Aparat natychmiastowy

Aparaty natychmiastowe – zwane potocznie polaroidami od nazwy producenta, który pół wieku temu spopularyzował tę technologię – przez dobre 30 lat wydawały się przeszłością, ale teraz wróciły w nowej odsłonie. Niektórzy sięgają po nie z sentymentu, inni z ciekawości, ale są i tacy, którzy podejmują decyzję świadomie, bo dziś dobry aparat natychmiastowy wciąż ma sens!

Dlaczego warto zainteresować się aparatem natychmiastowym?

Zdecydowanie nie jest to najpopularniejszy typ aparatu, ma też swoje wady, ale w ogólnym rozrachunku lista zalet wydaje się wręcz imponująco długa.

 • Polaroid (aparat natychmiastowy) pozwala otrzymać naprawdę świetne zdjęcia w kilka sekund bez konieczności zamawiania odbitek. To błyskawiczny sposób na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia bez względu na czas i miejsce.
 • Zdjęcia z aparatów natychmiastowych stanowią genialną przeciwwagę dla retuszowanych fotografii z setkami filtrów ze smartfonów – są po prostu autentyczne, nawet jeśli ta technologia pozostaje niedoskonała.
 • Ceny aparatów natychmiastowych Kodak, Fuji czy Canon, a więc marek notowanych wysoko, są przystępne, jeśli porównać je do cen aparatów cyfrowych nawet z poprawką na papier.
 • Aparat natychmiastowy dla dziecka będzie świetną formą rozwijającej zabawy, a dla wielu dorosłych – sposobem na powrót do dobrze wspominanych czasów.

Jaki aparat natychmiastowy wybrać?

Jeśli chodzi o aspekt techniczny, uwagę zwracają trzy podstawowe kryteria.

 • Czas wywoływania zdjęcia. Aparat wywołujący zdjęcia pracuje na określonym typie papieru – co do zasady zwykle więc czas wywoływania będzie mniej więcej stały dla danego typu aparatu. Na szybkich papierach cały proces zajmuje kilkadziesiąt sekund do minuty, ale dostępne są też papiery, które do wywołania zdjęcia potrzebują prawie kwadransa.
 • Dostępność papieru. Choć zasada działania wszystkich aparatów natychmiastowych jest taka sama, to pracują one na różnych papierach. Warto rozejrzeć się za aparatem natychmiastowym, do którego będzie można kupić dobrej jakości papier w niezłej cenie.
 • Lampa błyskowa. Jest standardem, choć w niektórych modelach jej brakuje. Różnica polega na tym, że niektóre aparaty uruchamiają ją automatycznie na określonych parametrach, w innych można natomiast ręcznie zdefiniować wybrane nastawy, co pozwala robić lepsze zdjęcia również w nietypowej stylistyce.

Pozamerytoryczne kryteria wyboru, czyli jaki najlepszy aparat natychmiastowy sobie kupić?

Poza trzema typowo technicznymi warunkami jest jeszcze kilka dodatkowych kryteriów wyboru najlepszego spośród aparatów natychmiastowych.

 • Proste modele kosztują nawet około 200 złotych. Będzie to najlepszy aparat natychmiastowy dla dziecka do zabawy fotografią, natomiast jeśli miałby pozwolić na zrobienie pamiątkowych zdjęć, to może być niewystarczający.
 • Stabilizator obrazu. Nie jest on niezbędny, żeby zrobić dobre zdjęcie, ale wiele osób woli aparaty natychmiastowe ze stabilizacją. Zwykle nie będzie ona tak precyzyjna jak w wysokiej klasy aparatach cyfrowych, ale różnica powinna być zauważalna.
 • Nagrywanie filmów. Spora część aparatów natychmiastowych ma opcję zapisu fotografii i filmów na karcie SD. Dzięki temu nawet kiedy skończy się papier, można dalej uwieczniać wspomnienia. Tylko zastanówmy się czy to ma sens, bo do nagrywania filmów i zdjęć cyfrowych może nam służyć nadal smartfon.
 • Lusterko do selfie. Banalnie proste i niesamowicie skuteczne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zrobić sobie zdjęcie.

Smart aparat natychmiastowy – czy to najlepszy wybór?

Jedną z opcji, na które można się zdecydować, jest aparat natychmiastowy z funkcją smart. Wybrane modele mogą łączyć się przez Bluetooth z telefonem i zwykle pozwalają na wykonanie działań niekojarzonych z nawet najlepszymi polaroidami.

 • Wydruki zdjęć zrobionych smartfonem na papierze z aparatu natychmiastowego.
 • Stosowanie filtrów do zdjęć z polaroida.
 • Współdzielenie zdjęć.
 • Przygotowywania nagrań, które można odtworzyć po zeskanowaniu wydrukowanego przez aparat kodu QR.

Taki aparat natychmiastowy zdecydowanie daleko odbiega od modeli znanych sprzed lat, ale i może okazać się, że jest to jak najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą połączyć funkcje smart z błyskawicznym wydrukiem zdjęć.

Jak działa najlepszy aparat natychmiastowy? Dwa rozwiązania

Dawniej aparaty natychmiastowe były w istocie zminiaturyzowanymi ciemniami. Dziś także produkuje się analogowe aparaty tego typu, jednak nie stanowią one większości na rynku. Wymagają one specjalnego papieru, który trzeba przechowywać w ściśle określony sposób, z oczywistych powodów nie ma też możliwości edycji zdjęcia przed jego przygotowaniem – wszystko sprowadza się do wykadrowania i otwarcia przesłony, przez którą światło dostaje się na układ optyczny i papier światłoczuły.

Dziś większość aparatów natychmiastowych Fuji, Canon czy Polaroid to aparaty cyfrowe. To oznacza, że mają one klasyczne matryce, takie same jak w kompaktach, a zdjęcia nie są wywoływane na papierze światłoczułym, a drukowane na miniaturowej drukarce atramentowej. To oczywiście zwiększa możliwości przygotowania atrakcyjnego zdjęcia, które powstaje w formie cyfrowej, ale też czyni aparat generalnie nieco bardziej wrażliwym na uszkodzenia.

Jaki aparat natychmiastowy lepszy? Analogowy czy cyfrowy?

Odpowiedź na to pytanie zależy ściśle od upodobań fotografa. Analogowe aparaty nie wybaczają błędów: źle wykadrowany obraz, nieustawiona ostrość czy niewłaściwe oświetlenie oznaczają zepsutą fotografię. Czas wywoływania na papierze światłoczułym jest też z reguły dość drogi, a biorąc pod uwagę, że jest to materiał drogi i kłopotliwy w obsłudze, wady są dość poważne. Jednak wszystko to ma też swój urok i wiele osób uznaje, że właśnie tak powinien działać najlepszy aparat natychmiastowy.

Cyfrowe aparaty natychmiastowe dają oczywiście większe możliwości manipulacji fotografiami, ale w gruncie rzeczy, zważywszy na koszt papieru, pod względem cenowym nie są korzystniejsze niż zamawianie odbitek z klasycznego aparatu cyfrowego, a zwykle ustępują mu jakością.

Aparat natychmiastowy dla dzieci – najlepszy do nauki fotografii

Jaki najlepszy aparat natychmiastowy dla dziecka wybrać do pierwszych kroków z fotografią? W takim przypadku wystarczy prosty model. Według niektórych ekspertów aparat natychmiastowy, choć nie uczy techniki robienia zdjęć, jest najlepszym sposobem na to, żeby nauczyć się pewnej ekonomii fotografii – szybkie łapanie kadru i uzyskanie dobrego ujęcia przy niewielu próbach to ważne umiejętności, które łatwiej wypracować, mając skończony zapas papieru, niż praktycznie nieograniczone miejsce na karcie SD.

Jednocześnie aparaty natychmiastowe mają prostą konstrukcję, przez co ich obsługa jest intuicyjna. Pozostaje wybrać między modelami z ekranem albo wizjerem – samo zrobienie zdjęcia to zwykle kwestia naciśnięcia jednego tylko przycisku.

Ile kosztuje idealny aparat natychmiastowy?

Dolna granica cenowa to między 200 a 300 złotych, natomiast aparaty natychmiastowe wyżej cenionych marek kosztują od około 400 zł do prawie 1000 złotych. W przypadku najtańszych modeli najczęściej nie można liczyć na startowy pakiet papieru, co jest o tyle istotne, że za pojedynczy kartridż z papierem płaci się 60-80 złotych, co może przesądzać o wyborze konkretnego modelu w przedziale budżetowym.

Kupując papier w zestawach, płaci się od około 7-8 złotych za pojedynczy arkusz. Kupując kartridże pojedynczo, cena wzrasta nawet do ponad 10 złotych – to jedna z największych wad aparatów natychmiastowych i przy okazji przyczyna, dla której wielu producentów obecnie slot na kartę SD w takim aparacie traktuje jako konieczność.

Nietypowe cechy, które mogą przesądzić o wyborze konkretnego modelu aparatu natychmiastowego

Producenci stosują wiele rozwiązań technicznych, które mają sprawić, że aparaty natychmiastowe będą lepiej odpowiadały potrzebom różnych grup użytkowników. Warto zwrócić uwagę na kilka z nich.

 • Barwne filtry na obiektyw. To ukłon w stronę tradycyjnej fotografii, ale też sposób na przygotowanie atrakcyjnych zdjęć bez konieczności późniejszej obróbki. Sprawdzą się w aparatach na prezent dla dziecka, ponieważ pozwalają na naprawdę dużo zabawy.
 • Wysuwane obiektywy do selfie. Z czasem ta funkcja staje się coraz popularniejsza – dodatkowy wysuwany obiektyw pozwala lepiej wykadrować zdjęcie bez lusterka. Spotyka się je w aparatach natychmiastowych z wyświetlaczem.
 • Prostokątny format zdjęć. Jest to dość nietypowe rozwiązanie, które dodaje zdjęciom artystyczny sznyt. Nadal będą to wydruki niewielkie, na przykład 62 × 62 mm, ale sam ich format będzie nietypowy, a przez to atrakcyjny.
 • Podwójna ekspozycja. Rozwiązanie dostępne w cyfrowych aparatach natychmiastowych. Pozwala na uzyskanie dodatkowego efektu głębi, co jest szczególnie istotne w przypadku portretów.

Podsumowanie

Dawniej aparaty natychmiastowe były urządzeniami dość prostymi, o ograniczonych możliwościach zależnych głównie od stosowanego papieru. Dziś analogowych polaroidów pozostało niewiele, zostały zastąpione modelami cyfrowymi, które dają spore możliwości kreatywnego tworzenia zdjęć. Są to w miarę tanie aparaty, które jednak trzeba wyposażyć w drogi papier, ale fakt, że po półtorej minuty można mieć w ręce gotowe zdjęcia w każdej sytuacji, wydaje się kuszący. Przy wyborze najlepszego aparatu natychmiastowego trzeba zwrócić uwagę na jego parametry, cechy szczególne oraz właściwości stosowanego papieru.

Aparat natychmiastowy - Ranking 2024

Warto sprawdzić poniższy ranking najlepszych produktów z kategorii Aparat natychmiastowy. To zestawienie jest przez nas aktualizowane raz w miesiącu, żeby produkty były aktualne i dostępne w dystrybucji.

RankingAparat natychmiastowyProducentCena
1POLAROID Now Gen 2 CzarnyPolaroidAktualna Cena
2Aparat FUJIFILM Instax mini 12 Shacolla Set (etui + ramki Shacolla) RóżowyFujiAktualna Cena
3Aparat FUJIFILM Instax mini 12 ZielonyFujiAktualna Cena
4Aparat Natychmiastowy Dla Dzieci Miętowy Z DrukarkąAktualna Cena
5Aparat Polaroid Now + Gen 2 Forest GreenPolaroidAktualna Cena

1 komentarz do “Aparat natychmiastowy”

 1. Mam od bardzo dawna Instaxa i jestem z niego zadowolona. Super aparat na okazje i imprezy. Można szybko mieć zdjęcie, podpisać, dać komuś. Magia 🙂 Jedyny minus to wkłady, szybko się kończą i są dość drogie jak trzeba je częściej kupować. Ale ja zawsze czekam na promocje i okazje. Niemniej polecam wszystkim.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz