Najlepsze gry dla 2 osób na PS4

W erze PS3 i PS4 producenci gier głownie z powodu coraz bardziej powszechnego dostępu do internetu, w kwestii rozgrywki wieloosobowej skupili się na rywalizacji online. W ten sposób trochę zapominając o graczach lubiących rywalizować pomiędzy sobą na jednej konsoli, grając na tzw, „dwa pady”.

Na szczęście z uwagi na to, że PS4 jest już na rynku około 6 lat, zostało wydanych sporo gier pozwalających na wspólne granie przed telewizorem. W tym tekście postaram się wybrać najlepsze tytuły na ryku z podziałem na gatunki.

Gry sportowe

Ten rodzaj gier chyba najlepiej sprawdzą wieloosobowej na jednej konsoli. Pozwala nam rozgrywać wirtualne pojedynki sportowe i rywalizować 1 na 1. Na konsole PS4 zostało wydanych sporo gier sportowych, poniżej te najlepsze w kontekście opisywanej rozgrywki.

Seria FIFA

Jest to najpopularniejsza gra sportowa na świecie, wydawana jest co roku nowa edycja na wszystkie najpopularniejsze platformy. Pod koniec września 2019 r. została wydana najnowsza gra z tej serii, tj. FIFA 20. Sama gra stawia mniej na realizm, przez co cechuje się szybką i przyjemną rozgrywką. Po kilku rozegranych meczach jesteśmy w stanie opanować podstawowe sterowanie, a później wraz z postępem poznawać zaawansowane zagrania, których FIFIE nie brakuje. Trzeba zaznaczyć, że w grach z serii FIFA znajdziemy bardzo dużo licencjonowanych drużyn klubowych oraz narodowości. Najnowsza edycja posiada ogromną liczbę trybów gry, więc sprawdzi się bardzo dobrze jako gra dla jednego gracza oraz do grania online. Szczególną popularnością cieszy się tryb Fifa Ultimate Team, w którym kolekcjonujemy karty piłkarzy, dzięki temu możemy ich używać w swoich składach. Wracając do trybu dla dwóch graczy, na jednej konsoli możemy zagrać pojedynczy mecz wybranym klubem lub reprezentacją oraz zagrać razem jednym zespołem w różnych trybach gry. W najnowszej edycji dodatkowo otrzymujemy tryb Volta, który opiera się na rozgrywaniu meczy na ulicy w 3 lub 4 osobowych drużynach. Ten tryb został przyjęty bardzo dobrze przez graczy.

Seria PES

Podobnie jak w serii FIFA mamy podobne możliwości grania na jednej konsoli (z wyłączeniem trybu ulicznego). Gra cechuje się większym realizmem, przez co rozgrywka jest nieco wolniejsza i mniej schematyczna niż w FIFIE. Dla sporej części graczy największym minusem gier z serii PES będzie dużo mniej licencji, szczególnie tych najmocniejszych drużyn (nie ma np. Realu Madryt). Natomiast grafika stoi również jak w FIFIE na bardzo wysokim poziomie. Obie gry piłkarskie z pewnością można polecić. Musimy sobie przed zakupem odpowiedzieć na pytanie jaką rozgrywkę bardziej preferujemy oraz czy nasze ulubione kluby bądź narodowość znajdziemy w grze z pełną licencją.

Seria NBA2k

Jest to obecnie najlepsza gra i właściwie jedyny wybór dla fanów koszykówki i NBA. EA od kilku lat wydaję swoją grę, ale zbiera ona bardzo średnie recenzję oraz nie cieszy się popularnością graczy. NBA2k ma genialną oprawę audiowizualną, zarówno grafika, oprawa meczowa jak i muzyka i komentarz są chyba najlepsze w grach sportowych. Grę w trybie standardowym cechuj spory realizm, większość graczy prezentuję swój unikalny styl poruszania się, rzucania i zachowywania się podczas meczu. Sama gra cieszy się ogromną popularnością wśród graczy, szczególnie w USA. Jeżeli nie zależy nam na najnowszych składach drużyn i grze w aktualną edycję, możemy za dużo mniejsze pieniądze kupić starsze edycje, które są równie dobre. W trybie dla dwóch graczy możemy podobnie jak w FIFIE rozegrać mecz klubem NBA, klasycznymi drużynami NBA oraz reprezentacją. Mamy też możliwość rozegrania meczów w trybie ulicznym.

Bijatyki

Ten gatunek gier towarzyszy Play Station od samego początki istnienia marki. Znakomicie sprawdza się do grania w 2 osoby. W obecnej generacji konsol zostało wydane wiele ciekawych tytułów.

Mortal Kombat 11

Najnowsza cześć najpopularniejszej serii bijatyk, która została wydana w 2019 r. Jest to gra dająca dużo frajdy podczas rozgrywki dla 2 graczy. Należy jednak pamiętać, że jest to gra bardzo brutalna, zdecydowanie nie polecana dla dzieci. Szczególnie brutalne i widowiskowe jest uśmiercania przeciwników pod koniec walki tzw. „fatality”. Gra ma bardzo dobra grafikę, ciekawe i zróżnicowane postaci, rozpoznawalne przez wielu graczy. Na PS4 zostało również wydane Mortal Kombat X, które jest idealną propozycją dla osób, którzy nie chcą wydawać dużo pieniędzy na nową grę.

Tekken 7

Legendarna seria bijatyk, która kojarzy się z PlayStation od samego początku istnienia marki. Jest to obok Mortal Kombat najbardziej rozpoznawalna mark. Najnowsza gra z serii to Tekken 7, wydany w 2017 roku. Tutaj podobnie jak w Mortal Kombat mamy standardowe tryby dla 2 graczy. Grafika w grze jest bardzo ładna, a modele postaci są na najwyższym poziomie. Sama gra jest mnie brutalna, niż Mortal Kombat przez może być propozycją dla nastolatków.

Gry dla dzieci

Granie na konsoli razem z naszymi dziećmi to okazja to spędzania wspólnie czasu. Mamy w ten sposób kontrole nad tym po jakie tytuły nasze dziecko sięga. Poza tym przy rozgrywce rozwijają zdolności manualne i refleks. Na PS4 zostało wydanych, kilka tytułów w których dostępny jest tryb dla 2 graczy.

LittleBigPlanet 3

Jest to seria stworzona przez SONY, która jest grą ekskluzywną na Play Station. Postać z tej gry tzw. Sackboy jest rozpoznawalny na całym świecie i jest jedną z maskotek PS4.  LittleBigPlanet 3 to kolejna odsłona serii, która posiada własną fabularną kampanie oraz możliwości tworzenia własnych poziomów. Dzięki edytorowi map możemy wspólnie z naszymi dziećmi budować własne poziomy, a potem sprawdzać w nich nasze umiejętności. W tej grze zarówno w trybie kampanii jak i na własnych mapach stworzonych w edytorze możemy grać do 4 osób jednocześnie. Jest to gra stworzona dla dzieci, polska wersja posiada znakomity dubbing. Poziomy są zrobione ze smakiem i pomysłem. Jeżeli chcemy zagrać wspólnie z dziećmi to jest to jeden z najlepszych wyborów na PS4.

Rayman Legends

Moja ulubiona platformówka na PS4. Kolejna cześć legendarnej już serii o sympatycznym Raymanie. Gra ma przepiękną grafikę i bardzo zróżnicowane poziomy. Każdy posiada swój odrębny świat i przeciwników. Dzięki temu oraz bardzo dobrej lokalizacji na język polski nasze dzieci będą się czuły jakby oglądały bajki. Pozornie gra wydaje się łatwa, ale nic bardziej mylnego. Gra z każdym kolejnym poziomem staje się coraz to większym wyznaniem. W ten sposób wspólna gra z dziećmi (chociaż nie tylko) będzie nie lada wyzwaniem i pozwoli nam zaplanować wspólną strategię. W Rayman Legends możemy grać do 4 graczy w trybie lokalnego coopa. Atutem gry jest jej obecnie niewielka cena.

Lego Marvel Super Heroes 2

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć gry na licencji Lego. Sama gra nie jest może tak wysoko oceniana jak poprzednie, ale daje również dużo frajdy. Dzieci nie są w stanie dostrzec niuansów, które sprawiają, że mogą odróżnić czy gra jest dobra czy wybitna. Siłą gry jest połączenie dwóch licencji Lego oraz Marvela. Gra posiada otwarty świat wzorowany na tych znanych z komiksów oraz filmów. Ponadto mamy do wyboru postaci z uniwersum Marvela, które posiadają unikatowe umiejętności. W grze mamy oczywiście tryb dla kliku graczy jednocześnie. W ten sposób możemy wspólnie z naszymi dziećmi możemy podróżować po otwartym świecie.

Gry towarzyskie, tzw. „party”

Jedną z funkcji jakie daje nam PS4 jest możliwość grania wspólnie dzięki użyciu naszych smartfonów, które prawie każdy z nas posiada. W grach, które przedstawię poniżej rolę pada przejmują nasze telefony komórkowe. Dzięki temu nie musimy kupować np. 3 dodatkowych padów. W ten sposób jesteśmy w stanie zaprosić do gry naszych gości oraz rozkręcić imprezę bądź spotkanie towarzyskie.

Wiedza to potęga

Pierwsza gra to quiz w którym będziemy odpowiadać na pytania z różnych kategorii. W tę grę możemy grać w dwie lub więcej osób. Żeby urozmaicić rozgrywkę twórcy wprowadzili możliwość przeszkadzania innym graczom. Dzięki swojej wiedzy i sprytowi jesteśmy w stanie pokonać naszych znajomych. Gra z powodzeniem może zastąpić popularne gry planszowe. Możemy dokupować zestawy pytań, dzięki temu nie będziemy mogli szybko się nauczyć odpowiedzi. W ten sposób gra będzie sprawiała frajdę również po dużej liczbie rozgrywek. Grę tę mogę polecić szczególnie na imprezy ze znajomymi.

Ukryty plan

Kolejną propozycją jest gra w którą możemy grać maksymalnie do 6 osób w trybie rywalizacji lub kooperacji. Opowiada historię skazańca, który przed egzekucją ogłasza, że nie popełnił mu zarzucanej zbrodni. W grze stajemy się detektywami i naszym zadaniem jest rozwiązanie zagadki. Sterować będziemy tak jak w poprzedniej grze telefonem lub tabletem.

SingStar: Mistrzowska Impreza

Jest to bardzo znana seria gier towarzyskich tworzona przez Sony od kilkunastu lat. W dobie PS4 popularne mikrofony zastąpiły telefony komórkowe. W grze mamy sporą bibliotekę utworów. Ponadto mamy możliwość dokupienia kolejnych, gdyby znudziły nam się te dostępne w podstawowej wersji. W grze możemy rywalizować ze sobą do 4 osób. Rywalizować możemy śpiewając całe piosenki oraz w trybie imprezy śpiewać fragmenty najpopularniejszych piosenek.

Overcooked

Jest to jedyna gra w tym zestawieniu, która nie wykorzystuje telefonu komórkowego lub tabletu do sterowania postaciami. Gra odniosła spory sukces dzięki świetnemu a zarazem prostemu pomysłowi. W skrócie rozgrywka polega na tym, że jesteśmy kucharzami, którzy muszą przygotować i wydać posiłki dla wygłodniałych gości. Jesteśmy podczas rozgrywki ograniczeni czasem oraz różnymi przeszkodami (przechylająca się podłoga na statku, szczury itp.). Gra ma kreskówką grafikę i znakomicie sprawdza się podczas spotkań ze znajomymi. Na poniższym filmiku fragment rozgrywki dla 4 graczy jednocześnie.

Gry fabularne dla dorosłych

Jest to gatunek, w który jeżeli myślimy o trybie fabularny od razu kojarzy nam się z trybem tylko dla jednego gracza. Takich gier jest zdecydowanie najwięcej. Na szczęście dzięki kilku tytułom mamy możliwość jw kilka osób aktywnie uczestniczyć w postępach fabularnych w grze. Poniżej moim zdaniem najciekawsze tytuły.

A Way Out

Jest to kooperacyjna trzecioosobowa przygodowa gra akcji. Rozgrywka została przygotowana dla dwóch graczy, w trybie lokalnym, czyli na jednej konsoli z podzielonym ekranem oraz w trybie online. Fabuła gry opowiada o losach dwóch więźniów. Każdy z nich posiada odmienną osobowość. Jeden lubi ryzykować i rozwiązywać problemy siłą. Natomiast drugi preferuje bardziej spokojne i przemyślane rozwiązania. A Way Out możemy przechodzić na dwa sposoby, zbieżne z osobowością naszych bohaterów. Gra została raczej bardzo dobrze przyjęta przez graczy. Jeżeli chcemy z kimś wspólnie ukończyć grę fabularną to jest to gra zdecydowanie dla nas. Poniżej w wideo fragment rozgrywki, podczas którego możemy ocenić grafikę oraz jak zostali przedstawieni główni bohaterowie.

Borderlands The Handsome Collection

Borderlands to strzelanka z perspektywy pierwszej osoby. Natomiast The Handsome Collection jest to zestaw gier z tej serii oraz oficjalne dodatki. Tytuł daje nam możliwość grania z drugą osobą na jednej konsoli dzięki podzielonemu w pionie ekranowi. Gra ma komiksowy klimat i charakteryzuje się sporą dawką humoru. Oprawa graficzna nie należy do najlepszych, ale jest na takim poziomie, że zapewnia komfortową i przyjemną rozgrywkę. Gra cieszy się sporą popularnością wśród graczy.

Diablo III

Firma Blizzard stworzyła jedną z najpopularniejszych serii gier RPG akcji w historii. Podczas fabuły, która niesamowicie wciąga będziemy walczyć z hordami demonów i nieumarłych. W Diablo III mamy do wyboru kilka klas postaci, które będziemy mogli wraz z postępem gry rozwijać. Samą grę możemy przejść na jednej konsoli w maksymalnie 4 osoby. Diablo III zebrało bardzo wysokie oceny i stało się jedną z najbardziej popularnych gier ostaniach lat. Jeżeli jesteś fanem RPG i fantasy i chcesz wspólnie z kimś na jednej konsoli przejść taką grę to Diabllo III jest pozycją obowiązkową.

5 komentarzy do “Najlepsze gry dla 2 osób na PS4”

  • Często gramy i polecam również, dla każdego, już z wieloma osobami graliśmy i każdemu się podobało. Ja powiem, że najlepsze gry dla 2 osób na PS4 nie trudno znaleźć. Jest ich naprawdę bardzo dużo i wszystkie fajne, ciekawe, wciągające. Ja z moją dziewczyną uwielbiamy klasykę, czyli FIFĘ 🙂

   Odpowiedz
 1. Z ręką na sercu mogę polecić każdemu A Way Out. Jest to tak świetna gra do pogrania z starszym rodzeństwem. Polecam każdemu.

  Odpowiedz
 2. Moim zdaniem najlepsze gry dla 2 osób na PS4, to… ciężko wybrać… Ostatnio graliśmy w Ukryty Plan, super gra, tanio można kupić, a emocji nie brakuje. Graliśmy też w Narcos – polecam – nie tylko fanom 🙂 A Mortal Kombat to klasyka!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz