Wideorejestrator

Z całej elektroniki samochodowej największych trudności nastręcza przy wyborze prawdopodobnie wideorejestrator. Jego wybór jest trudny, ponieważ producenci oferują sprzęt bardzo różnej klasy, a nie dla każdego też jasne jest, jakimi kryteriami w ogóle posługiwać się przy doborze sprzętu tego typu. W artykule szczegółowo zajmiemy się tym tematem, podpowiemy jaki wideorejestrator samochodowy wybrać, przedstawimy ranking najlepszych modeli.

Co to jest wideorejestrator?

Nie każde urządzenie, które występuje na rynku pod nazwą wideorejestrator, faktycznie może być w ten sposób nazwane. Teoretycznie nazwa tłumaczy się sama: urządzenie ma rejestrować obraz wideo. W praktyce natomiast trzeba zagłębić się w technologię nieco bardziej. Prawdziwy wideorejestrator będzie zaprojektowany w taki sposób, aby wykorzystywać nawet niewielką ilość światła, zapisywać nagrania automatycznie lub na życzenie, musi też być wyposażony w odpowiednie zasilanie.

Przede wszystkim jednak warto wspomnieć o tym, że współczesne wideorejestratory wyrosły tak naprawdę z dwóch zupełnie różnych urządzeń określanych tym mianem. Jednym była prosta kamera z możliwością zapisu skierowana na drogę przed autem (wcześniej – jeszcze bez możliwości zapisu – podobne rozwiązania stosowano w tramwajach, autobusach przegubowych i szynobusach do monitorowania wejść). Drugie narzędzie to kamera do obserwacji wnętrza. Dziś najlepszy wideorejestrator połączy w sobie obie te funkcje, ale nie dla każdego będą one równie interesujące.

Po co montować wideorejestrator?

To całkiem zasadne pytanie. Zdecydowana większość kierowców nie ogląda przecież filmów z drogi na wakacje. Istnieje natomiast całkiem sporo innych powodów, aby taki rejestrator w aucie zainstalować.

 • Obecnie najczęściej wideorejestratory reklamuje się jako sposób na udokumentowanie zdarzeń drogowych. W czasach, w których najwyraźniej wciąż wielu kierowców znajduje uprawnienia w chipsach, jest to zupełnie zrozumiałe. Wymuszenia pierwszeństwa, zajeżdżanie drogi lub wyprzedzanie na zderzak to codzienność na polskich drogach i w spornej sytuacji film z wideorejestratora może pomóc w ustaleniu przebiegu zdarzenia.
 • Nagrania nietypowych sytuacji na potrzeby ubezpieczenia. To również ważne, ponieważ dziś agencje ubezpieczeniowe są jeszcze mniej skłonne do wypłaty odszkodowania niż kiedykolwiek wcześniej. Dotyczy to między innymi wypłat z AC – często są one proponowane w zaniżonej wysokości, a nagranie całej sytuacji, choć nie przyniesie chwały kierowcy, może przynajmniej posłużyć do uczciwego ustalenia rozmiarów szkód i uzasadnienia roszczeń.
 • Nagrania parkingowe. Dotyczy to zarówno typowych szkód parkingowych (otarcia, połamane lusterka, obicia drzwi), w których sprawca praktycznie zawsze pozostaje bezkarny, jak również spraw poważniejszych, w tym włamania czy próby kradzieży. Tu oczywiście trzeba będzie zamontować wideorejestrator przód tył, ale o typach jeszcze więcej za chwilę.

Generalnie najlepszy wideorejestrator pozwoli odtworzyć przebieg wielu zdarzeń na drodze i to może się przydać w każdej sytuacji: zarówno w chwili ustaleń z innym uczestnikiem ruchu, policjantem, jak i firmą ubezpieczeniową. A to, że można sobie nagrać jakąś widokową trasę… Cóż – można, nawet jeśli nigdy nie zostanie ona odtworzona.

Najlepszy wideorejestrator samochodowy – jak oceniać różne kryteria?

Lista kryteriów do wyboru dobrego wideorejestratora jest zaskakująco długa. Warto mieć świadomość, że nie wszystkie kryteria będą równie istotne w każdym przypadku, natomiast warto się z tym zestawieniem zapoznać, ponieważ czasem okazuje się, że można dowiedzieć się czegoś bardzo przydatnego na temat konkretnych zastosowań bądź ograniczeń różnych modeli sprzętu rejestrującego obraz z auta.

Rozdzielczość wideorejestratora

Rozdzielczość jest najczęściej opisywana jako kryterium absolutnie podstawowe i większość osób wypowiadających się w tym temacie sugeruje, aby zawsze kupować wideorejestrator o maksymalnej dostępnej rozdzielczości. To niestety nie jest takie proste. Wiele modeli, szczególnie tych tańszych, będzie opisanych nawet jako 4K. Spora część nawet teoretycznie nie osiąga takiej rozdzielczości, a w przypadku wielu modeli jest ona efektem jedynie przeskalowania oryginalnego obrazu w znacznie mniejszej rozdzielczości. W praktyce już 720p jest odpowiednie dla większości zastosowań, jeśli jakość obrazu jest dobra, oświetlenie optymalne, a nagranie czytelne – to wszak zależy nie tylko od rozdzielczości. Dodatkowy atut – mniejsza rozdzielczość to mniejsza wielkość plików, czyli możliwość zapisania dłuższego fragmentu.

Prędkość rejestracji – płynność obrazu

Najlepsze wideorejestratory mogą zapisywać nawet powyżej 60 klatek na sekundę. W większości modeli płynność będzie jednak powiązana z rozdzielczością i w HD uda się zapisać 30 klatek, a w 720p – 60. Warto skupić się na tym, aby najniższa wartość tego parametru nie była poniżej 30 fps. To zdecydowanie zwiększy możliwość odczytania numerów rejestracyjnych przy wyższych prędkościach, a przy okazji najczęściej wideorejestratory pracujące z większą szybkością, są wyposażone w ogólnie lepszą optykę, więc i tak zaoferują wyższą jakość obrazu.

Jakość optyki

Ani wysoka rozdzielczość, ani duża płynność nie pomogą, jeśli wideorejestrator będzie wyposażony w najtańsze plastikowe soczewki. Choć temat jest skomplikowany, to tak naprawdę wystarczy zapamiętać trzy wskazówki, żeby ułatwić sobie wybór najlepszego wideorejestratora. Po pierwsze: każda soczewka jest opisana wartością przysłony. Im jest ona mniejsza, tym lepiej – f/1.6  to lepsza optyka niż f/2.0. Wyższe liczby przysłony oznaczają, że wideorejestrator będzie sobie słabo radził w kiepskim oświetleniu. Po drugie: mając do wyboru wideorejestrator z optyką szklaną albo z poliwęglanu, należy wybrać ten pierwszy, ponieważ jest trwalszy i zapewnia zdecydowanie lepszą jakość. I po trzecie: jeśli obiektyw jest szklany, to można go zabezpieczyć warstwą polaryzacyjną, która ułatwi działanie przy silnym oświetleniu.

Kąt widzenia obiektywu

Ostatnia sprawa dotycząca samej optyki to typ zamontowanego obiektywu, a w zasadzie jego kąt widzenia. O ile w nagraniach rekreacyjnych 170° to koszmar, o tyle do monitoringu jest to idealne rozwiązanie. Tzw. rybie oko oczywiście zniekształci bryły bliżej ramki, ale za to pozwoli objąć dozorem zdecydowanie większą przestrzeń i wyłapać zdarzenia, które nie zostaną dostrzeżone przez obiektyw o kącie widzenia 120°. Ta ostatnia wartość to zresztą absolutne minimum, poniżej którego nie ma sensu schodzić. Jeśli jednak wideorejestrator ma rejestrować również na przykład otarcia boczne czy szkody parkingowe, to 120° nie wystarczy i warto rozejrzeć się za naprawdę szerokokątnym obiektywem.

Praca wideorejestratora w nocy

Zdecydowana większość dobrej klasy wideorejestratorów i spora część tych z dolnej półki ma opcję automatycznego dokonania rejestracji w nocy. Wszystkie też powinny działać w czasie jazdy po zmroku. Do tego na pewno nie wystarczy standardowe oświetlenie, więc sam wideorejestrator powinien być wyposażony w technologię doświetlania. Można to zrealizować albo LED-ami o świetle widzialnym, albo IR, co daje zdecydowanie lepsze wyniki, ale też przekłada się na znacznie wyższą cenę. Co zaś tyczy się trybu postojowego, rejestrator godny polecenia musi nie tylko włączyć nagrywanie, ale przede wszystkim doświetlanie, co wbrew pozorom nie jest wcale takie oczywiste w niższym segmencie tego typu sprzętu.

Technika i technologia zapisu nagrań

Tutaj należy zapamiętać kilka rzeczy. Po pierwsze, najlepsze wideorejestratory mają świetnie skalibrowane czujniki przyspieszenia i jeśli wykryją gwałtowny manewr, automatycznie zapisują sekwencję np. 30 sekund przed do 30 sekund po zakończeniu manewru. Dzięki temu w sytuacji kryzysowej nagrania nie przepadają. Po drugie, użytkownik musi mieć możliwość ręcznej kontroli, a więc uruchomienia i zatrzymania nagrania w dowolnej chwili, a najlepiej też zapisania na żądanie np. ostatniej minuty. Ostatnia kwestia to formaty – tutaj producenci stosują różne możliwości, warto więc tak już tylko dla własnego spokoju przyjrzeć się informacjom o konkretnym wideorejestratorze, żeby mieć pewność, że zapis będzie dokonany w formacie, którego odtworzenie nie będzie później przesadnie kłopotliwe.

Zwykły wideorejestrator czy coś więcej – może warto dopłacić?

Wszystkie opisane wyżej cechy są bardzo uniwersalne i tak naprawdę dotyczą wszystkich wideorejestratorów. Warto jednak – szczególnie kiedy dysponuje się większym budżetem – sprawdzić nieco bardziej rozbudowane urządzenia. Tutaj producenci sprzętu nie zawodzą i dają naprawdę spory wybór.

 • Wideorejestrator w lusterku. Jeśli ma odpowiednie parametry techniczne, to od wersji samodzielnej różni się głównie estetyką. Warto się zdecydować na taki zakup, jeśli na szybie są już różne naklejki i uchwyty, a kolejne akcesorium byłoby już zwyczajnie irytujące. Nie da się ukryć, że dla wielu osób taki bardziej dyskretny rejestrator jest po prostu bardziej atrakcyjny, ponieważ nie rzuca się w oczy. Nie ma już jednak wartości prewencyjnej.
 • Wideorejestrator z kamerą cofania. To rozwiązanie łączy w sobie dwa obecnie chyba najpilniej poszukiwane przez polskich kierowców urządzenia. A ponieważ łączy je dość skutecznie, to jest to rozwiązanie wygodne: jest drożej, ale za jednym zamachem rozwiązuje się dwa problemy. Najlepszy wideorejestrator tego typu będzie obsługiwał trzy kamery: przednią, wewnętrzną i cofania, a użytkownik będzie mógł podejrzeć lub zapisać obraz z każdej z nich.
 • Wideorejestrator z GPS. To już wyższa półka – takie urządzenie nie tylko zapisuje obraz z kamery, ale też łączy te dane z informacjami o ruchu pojazdu. Niejednokrotnie na tej podstawie udawało się nawet przed sądem odwołać od niesłusznie nałożonego mandatu, ale jest to także znacznie silniejszy sposób oddziaływania na sprawców kolizji jeszcze na miejscu zdarzenia. Dodatkowa warstwa danych z GPS pozwala lepiej udokumentować przebieg wypadków.
 • Wideorejestrator motocyklowy. To tak naprawdę odchudzona wersja dobrej klasy podstawowego rejestratora. Najczęściej przypomina niewielką latarkę, a mocowany może być do kasku, do kierownicy lub innych elementów motocykla. Zwykle brakuje mu ekranu, za to taki sprzęt jest wodoodporny i niewrażliwy na pył. Przeważnie ma też mocniejszą konstrukcję, dzięki której nie szkodzą mu większe wstrząsy. Paradoksalnie cieszy się niemałą popularnością nie tylko wśród motocyklistów, ale też kierowców off-roadowych.
 • Wideorejestrator z czujnikiem ruchu. Dziś tak naprawdę każdy dobry wideorejestrator ma czujnik ruchu, choć można to zrealizować na kilka sposobów. Popularniejszy to uruchomienie nagrywania przy wykryciu przyspieszenia przód-tył lub na boki, ale w przypadku kamer wewnętrznych cenny będzie również klasyczny czujnik, który uruchomi nagrywanie w reakcji konkretnie na ruch w polu widzenia, a nie przyspieszenie.

Słowo o zasilaniu wideorejestratorów

Tutaj niestety nie będzie trudności z wyborem – wideorejestratory albo nie mają w ogóle wbudowanych akumulatorów, albo są one na tyle małe, że można liczyć maksymalnie na kilka minut pracy. W związku z tym wideorejestrator bez kabli to wciąż pieśń przyszłości, a obecnie pod tą nazwą sprzedawane są klasyczne rejestratory, których producenci sugerują po prostu poprowadzenie przewodów w bardziej dyskretny sposób: pod podsufitką i wykończeniem słupków.

Warto poszukać wideorejestratora ze wbudowanym choćby niewielkim akumulatorem, jeśli główną przyczyną zmartwień są szkody parkingowe. To ważne, ponieważ stale pracujący przez dłuższy czas rejestrator na pewno da się we znaki akumulatorowi. Nie ma może wielkiego zapotrzebowania na prąd, ale biorąc pod uwagę, ale polscy kierowcy rzadko wymieniają akumulatory w swoich autach, może się okazać, że zimą po paru dniach będzie już problem z rozruszaniem silnika.

Jaki wideorejestrator do 50, 100, 200, 300 zł?

 • Wideorejestrator do 50 złotych. Są takie, ale po nich nie można się spodziewać absolutnie niczego – nie będą czysto nagrywały nawet w środku słonecznego dnia, będą za to bardzo awaryjne i nietrwałe.
 • Wideorejestrator do 100 złotych. Wbrew pozorom tutaj już można znaleźć kilka ciekawych propozycji. Będą to modele absolutnie najprostsze i o ograniczonych możliwościach, ale przynajmniej na zapisanym przez nie materiale da się w korzystnych warunkach odczytać numery rejestracyjne. Można zapomnieć o wyraźnych nagraniach nocnych. Podobnie nie ma większego sensu upierać się na wideorejestrator z 3 kamerami w tej cenie. Są takie, ale skoro ledwie uda się w budżecie zmieścić jedną średniej jakości kamerę, to na 3 już nie ma co liczyć.
 • Wideorejestrator do 200 złotych. Tutaj znajduje się większość najpopularniejszych modeli. Dają bardzo dobre obrazy w dzień i poprawne po zmierzchu, czułość ich G-sensora jest odpowiednia, są niezawodne i trwałe. problemem większości będzie niewielki kąt widzenia – zwykle maksymalnie do 140°.
 • Wideorejestrator do 300 złotych. O modelach z tego przedziału też jeszcze nie mówi się, że są w pełni profesjonalne, jednak do zastosowań codziennych powinny wystarczyć. Niezły tryb nocny, duża płynność i optyka wysokiej jakości sprawiają, że z większości sytuacji da się wyjść z naprawdę czytelnym nagraniem. Jego oglądanie raczej nie da wrażeń kinowych, ale już jako materiał dowodowy takie filmy będą wystarczająco dobre.

Podsumowanie

Wybór najlepszego wideorejestratora jest trudny, ponieważ naprawdę dobre urządzenia nie są tanie. Nawet one jednak mają swoje ograniczenia, które mogą wynikać choćby z braku własnego zasilania. Z drugiej strony – w najniższym segmencie królują plastikowe obiektywy o niewielkim kącie widzenia i sztucznie rozdmuchanej rozdzielczości – na nich nawet w idealnych warunkach nie da się nagrać niczego czytelnego. Trzeba więc zdecydować, które z różnych kryteriów są istotne ze względu na styl i sposób użytkowania samochodu i podjąć decyzję o zakupie rejestratora, który będzie najlepszy dla konkretnego kierowcy.

Wideorejestrator - Ranking 2020

Warto sprawdzić poniższy ranking najlepszych produktów z kategorii Wideorejestrator. To zestawienie jest przez nas cyklicznie aktualizowane, żeby produkty były aktualne i dostępne w dystrybucji.

RankingWideorejestratorProducentCena
1Viofo A129ViofoAktualna Cena
2Navitel DVR R600 (DVR401)NavitelAktualna Cena
3Viofo Rejestrator jazdy A119 (A119-G)ViofoAktualna Cena
4XBLITZ Park ViewXBLITZAktualna Cena
5SmartGPS DVR-501SmartGPSAktualna Cena

Dodaj komentarz