Laptop do 2000 zł

Wybór laptopa do 2000 złotych to spora sztuka, tym bardziej że pewne zawirowania na rynku metali ziem rzadkich wykorzystywanych do produkcji komponentów ograniczyły wybór. Zamiast tanieć, komputery w ostatnich miesiącach nieco podrożały, dlatego trzeba jeszcze lepiej pilnować każdej złotówki, ważyć potrzeby i najlepiej nie czekać z zakupem zbyt długo. Dzisiaj postaram się przedstawić ważny i popularny temat, czyli jaki laptop do 2000 zł wybrać?

Najlepszy laptop do 2000 zł: jaki będzie?

Najlepszym sprzętem, na jaki można natknąć się w przedziale do 2000 złotych będzie laptop z czterordzeniowym procesorem i 8GB RAM-u. Niestety takich perełek jest niewiele, dlatego warto też wziąć pod uwagę słabsze urządzenia, które mają dwa rdzenie i niestety tylko 4GB RAM-u: właśnie to może okazać się ich piętą achillesową. Tak naprawdę jest jeszcze kilka innych kryteriów, na które warto zwrócić uwagę, a które mogą sprawić, że na pozór przeciętny laptop do 2000 zł okaże się bardzo dobry.

Laptopy do 2000 zł i kryteria ich wyboru

Większość wysiłku trzeba będzie skierować na analizę przydatności podzespołów. Na szczęście wbrew pozorom nie jest to wielkie wyzwanie i nie trzeba dysponować większą wiedzą, żeby odszyfrować opisy producentów i przynajmniej wstępnie ocenić kolejne propozycje oraz odrzucić te najsłabsze i zostawić najlepsze laptopy do 2000 zł.

Procesor

Wybór procesora może być poważnym wyzwaniem, ale tak naprawdę w tym budżecie nie ma potrzeby zagłębiać się w detale techniczne czy dane z benchmarków. Kryterium podstawowym będzie ilość rdzeni: parametr, który odpowiada na pytanie o to, jak dobrze komputer poradzi sobie z wielowątkowymi procesami, w tym grami czy odtwarzaniem filmów. Mniejsze znaczenie będzie to miało w laptopach do pracy, ale tam oczywiście też w miarę możliwości warto szukać już procesorów czterordzeniowych, a nie dwurdzeniowych: mają większy potencjał, więc prawdopodobnie posłużą dłużej i będą trochę bardziej wszechstronne. W podstawowych laptopach do 2000 zł znaleźć można procesory Pentium lub i3, natomiast wyżej już Ryzen, i5, a nawet i7, choć ten ostatni zdecydowanie rzadko.

Bateria

Laptop do domu lub biura powinien w miarę długo pracować na akumulatorze. Teoretycznie w segmencie do 2000 złotych można znaleźć urządzenia, dla których 8 godzin będzie jeszcze w zasięgu, ale w praktyce przy normalnym użytkowaniu połowa tej wartości, może 6 godzin będzie już wynikiem zadowalającym. Rzecz jasna laptop 17 cali do 2000 zł będzie miał mniejsze możliwości w tym zakresie niż laptop 13 cali, ale równie ważne jest to, w jaki sposób urządzenie będzie wykorzystywane. Warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników i sprawdzić nie tylko to, jak długo laptop pracuje na baterii, ale także to, jak zmienia się jego kultura pracy: jak się grzeje czy nawet jak z czasem spada pojemność akumulatora.

Dysk

Ze względu na specyfikę zadań stawianych przed nowoczesnymi laptopami, zdecydowanie warto poszukać laptopa do 2000 zł z dyskiem SSD. Będzie ich całkiem sporo, ale zarówno pojemność pamięci, jak i inne parametry mogą czasem zniechęcać. Warto wtedy jednak pamiętać, że dyski SSD są szybsze (laptop do pracy raczej nie pozwoli tego odczuć, ale do gier już owszem), ale także są znacznie trwalsze od HDD i mniej podatne na awarie mechaniczne, co jest szczególnie ważne w przypadku laptopów, które przecież z definicji są urządzeniami mobilnymi.

Grafika

Większość laptopów do 2000 złotych będzie miała karty graficzne zintegrowane. I znów: w przypadku laptopa do pracy jest to najmniejszy problem. Taka karta powinna też pozwolić na otwarcie większości klasycznych gier, natomiast osoby, które chcą się skupić na pracy lub rozrywce intensywnie wykorzystującej grafikę, muszą poszukać innych rozwiązań. W górnej granicy przedziału do 2000 złotych są już laptopy dla graczy z dedykowaną kartą o niemałej pamięci: Radeon lub nowsze serie GTX.

Pamięć operacyjna

Ilość RAM-u decyduje w wielu przypadkach o płynności działania komputera i znacznie częściej niż możliwości procesora, to właśnie RAM jest wąskim gardłem procesów. Stąd też w wielu przypadkach będzie to wręcz najważniejsze kryterium wyboru. Na pewno poniżej 4 GB nie ma nawet na co patrzeć, za to warto rozejrzeć się za laptopem do 2000 zł, który będzie miał 8 GB. Alternatywą jest zakup tańszego urządzenia i albo skonfigurowanie go u sprzedawcy, albo rozbudowa RAM-u, co nie wymaga żadnych umiejętności technicznych, a poważnie zwiększa możliwości urządzenia.

Waga

Ponieważ budżet jest ograniczony, masa urządzenia nie może stać się najważniejszym kryterium wyboru. Warto jednak patrzeć na nią jako parametr uzupełniający. Laptop do pracy powinien być w miarę lekki, ale nie powinno się to odbywać kosztem osłabienia podstawowych parametrów użytkowych. Warto też pamiętać, że generalnie 100 gramów różnicy w masie laptopa można łatwo zaprzepaścić, jeśli kupi się dużą i ciężką torbę do jego przenoszenia.

Najlepszy laptop do 2000 zł: na co patrzeć przy konkretnym zastosowaniu?

Laptop do gier do 2000 zł

Przede wszystkim należy jasno stwierdzić, że laptop do 2000 złotych nie tylko nie pozwoli na uruchomienie najnowszych tytułów na choćby średnim poziomie detali, ale prawdopodobnie będzie kiepsko nadawał się nawet do rozbudowy w tym kierunku. Zamiast takiego podejścia, lepiej będzie skupić się na laptopach, które dadzą przyjemność z grania w nieco starsze pozycje. To oznacza, że przy wyborze warto będzie skupić się na najlepszych laptopach 17 cali do 2000 złotych. Duży ekran nawet bez zewnętrznego monitora da przyjemne efekty, a przy okazji większa obudowa zwykle też ma wydajniejsze chłodzenie, co przekłada się na bardziej kulturalną pracę.

O ile ważny będzie i dość mocny procesor, i pamięć RAM, o tyle kryterium decydującym może być dedykowana karta graficzna. Jeśli ma własną pamięć, to gra nie będzie obciążała pamięci operacyjnej laptopa, a w pierwszej kolejności wykorzysta pamięć grafiki, co jest pod każdym względem lepszym rozwiązaniem. Warto dodatkowo spojrzeć na ekran: laptop do gier najlepiej się sprawdzi, jeśli będzie miał matrycę matową, która nie odbija światła. Tak czy inaczej, sprzętu dla graczy można szukać dopiero tuż pod górną granicą przedziału cenowego, ale i tak będą to absolutnie podstawowe propozycje.

Laptop biurowy do 2000 zł

Tu przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie o to, jak często trzeba będzie laptop przenosić. Laptop biurowy, który w większości będzie stał w jednym miejscu to albo laptop 17 cali, albo – nieco bardziej kompaktowy – laptop 14 cali do 2000 złotych. Jest sporo takich propozycji, czego nie da się powiedzieć o laptopach 13 cali do 2000 złotych. Te konstrukcje o małych matrycach są od zawsze dość drogie, ale jeśli chodzi o mobilność czy pracę na akumulatorze, to są bezkonkurencyjne. Laptop biurowy nie musi mieć dysku SSD, choć oczywiście to nie zaszkodzi, z powodzeniem też poradzi sobie, jeśli będzie miał procesor o dwóch rdzeniach. Większe wymagania należy postawić wobec pamięci RAM, która czasem będzie naprawdę intensywnie wykorzystywana.

Zdecydowanie można ograniczyć się do laptopów do biura z grafiką zintegrowaną: z powodzeniem sprawdza się ona w codziennej pracy, a takie laptopy są zdecydowanie tańsze. Wiele poradników doradza poszukiwania jak najszybszych procesorów, ale jeżeli laptop biurowy będzie pracował głównie z przeglądarką internetową i edytorami tekstu, to nie jest to priorytetowe wymaganie. Warto natomiast zainwestować nieco więcej w laptopy do 2000 złotych, ale z solidną obudową: poza tym, że będzie trwalsza, będzie też wyglądała bardziej profesjonalnie, a to dla wielu osób będzie miało spore znaczenie.

Laptop do domu do 2000 zł

Paradoksalnie największym problemem będzie zakup „uniwersalnego” laptopa do domu. Z jednej strony bowiem musi on spełniać wszystkie wymagania stawiane przed modelami biznesowymi, a z drugiej, coraz bliżej mu będzie do modeli gamingowych. Najprostszym rozwiązaniem byłoby więc kupno laptopa do gier do 2000 złotych. Można bowiem wyjść z założenia, że jeśli laptop poradzi sobie z niestarymi grami, to da radę także w innych zastosowaniach domowych. To słuszne rozumowanie, ale może sprawiać, że zakup będzie droższy, niż początkowo się planuje.

Warto postawić przede wszystkim na lekki laptop do 2000 złotych. W domu nie musi mieć dużej baterii, ale kiedy trzeba będzie go gdzieś z rzadka przenieść, to niewielka masa będzie atutem. W stosunku do modeli typowo gamingowych można też zrezygnować na przykład z dedykowanej grafiki. Ten jeden ruch pozwala oszczędzić nawet kilkaset złotych, a często zmiana będzie niezauważalna. Dziś bowiem grafika zintegrowana daje spore możliwości i jeśli tylko RAM-u jest odpowiednio dużo, to w zastosowaniach domowych będzie to optymalne rozwiązanie. Można też zdecydować się na laptop 14 cali do 2000 złotych zamiast modeli o większej matrycy. Dobrze jednak byłoby pozostać przy bezawaryjnym dysku SSD.

Laptop do 2000 zł: jakie pułapki czekają na kupujących?

Dziś 2000 złotych to dobra cena za wysokiej jakości laptop. Z powodzeniem można ten budżet zmniejszyć, jeśli chodzi o laptopy biurowe, ale nie zawsze warto to robić, ponieważ droższy sprzęt zwykle ma pewien zapas mocy, który przez kolejne lata może okazać się na wagę złota. Nie jest jednak tak, że każdy laptop w tym przedziale cenowym będzie coraz mocniejszy. Są pewne posunięcia producentów, które sprawiają, że ich laptopom można pewne rzeczy zarzucić.

Duży dysk koszem małego RAM-u

Duży dysk SSD świetnie wygląda w materiałach promocyjnych, ale rzadko będzie ważniejszy niż spora ilość RAM-u. Mogłoby tak być w przypadku komputera domowego, na którym będzie zapisanych sporo filmów. W dobie streamingu i VOD lepiej jednak chyba mieć większą moc obliczeniową i mniejszy dysk, jak ma to miejsce w laptopach do pracy do 2000 złotych. Zapisywane podstawowe pliki „robocze” zwykle nie zajmują wiele miejsca, natomiast zwykła przeglądarka internetowa potrzebuje sporo RAM-u i raczej w tę stronę warto byłoby iść. Oczywiście warto nadmienić, że i dysk, i RAM można łatwo zupgrade’ować ale nie chodzi o to, aby od razu po zakupie było to konieczne.

Spory RAM i mały procesor

Procesor i RAM są w pewien sposób inaczej wykorzystywane w czasie pracy – ich obciążenie nie musi i zwykle nie rośnie równomiernie ani proporcjonalnie. Dla przeciętnego użytkownika optymalnym rozwiązaniem będzie więc zakup laptopa do 2000 złotych ze średniej klasy procesorem i średnią ilością RAM-u. Dopiero mając pewną wiedzę na temat wykorzystania zasobów można zdecydować się na układ asymetryczny, np. z wyraźnie słabszym procesorem i dużo większą ilością RAM-u.

Mit karty dedykowanej

Od początku szybkiego rozwoju laptopów przekleństwem są karty graficzne. Dawniej faktycznie te zintegrowane dawały mniejsze możliwości, ale dlatego, że dedykowane trafiały niemal wyłącznie do komputerów stacjonarnych. Dziś producenci tworzą i grafikę dedykowaną, i zintegrowaną na podobnym poziomie, a tym, co je różni, jest ilość własnej pamięci. Do zastosowań domowych zwykle w zupełności wystarczy karta zintegrowana, pracująca na RAM-ie wspólnym i nie trzeba dokładać kilkuset złotych do samej grafiki, kiedy nie będzie ona poważnie wykorzystywana.

Nie tylko wielkość

Ostatnia pułapka wiąże się z wyborem matrycy. Dziś w przedziale do 2000 złotych laptopy są wyposażone w matryce Full HD. Wielkość: 17, 14 czy 13 cali jest istotna z punktu widzenia zarządzania energią czy czytelności niektórych aplikacji, ale często jeszcze ważniejsze jest wykończenie matrycy. Generalnie każdy, kto może sobie na to pozwolić, powinien wybierać matryce matowe. Są one czytelne w każdych warunkach, choć niekiedy wydają się mniej jasne niż matryce błyszczące. To ostatnie może mieć znaczenie w laptopach do domu do 2000 złotych, o ile będą one wykorzystywane jako centrum filmowej rozrywki. Należy jednak zastanowić się, co będzie łatwiejsze do zniesienia: minimalnie mniejsza jasność bez odblasków, czy jaśniejsza, ale błyszcząca matryca.

5 komentarzy do “Laptop do 2000 zł”

 1. Moim zdaniem w sklepach dobry Laptop do 2000 zł jest wykonalny do znalezienia. Sama znalazłam w tamtym roku taki model z Asusa i bardzo sobie chwalę. Była mała promocja, więc mogłam wybrać ten z 8 GM ramu i zdecydowanie lepiej działa niż mój poprzedni. Szybko śmiga, ładnie wygląda, a cena super korzystna.

  Odpowiedz
 2. W tamtym miesiącu kupiłem nowy komputer, bo praca w domu tego wymagała, wybrałem HP. 13 calowy model z 8 GB RAM i dobrze sobie radzi z pracą biurową. Grać na nim nie zamierzam, bo nie wierzę że da radę, a nie chcę go dojechać. Ale cenowo około 1800 zł więc nie najgorzej jak na taki laptop do pracy. Niewymagający.

  Odpowiedz
 3. Ja kupiłam najlepszy laptop do 2000 zł Asus! Uważam, że to naprawdę świetny sprzęt, jak na dzisiaj. Miałam poprzednią wersję tego modelu i sobie chwaliłam, ale miał małe ramy więc musiałam już po kilku latach go wymienić. Teraz mam F543BA-DM792T, on kosztuje około 1900 zł i jest bardzo fajny do pracy w domu, internetu i pociągnie spokojnie jakieś dodatkowe programy.

  Odpowiedz
 4. Tak się zastanawiam, czy dobry laptop do 2000 zł ale żeby był lekki? Zależy mi na normalnej wielkości, a nich tych mniejszych laptopach, potrzebuję go do pracy, do nauki… Więc chciałabym, żeby był w miarę szybki i trochę podziałał. Widziałam same drogie laptopy i nie wiem na co się zdecydować, bo nie mam dużego budżetu…

  Odpowiedz
 5. Ostatnio musiałam wymienić laptopa i w sklepie zdecydowałam, że kupię Asusa. Jeszcze nie miałam nigdy tej marki i byłam ciekawa jakie będą moje wrażenia z użytkowania. Powiem szczerze, że to dobry laptop do 2000 zł, bo zapłaciłam za niego jakieś 1699 zł. Na razie bateria trzyma dobrze, nic się nie zacina, wszystko jest tak dobre, że polecam przeglądać dobre oferty 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz