Jaką konsolę PS4 kupić? – poradnik dla początkującego

Chcesz kupić konsolę PlayStation 4, ale nie posiadasz wiedzy potrzebnej do podjęcia trafnej i przemyślanej decyzji – po prostu mówiąc kolokwialnie: „nie znasz się”? Nie masz czasu, żeby szukać w Internecie na portalach, stornach branżowych, YouTube itp. informacji? Chciałbyś zdobyć przed zakupem konsoli PS4 wiedzę w tym temacie?

W poniższym artykule postaram się poruszyć najważniejsze kwestie, wątpliwości przed zakupem konsoli PlayStation 4, opisać dostępne wersje, dostępny sprzęt, możliwości które oferuje konsola oraz udzielić wskazówek. Jednocześnie, dla komfortu czytelnika będę starał się nie zamieszczać niepotrzebnych danych, specyfikacji technicznych danego sprzętu itp. – w odpowiednich miejscach artykułu zamieszczę linki, gdzie znajdziesz takie informacje.

PlayStation 4 to obecnie najpopularniejsza konsola na Świecie, według informacji przekazanych przez prezesa i dyrektora SIE, Johna Kodera podczas tragów CES 2019 sprzedaż konsoli osiągnęła 91,6 mln sztuk, a ilość aktywnych użytkowników korzystających z sieci PlayStation Network przekroczyła 90 mln (źródło: https://www.polygon.com/2019/1/8/18173711/ps4-hardware-sales-ces-2019).

W Polsce PlayStation 4 również cieszy się największą popularnością wśród graczy konsolowych, jest najczęściej wybierana przez konsumentów i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie Sony straciło fotel lidera na rzecz konkurencyjnych konsoli od Microsoftu czy Nintendo.

Zakup konsoli PlayStation 4

Sony wydało 3 wersje konsoli PlayStation do początku 2019 roku, tj.: premierowy model, tzw. „Fat”, wydany w 2013 r. Następnie do sprzedaży trafiła mniejsza, ale posiadającą tą samą moc wersja PS4 Slim. Najnowszym wydanym modelem PlayStation jest wersja Pro, która posiada znacznie mocniejsze podzespoły dające nowe możliwości graficzne niedostępne na dwóch poprzednich wersjach, ale za to jest zdecydowanie większa od wersji PS4 Slim.

Częstym dylematem konsumentów, przed zakupem PS4 jest: czy kupić nową czy używaną konsolę? Osobiście polecam zakup nowej, co sam zrobiłem. Posiadam wersję „FAT”, którą regularnie używam od prawie 5 lat. W tym czasie nie oddawałem jej do serwisu i nie stwierdziłem, żadnych problemów z odtwarzaniem gier oraz działaniem samej konsoli. Dlatego, jeżeli planujesz zakup PS4 na kilka lat, jesteś fanem gier i często będziesz w nie grał to zdecydowanie polecam kupić nową. Konsola z natury jest sprzętem, który jest mocno eksploatowany, dodatkowo nowe gry posiadają coraz bardziej zaawansowaną grafikę, która „wyciska” ze sprzętu maksymalną moc. Zakup nowej da nam bezpieczeństwo, że nikt przed nami z niej nie korzystał, np. grając codziennie przez kilka lat, co siłą rzeczy prowadzi do niszczenia się sprzętu. Często, również bywa tak, że osoby nie dbają o sprzęt, np. korzystają z konsoli, gdy ta nie ma odpowiedniej wentylacji i wiatrak w niej uwieszony nie jest w stanie schłodzić PS4, co powoduje  przegrzewanie się konsoli. W momencie zakupu używanej konsoli nie jesteśmy w stanie stwierdzić jak faktycznie była użytkowana. W taki sposób możemy się sugerować tylko i wyłącznie tym jak konsola wizualnie wygląda. Na koniec wg mnie największym atutem kupna nowej konsoli PS4 jest to, że będziemy posiadać gwarancję, da nam to bezpłatną naprawę w jej okresie.

Zakup używanej konsoli PS4 ma dla mnie sens, tylko w trzech przypadkach: jeżeli chcemy sobie kupić PS4 na jakiś czas, np. chcemy z rodziną pograć w gry w okresie świąteczny, ferii zimowych itp. i wiemy, że to będzie gadżet z którego czasami skorzystamy lub go sprzedamy po krótkim czasie. Kolejny to, gdy PS4 sprzedaję osoba, która znamy i mamy pewność, że konsola była użytkowana poprawnie i jest w pełni sprawna. Następnym argumentem za kupnem używanej konsoli jest okazja cenowa, co w mojej opinii to 50 % wartości rynkowej PS4, czyli na początku 2019 r. to około 650 – 700 zł za konsole w dobrym stanie za wersję SLIM.

Gdy już  podjęliśmy decyzje o zakupie konsoli PlayStation 4, w 2019 roku mam do wyboru dwa modele, tańszą PlayStation 4 Slim oraz droższą PlayStation 4 Pro.
Pierwszego modelu PlayStation 4, potocznie zwanego „FAT”, który trafił do sprzedaży w 2013 roku nie jesteśmy już praktycznie w stanie kupić w sklepach. Moim zdaniem gdybyśmy jednak znaleźli w sklepie taki nowy egzemplarze to odradzam jego zakup, ponieważ w 2019 roku powinniśmy wybrać pomiędzy wersją Pro a Slim.

Pierwszy model Play Station 4, potocznie nazywany Fat

PlayStation 4 Slim

Przed wyborem modelu PS4 trzeba wspomnieć, że na każdym z nich włączymy wszystkie gry, z tym, że część tytułów będzie posiadać wsparcie lepszej grafiki dla modelu PS4 Pro. Gra wykrywa, że została włączona na „mocniejszej konsoli” i daje nam możliwość wyboru lepszej grafiki. Jednak trzeba pamiętać o tym, że potrzebujemy do tego telewizora 4K z obsługą HDR.

PlaySation 4 Slim to odchudzona wersja PS4 z 2013 roku, która posiada praktycznie te same podzespoły co pierwszy model. Mówiąc najprościej: jest to 2019 roku podstawowy model PS4, który zapewni nam takie same działanie gier jak wtedy gdybyśmy odtwarzali je na wersji z 2013 roku. Technologicznie są to praktycznie te same konsole.

Play Station 4 Slim
Jedna z wersji PlayStation 4 Slim
Play Station 4 Slim z padem
Konsola PlayStation 4 Slim

Główną cecha tej wersji PS4 jest atrakcyjniejszy wygląd względem wersji „FAT”. Sony udało się zmieścić te same podzespoły w znacznie mniejszej, bo aż o 40 % obudowie względem starego modelu. Pozbyto się błyszczącego panelu, który często się rysował i zbierał odciski palców oraz zrezygnowano z ostrych krawędzi konsoli przez co jest to moim zdaniem najładniejsza wersja PS4. Dzięki tym cechom na pewno będzie cieszyć oko w salonie jako element dekoracyjny. Szczególnie, że dostępnych jest kilka wersji kolorystycznych, m. in.: srebrna, biała, czarna, limitowane edycje specjalne. Dodatkowo wersja Slim pobiera o około 35 % mniej energii niż wersja „Fat”.

RankingWersje PS4 SlimProducentCena
1Sony PlayStation 4 Slim 500 GB F Chassis + PlayStation Plus 14 dniSonyAktualna Cena
2Sony PlayStation 4 Slim 500GBSonyAktualna Cena
3Sony PlayStation 4 Slim 500 GB CzarnySonyAktualna Cena
4PlayStation 4 Slim 500GB + Call of Duty Modern Warfare IISonyAktualna Cena
5Sony PlayStation 4 Slim 500GB E Chassis + PlayStation Plus 14 dniSonyAktualna Cena
Wersje PS4 Slim

Wersje PS4 Slim Sony PlayStation 4 Slim 500 GB F Chassis + PlayStation Plus 14 dni

➾Szczegóły TOP1: Sony PlayStation 4 Slim 500 GB F Chassis + PlayStation Plus 14 dni

PlayStation 4 Pro

Jest to obecnie najmocniejsza konsola PlayStation dostępna na rynku. Posiada lepsze podzespoły od wersji Slim. Podniesione zostało taktowanie procesora CPU z 1,6 GHz do 2,1 Ghz oraz zwiększona została moc pamięci RAM. Jednak główna zmiana to ulepszenie mocy GPU, czyli procesora odpowiedzialnego za grafikę. Element ten przeszedł największą korektę z 1,84 TFLOPS do 4,2 TFLOPS. Dodatkowa należy wspomnieć, że wersja Pro jest zdecydowanie największym modelem PS4 oraz co za tym idzie pobiera najwięcej prądu.

W praktyce dzięki ww. podzespołom mamy lepszą wydajność, co daje możliwość grania w gry w odczuwalnie lepszej jakości oraz strumieniowania filmów i seriali w jakości 4K ze (Netflix, Youtube, HBO GO itp.).  Dzięki wsparciu HDR możemy się cieszyć bardziej żywymi i realistycznymi kolorami, większymi szczegółami, np. wody, ognia, przyrody, rysów i mimiki ludzkiej twarzy. Horyzont w grach sięga dalej, jesteśmy w stanie zobaczyć na ekranie więcej szczegółów.

Podsumowując jeżeli posiadamy duży telewizor 4K z HDR, w sporej części gier odczujemy zauważalną różnicę w grafice w stosunku do możliwości jakie daje nam podstawowa wersja PS4.

Obraz na PlayStation 4 PRO
Obraz na PlayStation 4 PRO
RankingWersje PS4 PROProducentCena

Porównanie PS4 Slim vs PS4 PRO

Specyfikacja techniczna najważniejszych podzespołów.

Model PlayStation 4 SlimPlayStation 4 Pro
Procesor CPU8x AMD Jaguar x86-64 1,6 GHz8x AMD Jaguar x86-64 2,1 GHz
Procesor GPU18 CU AMD Radeon GCN 800 MHz 1,84 TFLOPS36 CU AMD Radeon GCN 911 MHz 4,2 TFLOPS
Pamięć8 GB GDDR5 256-bit 1375 MHz 176 GB/s8 GB GDDR5 256-bit 1700 MHz 218 GB/s

Jaki model PS4 wybrać?

Podsumowując PlayStation 4 Slim jest idealnym wyborem dla osoby, która nie posiada nowego dużego telewizora 4K z obsługą HDR, lubi grać na monitorze, lub nie musi posiadać „najmocniejszej wersji” skoro i tak może włączyć każdą grę. Natomiast jeżeli mamy odpowiedni sprzęt i jesteśmy w stanie dopłacić 500-600 zł, chcemy mieć najmocniejszą PS4 i cieszyć się najlżejszą dostępną grafiką to powinniśmy wybrać wersję PRO.

Na co zwrócić jeszcze uwagę przy zakupie konsoli?

W 2019 roku  kupimy konsole w podstawowym zestawie, która jest najtańsza (konsola, 1 pad, kabel HDMI, kabel do ładowania kontrolerów, podstawowy zestaw słuchawkowy i kabel zasilający) oraz zestawy (na ogół droższe od podstawowego) posiadające np. dodatkowy pad, kamerkę czy okolicznościowe gry.  Przed zakupem powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie: czy mamy potrzebę kupowania droższego zestawu, czy wykorzystamy dodatkowy pad, czy potrzebujemy kamerki oraz czy dołączona gra jest tą w która będziemy grać. Jeżeli np. chcemy grać w gry samodzielnie to dopłacanie na ogół 200 zł do zestawu z dodatkowym padem nie ma sensu. Zawsze gdy za jakiś czas będziemy potrzebować dodatkowego możemy sobie ten kontroler dokupić. Natomiast, gdy np. będziemy chcieli grać całą rodziną zakup zestawu z dodatkowym kontrolerem jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Takie zestawy są na ogół trochę tańsze, niż gdybyśmy chcieli zakupić dodatkowego pada osobno. Zdecydowanie odradzał bym zakup konsoli z dodatkowymi grami, w momencie gdy nie znamy tytułu. Moim zdaniem jest to niepotrzebne ryzyko. W 2019 roku PS4 posiada ogromną bibliotekę różnorodnych gier, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, sporą część z nich możemy kupić poniżej 50 zł na aukcjach internetowych. Wiele tytułów, które zostały wydane 2-4 lata temu to nadal bardzo grywalne tytuły.

Gdybym kupował konsole w 2019 r. to nie wybrałbym modelu z dyskiem poniżej 1 TB. Jest to wg mnie obecnie minimum, większość nowo wydawanych gier po instalacji zajmuję +60 GB, a najnowszy hit Rockstar – twórców serii GTA, czyli Read Dead Redmption 2 po instalacji zajmuje prawie 100 GB. Kupując konsole w najtańszej konfiguracji z dyskiem 500 GB będziemy zmuszeni usuwać gry, gdyż wiem to z własnego doświadczenia, że zapełnienie dysku konsoli to średnio 6 mc, jeżeli kupimy 1-2 gry na miesiąc.

Dostępne akcesoria do PS4

PlayStation 4 jest już na rynku, kilka dobrych lat w tym czasie zostało wydanych wiele akcesoriów dedykowanym temu systemowi, wyprodukowanych zarówno przez Sony jak i deweloperów zewnętrznych. Dla osób, które nie czują się pewnie w temacie konsoli, polecałbym wybieranie wszystkich akcesoriów z logiem PlayStation 4. Zapewni nam to, że dany sprzęt na pewno uruchomi się na systemie PS4 i przy każdej aktualizacji oprogramowania konsoli będzie wspierany przez Sony.

Pad do PS4

Oficjalnym kontrolerem do PlayStation 4 jest pad Dualshock 4, obecnie w sprzedaży dostępny jest już raczej tylko w ulepszonej względem premiery konsoli wersji v2. Kosztuje w zależności od sklepu czy promocji pomiędzy 200 – 250 zł oraz jest dostępny w różnych kolorystykach. Dualshock jest bardzo dobrym kontrolerem i moim zdaniem jeżeli nie gramy profesjonalnie nie powinniśmy myśleć o jego zmianie na droższy modele wydane przez zewnętrzne firmy. Osobiście od momentu premiery używałem Pada w wersji v1 oraz v2 i nigdy nie potrzebowałem jego zmiany. Świetnie się sprawdza zarówno w grach sportowych, strzelankach czy przygotówkach, Jest bardzo wytrzymały i jeżeli będziemy go prawidłowo używać to przy intensywnych graniu posłuży nam kilka lat.

Pad do PlayStation 4 DUALSHOCK 4
Pad do PS4 DUALSHOCK 4

Gdybyśmy jednak chcieli spróbować innych padów, to zostało wyprodukowanych kilka kontrolerów na licencji SONY. Najpopularniejsze to Razer Raiju Pro Gaming Controller, który posiada taki sam układ przycisków jak Dualshock 4 oraz Nacon Revolution Pro Controller, który cechuję się usytuowaniem analogów jak w kontrolerach do Xboxa. Oba pady posiadają zaawansowane możliwości edycji przycisków, konfiguracji ich „nacisku” czy dodatkowe klawisze. Są to kontrolery przeznaczone do gier online, szczególnie strzelanek. Są one ponad dwa razy droższe od podstawowego kontrolera od SONY i moim zdaniem dla osób grających w gry tylko dla przyjemności nie są warte zakupu.

Kierownica do PS4

Oprócz padów do konsoli, jeżeli jesteśmy fanami gier samochodowych możemy dokupić kierownicę. Dostępnych jest kilka licencjonowanych modeli. Podstawową kierownicą dla najmniej wymagających graczy jest Thrustmaster T80 Racing Wheel, który kupimy za około 400 zł. Dla bardziej wymagających graczy dostępne są np. Thrustmaster T300 RS oraz T300 Ferrari GTE Wheel. Jednak za te modele musimy zapłacić około 1400 zł. Do kierownic możemy też zakupić specjalne fotele, żeby jeszcze bardziej poczuć realizm prowadzenia samochodu (np. PLAYSEAT Evolution).

Słuchawki do PS4

Do każdej konsoli Sony dodaje podstawowy zestaw słuchawkowy. Jednak jego jakość i wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Dla osób, które mają większe wymagania do jakości dźwięku wykonania oraz posiadają dodatkowe 300-500 zł dostępnych jest kilka modeli słuchawek do Sony.  Pierwszy z modeli to nauszny bezprzewodowy zestaw słuchowy GOLD, który m. in. zapewni nam dźwięk przestrzenny w grach 7.1, dzięki dużym nausznikom zapewni nam odpowiednie wyciszenie dźwięków z zewnątrz i bardzo duża możliwość konfiguracji ustawień dźwięku. Koszt takich słuchawek na początku 2019 roku to około 400-500 zł. Kolejnym modelem są douszne słuchawki 4 In-Ear Stereo Headset, które zapewnią nam gorszą jakość dźwięku niż poprzedni model, ale za to są bardzo poręczne i możemy je wykorzystać jako słuchawki do muzyki (oczywiście jeżeli ktoś nie jest melomanem), są też dużo tańsze, bo kosztują około 200 zł. Oba modele słuchawek posiadają wbudowany mikrofon, wykorzystywany głównie do rozmów z innymi graczami.

PlayStation Camera

Kolejnym urządzeniem, który możemy dokupić do swojej PS4 jest PlayStation Camera. Dzięki niej będziemy mogli wykonywać polecenia głosowe w grach, logować się do PS4 za pomocą rozpoznawania twarzy, prowadzić audycje online na żywo, transmitować gry wraz z obrazem samego siebie na serwisach typu YouTube czy Twitch oraz grać w dedykowane gry. Koszt tego gadżetu wynosi około 250-300 zł.

PlayStation VR

Najnowszym sprzętem do PS4 jest PlayStation VR, czyli gogle wirtualnej rzeczywistości, które miały swoją premierę w 2016 roku. Dzięki nim możemy grać gry w zupełnie nowy sposób, którego nie znajdziemy na żadnej innej konsoli. Do prawidłowego działania potrzebujemy samych, gogli, kamery PlayStation Camera oraz kontrolerów, tj. Dualshocka 4 oraz dodatkowo dla lepszych wrażeń możemy użyć PlayStation Move. Rozgrywka polega na tym, że gracz ubiera na głowę gogole, zakłada słuchawki bierze do ręki kontroler, następnie kamera rejestruje ruchy osoby oraz padów. Do wyboru mamy kilkadziesiąt różnych tytułów gier. Ponadto możemy dzięki goglom oglądać filmy w 3D. Koszt tego gadżetu na początku 2019 roku to około 1250-1300 zł.

Granie online

Do grania online ze znajomymi oraz obcymi graczami na PS4 wymagana jest opłacenie abonamentu PlayStation PLUS. Oprócz możliwości wieloosobowego grania online abonament daje nam:

 • możliwość pobrania co miesiąc darmowych gier (gry są aktywne tak długo jak mamy aktywną subskrypcje, gdy ją przerwiemy nie tracimy ich, będą znowu aktywne gdy odnowimy subskrypcje). Do lutego 2019 r. w ramach abonamentu gracze otrzymali za darmo takie hity jak:  God of War III, Metal Gear Solid: The Phantom Pain, Heawy Rain, Bloodborne.
 • specjalne zniżki na zakupy gier poza abonamentem,
 • miejsce w chmurze wielkości 100 GB, gdzie m. in. zapisują się postępy w grach.

Abonament można kupić na miesiąc (33 zł), na 3 miesiące (100 zł) oraz na 12 miesięcy (240 zł). Warto obserwować promocję, ponieważ Sony często przy okazji np. świat obniża cenę rocznego abonamentu o kilkadziesiąt złotych.

Możliwości multimedialne konsoli PS4

Konsola PS4 może zostać również wykorzystana do oglądania filmów, muzyki, transmisji gier, wydarzeń sportowych dzięki możliwości zainstalowania takich aplikacji jak NETFLIX, HBO GO, TVN Player Eursport Player, YouTube (niektóre z nich wymagają wykupienia płatnej subskrypcji np. NETFLIX i HBO GO). Ponadto konsola odtwarza filmy z nośników DVD oraz Blu-ray. Na systemie PS4 znajdziemy najpopularniejsza i największą aplikację do słuchania Spotify, która zapewni nam dostęp do bogatej biblioteki albumów muzycznych. Warto wspomnieć, że aby słuchać muzyki nie trzeba wykupić płatnej subskrypcji. Jednak gdybyśmy się na nią zdecydowali to będziemy mogli słuchać swoje ulubione albumy w lepszej jakości i bez reklam.

Podsumowanie

W tym tekście chciałem przedstawić czytelnikom najważniejsze informacje na temat konsoli  PS4 oraz pomóc w jej świadomym zakupie. W kolejnym tekście postaram się wybrać najlepsze do tej pory wydane gry z podziałem na gatunki, które są najbardziej warte zakupu oraz zapewnią doskonałą rozrywkę dla dorosłych oraz dzieci.

Przydatne linki

Oficjalna strona PlayStation w Polsce: https://www.playstation.com/pl-pl/

Sklep PS Store, gdzie będziemy mogli po założeniu swojego konta kupić wersje cyfrowe gier
oraz subskrypcję PS Plus (warto tam zaglądać, bo często SONY przecenia gry oraz subskrypcję PS Plus): https://store.playstation.com/pl-pl/home/games

6 komentarzy do “Jaką konsolę PS4 kupić? – poradnik dla początkującego”

  • Jasne, ale ile osób wygrywa i ile trzeba na nią czekać 😀 Nie każdy ma takie szczęście, więc chyba lepiej czasem kupić. Jaką konsolę PS4 kupić w dobrej cenie? Macie teraz informację na temat jakiś dobrych promocji?

   Odpowiedz
   • Jeśli jesteś zainteresowany jaką konsolę PS4 kupić w dobrej cenie to polecam przede wszystkim promocje w znanych sklepach plus zobaczy czy nie ma jakiegoś programu dodatkowego jak np. Refunder – zawsze jakiś zwrot ci się naliczy i może na gierkę starczy.

    Odpowiedz
 1. Stoję przed wyborem i zastanawiam się nad tym jaką konsolę PS4 kupić, więc artykuł naprawdę mi pomógł i już wiem na co się zdecyduję. Jutro zamówię i w końcu będę miała na czym grać. Dzięki!

  Odpowiedz
 2. PlayStation 4 slim. Jeśli ktoś się zastanawia jaką konsolę PS4 kupić, to ja polecam właśnie tę. Bardzo fajnie się u mnie sprawdza, na nic nie narzekam, cenowo OK. No i moim zdaniem o wiele lepiej się prezentuje.

  Odpowiedz
 3. Tylko nowka, ps4 fat. Mam od premiery od 2014 i smiga jak pszczolka. Wymieniana co jakis czas pasta i termopady, czyszczenie konsoli, backup i odbudowa bazy danych, ewentualnie reset fabryczny i smiga jak nowa konsolka. Zadne pro nie potrzebne, zadnych uzywek, bo ludzie nie dbaja o sprzet (chyba ze kupujesz od znajomego)… Co jeszcze. Lepiej kupic dodatkowego pada niz przeplacac za wersje pro albo slim

  Odpowiedz

Dodaj komentarz