Kabel HDMI

Kabel HDMI to jeden z najpopularniejszych produktów kupowanych w sklepach ze sprzętem RTV. HDMI (z angielskiego High Definition Multimedia Interface, po polsku multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości) oznacza interfejs służący do przesyłania nieskompresowanego, cyfrowego sygnału audio i wideo (dźwięku i obrazu) pomiędzy różnymi urządzeniami.

Wbrew pozorom sprzedawane kable HDMI różnią się od siebie pod wieloma względami. Postaramy się przybliżyć ci kilka cech i parametrów, z którymi spotkasz się, przeglądając ofertę sklepów RTV AGD. Mamy nadzieję, że nasze wyjaśnienia okażą się pomocne, żebyś wybrał dla siebie dobry kabel HDMI.

Wielkości portów HDMI

Na początek trzeba wspomnieć o rodzajach złączy (portów) występujących w różnych urządzeniach cyfrowych i kablach HDMI. Na rynku możemy aktualnie spotkać 3 rodzaje złączy HDMI (każdy o innej wielkości):

  • HDMI A – to najbardziej popularny i najczęściej spotykany typ złącza o rozmiarach 13,9 mm / 4,5 mm, występujący w odbiornikach telewizyjnych, projektorach, monitorach, komputerach, odtwarzaczach DVD i Blu-Ray, amplitunerach kina domowego i wielu innych urządzeniach
  • HDMI C – to złącze nazywane często mini HDMI o rozmiarach 10,42 mm / 2,4 mm, występujące w niektórych laptopach, aparatach fotograficznych i kamerach cyfrowych
  • HDMI D – nazywane również micro HDMI to najmniejsze złącze w rodzinie HDMI o wymiarach 5,83 mm / 2,2 mm, spotykane w najmniejszych urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony czy tablety.

Biorąc pod uwagę zróżnicowanie w wielkości złączy HDMI, warto – zanim dokonamy zakupu kabla – sprawdzić w jaki port są wyposażone urządzenia, które chcemy połączyć.

Na rynku elektronicznym oprócz kabli posiadających wtyczkę jednego rodzaju z obu stron (czyli najczęściej 2 x HDMI A) można spotkać kable zakończone różnymi końcówkami (np. z jednej strony HDMI A a z drugiej  HDMI C), a także tak zwane przedłużacze HDMI, które z jednej strony są zakończone wtyczką a z drugiej gniazdem. Oprócz tego dostępne są przejściówki HDMI, np. z wtyczką HDMI C i przejściem na gniazdo HDMI A oraz rozdzielacze sygnału HDMI.

Standardy HDMI

Oprócz wielkości złącza warto dowiedzieć się, w jakim standardzie został wykonany port HDMI znajdujący się w naszym urządzeniu. Najstarszy znany standard 1.0 został wprowadzony z chwilą wprowadzenia na rynek technologii HDMI w 2002 r. Z biegiem lat ewoluował i obecnie na rynku oferuje się najczęściej urządzenia ze standardem HDMI 1.3, 1.4, 2.0 a ostatnio 2.1. Czym różnią się te standardy? Przede wszystkim prędkością przesyłania sygnału, rozdzielczością obrazu oraz ilością obsługiwanych kanałów audio. Wiedząc już, jaki standard ma port urządzenia, możesz dobrać najlepszy kabel HDMI. Warto dodać, że wszystkie kable HDMI są kompatybilne wstecz. Oznacza to, że kabel o wyższym standardzie obsłuży funkcje złącza o niższym standardzie.

Co ciekawe – standardy odnoszą się tak naprawdę do urządzeń, a nie do kabli. To prawda, że często producenci kabli HDMI podają w specyfikacji, jaki standard jest obsługiwany przez dany kabel, żeby łatwiej było dobrać odpowiedni produkt, ale w rzeczywistości kable rozróżnia się według innego podziału, który pokazujemy poniżej.

Rodzaje kabli HDMI

  • Standard HDMI Cable– rozdzielczość do 720p i 1080i
  • Standard HDMI Cable with Ethernet– rozdzielczość do 720p i 1080i, Ethernet
  • High Speed HDMI Cable– rozdzielczość 720p, 1080i, 1080p, 4K@30Hz, 3D
  • High Speed HDMI Cable with Ethernet– rozdzielczość 720p, 1080i, 1080p, 4K@30Hz, 3D, Ethernet, eARC
  • Premium High Speed HDMI Cable– rozdzielczość 4K@60Hz
  • Premium High Speed HDMI Cable with Ethernet– rozdzielczość 4K@60H, Ethernet
  • Ultra High Speed HDMI Cable– najlepszy kabel HDMI obsługujący rozdzielczość 4K, 5K, 8K @120Hz, Ethernet

Przejdźmy do doboru odpowiedniego kabla HDMI, biorąc pod uwagę funkcje prezentowane przez producentów oraz faktyczne potrzeby użytkownika.

Jaki kabel HDMI do telewizora?

Przede wszystkim powinieneś wybrać dobry kabel HDMI, który będzie dostosowany do rozdzielczości twojego telewizora, monitora lub projektora.

Do urządzeń o rozdzielczości HD, czyli 1280 X 720p dedykowany jest Standard HDMI Cable.

Do przesyłania sygnału Full HD, czyli o rozdzielczości obrazu 1920x 1080p świetnie nadaje się High Speed HDMI Cable.

Jaki kabel HDMI 4K?

Na rynku ogromną popularność zdobywa sprzęt TV o rozdzielczości 4K (4096×2160).

Technologia 4K to nie tylko wysoka rozdzielczość obrazu, oznaczająca ilość pikseli na ekranie. Urządzenia oparte na 4K różnią się również częstotliwością odświeżania obrazu, czyli ilością klatek wyświetlanych w ciągu sekundy. Ten parametr ma istotne znaczenie dla jakości obrazu, szczególnie przy dynamicznie zmieniających się scenach (na przykład przedstawiających sport). Najczęściej w sprzedawanych urządzeniach mamy do czynienia z częstotliwością 30Hz (30 klatek na sekundę oznaczone często jako 30p) oraz 60Hz (60 klatek na sekundę oznaczone często jako 60p).

Kiedy więc na interesującym nas kablu HDMI jest zaznaczone, że obsługuje 4K, to należy pamiętać, że 4K@30Hz jest obsługiwane przez High Speed HDMI Cable, natomiast 4K@60Hz jest obsługiwane przez Premium High Speed HDMI Cable.

Do czego kabel HDMI 4K 120Hz?

Ten standard zainteresuje z pewnością miłośników gier komputerowych, gdzie bardzo duża dynamika akcji wymusza konieczność wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu. Wtedy obraz jest bardziej płynny. Żeby uzyskać taki efekt, jest potrzebny kabel Ultra High Speed HDMI Cable. Przed zakupem takiego kabla warto sprawdzić, czy urządzenia, które chcemy połączyć (konsola i monitor do gier, telewizor lub projektor) faktycznie obsługują standard 4K@120Hz.

Należy dodać, że kabel Ultra High Speed HDMI Cable daje możliwości przesyłania sygnału w jakości aż do 8K (7680×4320p120).

Kabel HDMI ARC – co to takiego?

ARC (z angielskiego Audio Return Channel) oznacza zwrotny kanał audio. Funkcja ta jest przydatna w sytuacji, gdy z odbiornika TV trzeba przesłać dźwięk do urządzenia zewnętrznego, takiego jak amplituner kina domowego bądź wzmacniacz. Ma to zastosowanie na przykład w telewizorach z wbudowanym tunerem DVB-S, DVD albo w telewizorach Smart z wbudowanymi aplikacjami takimi jak YouTube lub Netflix. Dzięki temu, że dodatkowy kanał zwrotny audio jest umieszczony w kablu HDMI, nie są potrzebne żadne dodatkowe kable audio.

Funkcja ARC jest dostępna od standardu 1.4 wzwyż.

Bardziej rozbudowaną funkcjonalnością jest eARC (Enhanced Audio Return Channel), która jest dostępna od 2017 r. To wbudowany kanał zwrotny, który umożliwia obsługę sygnałów wysokiej rozdzielczości, takich jak: Dolby Atmos, DTS:X, DTS-HD MA i Dolby TrueHD. Takie rozwiązanie oferują najlepsze kable HDMI wykonane w standardzie 2.1

Ethernet w kablach HDMI

Kanał Ethernet (Ethernet Channel – HEC) umożliwia dwukierunkową komunikację między Internetem a urządzeniem HDMI z prędkością nawet do 100 Mb/s, bez konieczności prowadzenia dodatkowych przewodów sieciowych. Po co takie rozwiązanie w kablu HDMI? Jeśli masz na przykład telewizor z Internetem, to wystarczy, że podłączysz kabel sieciowy przez złącze RJ45 do telewizora, a następne połączenia sieciowe z innym urządzeniem będą już realizowane za pośrednictwem kanału Ethernet wbudowanego w kablu HDMI. Dzięki temu unikasz stosowania dodatkowych przewodów sieciowych. Jest to zarówno oszczędność pieniędzy, jak i miejsca w domowej instalacji audio-wideo.

Kable HDMI zawierające Ethernet są wyraźnie oznaczone.

Głębia kolorów (Color Depth)

To liczba bitów użytych do reprezentacji koloru danego piksela. Im wyższa liczba bitów, tym większa jest rozdzielczość tonalna, czyli lepsze odwzorowanie kolorów w różnych tonacjach i odcieniach.

Dobre kable HDMI oferują głębię na poziomie 48bit/px.

Obsługa kanałów muzycznych

Jeśli planujesz zastosowanie kabla HDMI w instalacji kina domowego, to powinieneś wiedzieć, że różne standardy HDMI, a co za tym idzie, różnego rodzaju kable HDMI będą obsługiwać konkretne standardy dźwięku wielokanałowego. Na przykład, jeśli w zestawie kina domowego masz zamiar ustawić 8 głośników w układzie 7.1, to upewnij się, czy wybrany kabel jest do tego przystosowany.

Długość kabla HDMI

Kable HDMI są produkowane w najróżniejszych długościach. W tym przypadku musisz wiedzieć, że im krótszy kabel, tym lepsza jakość sygnału (mniejsze straty, mniejsza podatność na zakłócenia). I na odwrót – nawet najlepszy kabel HDMI, im będzie dłuższy, tym większe będzie stwarzał ryzyko pogorszenia jakości obrazu i dźwięku. Dlatego przed zakupem powinieneś zmierzyć odległość między urządzeniami, które chcesz połączyć i dobrać jak najkrótszy odcinek.

Kabel optyczny czy HDMI?

Kabel HDMI służy do przesyłania równocześnie dźwięku, jak i obrazu. Z kolei kabel optyczny jest przeznaczony do przesyłania tylko sygnału audio. Nazywa się optyczny, ponieważ jest wykonany ze światłoczułych włókien, a sygnał cyfrowy jest przekazywany za pomocą światła czerwonego.

Kabel optyczny jest całkowicie odporny na wszelkiego rodzaju zewnętrzne zakłócenia, dzięki czemu przesyłany sygnał dźwiękowy pozostaje niezmieniony – jest wysokiej jakości, czysty i ciągły.

Co ważne – kabel optyczny umożliwia przesyłanie sygnału na dużo większe odległości niż kabel HDMI.

Podsumowując – jeśli nie przywiązujesz nadmiernej wagi do jakości dźwięku, wystarczy, że zastosujesz kabel HDMI. Jeśli zależy ci na wysokiej jakości ścieżki dźwiękowej filmu lub gry komputerowej, warto zainwestować w kabel optyczny. Jeśli wybierzesz tę drugą opcję, będziesz musiał podłączyć jednocześnie kabel optyczny i kabel HDMI.

Jakość wykonania kabla HDMI

Na koniec warto wspomnieć o jakości wykonania, która przekłada się na cenę.

Istotne dla jakości sygnału jest między innymi jakość zastosowanych żył przewodów. Po pierwsze im większy przekrój, tym lepsza jakość, zwłaszcza przy większych długościach. Po drugie bardzo ważny jest materiał, z którego są wykonane żyły. Najlepsze kable HDMI (i zarazem najdroższe) mają żyły wykonane ze srebra. Bardzo dobre kable HDMI są wyposażone w żyły z miedzi (istotne, żeby była jak najczystsza)

Poza tym trwałość i zachowanie dobrych parametrów kabla będzie zależała od jakości wtyczek (te najlepsze są pokrywane 24-karatowym złotem) oraz rodzaju izolacji czy giętkości.

A zatem dokonując wyboru odpowiedniego kabla HDMI, nie możesz kierować się tylko ceną. Należy uwzględnić konkretne warunki i środowisko, w jakim będzie pracował kabel i czego tak naprawdę od niego oczekujesz.

Kabel HDMI - Ranking 2024

Warto sprawdzić poniższy ranking najlepszych produktów z kategorii Kabel HDMI. To zestawienie jest przez nas aktualizowane raz w miesiącu, żeby produkty były aktualne i dostępne w dystrybucji.

RankingKabel HDMIProducentCena
1Hama Kabel Hdmi 1,5m 4K 3D Ethernet Arc High SpeedHAMAAktualna Cena
2Sandberg Kabel Kabel HDMI 2.0 bialy - 308-98SandbergAktualna Cena
3Monkey Cable MCY2 | Clarity kabel HDMI | 1.4 a 2.0 2.0b | Premium High Speed Cat2 Ethernet | 3D 2mMonkey CableAktualna Cena
4Avinity Przewód HDMI - HDMI 1.5 m Czarny (AKGJVCSBL0017)AvinityAktualna Cena
5UGREEN adapter przejściówka USB Typ C - HDMI / 4 x USB szary (CM417) CM417UGREENAktualna Cena

4 komentarze do “Kabel HDMI”

Dodaj komentarz