Jaki telewizor do PS4?

PS4 to konsola, która stawia już dość wysokie wymagania telewizorom, z którymi ma współpracować. Aby cieszyć się odpowiednią jakością rozgrywki, trzeba zainwestować w dobry telewizor do PS4. Choć teoretycznie najtańsze telewizory, które na to pozwalają, kosztują poniżej 2000 złotych, to jednak z każdym dołożonym tysiącem można spodziewać się czegoś więcej. Zastanówmy się jaki będzie najlepszy telewizor do PS4?

Po co kupować telewizor specjalnie do PS4?

Konsolę PS4 teoretycznie można uruchomić z każdym telewizorem, do którego można podłączyć konsolę przez HDMI. Jaki jest więc sens inwestowania kilku tysięcy złotych w lepszy telewizor? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że PS4 to nie jest już prosta konsola – to w istocie centrum multimedialne, którego możliwości są naprawdę spore. Choć więc technicznie podłączenie nawet z dość już starym telewizorem pozwoli na uruchomienie gry, to rozgrywka wtedy nie będzie płynna, a jakość dźwięku i obrazu sprawią, że można będzie zwątpić w możliwości samej konsoli. To zresztą prawdopodobnie jeden z powodów, dla których gracze z PC-tów prowadzą swoją podjazdową wojenkę z miłośnikami konsol: po prostu wciąż niewiele osób wie, jak duże ograniczenia na PS4 może nałożyć źle dobrany telewizor.

Najlepszy telewizor do PS4? Ten, który ma najmniejszy input lag

Kryteriów wyboru jest naprawdę sporo, ale input lag jest absolutnie najważniejszym ze wszystkich. To parametr, który określa opóźnienie, z jakim telewizor wykonuje akcję „zleconą” przez użytkownika. To, jak szybko na polecenie użytkownika zareaguje postać na ekranie, jest przecież kluczowe i nikomu tego nie trzeba szczególnie tłumaczyć. Dobra wiadomość jest taka, że wraz ze skracaniem tego opóźnienia najczęściej poprawiają się też inne parametry telewizorów. Gorsza – input lag na niższym poziomie naprawdę może się mocno dołożyć do ceny sprzętu. Najlepsza wg mnie strona, na której można sprawdzić input lag nowego telewizora to www.displayspecifications.com.

Wartość, powyżej której nie warto wchodzić, to 40 ms, choć zalecana jest jeszcze dwukrotnie mniejsza, co znaczy, że obraz zmienić się powinien w maksymalnie 20 milisekund od wydania odpowiedniego polecenia. Imponujące, choć kosztowne.

Ile cali powinien mieć telewizor do PS4?

Znów powraca pytanie o to, co można, a co warto zrobić. Przed wyborem telewizora do PS4 musimy sobie odpowiedzieć na pytanie. Mianowicie jakim typem gracza jesteśmy i w jakie będziemy grać gry na swojej konsoli. Jeżeli jesteśmy fanami gier fabularnych, skupiającymi się na opowiadaniu historii i rozgrywce dla pojedynczego gracza to powinniśmy celować w większe telewizory. Pozwoli to nam cieszyć się piękną grafiką i jeszcze bardziej wczuć się w opowiadaną historię. Jeżeli ten opis pasuję do Ciebie to zaproponowałbym taki podział:

 • 48-50 cali to wciąż jeszcze dość mały ekran, na którym jednak już szczegółowość obrazu jest zadowalająca. Nie trzeba też siedzieć z nosem w telewizorze, a ceny takich telewizorów są nadal przyzwoite.
 • Telewizor 65 cali to już grubsza inwestycja, ale też zdecydowanie większa przyjemność z gry. Duży obraz dodaje realizmu i pozwala wygodnie rozsiąść się na kanapie.

Dla graczy, którzy uwielbiają rywalizować z innymi osobami w rozgrywce sieciowej, np. strzelanki lub gry sportowe takie jak FIFA to radziłbym wybrać mniejszą rozdzielczość ekranu. Aby skutecznie rywalizować z innymi graczami i tak będziemy musieli w większym skupieniu siedzieć siedzieć bliżej telewizora. Moim zdaniem do tego typu rozgrywki telewizor do PS4 o rozdzielczości 50 cali będzie powodował bóle kręgosłupa i szyi, gdyż nie będziemy mogli bez poruszania głową szybko dojrzeć każdy fragment ekranu, na którym toczy się szybka rozgrywka online. Większość profesjonalnych graczy gry FIFA 20 korzysta z monitorów w rozdzielczości około 24 cale. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że nie wyobrażam sobie gry w FIFA FUT korzystając z ekranu o rozdzielczości większej niż 32 cale. Gdy masz zamiar często grać w gry sieciowe to warto wybrać mniejszy ekran telewizora, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na dobre słuchawki lub pad do PS4.

Rozdzielczość telewizora do PS4

Na początku trzeba zaznaczyć, że PS4 wspiera 4K tylko w wersji PRO. Należy jeszcze dodać, że konsola faktycznie pozwala cieszyć się rozgrywką w wysokiej rozdzielczości, tylko w większości gier nie natywnie. Stosowana jest technika tzw. „skalowania” grafiki gier z mniejszej rozdzielczości do 4K.

Jeżeli już pogodzimy się z faktem, że nie każda gra (właściwie większość wydanych do tej pory gier na PS4) będzie odtwarzana w natywnym 4K to musimy decydując się na telewizor do PS4 w rozdzielczości 4K pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach podczas kupowania telewizora.

Zaleca się, aby w przypadku telewizorów od 50 cali w górę potraktować rozdzielczość 4K już jako wymóg podstawowy – na tak dużym ekranie mniejsza rozdzielczość po prostu wygląda kiepsko i może to odebrać radość z rozgrywki.

Warto też dodać, że w większości przypadków telewizor nie będzie używany wyłącznie do gier, co oznacza, że większa rozdzielczość przyda się też do oglądania filmów czy materiałów z sieci. Nie jest więc tak, że 4K to wymaganie wynikające tylko z zamiłowania do gier w wysokiej jakości – to po prostu rozwiązanie, które pozwala czerpać większą przyjemność z każdego sposobu spędzania czasu przed telewizorem.

Kolejną kwestią jest wielkość pomieszczenia w którym zamierzamy grać. Jeżeli nasz telewizor do PS4 ma się znajdować w dużym salonie powinniśmy wybrać zdecydowanie większą rozdzielczość ekranu. Natomiast jeżeli chcemy kupić np. swojemu dziecku do małego pokoju to siłą rzeczy jesteśmy zmuszeni wybrać mniejszy telewizor do gier.

Matryca a jakość rozgrywki

Najlepsze telewizory do PS4 to te, które najlepiej oddają kolory, a to oznacza, że przed podjęciem decyzji zakupowej trzeba zwrócić uwagę na typ i możliwości matryc.

 • Najtańsze rozwiązanie to telewizory z matrycą IPS LED. Ich piętą achillesową jest słaby kontrast i fakt, że czerń na tych matrycach wygląda w najlepszym wypadku jak 80% szarości. Producenci różnych marek starają się wyeliminować ten błąd poprzez stosowanie różnego rodzaju rozwiązań programistycznych, ale w praktyce i tak okazuje się, że odwzorowanie kolorów jest dość kiepskie, co szczególnie widać w dynamicznych rozgrywkach.
 • Matryce VA LED dają już lepsze odwzorowanie kolorów niż IPS-y, ale nadal w pewnych warunkach mają problem z odtworzeniem czerni. Są też droższe od IPS-ów, a producenci telewizorów stosują je i tak tylko w dość wąskim wycinku swojej oferty. Rozwiązaniem dla graczy jest implementacja tzw. kropek kwantowych, ale to rozwiązanie z wyższej półki i czasem sprawia, że można pokusić się o zakup telewizora OLED zamiast VA.
 • OLED to dziś najdoskonalsza technika, przynajmniej jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów. Nie ma tu problemów z czernią, kontrast jest doskonały. Jest jednak małe „ale”, a dotyczy ono jasności. IPS-y i VA są matrycami jaśniejszymi, OLED nie daje aż takiego podświetlenia. To może wpływać na komfort rozgrywki w jasnym pokoju, choć warto dodać, że przy dużym kontraście niewielki niedobór jasności nie jest zwykle palącym problemem.

Ważnym parametrem matrycy jest częstotliwość odświeżania. Tutaj można darować sobie podawanie przedziałów, bo zasada jest prosta: im większa, tym lepiej. Parametr ten opisuje, jak często zmienia się obraz na ekranie, a im jest większy, tym mniej wyraźne będzie smużenie. Rozgrywka nabierze bardziej realnego charakteru.

Czy do PS4 warto kupić telewizor Smart TV?

Dziś technologia Smart TV nikogo nie dziwi, ale czy warto inwestować w nią w przypadku telewizora do PS4? I tak, i nie.

 • Smart TV cały czas jest technologią, której można wiele zarzucić i pod względem użyteczności, i bezpieczeństwa. W wielu przypadkach zresztą pozostaje z różnych powodów niewykorzystana, a jednak telewizory Smart są droższe od tych, które tej technologii zaimplementowane nie mają. Jeżeli wystarczy nam niewielka ilość aplikacji dostępnych na systemie PS4 (m. in. Netflix, HBO GO, YouTube) oraz to, że są bardzo rzadko dodawane nowe to kwestię Smart TV przy zakupie telewizora to możemy odstawić na drugi bądź trzeci plan.
 • Natomiast jeżeli chcemy korzystać z ogromnej bazy aplikacji dostępnych dzięki Smart TV i chcemy mieć alternatywne „centrum domowej rozrywki” to myślę, że warto tę kwestię przemyśleć. Oprogramowanie zainstalowane na konsoli PS4 nie jest w tej kwestii idealne.

Głośniki w telewizorze do konsoli

Jeżeli nie planujemy używać do grania w gry na PS4 dobrych słuchawek i nie mamy kina domowego to warto kwestię dźwięku w telewizorze potraktować bardzo poważnie. Dźwięk w nowych grach jest bardzo ważną częścią, która wpływa na finalną przyjemność z grania w gry na konsoli PS4.

Bolączką wielu nawet bardzo nowoczesnych telewizorów jest kiepska jakość dźwięku. Producenci chwalą się, że wbudowane głośniki mają na przykład moc 2×8W, czyli niemało jak na telewizor, ale problem nie leży w mocy, tylko w słabej wierności. Warto poszukać dobry telewizor do PS4, który albo oferuje funkcję ręcznej korekty dźwięku, albo przynajmniej został wyposażony w oprogramowanie, które automatycznie dostosowuje parametry audio.

Oczywiście – najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie pełnego zestawu dobrych głośników zewnętrznych, ale na etapie wyboru telewizora do PS4 też warto zwrócić uwagę na to, żeby z jego wbudowanych głośników wydobywało się coś poza piszczeniem i szumem.

Jaki współczynnik płynności powinien mieć telewizor do PS4?

To dość kontrowersyjna kwestia, ponieważ samo zdefiniowanie, czym ten współczynnik jest, może nastręczać pewnych trudności. W założeniu miał on zastąpić częstotliwość odświeżania, ale w praktyce każdy z producentów stosuje własną skalę. Nie można więc powiedzieć, że dobry telewizor do PS4 będzie miał płynność rzędu 200 czy 2200. Takie określenie ma sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy porównuje się ze sobą kilka modeli tego samego producenta, najlepiej też, aby miały tę samą technologię poprawy płynności. W przypadku Sharpa jest to Active Motion, Panasonic ma BMR, Thomson CMI, LG MCI i tak dalej. Porównanie kilku różnych wskaźników w modelach różnych producentów nie daje żadnych wiarygodnych informacji o rzeczywistych osiągach poszczególnych telewizorów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego telewizora do PS4?

Kwestie techniczne są oczywiście bardzo istotne, ale warto pamiętać, że zarówno sam telewizor do PS4, jak i konsola, mogą oferować coś więcej. Aby w pełni cieszyć się rozgrywką, trzeba zadbać o szczegóły.

 • Cienka ramka. Od jakiegoś już czasu producenci robią wiele, żeby ramki przy telewizorach były coraz cieńsze. A dlaczego ma to znaczenie dla graczy? Dlatego, że z jakiegoś powodu większość telewizorów ma ramki wykończone na wysoki połysk, co może najcierpliwszą osobę doprowadzić do szewskiej pasji, jeśli padnie na nią promień słońca. Poza tym wiele osób twierdzi, że gra zyskuje więcej realizmu, jeśli nie toczy się w ramce.
 • Gniazda HDMI. Rozsądnym minimum są dwa, ale wiele zależy od tego, ile innych urządzeń będzie podłączonych na stałe, a ile będzie używanych sporadycznie. Do tego oczywiście porty USB i w wielu przypadkach przydatna funkcja wi-fi, która może nie mieć związku z samą konsolą, ale na pewno znajdzie się dla niej inne zastosowanie.
 • HDR. To sposób obróbki obrazu, który ma za zadanie dynamicznie dostosowywać jasność poszczególnych regionów wyświetlanego obrazu. Dynamiczny HDR zwiększa czytelność obrazu i pozwala na wydobycie głębi kolorów, ale jego uruchomienie wymaga mocniejszej karty graficznej. Na to, aby telewizor do PS4 miał tryb HDR, powinni zwrócić uwagę przede wszystkim posiadacze konsol w edycji PRO.
 • Tryb gry. To zaimplementowana funkcja automatycznego dostosowania obrazu do specyfiki gry – zmienia się temperatura barwowa, kontrast, często też zwiększana jest moc karty graficznej, dzięki czemu można sobie pozwolić na uruchomienie gry na wyższym poziomie detali. Tak naprawdę jednak tylko producent wie, co naprawdę dzieje się po uruchomieniu tego trybu, a bez niego też grać się da, tylko trzeba pewne ustawienia wprowadzić ręcznie.
 • Montaż naścienny. Większość telewizorów ma opcję zamocowania na ścianie na uchwytach VESA. Niektórzy producenci jednak albo na siłę wprowadzają własne standardy, albo w ogóle rezygnują z opcji montażu naściennego. Warto poszukać telewizora do PS4, który da się zawiesić na ścianie – nawet jeśli nie jest to potrzebne w tym momencie, może się po jakimś czasie okazać, że warto jednak usunąć szafkę, a wtedy standard VESA stanowi gotowe rozwiązanie problemu.

5 komentarzy do “Jaki telewizor do PS4?”

 1. Kiedyś myślałem, że normalny telewizor, który mam będzie OK, będzie się spoko grało i żadnej różnicy nie będzie. Ale kupiłem nowy telewizor, bo mi pies zepsuł ten co miałem, nie pytajcie, i widzę ogromną różnicę! Dobry telewizor do ps4 naprawdę podwyższa standard gry. Zdecydowałem się na Philipsa 55PUS6704 i to super model, duży 55′, idealnie odtwarza kolory.

  Odpowiedz
 2. Zastanawiam się jaki telewizor do PS4 wybrać, bo chcę wymienić telewizor. Mam kilka modeli na oku ale nie wiem czy wybrać Samsunga czy może jednak LG? Jakie macie doświadczenie z tymi markami, który model z tych firm polecacie szczególnie?

  Odpowiedz
 3. Ja nie mam niczego dedykowanego, a telewizor do PS4 uważam za dobry 🙂 Gra się dobrze, jakość jest OK, kolory i wszystko inne. Jest niewiele mniejszy od 48 calowego i uważam, że do mojego mieszkania w sam raz. Więc to chyba zależy od tego 🙂 Nie wyobrażam sobie posiadania większego.

  Odpowiedz
 4. U mnie w domu królują sprzęty od Samsunga. Bardzo sobie chwalę jego rozwiązania, design i trwałość. Więc zdecydowanie polecam markę i właśnie telewizor do PS4. Kompatybilny – jakość obrazu świetna! Dźwięk też.

  Odpowiedz
 5. Kupiliśmy nowy telewizor z zamiarem oglądania filmów, ale po czasie mogę stwierdzić, że do grania też się sprawdza. U nas zatem dobry telewizor do PS4 to ten od SONY 48 cale 😉 Salon na szczęście mamy duży, więc nie ma na co narzekać. Obraz piękny, igła.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz