Głośniki do laptopa

Wybór głośników do laptopa tylko pozornie jest prosty. Z jednej strony – ograniczenia sprzętowe, z drugiej – chęć uzyskania jak najlepszego brzmienia bez nadwyrężania budżetu. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Czym kierować się przy wyborze najlepszych głośników do laptopa? Możliwości jest całkiem sporo.

Kryteria wyboru najlepszych głośników do laptopa: ogólne informacje

Wybierając najlepsze głośniki do laptopa, trzeba najpierw określić, w jaki sposób sprzęt będzie używany. Łatwo bowiem dać się ponieść kryteriom stricte technicznym, a pominąć przy tym na przykład wymóg dużej mobilności. Trzeba bowiem mieć świadomość, że prawie w każdym przypadku wybór najlepszych głośników będzie sztuką kompromisu: poręczniejsze, ale o gorszym brzmieniu, tańsze, ale mniej praktyczne, duże i dobre, ale niestety drogie. Kryteriów wyboru będzie dość dużo, zanim jednak będzie można przejść do ich konkretnej oceny, trzeba wstępnie określić, które z nich będą w ogóle miały największą wagę, a które będzie można (albo będzie trzeba) zignorować.

Na co zwracać uwagę przy wyborze dobrych głośników do laptopa?

Kryteria wstępne będą tożsame dla wszystkich głośników. Nie ma znaczenia, czy będzie chodziło o głośniki do sprzętu audio, czy tylko głośniki do komputera roboczego. To jednak ważna sprawa, ponieważ będzie wpływała na jakość dźwięku.

 • Wielkość głośnika. Im większy głośnik, tym lepiej będzie sobie radził z niskimi tonami. To istotne szczególnie w przypadku najprostszych zestawów dwóch głośników albo nawet głośników pojedynczych. W ich przypadku zdecydowanie nie można liczyć na jakość HiFi, ale można przynajmniej, wybierając nieco większą membranę, uzyskać odrobinę lepsze brzmienie.
 • Obudowa głośnika. Znów raczej nie należy liczyć na drewniane, elegancko wykończone głośniki. Praktycznie wszystkie będą miały obudowy z tworzywa, warto natomiast poszukać takich głośników, których obudowy będą w miarę solidne i nie będą trzeszczały już przy średnim natężeniu dźwięku.
 • Pasmo przenoszenia. Kolejna trudna sprawa: w niższym, a nawet średnim przedziale cenowym trudno będzie znaleźć głośniki z pasmem choćby 20-20000 Hz, a to całkiem rozsądne minimum. Zdecydowanie częściej dolna granica będzie ustawiona na 50, 100 czy nawet 200 Hz. O ile do odtworzenia dźwięków czatu na FB, czy dźwięków systemowych jeszcze da się to znieść, to już słuchanie muzyki na takich głośnikach będzie po prostu nieprzyjemne.
 • To drażliwa kwestia, bo moc nominalna i tak będzie niewielka, a bez znajomości paru innych parametrów technicznych trudno będzie ocenić, czy głośniki do laptopa będą grały odpowiednio głośno bez dodatkowych szumów, trzasków i trzeszczenia. Generalnie więc warto w tym zakresie po prostu zachować zdrowy rozsądek – za 50 złotych nie da się kupić głośników 2×10 W. Z kolei wydać 300 złotych na 2×3 W to też może być kiepski pomysł.
 • Ilość i typ głośników. Najpopularniejsze podstawowe zestawy to dwa identyczne głośniki. Jeśli chodzi o głośniki bezprzewodowe, to w jednej obudowie najczęściej znajduje się jeden głośnik, rzadziej dwa. Nieco większe zestawy 2.1 pozwalają już na uzyskanie lepszej jakości dźwięku, ale też zajmują więcej miejsca. Nie ma też bezpośredniego przełożenia, które pozwoliłoby stwierdzić, że więcej głośników to lepszy efekt. Sprawa jest bardziej skomplikowana.

Jakie są idealne głośniki do laptopa?

Głośniki do laptopa muszą być dość uniwersalne i wszechstronne. Nawet jeśli na co dzień są używane niemal jako „stacjonarne”, to najczęściej nie powinny być typowymi kolumnami, a raczej nieco bardziej mobilnymi, zgrabnymi urządzeniami. I jeśli dzień w dzień służą najwyżej do odtwarzania dźwięku z Zoom-a czy Skype’a, więc ujdzie nawet jakość telefoniczna, to warto poszukać czegoś, co pozwoli nacieszyć się w przerwie dobrą muzyką albo Netflixem w weekend. Do tego dochodzi oczywiście wymóg racjonalnej etykietki z ceną. A zatem: na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Gabaryty

Większości kupujących będzie zależało przynajmniej na tym, aby głośniki do laptopa nie zajmowały zbyt dużo miejsca. Niekoniecznie muszą być od razu przenośne, ale z pewnością nie powinny być przesadnie duże. To oczywiście rodzi pewne problemy, ponieważ ze względów technicznych z kolei dobrze by było, aby sama membrana była spora. Nie ma niestety uniwersalnej metody, która pozwoliłaby znaleźć złoty środek. Dla tych, którym zależy przede wszystkim na zaoszczędzeniu miejsca, optymalne będą albo głośniki bezprzewodowe (albo są małe, albo można je po prostu ustawić tam, gdzie nie przeszkadzają), albo tradycyjne, ale jedynie podwójne.

Kontrola

Najprostsze głośniki nie mają nawet wyłącznika, natomiast im są bardziej skomplikowane, tym więcej kontroli można nad nimi uzyskać. Dla większości osób optymalne będą głośniki do laptopa, które mają własny potencjometr do sterowania głośnością (jeśli go nie ma, pozostaje tylko kontrola przez narzędzia programowe) oraz sterowanie tonami. W nawet stosunkowo niedrogich modelach pozwala to na całkiem przyjemne podbicie basu. Próżno jednak tego szukać w najtańszych modelach. Szczególnie efektywna taka kontrola będzie w głośnikach systemu 2.1.

Sposób podłączenia

Wybierając sprzęt, warto zastanowić się, jak podłączyć głośniki do laptopa. Możliwości jest kilka, ale żadna nie jest bez wad.

 • Zasilanie z USB, dźwięk z wyjścia audio. To dość popularne rozwiązanie w tańszych głośnikach o niedużej mocy. To wygodne, ponieważ takie głośniki będą naprawdę przenośne, ale jest też spora wada: w nowoczesnych laptopach często brakuje portów USB, a podłączanie kolejnego sprzętu przez huby naprawdę już nie jest wygodne.
 • Zasilanie sieciowe, dźwięk z wyjścia audio. W stosunku do poprzedniego rozwiązania, w tym układzie moc głośników może być już wyraźnie większa, nie ma też potrzeby zajmowania gniazda USB. Problem jest natomiast taki, że to już zestaw, który zwykle nie będzie mobilny. Nie chodzi nawet o samą konieczność zasilania z sieci, ale to będą też większe głośniki, często w systemie 2.1.
 • Głośniki USB do laptopa. Dostępne są nawet modele głośników – to już typowo przenośne rozwiązania – w których i dźwięk, i zasilanie realizowane są przez złącze USB. Paradoksalnie na takie podłączenie zdecydowali się producenci najmniejszych i najsłabszych głośników oraz firmy produkujące sprzęt z górnej półki. W pierwszym przypadku problemem będzie bardzo niska jakość dźwięku, w drugim – nieproporcjonalnie wysoka cena.
 • Głośniki bezprzewodowe do laptopa. Łączyć się mogą z komputerem po BT albo WiFi (częściej – szczególnie w niższym i średnim segmencie – będzie to Bluetooth). Dużą zaletą będzie pełna mobilność, wadą natomiast dość często kiepska jakość dźwięku i ryzyko zakłóceń. Warto też pamiętać, że ilość jednocześnie podłączonych urządzeń BT nie będzie nieograniczona. Mało tego – w wielu sytuacjach karty lub adaptery nie obsłużą nawet dwóch urządzeń.

Marka

Zdecydowanie nie powinna ona być kluczowym kryterium przy wyborze głośników, natomiast warto czasem ją sprawdzić, szczególnie jeśli na pewnym etapie procesu zakupowego zostają już do wyboru dwa albo trzy modele w podobnej cenie i z podobnymi możliwościami. Bardzo często znana marka jest przynajmniej gwarantem lepszej obsługi posprzedażnej, a trzeba mieć na uwadze, że nawet najlepszym zdarzają się czasem potknięcia.

A co dla melomanów i fanów kina?

Wszystkie powyższe kryteria są oczywiście ważne, ale jest pewna grupa użytkowników, którzy zdecydowanie bardziej wnikliwie sprawdzają każdy szczegół. To ci, którym szczególnie zależy na doskonałej jakości dźwięku. Wówczas pod uwagę bierze się pewne specyficzne rozwiązania.

Przede wszystkim często głośniki bezprzewodowe nie będą tak atrakcyjne, bo dla melomana istotne jest miejsce ustawienia głośnika. Tak czy owak będzie więc i on musiał znaleźć się na biurku, a to oznacza, że w podobnym segmencie cenowym można już z powodzeniem znaleźć zestaw 2.1, który dużo lepiej odda dźwięki. A co się tyczy jeszcze ustawienia, warto zwrócić uwagę, że większość głośników jest zamontowana prostopadle do podłoża. Nie jest to optymalne rozwiązanie – miłośnicy dobrych brzmień będą raczej szukali głośników odchylonych o 10-15°, co ma zapewnić w teorii lepsze roznoszenie się dźwięku.

Dużą zaletą głośników z najwyższej półki zawsze będzie wykonanie z MDF-u, a nie z tworzywa. Nawet najlepsze głośniki do laptopa nie będą miały obudowy drewniane, więc MDF to wszystko, na co można liczyć. Alternatywą będą duże kolumny bezprzewodowe, które jednak trudno będzie korzystnie ustawić, biorąc pod uwagę fakt, że większość biurek komputerowych już jest ustawiona przy ścianie.

Głośnik do laptopa do biura

Biurowe wykorzystanie głośników nie jest wcale takie proste. O sensownej jakości rozmów czy wideokonferencji przez wbudowane głośniki można zapomnieć, nawet jeśli producent komputera będzie zachwalał swój system nagłośnienia. Wszystko, co można uzyskać, to poprawna jakość, ale i o to zwykle będzie trudno. Ponieważ zaś w pracy słucha się głównie głosu, a nie muzyki, warto zainwestować w nieco droższe głośniki do laptopa, które pozwolą na regulację tonów. To będzie dawało możliwość uczynienia głosu rozmówcy trochę lepiej słyszalnym i wyraźniejszym. nadal jednak, jeśli w biurze pracuje wiele osób, lepszym rozwiązaniem będą prawdopodobnie słuchawki.

Głośnik do laptopa gamingowego

Jedną z cech dobrej gry jest udźwiękowienie. I nie ma znaczenia, jak dobre mają być głośniki wbudowane w laptop gamingowy – nigdy nie pozwolą one na odsłuch w takiej jakości, jaką dają choćby średniej klasy głośniki. W przypadku graczy, podobnie jak dla kinomanów, warto będzie poszukać systemu 2.1. Owszem, jest nieprzesadnie mobilny, ale daje efekt dźwięku przestrzennego i w zdecydowanej większości przypadków będzie bardzo dobrze zaznaczał basy.

Ile kosztują głośniki do laptopa?

najtańsze głośniki do laptopa można kupić za 20-30 złotych. Ich jakość będzie jednak bardzo niska, a dźwięk często jeszcze gorszy niż z głośników wbudowanych. Jest to jakieś rozwiązanie, jeśli głośnik wewnętrzny ulegnie uszkodzeniu i trzeba mieć jakieś rozwiązanie przejściowe na czas jego wymiany, ale w praktyce głośniki do laptopa z tego przedziału nie będą zadowalające nawet jeśli chodzi tylko o odtwarzanie dźwięków systemowych.

Pierwsze sensowne propozycje to będą przeważnie głośniki za 50-60 złotych. Wciąż niewiele, ale obserwując promocje, czasem udaje się nawet znaleźć jakiś tańszy zestaw 2.1 z regulacją tonów i to będzie ciekawe rozwiązanie dla osób, które mają raczej umiarkowane potrzeby i dość dużo miejsca na biurku. Moc nie będzie duża, trwałość też umiarkowana, ale będą to mimo wszystko tanie i w miarę uniwersalne głośniki.

Za 100-150 złotych można kupić zestawy 2.0 lub 2.1 różnego typu: mniej lub bardziej mobilne, większe, mniejsze, ale też niestety nie zawsze najczyściej brzmiące. To dobry poziom cenowy, żeby mieć spory wybór. Wciąż nie będzie to raczej sprzęt dla bardzo wymagających melomanów, ale już dla kogoś, kto po prostu od czasu do czasu chce obejrzeć jakiś film albo posłuchać Spotify – nada się idealnie. Warto też dodać, że w praktyce jest to pierwszy przedział cenowy, w którym można kupić głośniki bezprzewodowe do laptopa. Te tańsze zwykle mają naprawdę słabą charakterystykę.

Dysponując kwotą 250-300 złotych można nareszcie kupić naprawdę dobre głośniki do laptopa. Nadadzą się do oglądania filmów, gier i słuchania muzyki. Problem będzie polegał na tym, że spora część takich zestawów będzie już miała sporą moc, a to oznacza też konieczność zasilania z sieci, co z kolei sprawia, że o mobilności raczej można zapomnieć. Tych, którym zależy na głośnikach przenośnych, zdecydowanie warto polecić głośniki bezprzewodowe w tej cenie. Nie będą już miały wielkości breloczka do kluczy, ale zapewnią brzmienie takie, jak powinny.

Podsumowanie

Wybór głośników do laptopa paradoksalnie nie jest wcale taki prosty. O ile kwestie techniczne nie wymagają szczególnej wiedzy, żeby rozstrzygnąć, który sprzęt zagra lepiej, o tyle pojawia się jeszcze problem ceny i mobilności. To one generują spore kłopoty, tym bardziej że producenci laptopów, wycinający na potęgę kolejne gniazda, żeby sprzęt był jeszcze lżejszy, wcale nie ułatwiają zadania. Trzeba więc zawsze przyglądać się wielu różnym kwestiom technicznym i praktycznym, żeby mieć szansę na zakup najlepszych głośników.

Głośniki do laptopa - Ranking 2024

Warto sprawdzić poniższy ranking najlepszych produktów z kategorii Głośniki do laptopa. To zestawienie jest przez nas aktualizowane raz w miesiącu, żeby produkty były aktualne i dostępne w dystrybucji.

RankingGłośniki do laptopaProducentCena
1Logitech Z906 (980-000468)LogitechAktualna Cena
2Sven MS-2050 CzarnySVENAktualna Cena
3JBL Quantum Duo CzarneJBLAktualna Cena
4Sven MS-302 (SV-013554)SVENAktualna Cena
5Edifier S1000MKIIEdifierAktualna Cena

2 komentarze do “Głośniki do laptopa”

 1. Kiedyś miałem głośniki do laptopa z Logitecha. Dość dobra jakość dźwięku, ale nie były one zbyt duże i to były czasy, kiedy takie głośniczki dopiero wchodziły. Teraz zastanawiam się nad kupnem i szukam odpowiedniego modelu… Zastanawiam się między jakimiś nowymi z Logitech a Sven.

  Odpowiedz
 2. Moim zdaniem obecnie najlepiej wybierać bezprzewodowe głośniki do laptopa. Po to mamy laptopy, żeby korzystać z nich w każdym miejscu, więc głośniki też powinny pozwalać nam na migrację z miejsca na miejscu. Jakoś nie widzę, żeby ktoś przenosił ze sobą głośniki na kabel.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz