Mikrofon do komputera

Do niedawna mikrofon do komputera był pomysłem na prezent dla gracza, ewentualnie korzystały z niego osoby, które wolały rozmowy głosowe przez internet niż przez telefon. W dobie nauki i pracy zdalnej sporo się jednak zmienia. Dziś dobry mikrofon do komputera jest niemal obowiązkowym wyposażeniem każdego, kogo o dreszcze przyprawia beznadziejna jakość wbudowanych mikrofonów.

Trudno znaleźć dobry mikrofon do komputera

Pytanie o najlepszy mikrofon do komputera jest zupełnie nie na miejscu. Zbyt mało szczegółów, żeby udzielić dobrej odpowiedzi. Inne wymagania powinien spełniać mikrofon do nagrywania, inne taki, którego wykorzystanie ograniczy się do rozmów głosowych, czego innego będą oczekiwali gracze, autorzy podcastów i użytkownicy szukający większej uniwersalności. Dlatego też wiele jest kryteriów doboru mikrofonu do komputera, a każdy może nieco inaczej oceniać poszczególne modele.

Punktem wyjścia do znalezienia idealnego mikrofonu do komputera jest więc przede wszystkim maksymalnie precyzyjne określenie swoich wymagań i przynajmniej wstępne oszacowanie budżetu. To pozwoli już na samym początku wykluczyć wiele nawet bardzo dobrych, ale stworzonych w zupełnie innym celu mikrofonów.

Mikrofon do komputera: po kablu czy Bluetooth?

Mikrofon bezprzewodowy do komputera wydaje się rozwiązaniem bardziej nowoczesnym i mniej kłopotliwym. Tak naprawdę jednak wybór nie sprowadza się do tej prostej decyzji.

Mikrofon Bluetooth do komputera

Bluetooth to technologia, która pozwala w miarę wygodnie korzystać z bezprzewodowego sprzętu, w tym mikrofonów. Taki mikrofon jest lekki, ale jeszcze częściej podkreśla się inną jego zaletę: nie wymaga żadnego dodatkowego gniazda w laptopie, a to ważne, bo odchudzone do granic możliwości komputery zostały sporej części z nich pozbawione. Poza tym mikrofon Bluetooth można ze sobą zabrać wszędzie, a często jeszcze przy okazji sparować choćby ze smartfonem. Możliwość odejścia choćby o te kilka metrów od komputera, to dla wielu osób duże ułatwienie.

No właśnie – te kilka metrów w przypadku mikrofonów Bluetooth do komputera może być kłopotliwe, ponieważ BT jest stosunkowo wrażliwy na zakłócenia, co oznacza, że niekiedy już po kilkunastu krokach połączenie będzie się rwało. Poza tym bezprzewodowy mikrofon do komputera wymaga regularnego ładowania, a w kolejce do ładowarki czeka dziś już coraz więcej urządzeń. Zresztą kiepskie mikrofony z reguły niewiele wytrzymują bez ładowania, a te lepsze sporo kosztują.

Mikrofony przewodowe do komputera

Najlepszy mikrofon przewodowy będzie podłączany złączem XLR – to pierwsza trudność, bo zdecydowanie nie jest to standardowe gniazdo montowane w komputerach. Jeśli ktoś chce nagrywać podcasty, to pewnie ma odpowiednie rozszerzenie, ale innym pozostaje albo wejście liniowe (jack 3,5 mm), albo mikrofon do komputera na USB. Te dwa ostatnie rozwiązania mają sporo wad, ale do komunikacji wystarczą.

Komunikacja po kablu jest zawsze odporniejsza na zakłócenia niż bezprzewodowa. Kłopot w tym, że sam kabel może być niewygodny ze względu na swoją długość. Remedium na te dolegliwości miały być mikrofony do laptopów na kablu o długości do 20 centymetrów, ale nietrudno zgadnąć, że jest ich niewiele, bo to z kolei zbyt krótki przewód. Niezawodność przewodowych mikrofonów przeciwko ich ograniczonej mobilności.

Jak podłączyć mikrofon do komputera: co będzie najprostsze?

Najprostsze rozwiązanie to użycie wejścia liniowego (line-in, mini jack 3,5 mm). Ponieważ jednak od strony technicznej takie rozwiązanie daje ograniczone możliwości obróbki dźwięku, mikrofony z takim wtykiem nie są już nawet w połowie tak popularne, jak dobre mikrofony do komputera na USB. Te łatwo podłączyć i w zdecydowanej większości przypadków sterowniki zostaną wyszukane automatycznie. Mikrofon powinien działać od razu. Praktyka jednak pokazuje, że niektóre modele sprawiają większe problemy. Łatwiej znów jest podłączyć XLR-a, ale jeszcze raz: najpierw trzeba zamontować w komputerze rozszerzenie z takim gniazdem. Co zaś tyczy się Bluetootha, to zasadniczo podłączenie nie sprawia trudności, ale czasem sprzęt nie chce współpracować. Różnego rodzaju konflikty oprogramowania się zdarzają. Może nie są częste, a na pewno nie można powiedzieć, że są normą, ale jednak połączenie przez Bluetooth jest bardziej zawodne niż jakiekolwiek przewodowe.

Czym różnią się mikrofon dynamiczny i pojemnościowy do komputera?

Mikrofony przeznaczone do pracy przy komputerze to wyłącznie modele dynamiczne i pojemnościowe. Pozostałe typy stosuje się już w innych dziedzinach, a tylko te dwa znalazły uznanie w oczach zwyczajnych użytkowników. To jednak nie znaczy, że wybór między nimi można przeprowadzić na zasadzie losowania. Wręcz przeciwnie. Istnieją poważne różnice w działaniu obu typów mikrofonów, a to przekłada się także na zupełnie inne możliwości zastosowania.

Mikrofon dynamiczny do komputera: dla kogo?

Mikrofony dynamiczne są pod względem konstrukcyjnym bardzo podobne do głośników – to prosta i niezawodna, ale niezbyt czuła konstrukcja. Oczywiście przekłada się to na cenę: mikrofon dynamiczny do komputera można kupić choćby za kilkanaście złotych. Jakość dźwięku będzie pozostawiała wiele do życzenia, ale to już nie ze względu na samą konstrukcję, tylko raczej jakość wykonania. Takie mikrofony, ze względu na swoją ograniczoną czułość, są odporne na szumy i zmiany prędkości fal dźwiękowych związane choćby z wilgotnością powietrza. Mówiąc w skrócie, świetnie sprawdzają się tam, gdzie głos ma być słyszalny, ale nie musi być krystalicznie czysty. Do codziennej komunikacji to zwykle optymalne rozwiązanie.

Mikrofon pojemnościowy do komputera: dla kogo?

Mikrofon pojemnościowy ma bardzo skomplikowaną budowę wewnętrzną i zapewnia bardzo dużą czułość. To oznacza również, że wymaga więcej uwagi już przy samym ustawieniu. Pozwala lepiej zmasterować dźwięki, ale na co dzień jest dość kłopotliwy. Świetnie nadaje się jako profesjonalny mikrofon do komputera do nagrywania podcastów, streamów albo filmów na YT, ale należy pamiętać, że surówka zebrana przez taki mikrofon jest daleka od doskonałości i trzeba ją opracować.

Najlepszy mikrofon do komputera: trzy parametry funkcjonalne

Powyższe parametry techniczne mają bardzo duże znaczenie, ale one same nie decydują jeszcze o tym, który mikrofon do komputera sprawdzi się najlepiej. Warto spojrzeć jeszcze na trzy główne funkcjonalne czynniki, jakie decydują o użyteczności mikrofonu komputerowego.

Kierunkowość

Większość mikrofonów do komputera ma charakterystykę dookolną. Są to tak zwane mikrofony wielokierunkowe, czyli zbierające dźwięk z otoczenia bez względu na to, skąd on pochodzi. Z jednej strony jest to zaleta w domowych zastosowaniach, ponieważ łatwiej jest na przykład prowadzić rozmowę, w której po jednej stronie ekranu siedzą choćby już tylko dwie osoby. Z drugiej strony, taki mikrofon zbierze też cały hałas z otoczenia i to w niektórych mieszkaniach może być okropnie dokuczliwe.

Jednokierunkowy mikrofon nie będzie zbierał szumów, ponieważ wybierze dźwięki tylko z konkretnego kierunku. To przekłada się na zdecydowanie czystszy głos, jednak problemem może być wykorzystanie go do czegokolwiek innego niż rozmowa, kiedy dźwięki z innego kierunku też trzeba będzie zebrać. W takim przypadku można wykorzystać mikrofon do komputera o jeszcze inne charakterystyce kierunkowej, ale to już obszar zarezerwowany dla co najmniej półprofesjonalnego, a więc i dużo droższego sprzętu.

Jakość dźwięku

W przypadku prostego mikrofonu do komputera trudno będzie ocenić jakość dźwięku, ponieważ producenci na opakowaniach nawet nie podają wielu cech technicznych. Zwykle wskazane jest pasmo przenoszenia. Im bardziej jest ono zbliżone do 20-20000 Hz, tym lepiej, ale w praktyce większość mikrofonów korzysta z pasm znacznie szerszych. Rozmawiać się przez nie da, jako mikrofon do nagrywania już się nie sprawdzą, ale i tak trzeba mieć świadomość, że nawet w rozmowie wierność na tym ucierpi.

W lepszych mikrofonach jakość dźwięku opisywana jest przez impedancję, skuteczność, czułość, stosunek szumu, czy nawet charakterystykę częstotliwości, ale dla przeciętnego użytkownika pojęcia te są dość mgliste. W mikrofonach z niższej i środkowej półki cenowej nawet nie jest to problemem – to i tak sprzęt, który w zastosowaniach profesjonalnych się nie odnajdzie, więc zbyt duża ilość szczegółów nie jest potrzebna.

Mocowanie

Często wydaje się, że sposób mocowania mikrofonu jest kwestią indywidualnych upodobań. I tak, bo chodzi też o to, żeby było wygodnie, i nie, ponieważ odpowiedni statyw może bardzo pomóc w uzyskaniu czystego dźwięku. Prosty mikrofon stojący do komputera jest zwykle dość sztywny i tak naprawdę niezbyt dobrze radzi sobie z tłumieniem drgań. Rolą stojaka jest przede wszystkim zbliżenie mikrofonu do ust osoby mówiącej. Trochę bardziej zaawansowane statywy mają już specjalnie zaprojektowane elementy tłumiące, dzięki którym mikrofon nie zbiera na przykład stuków w blat. Można też kupić mikrofon krawatowy do komputera albo zdecydować się w ogóle na model bez stojaka. Nie ma jednej recepty na czysty dźwięk i wygodną pracę, ale warto pamiętać, że mocowanie mikrofonu to nie tylko kwestia komfortu.

Dodatkowe cechy najlepszych mikrofonów do komputera

Choć zasada działania mikrofonów jest bardzo podobna w każdym przypadku, to jednak dziś niektóre sprzęty mają pewne cechy szczególne, które decydują o tym, że stają się bardziej funkcjonalne. Na szczególną uwagę zasługują trzy funkcje:

 • panel sterujący. Zwykle daje opcję wyłączenia mikrofonu i zarządzania podstawowymi parametrami pracy, tj. głośnością (a tak naprawdę czułością) i – rzadziej – barwy dźwięku;
 • funkcja redukcji szumu. Sterowana przez algorytm funkcja wycinania dźwięków o charakterystyce szumu. Od strony technicznej nie jest to tak proste rozwiązanie, jakby się mogło wydawać, ale jego znaczenie trudno przecenić;
 • automatyczne wyłączenie. To opcja przydatna szczególnie w przypadku mikrofonów na Bluetooth do komputera. Te najlepsze pozwalają ustalić, po jakim czasie bezczynności urządzenie zostanie wyłączone i skonfigurować, co tak naprawdę należy rozumieć jako „bezczynność”, bo przecież pewne dźwięki docierają do mikrofonu zawsze.

Podsumowanie

Najlepszy mikrofon do komputera nie musi kosztować kroci. Jeśli ma to być prosty sprzęt do prowadzenia rozmów, to w zupełności wystarczy kilkadziesiąt złotych. Za profesjonalny mikrofon do nagrań do komputera trzeba będzie zapłacić dużo więcej. Wszystko więc zależy od indywidualnych oczekiwań. Różnorodność sprzętu na pierwszy rzut oka nie jest duża, ale warto zagłębić się przynajmniej w główne cechy techniczne, żeby świadomie wybrać taki mikrofon, który najlepiej sprawdzi się w przewidzianej dla niego roli.

Mikrofon do komputera - Ranking 2024

Warto sprawdzić poniższy ranking najlepszych produktów z kategorii Mikrofon do komputera. To zestawienie jest przez nas aktualizowane raz w miesiącu, żeby produkty były aktualne i dostępne w dystrybucji.

RankingMikrofon do komputeraProducentCena
1MINI MIKROFON do Karaoke TELEFONU Jack 3.5mm AUXAktualna Cena
2Trust GXT 255+ ONYXTrustAktualna Cena
3Megafon przenośny typu horn DH-08 z syrenąAktualna Cena
4Mikrofon Bezprzewodowy Karaoke Bluetooth Głośnik IZOXISAktualna Cena
5Rode NT-USB+RodeAktualna Cena

6 komentarzy do “Mikrofon do komputera”

 1. Kupiłam ostatnio mikrofon do komputera z Tracera za około 50 zł. Dobrze przenosi głos, jest dobrze zrobiony i na moje wymagania jak najbardziej OK. Jestem nauczycielką i nagrywam nagrania dla moich uczniów i różnica jest bardzo słyszalna jak teraz mam taki zewnętrzny mikrofon.

  Odpowiedz
 2. Ja mam HIRO Omili i bardzo sobie chwalę! Gram, nagrywam głos i często z niego korzystam. Ale muszę przyznać, że jak na taki tani mikrofon (do 100 zł) to naprawdę jestem zaskoczona. To dobry mikrofon do komputera, który można sobie kupić do domowych prac.

  Odpowiedz
  • HIRO ma dobre mikrofony, sam posiadam od pewnego czasu sprzęt tej marki i nie mam się do czego przyczepić. Nie muszę mieć super jakościowo sprzętu, ale ten nie ma sobie nic do zarzucenia. Więc bardzo dobry mikrofon do komputera, to Mikrofon HIRO Ichos. W niskiej cenie, a dobrej jakości.

   Odpowiedz
   • Też mam Hiro! 🙂 Został mi polecony dlatego kupiłam i jestem z niego zadowolony, to zdecydowanie dobry mikrofon do komputera. Fajna cena, a jakość bardzo dobra. Ja używam go do codziennej pracy, ponieważ uczę i udzielam korepetycji przez internet.

    Odpowiedz
 3. Najlepszy mikrofon do komputera to HyperX. Cena jest powalająca, bo naprawdę wysoka, ale moim zdaniem warto się na niego zdecydować, szczególnie jeśli ktoś dużo nagrywa i naprawdę pracuje głosem i szuka czegoś najlepszego 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz