Napęd zewnętrzny do laptopa

Napędy optyczne dziś są stosowane raczej rzadko. W laptopach producenci rezygnują z nich między innymi po to, żeby odzyskać cenną przestrzeń, albo jeszcze bardziej zminiaturyzować sprzęt. Nawet w komputerach stacjonarnych zresztą napędy optyczne pojawiają się stosunkowo rzadko. Można oczywiście dokupić zewnętrzny napęd do laptopa, ale który wybrać?

Dobry napęd zewnętrzny do laptopa: CD, DVD czy Blu-Ray?

Wybór typu napędu wydaje się sprawą kluczową, ale w praktyce nie stanowi to żadnego wyzwania.

 • Napędy CD, choć można je jeszcze kupić, nie są wiele tańsze niż napędy DVD, natomiast ich funkcjonalność jest bardzo ograniczona i zakup nawet dobrego napędu zewnętrznego CD do laptopa prawdopodobnie mija się z celem. Zewnętrzny napęd CD nie ma żadnej konkretnej przewagi nad napędem DVD.
 • Napęd Blu-Ray to w pewnym sensie ślepy zaułek technologii. Warto wybrać taki napęd zewnętrzny, jeśli laptop ma pełnić funkcję stacji multimedialnej i centrum kinowego. Blu-Ray to dyski mało popularne i raczej trudno dostępne, więc mimo olbrzymiej pojemności nie wyparły DVD.
 • Napęd DVD będzie uniwersalnym rozwiązaniem, które zadowoli większość użytkowników. To nadal tanie nagrywarki zewnętrzne do laptopa, wybór jest spory i będzie można dobrać bardzo dobrze taki napęd bez względu na sposób jego eksploatacji.

Kryteria wyboru napędu – niewiele opcji wyboru

Postęp sprawił, że zamiast kryteriów wyboru, dziś można raczej zaprezentować pewne uniwersalne cechy wspólne wszystkich dostępnych na rynku napędów zewnętrznych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, co to w praktyce oznacza. Nadal nie należy kierować się wyłącznie ceną, więc zrozumienie nawet podstawowych kwestii jest bardzo potrzebne.

 • Starsi użytkownicy komputerów pamiętają jeszcze, że w przypadku nośników optycznych wyróżniało się wiele formatów: CD Audio, CD-ROM, CD z danymi otwarty lub zamknięty itd. Obecnie natomiast nagrywarki CD obsługują zasadniczo wszystkie formaty, zewnętrzne napędy DVD obsługują wszystkie formaty DVD i wszystkie formaty CD, a Blu-Ray wszystkie formaty DVD i CD, natomiast przy samym Blu-Ray mogą obowiązywać pewne ograniczenia, bo na przykład niektóre z napędów nie odczytają dwustronnych dwuwarstwowych płyt.
 • Podłączenie. Jeśli chodzi o napędy zewnętrzne do laptopa, praktycznie wszystkie podłącza się przez USB. I tutaj jest kilka możliwości: po pierwsze interfejs USB 2.0 lub 3.0 – ten drugi jest dwukrotnie szybszy od starszego wariantu, co przekłada się na prędkości zapisu. Od wyboru nie zależy wykonalność zadań, tylko czas potrzebny na wypalenie płyty. Różnice w cenach nie są duże. Druga sprawa to fakt, że niektóre napędy zewnętrzne mają zwykły pojedynczy kabel, inne – dwie wtyczki do podłączenia do komputera, co ma zapewniać większą stabilność pracy. Te modele zwykle nie pracują dobrze, jeśli podłączona zostanie tylko jedna wtyczka.
 • Prędkości zapisu i odczytu. Odczyt wydaje się ważniejszy, ale w praktyce nie zdarza się, aby był zbyt wolny i powodował zakłócenia w odbiorze obrazu. Co do prędkości zapisu, jest ona i tak zależna od wielu czynników i choć można użyć tego parametru do dokonania pewnych wyborów, to w praktyce większość zewnętrznych napędów optycznych działa z bardzo podobną wydajnością i spadek prędkości zapisu nie jest szczególnie dużym utrudnieniem.
 • Głośność. Paradoksalnie to ten parametr dziś często jest głównym kryterium wyboru. Głośne napędy przeszkadzają w pracy albo utrudniają cieszenie się filmem. Problem jest szczególnie istotny, kiedy płyta wiruje z maksymalną prędkością. Głośności są zwykle podane przez producenta w dB – im mniej, tym lepiej, bo tym ciszej pracuje urządzenie.
 • Wymiary zewnętrzne. To zrozumiałe: im mniejszy napęd, tym większa wygoda jego przenoszenia, natomiast należy zdawać sobie sprawę, że może to też oznaczać, że sama konstrukcja jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Dziś nie jest to oczywiste, bo dobry napęd typu slim może znieść nawet więcej niż standardowy, jeśli ten ostatni wykonany jest ze słabych materiałów.

Producenci opisują swoje zewnętrzne napędy optyczne do laptopów jeszcze innymi parametrami, na przykład czasem dostępu (im krótszy, tym lepiej) albo pojemnością bufora (im większy, tym lepiej), natomiast w praktyce tutaj rynek jest raczej jednolity i ewentualna zmienność nie wpływa w wyraźny sposób na komfort korzystania z napędów.

Jak podłączyć zewnętrzny napęd DVD do laptopa?

W przypadku laptopów pracujących pod kontrolą Windowsa i systemów Linuxowych problemu nie ma: napędy optyczne są urządzeniami Plug&Play, czyli wystarczy je wyjąć z opakowania i podłączyć do laptopa przez USB.

Teoretycznie równie prosto podłącza się napęd zewnętrzny do MACa, natomiast trzeba mieć na uwadze, że Apple zastosowało pewne swoje rozwiązania, które uniemożliwiają pracę z większością dostępnych na rynku napędów. Rozwiązaniem zalecanym jest zakup w oficjalnej dystrybucji napędu szczelinowego dedykowanego komputerom z logo nadgryzionego jabłka. Kosztują tyle, co inne napędy z bardzo wysokiej półki, ale działają.

Druga opcja to zakup niewiadomej jakości chińskiego napędu do Apple’a. Kosztuje kilkadziesiąt złotych, ale to loteria: część jest fatalnie wykonana, w niektórych przypadkach kupuje się obudowę bez faktycznego napędu, a kiedy indziej system po prostu nie rozpoznaje podłączonego napędu. Napędy Apple nie są kompatybilne z żadnymi innymi systemami operacyjnymi.

W przypadku doboru kompatybilnych napędów nie ma konieczności instalacji dodatkowych sterowników – ewentualne oprogramowanie dołączone przez producentów to tylko opcjonalne aplikacje do nagrywania, ale można też korzystać z programów własnego wyboru.

Napęd zewnętrzny USB do laptopa: kryterium mobilności

Niektórzy użytkownicy wykorzystują dobry zewnętrzny napęd DVD do zrobienia sobie kopii zapasowej kluczowych danych. Są jednak osoby, którym zależy na możliwości zabrania nośnika w dłuższą lub krótszą podróż. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na kilka szczególnych cech konstrukcyjnych.

 • Możliwość pracy w pionie: choć tak naprawdę większość napędów będzie mogła lepiej lub gorzej działać przy nawet dość dużym nachyleniu, ich konstrukcja nie wspiera takiego użytku. Jeśli dobry zewnętrzny napęd CD ma zapewnić pełną mobilność i działanie w każdych warunkach, dobrze byłoby poszukać modelu, który jest przetestowany pod kątem wydajności i bezpieczeństwa pracy w pionie.
 • Sama konstrukcja powinna być wykonana z odpowiednio trwałych materiałów. Nie stosuje się żadnych specjalnych wzmocnień, natomiast szczególnie w przypadku tańszych modeli tworzywa, z których produkowane są obudowy, nie są najwyższej jakości. Oczywiście taki napęd optyczny zewnętrzny nadal można przenosić, jednak należy liczyć się z jego uszkodzeniem w transporcie.
 • Waga powinna być ograniczona. Dobry napęd zewnętrzny USB może ważyć nawet poniżej 200 gramów, czyli na tyle mało, że jego dołożenie do bagażu nie zrobi różnicy. Są też jednak konstrukcje ważące prawie dwukrotnie tyle – mocniejsze, solidniejsze, ale nie zawsze potrzeba aż takiego poziomu ochrony.

Podsumowanie

Zewnętrzne napędy optyczne to dziś niezbyt często wybierane akcesoria, których parametry między poszczególnymi klasami cenowymi różnią się znacznie mniej niż kiedyś. Wydając jednak odrobinę więcej, można mieć pewność wielu lat bezawaryjnej eksploatacji. Cena najtańszego napędu to nawet poniżej 50 złotych, droższe kosztują 100, 200, a czasem 400 złotych (w przypadku napędów USB Blu-Ray cena przekracza nawet 600 złotych), więc jest to sprzęt dostępny dla każdego, choć na pewne niuanse w specyfikacji warto zwracać uwagę.

Napęd zewnętrzny do laptopa - Ranking 2020

Warto sprawdzić poniższy ranking najlepszych produktów z kategorii Napęd zewnętrzny do laptopa. To zestawienie jest przez nas cyklicznie aktualizowane, żeby produkty były aktualne i dostępne w dystrybucji.

RankingNapęd zewnętrzny do laptopaProducentCena
1Asus SDRW-08U9M-U/SIL/G/ASAsusAktualna Cena
2Asus SDRW-08D2S-U (SDRW-08D2S-U LITE/WHT/G/AS)AsusAktualna Cena
3LiteOn eBAU108 (EBAU108-L11)LiteOnAktualna Cena
4LG GP57EB40LGAktualna Cena
5Asus SDRW-08U7M-U/SIL/G/AS/P2GAsusAktualna Cena

Dodaj komentarz