Projektor do domu

Projektory coraz częściej są przedstawiane jako alternatywa dla telewizorów, a także jako świetne rozwiązanie dla osób, które szukają przenośnego narzędzia, które pozwoli pochwalić się choćby zdjęciami z telefonu. Fakt: ich możliwości stają się coraz większe, ale nie tak łatwo jest wybrać najlepszy projektor do domu, bo różnice między poszczególnymi modelami też są niemałe.

Rzutnik a projektor: czym to się różni?

Projektory ewoluowały z urządzeń zwanych rzutnikami. Tak naprawdę jednak trudno jednoznacznie określić, w którym momencie dokonał się podział. O ile bowiem klasyczny rzutnik służył wyłącznie do wyświetlania kiepskiej jakości powiększonych obrazów z przeźroczy, to między nim a obecnymi projektorami było jeszcze ogniwo pośrednie. Chodzi o rzutniki multimedialne, które jednak miały dość ograniczone możliwości i cały czas oferowały w najlepszym przypadku średnią jakość obrazu, a które nadal są wykorzystywane często w szkołach, salach szkoleniowych i wykładowych.

Jest jednak jeden konkretny, ale niemerytoryczny powód, dla którego dziś nie mówi się już o rzutnikach, ale o projektorach. Po prostu słowo „projektor” sugeruje urządzenie bardzo zaawansowane technicznie i nowoczesne. Czy tak jest w rzeczywistości? Nie do końca, bo najtańsze projektory trudno uznać za jakkolwiek rewolucyjną technologię. Ale przecież w rankingach projektorów się pojawiają, więc muszą mieć pewne atrakcyjne cechy. A na co zwraca się uwagę przy wyborze projektora do domu?

Projektor zamiast TV i nie tylko

Dobry projektor do domu z powodzeniem może zastąpić telewizor w dużym pomieszczeniu. To ważne – projektor 4K, a często nawet dobrej klasy projektor Full HD pozwala na wyświetlenie czytelnego i ostrego obrazu o większej powierzchni niż w przypadku telewizora. Z tego powodu w małym pokoju raczej się nie sprawdzi, choć są też projektory do kina domowego, które mają ograniczoną rozdzielczość, ale nadrabiają bardzo ostrymi barwami i niezłą płynnością obrazu.

Podstawową przewagą projektora nad telewizorem jest uniwersalność. Przez projektor można nie tylko obejrzeć najnowszy film, ale pograć na konsoli czy odtworzyć galerię z telefonu. Teoretycznie to samo można zrobić dzięki nowoczesnemu telewizorowi, ale trzeba do tego paru dodatkowych kabli lub instalacji oprogramowania, którego jakość też często pozostawia wiele do życzenia.

Najlepszy projektor: jaki wybrać?

Kryteriów wyboru jest wiele i trudno nawet stwierdzić, które są najważniejsze. Wiele bowiem będzie zależało od tego, w jaki sposób projektor będzie wykorzystywany. Choć często przedstawia się wszystkie cechy projektorów w sposób sugerujący, że jedne z nich są zawsze ważniejsze od drugich, należy jednak mieć w pamięci, że zawsze trzeba odnosić je do własnych potrzeb.

Rozdzielczość optyczna projektora

Projektor do kina domowego i do konsoli powinien mieć jak największą rozdzielczość. Dziś za rozsądne minimum uznaje się Full HD, choć tak naprawdę prawdziwego kinomana ani maniaka gier nie zadowoli nic poniżej 4K. Warto jednak mieć na uwadze, że jakość obrazu jest pochodną także innych parametrów, natomiast rozdzielczość zasadniczo informuje o tym, jak duży obraz można uzyskać, zanim zacznie się on rozmywać. To oczywiście dość duże uproszczenie, ale chcąc wykorzystać rzutnik w niedużym pokoju często naprawdę wystarczy FHD zamiast 4K, bo wizualna różnica między nimi będzie znacznie mniejsza niż różnica w cenie między projektorami obu typów.

Technologia obrazu

To pozornie prosta sprawa: idealnym rozwiązaniem jest LCOS. A właściwie byłby, gdyby nie fakt, że tego typu projektory są dość drogie. Tanie są projektory LCD, ale te z kolei mają tę wadę, że niezbyt dobrze odwzorowują czerń (taki projektor nie sprawdzi się więc jako projektor do kina domowego). Pośrednim rozwiązaniem jest technologa DLP, obecnie dominująca w przypadku projektorów ze średniej półki. Są stosunkowo małe i nie są w stanie wygenerować tak dużego, czytelnego obrazu jak LCD, natomiast w zupełności wystarczą, żeby wzbogacić kino domowe o prawdziwą głębię i niezłe barwy.

Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że podstawowa technologia to dziś nie wszystko. Dużego znaczenia nabiera optymalizacja algorytmiczna obrazu, czyli, mówiąc wprost, cała obróbka, której jest w stanie dokonać projektor. Może się za tym kryć albo po prostu zgodność ze standardem REC.709 (właściwym do wiernego oddania filmu) albo różnego rodzaju rozwiązania pogłębiające kontrast lub równające oświetlenie (HDR).

Komunikacja

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest dziś projektor z WiFi albo projektor z Bluetooth. Komunikacja bezprzewodowa zdecydowanie zwiększa uniwersalność urządzenia i pozwala poszerzać wachlarz jego zastosowań. Dobrze byłoby jednak wybrać mimo wszystko taki projektor do domu, który również w standardach przewodowych oferuje odpowiednie możliwości. Przyda się to przy podłączeniu „na szybko”, ale także wtedy, kiedy z różnych powodów łączność bezprzewodowa zawiedzie. Dobrze więc wybrać projektor, który będzie miał przynajmniej jedno złącze HDMI i USB z zasilaniem – szczególnie cenne, jeśli projektor ma pracować z Chromecastem.

Żywotność lampy

Projektor do smartfona będzie prawdopodobnie używany krócej i rzadziej niż projektor do kina domowego, dlatego w jego przypadku można zdecydować się na wybór lampy o mniejszej żywotności. Rozsądne minimum to między 2 a 4 tysiące godzin pracy. Należy jednak pamiętać, że osiągi będą zależały też od trybu – większość producentów oferuje opcję „ekologiczne” z przyciemnieniem, co pozytywnie wpływa na żywotność lampy, ale może pogorszyć jakość obrazu. Warto też jeszcze przed zakupem sprawdzić, ile kosztuje nowa lampa, bo po roku lub dwóch jej zakup może okazać się koniecznością.

Ogniskowa

Ogniskowa to odległość, z jakiej projektor rzuca na ekran wyraźny obraz. W przypadku większości zastosowań nie ma ona krytycznego znaczenia: projektor można ustawić 2, 3 albo 4 metry od ściany i nie będzie z tym wielkiego kłopotu. Czasem jednak warto zainwestować w projektor z krótką ogniskową: niektóre pracują nawet na ogniskowej poniżej metra, rzucając niezniekształcony obraz o przyzwoitej przekątnej. Takie projektory zwykle są urządzeniami niewielkimi i mobilnymi. Ich ceny bywają wysokie, ale jakość jest niezła.

Dobry projektor do domu: na co uważać przy wyborze?

Zakup najlepszego projektora do domu jest trudny, ponieważ rynek jest coraz bardziej zróżnicowany, ceny nie spadają tak szybko, jak można by było oczekiwać, a i producenci nie ułatwiają zadania, wprowadzając „nowe” technologie lub podając niektóre niepotrzebne parametry. Jak więc wybrać projektor, który będzie autentycznie najlepszy?

Kontrast: ważny, ale jednak nie?

Jednym z najbardziej istotnych kryteriów pozwalających na ocenę jakości obrazu jest, a właściwie powinien być, kontrast. Im jest większy, tym czytelniejszy będzie obraz. Niestety zastosowanie tego parametru jest bardzo trudne, ponieważ metodologia pomiaru jest zupełnie niejasna. Niektórzy producenci (tych jest najmniej) używają rzeczywistego kontrastu, inni mierzą go w szczególnych warunkach, a jeszcze inni dodatkowo po zastosowaniu wszystkich algorytmów doskonalenia obrazu. Koniec końców tak istotny parametr staje się niemal bezużyteczny dla osób, które szukają projektora do kina domowego. Niemal, ponieważ można go wykorzystać, kiedy trzeba rozstrzygnąć o wyborze między kilkoma projektorami od tego samego producenta i w zbliżonej cenie.

Źródło światła: liczy się nie tylko żywotność

Pod względem żywotności źródeł światła zdecydowanie wygrywają projektory laserowe. Z drugiej strony, klasyczna technologia przy zastosowaniu dynamicznego dostosowania obrazu nadal pozwala na osiąganie żywotności rzędu 10 czy nawet 15 tysięcy godzin. To bardzo dużo, ale może się okazać, że w trybie normalnym wartość ta znacząco spada. Najlepszy projektor do domu będzie więc najpewniej oferował przeciętną żywotność źródła światła, ale będzie ono znacznie tańsze jako część zamienna niż w przypadku model z najwyższej półki. Dobrze jest też wziąć pod uwagę, że tryb eko i dynamiczny mają sens w dobrze zaciemnionym pomieszczeniu, ale jeśli projektor do filmów będzie używany w jasnym otoczeniu, to po prostu się z nich nie da korzystać.

D-SUB: już anachronizm, czy jeszcze warto?

Niektórzy producenci zdecydowali się na usunięcie ze swoich projektorów bezprzewodowych wielu gniazd, w tym D-SUB, czyli wejścia VGA. Zgoda, jeśli ma to być wyłącznie najlepszy projektor zamiast TV, to czasem ten ruch ma uzasadnienie, jednak dla większości użytkowników może się to okazać na jakimś etapie problemem. Wejście monitora pozwala podłączyć do projektora także starsze komputery, więc w pewien sposób zwiększa możliwości techniczne. To istotne także wtedy, kiedy sygnał WiFi czy Bluetooth okaże się zbyt słaby.

Wbudowany odtwarzacz

Dobrze by było, żeby nawet projektor 4K z górnej półki miał wbudowany odtwarzacz multimedialny. Jeśli został zakupiony jako projektor do gier, to nie będzie to szczególnie istotne, ale jeśli ma stanowić domowe centrum rozrywki, to możliwość odtworzenia muzyki lub filmów bezpośrednio z pendrive’a może okazać się sporym ułatwieniem. Tu zresztą producenci stosują odmienne strategie: jedni stwierdzają, że projektor 4K to sprzęt już bardzo specjalistyczny, praktycznie typowo kinowy, więc ta opcja się nie przyda, inni natomiast stwierdzają, że za te kilka tysięcy złotych użytkownik może oczekiwać większej elastyczności.

Jaki projektor wybrać do domu? Skrócony przewodnik?

Choć lista kryteriów, które warto poddać ocenie jest naprawdę spora, to warto sobie trochę uprościć wybór najlepszego projektora. Oto przegląd kilku najczęstszych zastosowań i ogólny opis projektora, który się w nich sprawdzi.

 • Projektor do kina domowego: najlepiej projektor 4K, ale może być też projektor Full HD. Koniecznie zapewniona komunikacja HDMI, ale też przewodowa z systemem nagłośnienia. Projektor WiFi jest dobry i wygodny, ale najwyższą jakość uzyskać można w każdych warunkach wyłącznie dzięki łączności przewodowej – komunikacja bezprzewodowa narażona jest na większe zakłócenia. Jeśli ma to być projektor zamiast TV i klasycznej „kablówki”, a więc mniej kinowy, to można z powodzeniem ograniczyć wybór do FHD.
 • Projektor do smartfona: najlepiej sprawdzi się niewielki projektor z Bluetooth, choć opcja komunikacji po WiFi i USB też będzie przydatna. W wielu zastosowaniach warto poszukać krótkoogniskowego projektora Bluetooth lub WiFi. Jest ich niewiele i są dość drogie, ale zapewniają taką mobilność, jakiej można oczekiwać od urządzenia stworzonego do pracy ze smartfonem.
 • Projektor bezprzewodowy: koniecznie trzeba sprecyzować, czy będzie pracował w WiFi czy Bluetooth. Ta druga technologia nie sprawdza się przy oglądaniu filmów, a obie mogą zawodzić w przypadku słabego zasięgu. Nawet wtedy, kiedy komunikacja bezprzewodowa ma być podstawowym kanałem łączności, warto jednak wybrać projektor z podstawowym zestawem złączy przewodowych.
 • Projektor dla graczy: poza dobrą jakością obrazu i wysoką rozdzielczością dobrze byłoby upewnić się co do niskiego input lag-u. Bez tego gra nie będzie płynna. W wielu przypadkach ważna też będzie możliwość podłączenia gamingowego nagłośnienia czy to przez Bluetooth czy po kablu, przy czym w tańszych modelach lepiej jest pozostać przy kablu, ponieważ obciążenie Bluetooth i uruchomienie algorytmów poprawy obrazu czasem zanadto obciąża projektor.

5 komentarzy do “Projektor do domu”

 1. Odkąd się przeprowadziliśmy i nasz salon ma jakieś 30m2 mamy projektor, bo wydaje mi się to być najlepszym rozwiązaniem. Dobry projektor do domu to zbawienie szczególnie jak przychodzi więcej osób w odwiedziny, u nas doskonale sprawdza się na imprezach 🙂 Teledyski w takiej jakości to miazga.

  Odpowiedz
  • My mamy trochę mniejszy salon ale też zdecydowaliśmy się na zakup i uważam, że dobry projektor do domu to super rozwiązanie. Widzę na osiedlu, że kilka osób też ma, więc to chyba teraz częste rozwiązanie u wielu ludzi. My mamy ten z Overmax i nie mamy z nim żadnych problemów, świetnie działa, jakość jest bardzo dobra, aż sama byłam zaskoczona, jak pierwszy raz włączyliśmy go.

   Odpowiedz
 2. Pół roku temu kupiliśmy najlepszy projektor do domu jaki mogłam sobie tylko wymarzyć. Mam wielki salon i chciałam mieć projektor właśnie, zamiast inwestować w wielki telewizor. I teraz uważam, że był to bardzo dobry wybór. Wybraliśmy projektor KODAK Mini, chociaż ma wysoką cenę, to jakość sprzętu jest naprawdę godna pochwały. Ten model jest malusi, a obraz osiąga do 80 cali, więc do każdego wnętrza się nada.

  Odpowiedz
 3. Jestem bardzo ciekawa jaki dobry projektor do domu uważacie za najlepszy ale w dobrej cenie? Chciałabym kupić coś – ale w niskiej cenie, bo nie wiem czy na pewno się u nas sprawdzi. Głównie pod oglądanie filmów dla nas i dla dzieci.

  Odpowiedz
 4. Zamówiliśmy XIAOMI Mi i jestem bardzo zadowolona! Zdecydowanie inna jakość oglądania 🙂 Mamy salon dość duży, około 30 m2 i jest idealny na nasze warunki. Dzieci mogą oglądać filmy na zdecydowanie większym ekranie! A my filmy i seriale. Dobry projektor do domu za korzystne pieniądze.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz