 20 a 25 kilogramów. Żeby taką masę podtrzymać, potrzebna jest albo solidna podstawa (to rozwiązanie domyślne), albo mocny uchwyt ścienny. Większość tego typu telewizorów korzysta ze standardu VESA 300×300, 200×400 lub podobnych.

Telewizory 65 cali wcale nie są wielkie, natomiast przed ich zakupem trzeba przemyśleć kwestię ustawienia. To, na jakiej wysokości powiesić telewizor 65 cali, nie jest jednoznacznie określone. Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym pozycję, w jakiej ogląda się telewizję, to, czy przy konkretnej wysokości uda się ustalić prawidłową odległość od ekranu, czy wreszcie indywidualne oczekiwania.

 • Najlepszy będzie telewizor 65 cali zawieszony na wychylnym uchwycie – wtedy będzie można dopasować go do różnych pozycji.
 • Dobre telewizory zapewniają w miarę szeroki kąt widzenia, ale warto się upewnić, że odwzorowanie kolorów w danej pozycji będzie odpowiednie.
 • Z dwojga złego lepiej zawiesić telewizor nieco za nisko, niż za wysoko.

Jak daleko ustawić telewizor od miejsca, z którego będzie się oglądało programy? W przypadku telewizorów 65 calowych zalecana odległość to od 3,5 do 5 metrów. Użytkownicy, którzy wcześniej z daleka oglądali filmy na mniejszych ekranach, z początku mogą poczuć pewien dyskomfort, ale to szybko mija i siedzenie niezbyt przecież daleko od ekranu pozwala na osiągnięcie pełnej imersji.

Kryteria wyboru 65-calowego telewizora

Telewizory 65-calowe są dziś dostępne bez najmniejszego problemu w każdym sklepie. Jednak wraz ze wzrostem ich popularności, pojawiło się wiele modeli, które trudno będzie uznać za bardzo praktyczne. Dobrze więc by było poznać podstawowe kryteria wyboru.

 • Rozdzielczość. Tutaj nie powinno być wątpliwości: 4K UHD to standard, który jest na tyle dominujący, że w zasadzie nawet nie jest to obecnie poważne kryterium wyboru. Teoretycznie można szukać modeli 8K, ale to wybieganie mocno w przyszłość i na chwilę obecną trudno byłoby znaleźć uzasadnienie dla takiego wyboru, zwłaszcza biorąc pod uwagę ceny takich telewizorów.
 • System operacyjny. Najlepszy telewizor 65 cali to już prawdziwe centrum rozrywki, a przynajmniej będzie miał taki potencjał, jeśli pozwoli na to system operacyjny. Producenci albo udostępniają swoje produkcje, albo bazują na Android TV i to ostatnie rozwiązanie ze względu na dostępność różnych aplikacji oraz poziom bezpieczeństwa wydaje się odrobinę lepsze. Trudno jednak powiedzieć, aby to było kluczowe kryterium – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.
 • Moc głośników. To istotny parametr, jeśli telewizor nie będzie podłączony do zestawu nagłośnienia. Niektóre z rozwiązań oferowanych przez producentów najlepszych telewizorów 65 cali pozwalają nawet świadomie zrezygnować z innego nagłośnienia, ale warunkiem jest wbudowanie w telewizor 2 głośników po 20W każdy – inaczej trudno będzie osiągnąć wyższą jakość dźwięku.
 • Liczba i typ złączy. Jeśli telewizor ma być centrum rozrywki, to musi mieć możliwość współpracy z innymi urządzeniami. USB, HDMI, WiFi i Bluetooth mogą to zdecydowanie ułatwić. W najlepszych telewizorach 65 cali producenci montują po kilka różnego typu złączy, czasem dodając jeszcze jakieś bardziej specyficzne gniazda. Przyszłościowym rozwiązaniem będzie postawienie na model, który ma 3 złącza HDMI i tyle samo USB, choć oczywiście warto to dopasować do swoich planów.
 • Typ matrycy. Wybrać telewizor OLED 65 cali czy QLED? Popularniejsze są OLED-y, które zasadniczo miały pozbyć się wad QLED, czyli głównie kiepskiego odwzorowania barw. W praktyce trudno tu o jednoznaczny wyrok, ponieważ nie tylko technologia wpływa na jakość obrazu – olbrzymie znaczenie mają tutaj również algorytmiczne metody poprawy jakości obrazu. Zasadniczo QLED będzie miał lepszy kontrast i gorsze odwzorowanie od OLED-ów, ale OLED-y kiepsko oddają czerń.
 • Technologie poprawy jakości. Poprawić można i jakość dźwięku, i jakość obrazu, dlatego najlepsze telewizory 65 cali są reklamowane dość długą listą technologii, których zadaniem jest poprawa odbioru programu bez względu na typ matrycy. I nie chodzi tu tylko o HDR czy technologie Dolby, ale też własnościowe oprogramowanie producenta, które ma czy to podbijać kontrast, czy poprawiać odwzorowanie barw.
 • Częstość odświeżania. Za rozsądne minimum można uznać w telewizorach 65 cali częstotliwość odświeżania na poziomie 100 Hz. Teoretycznie im więcej, tym lepiej, ale w którymś momencie wpływ tego parametru na cenę jest już bardzo duży, a widoczne efekty często przeciętne.

Najlepszy telewizor 65 cali – jaki producent?

W różnego rodzaju rankingach najlepszych telewizorów 65 cali zwykle przewijają się znane i wysoko cenione marki: Philips, Sony, Samsung czy LG. Ich telewizory 65-calowe naprawdę są godne uwagi, ale nie są bezkonkurencyjne.

Mniejsi producenci korzystają z tych samych podzespołów, często składanych dokładnie według tych samych schematów i w tych samych fabrykach. Różnice między tańszymi i droższymi telewizorami niekoniecznie są widoczne na płaszczyźnie sprzętowej. Oczywiście tutaj też pojawiają się pewne drobne zmiany, ale konstrukcyjnie większość telewizorów jest bardzo, bardzo podobna.

Tym, co przesądza o wyborze konkretnej marki, wcale nie jest jakość matrycy czy przewidywana trwałość sprzętu, tylko raczej oprogramowanie telewizora – zarówno system operacyjny, jak i dodatkowe algorytmy odpowiadające za poprawę jakości obrazu. Na tym polu jednak też dokonał się olbrzymi postęp. Mniejsi producenci często bardzo dobrze radzą sobie z obsługą programową swoich telewizorów i różnica między nimi a najlepszymi telewizorami 65 cali największych marek staje się już symboliczna.

Czy warto kierować się marką przy wyborze telewizora 65 cali?

Jeżeli domowe centrum rozrywki jest budowane na bazie sprzętu od jednego tylko producenta, to postawienie również na telewizor 65 cali tej samej firmy może być dobrym pomysłem – często można wtedy wykorzystać dodatkowe mechanizmy konwergencji i lepiej zintegrować cały zestaw.

Nie jest to jednak konieczne, ponieważ współpracować ze sobą powinny także sprzęty różnych producentów. Tutaj przeszkadzać może już chyba tylko estetyka.

Marka telewizora 65-calowego nie powinna być raczej głównym kryterium wyboru. Trudno też kierować się opiniami innych, jeśli dotyczą one różnych modeli sprzętu, bo niekiedy nawet dość blisko siebie ulokowane telewizory tej samej marki różnią się od siebie bardziej niż dwa modele różnych producentów.

Ile warto zapłacić za telewizor 65 cali? Przegląd możliwości

Poszczególne przedziały cenowe na pierwszy rzut oka będą do siebie zbliżone. Jeśli chodzi o warstwę sprzętową, między telewizorami za 2500 a 5000 różnice często są minimalne i dotyczą raczej tańszych komponentów. To jednak nie znaczy, że można automatycznie odrzucać droższe oferty. Największe różnice dotyczą telewizorów z dolnych półek cenowych. Tutaj dostępne są zarówno starsze technologie w adaptacjach znanych marek, jak i nieco nowocześniejsze modele marek mniej popularnych. Poza tym – żeby obniżyć cenę, można z dobrego telewizora usunąć dość różne technologie: słabszy może być dźwięk, obraz, współpraca w ramach sieci, można zastosować słabszą matrycę albo gorsze materiały na obudowę. Zwykle jednak oszczędności pojawiają się tylko w niektórych z tych obszarów i dlatego tu wybór będzie trudniejszy.

Telewizor 65 cali do 2500 zł

RankingTelewizor 65 cali do 2500 złProducentCena
1HISENSE 65A6K 65" LED HisenseAktualna Cena
2Philips 65PUS7008 LED 4KPhilipsAktualna Cena
3Qilive 65" 4K UHD Google TV 65UA231QiliveAktualna Cena
4Toshiba 65UA2263DG - 65" - 4K - Android TVToshibaAktualna Cena
5TCL 65P638TCLAktualna Cena
Telewizor 65 cali do 2500 zł

Telewizor 65 cali do 2500 zł HISENSE 65A6K 65" LED

➾Szczegóły TOP1: HISENSE 65A6K 65" LED

W ofertach znanych marek jest to przedział podstawowy. Choć są to już telewizory z HDR-em, to raczej nie można oczekiwać obecności zaawansowanych algorytmów odpowiedzialnych za poprawę jakości obrazu. Słaby zwykle jest system nagłośnieniowy: 2×12 to często spotykany wariant, rzadko będzie to sięgało do 2×20. Problemem będą też matryce LCD–LED, które przy ograniczonej jasności mogą nie mieć wystarczającego potencjału, by wiernie odwzorowywać kolory. W większości modeli nastawy parametryczne w menu będą jednak w stanie dość dobrze zniwelować te niedogodności. Nie ma jednak za to co liczyć na rozbudowany OS czy asystenta głosowego.

Telewizor 65 cali do 3000 zł

RankingTelewizor 65 cali do 3000 złProducentCena
1Sharp 65FN2EASharpAktualna Cena
2LG 65QNED813QALGAktualna Cena
3LG 65NANO763QALGAktualna Cena
4Samsung QLED QE65Q67AAUXXHSamsungAktualna Cena
5Philips 65PUS8057/12PhilipsAktualna Cena
Telewizor 65 cali do 3000 zł

Telewizor 65 cali do 3000 zł Sharp 65FN2EA

➾Szczegóły TOP1: Sharp 65FN2EA

Chcąc kupić lepszy model telewizora 65 cali, wystarczy dołożyć około 500 złotych. Tutaj niestety nadal dominują matryce LCD-LED o kiepskiej jasności i niewystarczającym kontraście, za to w tym segmencie cenowym można już oczekiwać lepszej korekty barwnej. Podobnie jak w niższej grupie, te telewizory będą miały niską częstość odświeżania, zwykle 60-75 Hz. To trochę mało, żeby cieszyć się maksymalną płynnością, ale to jeden z kompromisów, na które można się zgodzić. Problemem może być kwestia asystenta głosowego: choć w wielu modelach jest on zaimplementowany, to jest to zwykle albo Alexa, albo Echo, a żaden z tych systemów w Polsce nie jest popularny. Co ciekawe, spora część telewizorów 65 cali w tym segmencie nie oferuje już łączności Bluetooth, choć jest ona dostępna w tańszych modelach.

Telewizor 65 cali do 4000 zł

RankingTelewizor 65 cali do 4000 złProducentCena
1HISENSE 65U6KQ 65'' 4K Mini LEDHisenseAktualna Cena
2Samsung QE65Q77BASamsungAktualna Cena
3Samsung UE65AU7192 (UE65AU7192UXXH)SamsungAktualna Cena
4SONY KD-65X75WL 65" SonyAktualna Cena
5HISENSE 65E7KQ Pro 65" QLEDHisenseAktualna Cena
Telewizor 65 cali do 4000 zł

Telewizor 65 cali do 4000 zł HISENSE 65U6KQ 65'' 4K Mini LED

➾Szczegóły TOP1: HISENSE 65U6KQ 65'' 4K Mini LED

Dla wielu osób jest to segment cenowy oferujący optymalny stosunek ceny do użyteczności. Wciąż wiele jest modeli z matrycami LCD-LED, ale pojawiają się też QLED i OLED, które znoszą część wad starszej technologii. O wiele więcej jednak dają zaawansowane technologie poprawy jakości obrazu i dźwięku, a także znacznie wyższej klasy wbudowane głośniki. Systemy operacyjne są zdecydowanie bardziej funkcjonalne, matryce lepiej odwzorowują kolory, a sporą różnicę robi też wyższa częstotliwość odświeżania – 100 Hz w tym segmencie cenowym to standard.

Telewizor 65 cali do 5000 zł

RankingTelewizor 65 cali do 5000 złProducentCena
1SONY KD-65X85KSonyAktualna Cena
2Philips 65PUS8517/12PhilipsAktualna Cena
3SAMSUNG QE65Q67C 65"SamsungAktualna Cena
4TCL 65C809 65'' MINILED 4K 144Hz Google TVTCLAktualna Cena
5TCL 65C835TCLAktualna Cena
Telewizor 65 cali do 5000 zł

Telewizor 65 cali do 5000 zł SONY KD-65X85K

➾Szczegóły TOP1: SONY KD-65X85K

Mogąc wydać na 65-calowy telewizor 4500-5000 złotych, można już kupić naprawdę potężny sprzęt ze wbudowanymi systemem nagłośnienia, dopracowanym systemem operacyjnym i zaawansowanymi funkcjami wsparcia jakości. Bardzo ważne będzie przejście na matryce nowszego typu, bo spora część produktów w tej klasie to telewizory OLED 65 cali. Dedykowane funkcje smart pozwalają korzystać z telewizora w sposób, jaki wcześniej w ogóle nie był możliwy – sport alert czy filmmaker mode dają zupełnie nieoczekiwane możliwości.

2 komentarze do “Telewizor 65 cali”

 1. Niedawno szukałam telewizora do nowego mieszkania, a że salon ma dużą przestrzeń to zdecydowałam się na 65 cali. Kiedyś myślałam, że to za duży telewizor, ale okazał się okej. Wybór padł na SHARP 65EQ7 QLED 4K. Moim zdaniem najlepsza marka. Bardzo dobry obraz, żadnego rozmazu nie widać, dźwięk na najwyższym poziomie i ładne wykończenie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz