Jaki pad do PlayStation 4 kupić?

PlayStation 4 to najpopularniejsza konsola w Polsce i na świecie co sprawia, że kupując ją nie jesteśmy skazani na dołączonego do niej pada, tj. Dualshock 4. W sklepach w naszym kraju znajdziemy kilka licencjonowanych modeli dostosowanych do wymagań oraz zasobności portfela gracza. W tym tekście postaram się odpowiedzieć na pytanie czy potrzebujecie innego pada niż ten dołączony do konsoli oraz jeżeli tak to jaki pad do PS4 wybrać?

Spis treści

Czy warto kupić dodatkowego pada do PS4, czyli o Dualshock 4

Oryginalny pad do konsoli PlayStation 4 ma kształt znany od początku istnienia marki. W najnowszej wersji wprowadzono panel dotykowy zwany touchbarem. Analogi ułożone są w przeciwieństwie do pada od Xboxa w linii pionowej co jest charakterystyczne dla padów od konsoli Sony. Przyciski funkcyjne, spusty zapewniają dobrą kontrolę w grach. Konstrukcja samego pada do PS4 i jakość materiałów użytych do jego produkcji jest wystarczająca. Co prawda zdarza się przy intensywny graniu poczuć, że pad czasami „skrzypi”, ale moim zdaniem nie wpływa to na casualową rozgrywkę. Dla mnie największą wadą tego pada jest to, że jest on lekki i nie ma możliwości „dociążenia’ go. Jednak jest to wada, do której można się „przyzwyczaić” używając pada. Duża zaletą Dualshocka 4 jest możliwość podłączenia go do konsoli PlayStation 3, co sprawi, że będziemy mogli 1 padem obsługiwać dwie konsole od Sony.

Dualshock 4 jest bardzo dobrym padem do PS4 i moim zdaniem jeżeli nie gramy profesjonalnie lub jesteśmy maniakami nie powinniśmy myśleć o jego zmianie, bo tylko 2 razy droższe modele wyprodukowane przez zewnętrzne firmy dadzą nam większą przyjemność podczas grania. Osobiście od momentu premiery używałem pada w wersji v1 oraz v2 i nigdy nie potrzebowałem jego zmiany. Świetnie się sprawdza zarówno w grach sportowych, strzelankach czy przygotówkach. Jeżeli będziemy go prawidłowo używać to przy regularnym graniu powinien posłużyć nam kilka lat.

Jeżeli potrzebujesz drugiego pada i jesteś tzw. „niedzielnym graczem”, a chcesz mieć pewność i stabilność kontroli konsoli to wydanie 200-250 zł na Dualshocka 4 jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem na dobry pad do PS4.

Pad do PlayStation 4 DUALSHOCK 4
Pad do PS4 DUALSHOCK 4

Gdy Dualshock 4 nie spełnia naszych oczekiwań lub chcemy wypróbować inny pad do naszej konsoli PS4 mamy możliwość kupna kilku modeli. Poniżej przedstawię najpopularniejsze kontrolery licencjonowane przez Sony i moim zdaniem najciekawsze. Każdy z nich można bez problemy kupić w polskich sklepach.

Nacon Revolution Pro i Unlimited Pro Controller do PS4

Pierwszą moją propozycją są kontrolery od firmy Nacon, dostępne w dwóch wersjach podstawowej Pro oraz ulepszonej i odpowiednio droższej Unlimited. Tym co je wyróżnia jest ułożenie analogów znane z konsoli Xbox. Jest to doskonały wybór dla osób preferujących takie ułożenie gałek.

Oba pady względem Dualshocka 4 posiadają dodatkowe przyciski i łopatki, które zapewnią nam nowe możliwości podczas grania. Dodatkowo każdy przycisk możemy konfigurować na naszym komputerze dzięki dołączonemu programowi. Pozwala to dostosować odpowiedni nacisk klawiszy do naszych preferencji, szczególnie dobrze sprawdza się to w przypadku spustów. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest możliwość stworzenia ustawień przypisanych do konkretnych rodzajów gier. Dzięki temu kończąc grać np. w strzelankę możemy szybko przełączyć w padzie ustawienia klawiszy dostosowane do np. gier wyścigowych.

Oba pady do PS4 posiadają możliwość ustawienia ich ciężaru według naszych preferencji. Mamy taką możliwość dzięki dołączonemu zestawowi ciężarków, które możemy zamontować w padzie. Docenią to szczególnie osoby dla który ciężar Dualshocka 4 jest zbyt mały. Każdy z padów zawiera specjalne etui, które ułatwi nam transport kontrolera oraz zapewni dłuższą jego żywotność.

Wersja Unlimited poza lepszym wykonaniem, większą liczbą przycisków, możliwością ich konfiguracji posiada najważniejszą moim zdaniem różnice – możemy na nim grać bezprzewodowo, dzięki dołączonemu adapterowi. Dla posiadaczy dużych telewizorów, grających w gry z dużej odległości od odbiornika jest to bardzo ważna cecha urządzenia. Ta wersja pada do PS4 zapewni nam największy komfort podczas grania w gry oraz da nam najbardziej zaawansowane możliwości konfiguracji przycisków, łopatek oraz spustów. Dostosowanie czułości analogów do naszych preferencji pozwoli nam uzyskać przewagę w grach gdzie szybkość i precyzja reakcji jest bardo ważna (wszelkie strzelanki w rozgrywce online).

Nacon Revolution Pro kosztuje około 450 zł natomiast wersja Unlimited to już wydatek około 750 zł. Różnica w cenie jest spora, do końca nie jestem przekonany czy dodatkowe możliwości wersji Unlimited są warte dopłaty 300 zł. Faktem jest ze droższa wersja ma możliwość gry bez kabla, ale czy kupując profesjonalny pad do PS4 będziemy tak grać? Chyba nie… Wybierając konkretny model kontrolera od Nacon, kiedy nie dysponujemy dużymi funduszami musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy aby na pewno wykorzystamy dodatkowe funkcje, czy będą tylko dodatkowymi „bajerami”.

Nacon Compact Controller

Firma Nacon przygotowała jeszcze budżetową wersję swojego pada. Compact Controller jest tańszy od Dualshocka 4 i kosztuje około 200 zł. Ale czy warto oszczędzić te kilkadziesiąt złotych i kupić tego pada do PS4? Pad kształtem przypomina droższe wersje kontrolerów od Nacon. Pierwsze co rzuca się w oczy to identyczne ułożenie gałek analogów znanych z pada od Sony, natomiast spusty przypominają już te z pada od Xboxa. Nie znajdziemy tutaj również żadnych dodatkowych przycisków oraz dodatkowych funkcji względem Dualshocka 4. Sama konstrukcja pada i użyte materiały wskazują, że nie mamy do czynienia z produktem premium. Jednakże największą wada tego pada do Play Station 4 jest to, że ma na stałe zamontowany kabel zasilający. W pudełku z kontrolerem oprócz niego samego i instrukcji nie znajdziemy nic więcej.

Podsumowując to co napisałem wyżej, uważam zakup tego kontrolera za mało rozsądny. Dla mnie osobiście najbardziej niezrozumiała jest niekonsekwencja w projekcie samego pada. Nie rozumiem dlaczego analogów nie umieszczono tak jak w padzie od Xboxa. Byłoby to idealne rozwiązanie dla osób, które preferują ułożenie analogów jak w konsoli od Microsoftu, a nie chcą wydawać 500 zł na droższy model. Moim zdaniem taka decyzja w dużym stopniu odbiera sens istnienia tego pada. Jeżeli potrzebujesz dodatkowego pada do PS4 to wg mnie powinieneś rozważyć zakup drugie Dualshocka 4.

RankingPady do PS4 NACONProducentCena

Razer Raiju i Raiju Ultimate do PS4

Drugim najpopularniejszym licencjonowanym padem do PlayStation 4 jest Razer Raiju. Jego podstawowa wersja obecnie kosztuje około 600-650 zł, chociaż można na aukcjach kupić jego odnowioną wersję za około 300 zł. Jednak zakup takiej wersji musi być bardzo przemyślany, warto sprawdzić opinie sprzedawcy oraz czy daje nam na kupowany produkt gwarancję.

Kontroler jest większy oraz cięższy od klasycznego Dualshocka 4, jednak oba pady posiadają takie same poziome ułożenie gałek analogowych. Konstrukcja kontrolera jest bardzo solidna, użyto bardzo dobrego plastiku, tył pada pokryty jest gumą co zapewnia mniejszą potliwość dłoni podczas długiego grania. Razem z padem do PS4 otrzymamy dobrze zaprojektowane etui, które ułatwi nam transport kontrolera oraz śrubokręt do zdemontowania dodatkowych przycisków. Razer Raiju pozwala nam tworzyć swoje ustawienia, następnie je zapisywać oraz przełączać je podczas grania na konsoli. Największymi zaletami pada są dodatkowe 4 przyciski oraz regulacja czułości spustów, znakomicie to działa. Generalnie Razer Raiju zapewnia dużo lepszą przyjemność z grania w gry, szczególnie w rozgrywkach online gdzie liczy sie szybkości i precyzja. Musimy pamiętać, że ta wersja pada do PS4 jest przewodowa, czyli działa on tylko na podłączonym kablu USB do konsoli. Szkoda, też że w tej cenie nie dostajemy np. wymiennych gałek analogowych.

Razer zaprojektował także wersje Ultimate swojego pada do PS4, która jest jego udoskonaloną wersją. Poza ciut lepszym wykonaniem kontroler posiada 2 wymienne gałki analogowe oraz krzyżak, co umożliwi nam jeszcze lepszą kontrole podczas grania w różne gry. Jest to bardzo ważny aspekt w przypadku, gdy jesteśmy bardzo wymagającymi graczami. Ważną cechą tego pada w przeciwieństwie do wersji podstawowej jest też jego bezprzewodowość. Dodatkowo konfigurować pada możemy dzięki aplikacji, która możemy zainstalować na naszym telefonie. Razer Raiju Ultimate jest doskonałym padem, zapewniającym w tym momencie najlepszy komfort podczas grania w gry. Największą wadą tego pada do Play Station 4 jest cena, bo kosztuje on około 900 zł, co jest ceną prawie jak za nową konsole.

Oba pady do PS4 od Razer są świetne, cechuje ich bardzo dobra konstrukcja i duża przyjemność z ich użytkowania podczas grania. Są najwyżej ocenianymi padami przez graczy. Mogę je zdecydowanie polecić osobą, które bez większego zastanowienia są w stanie wydać na nie dość duże pieniądze. Kolejną grupą są osoby dla których granie w gry jest głównym hobby i poświęcają mu dużo czasu. Jednak jeżeli jesteś osobą grająca w gry od czasu do czasu, która nie potrzebuję rywalizacji z innymi graczami to dobrze przemyśl decyzję bo z pada będziesz na pewno zadowolony, ale czy wykorzystasz jego potencjał?

RankingPady do PS4 RazerProducentCena

Hori ONYX do PS4

Firma Hori stworzyła budżetowego pada (obecnie kosztuje około 150 zł) do Play Station 4 wyglądem przypominającego tego od Xboxa. Mamy więc tutaj gałki analogowe ułożone niesymetrycznie i inne spusty niż w Dualshocku 4. Pad jest wykonany całkiem przyzwoicie, mamy tutaj na całej powierzchni plastik, który na „rączkach” pada jest chropowaty co ułatwia chwyt. Kontroler jest bezprzewodowy, jednak należy pamiętać, że w pudełku nie otrzymamy kabla do ładowania. Połączenie pada z konsolą PS4 przebiega bezproblemowo, a pad na pełnym naładowaniu działa około 6 godzin. Dziwnym rozwiązaniem jest umieszczenie przycisków start i share pod touchbarem. Może to powodować, że zamiast tych przycisków będziemy włączać touchbar. Pad do PS4 od Hori nie posiada wejścia słuchawkowego,  głośnika oraz żyroskopu, co jest niewątpliwie dość dużym minusem.

Hori ONYX ze względu na cenę może być ciekawą alternatywą dla graczy preferujących niesymetryczne ustawienie analogów, którzy nie chcą inwestować w droższego pada od firmy Nacon.

Podsumowanie

Podsumowując można napisać, że chcąc grać na PlayStation 4 nie jesteśmy skazani na Dualshocka 4. Jak napisałem we wstępie tego artykułu pad do PS4 od Sony jest dobrym kontrolerem. Sam regularnie używam i jestem z niego zadowolony, jednak zdaję sobie sprawę z jego ograniczeń i wad. Gdybym miał wskazać, który z padów bym wybrał, to jest nim Razer Raiju, za jego przemyślaną i bliską Play Station 4 konstrukcję. Uważam, że jest lepszym kontrolerem niż pad od firmy Nacon. Natomiast kupowanie padów w cenie Dualshocka 4, jeżeli nie jesteś maniakiem pada od Xboxa moim zdaniem nie ma sensu. Na sam koniec chciałbym napisać, że zawsze marzyłem, żeby Sony wydało wersję premium swojego pada, jednak z uwagi na zbliżającą się premierę Play Station 5 już chyba nigdy to nie nastąpi.

5 komentarzy do “Jaki pad do PlayStation 4 kupić?”

 1. Słyszałem dużo dobrego na temat Hori ONYX ale trochę się zastanawiam. Szukam nowego pada, ale ta cena.. no ciągle o nim myślę, może jeszcze poczekam. Na teraz to najlepszy pad do Play Station 4 o jakim myślę.

  Odpowiedz
 2. W tamtym miesiącu kupiłem SONY PLAYSTATION DUALSHOCK 4 V2 CZARNY jestem bardzo zadowolony. Myślę, że jeden z lepszych za przystępną cenę, dla kogoś, kto nie chce przepłacać i dużo wydawać. Doskonale leży w dłoniach. Super się na nim gra. Jak ktoś się zastanawia jaki pad do Play Station 4 wybrać, to ja polecam ten model.

  Odpowiedz
 3. Jaki pad do Play Station 4 kupić? Ja dostałam opisywany tutaj w artykule Nacon Revolution Pro i jestem bardzo zadowolona! Chyba sama bym go nie wybrała, bo cena jest wysoka, ale naprawdę jakość wykonania i grania wyjątkowo wysoka. Warty swojej ceny.

  Odpowiedz
 4. Dla fanów klasyki zdecydowanie polecam Nacon Revolution Unlimited Pro Controller. Cena jest dość wysoka. Ale to nie znaczy, że nie warto się na nie zdecydować. Dla mnie zdecydowanie najlepszy pad do Play Station 4.

  Odpowiedz
 5. My mamy Dualshock 4 i sobie chwalimy. Dla mnie droższych nie ma sensu kupować 😉 Można dobrać fajny kolorystycznie model. Osobiście sobie chwalę, uważam, że to dobry pad do Play Stadion 4.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz