Dobry router do domu – jaki wybrać?

Routery do domu jest dość trudno wybrać. W stosunku do modeli z powodzeniem używanych w mieszkaniach można mieć sporo zastrzeżeń – w domu tylko niektóre z nich spisują się zadowalająco. Trzeba więc przy wyborze brać pod uwagę parę kryteriów, które w innych przypadkach można pominąć.

Podstawowe kryteria pod kątem przydatności routera w domu

Większość  kryteriów – choć oczywiście nie wszystkie – które stanowią podstawę wyboru dobrego routera w innych przypadkach, ma też znaczenie w przypadku konkretnych modeli do domu. Warto każdy z parametrów rozpatrywać właśnie przez pryzmat specyficznego zastosowania.

Typ łącza

Jest to kryterium absolutnie podstawowe, a w domu warto czasem zastanowić się, czy nie będzie dobrym pomysłem wykorzystanie modelu, który pozwoli na podłączenie zewnętrznego modemu mobilnego. Pozwala to zachować większą niezależność niż w przypadku samego wejścia kablowego. Będzie to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla osób mieszkających w okolicy, która nie jest szczególnie istotna z punktu widzenia firmy telekomunikacyjnych. W przypadku awarii skorzystanie z modemu mobilnego będzie naprawdę sporym ułatwieniem.

Dual Band – obsługa sieci 2,4 GHz i 5 GHz

Dziś większość dobrej klasy routerów standardowo pracuje na dwóch pasmach. Kupując router do domu na światłowód, warto pomyśleć, jak je wykorzystać. Z jednej strony – sieć 5 GHz powinna być korzystna, ponieważ jest odporniejsza na zakłócenia i zasadniczo lepiej przechodzi przez ściany, co mogłoby pozwolić wykorzystać taki sprzęt jako router do domu piętrowego. Problem polega na tym, że zasięg tej technologii jest już na starcie ograniczony. 2,4 GHz ma zasięg większy, ale nie jest siecią tak odporną na zaburzenia.

W praktyce często nie wystarcza nawet mocny router do domu piętrowego, tylko trzeba zainwestować jeszcze w repeater (czyli tzw. wzmacniacz wi-fi). W małych domach nie będzie to konieczne, ale na pewno warto będzie zastanowić się dwa razy nad tym, gdzie router umieścić, żeby pokrycie sygnałem było jak najszersze. Generalnie jednak wykorzystanie obu pasm będzie dawało większe możliwości, niż ograniczanie się tylko do jednego z nich.

Przepustowość sieci

Wybierając najlepszy router do dużego domu, trzeba skupić się na tym, że będzie on prawdopodobnie obsługiwał wiele różnych urządzeń. Nawet jeśli apetyt na łącze większości z nich nie będzie imponujący, to sumarycznie wykorzystają one sporą przepustowość. Podstawowy router do domu jednorodzinnego działa w standardzie Wi-Fi 5, czyli 802.11ac, natomiast mocny router do domu mógłby już obsłużyć standard wyższy, Wi-Fi 6 (802.11ax) z przepustowością 10 GB/s. To o tyle istotne, że nawet jeśli byłby to router LTE do domu, to przecież sieci mobilne dziś zapewniają całkiem spore możliwości i wszystkie urządzenia działałyby płynnie.

Typ i ilość anten

Zwykło się uważać, że anteny zewnętrzne to raczej cecha tańszych modeli, natomiast zdecydowanie wyżej ceni się anteny dookolne. Tu jednak warto pamiętać, że router do domu piętrowego albo po prostu takiego o dużej powierzchni, musi zapewnić pokrycie sygnałem w miejscach odizolowanych architektonicznie. Co prawda mocna antena dookolna w routerze ustawionym w odpowiednim miejscu, jest naprawdę niezłym rozwiązaniem, ale czasem możliwość podłączenia zewnętrznej anteny i ustawienia jej w pokoju obok albo zamocowania na suficie pod routerem, naprawdę wiele zmienia. Co do anten zewnętrznych będących na stałe podłączonych do routera, to tutaj zdania są mocno podzielone. Ich skuteczność będzie zależała od zasięgu samej anteny, ale także charakterystyki budynku.

Pod tym względem wybór jest więc dość trudny. Warto pamiętać, że tu nie chodzi tylko o rozróżnienie między dookolną anteną dużej mocy a słabszymi antenami zewnętrznymi – często to sama konstrukcja budynku będzie wpływała na to, jakie rozwiązanie będzie bardziej sensowne w konkretnym przypadku.

Czy router w domu wystarczy?

Często można spotkać się z opinią, że nawet najlepszy router do domu nie będzie rozwiązaniem wystarczającym. To prawda: w bardzo rozległych domach, w budynkach piętrowych, ale też w niektórych domach, które są wykonane z materiałów skutecznie blokujących sygnał WiFi, router może nie zaspokoić wszystkich potrzeb. Co zrobić w takiej sytuacji?

Routery do domu: ważny algorytm wyboru

Najlepsze routery do domu muszą zapewnić płynną pracę wszystkich podłączonych urządzeń i dobre pokrycie zasięgiem. Płynność będzie zależała od przepustowości, ale poniekąd też zasięgu – jeśli będzie on słabszy, to może dochodzić do zrywania sygnału. Warto więc skupić się na wyborze najlepszego routera, czyli takiego, który będzie miał odpowiednio duży zasięg.

 • Według różnych ocen skuteczniejsze mogą być albo po prostu mocne routery do domu, albo nawet nieco słabsze, ale z dodatkowymi antenami.
 • Różnice w cenie zwykle nie będą znaczące: dobry, mocny router nie jest tani, ale taki, który obsługuje kilka anten zewnętrznych o nieco większej mocy, też będzie obciążeniem dla budżetu.
 • Najgorsze, co można zrobić, to kupić tani router z paroma zintegrowanymi antenami zewnętrznymi. Tak naprawdę samo kierowanie sygnału w różne miejsca najczęściej nie wystarcza. Są to anteny o niewielkiej mocy, a sygnał i tak trafia na bariery architektoniczne, więc ta strategia rzadko się sprawdza.

W dużych domach nawet potężne routery mogą nie wystarczyć do zapewnienia odpowiedniego zasięgu. W takiej sytuacji należy połączyć je z Access Pointami, switchami albo nowoczesnym systemem mesh. Nie będzie to tanie, ale tak skonstruowana sieć bezprzewodowa działa naprawdę bezbłędnie i pozwala cieszyć się świetnym zasięgiem w każdym miejscu.

Nietypowe kryteria wyboru routera do domu

Jednym z najprostszych sposobów zapewnienia sobie lepszego zasięgu, jest inne ustawienie routera. Jest niemała grupa użytkowników, którzy decydują się nawet na podwieszenie ich tuż pod sufitem. Daje się to estetycznie zrobić, natomiast w takim przypadku oczywiście pojawia się dodatkowe kryterium wyboru, a jest nim wygląd routera. O ile gdzieś przy biurku można ukryć niezbyt atrakcyjną obudowę, to wiszący tuż pod sufitem router nie powinien zbytnio rzucać się w oczy.

Producenci tutaj oferują kilka ciekawych rozwiązań, natomiast problem może polegać na tym, że niektóre z nich to routery opisane jako biurowe. Pod względem funkcjonalnym idealnie sprawdzą się w domu, wyglądają nieźle, ale niestety kosztują wyraźnie więcej niż podstawowe modele.

Drugie z nietypowych kryteriów to możliwość rozbudowy routera o dodatkowe akcesoria. Może to być antena zewnętrza albo wspomniane wyżej modemy LTE (niektóre routery mają modemy wbudowane), ale problem jest szerszy, ponieważ dotyczy też oprogramowania. Niektóre routery są niejako zaprojektowane z myślą o tworzeniu większych sieci choćby na bazie Access Pointów. Żeby była jasność: sieć zawsze da się skonfigurować, ale w przypadku routerów do dużego domu liczy się intuicyjność interfejsu.

Istotniejsze niż w routerach do mieszkań może być też oprogramowanie, jeśli chodzi o kontrolę dostępu. Ponieważ do sieci może być podłączonych więcej urządzeń, to konieczny jest prosty system do zarządzania uprawnieniami, jeśli chce się na przykład skonfigurować kontrolę rodzicielską. Znów – to coś, co daje się zrobić na każdym sprzęcie, ale router do domu ze względu właśnie na ilość podłączanych urządzeń powinien być prostszy w konfiguracji od najpopularniejszych modeli.

Czy router do domu musi mieć MU-MIMO?

Jedna z najczęściej powtarzanych porad dotyczących dobrego, mocnego routera do domu dotyczy posiadania MU-MIMO. To technologia, której nazwę rozwija się do Multi-User Multiple Input Multiple Output, a która ma zapewniać optymalizację wykorzystania przepustowości. Jest to istotne, ponieważ – mówiąc w skrócie – to rozwiązanie pozwala na rozsądne przydzielenie przepustowości: większej urządzeniom, które korzystają z niej w większym stopniu i mniejszej tym, które nie wymagają wielkiego transferu. W routerach, które tej technologii nie obsługują, może dojść do sytuacji, w której streaming wideo nie będzie działał płynnie, ponieważ podłączony do tej samej sieci telefon będzie pobierał aktualizacje w tle.

Technologia MU-MIMO nie jest więc może koniecznością, natomiast jej zastosowanie zdecydowanie pozwala poprawić płynność działania sieci, w której niektóre urządzenia charakteryzują się znacznie większym transferem od innych. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że to rozwiązanie ma dwa istotne ograniczenia. Po pierwsze: MU-MIMO działa tylko w routerach pracujących w paśmie 5 GHz (nie ma odpowiednika tej technologii w 2,4 GHz), a po drugie, liczba urządzeń, które mogą w ten sposób działać, jest ograniczona. Górny limit to 4, ale zdarza się, że niektóre routery wprowadzają dodatkowe ograniczenia (to raczej rzadka sytuacja w przypadku najlepszych urządzeń).

Najlepszy router do domu: w poszukiwaniu ideału

Doskonały router do domu to taki, który przede wszystkim obsłuży wiele urządzeń, w jakiś sposób uwzględniając charakterystykę każdego z nich. Można więc pokusić się o stworzenie listy opcji idealnych, które w najlepszym routerze powinny się pojawić.

 • Duża przepustowość: zawsze większa niż górna granica prędkości oferowana przez aktualnego dostawcę internetu, żeby router do domu nie stanowił wąskiego gardła.
 • Technologia MU-MIMO, ewentualnie opcja ręcznego sterowania przepustowością na poszczególnych węzłach i urządzeniach końcowych.
 • Wsparcie Dual albo Tri-Band, co pozwoli bezproblemowo streamować filmy lub grać w wymagające gry sieciowe.
 • W domu gracza bardzo potrzebny będzie QoS i beamforming, które pozwalają grać bez lagów.

Rzeczy mniej istotne lub nieistotne

Najlepsze routery do domu nie muszą świetnie wyglądać i często nie stoi za nimi wielki marketing. Mogą nie mieć żadnej zewnętrznej anteny tylko po prostu dużą moc jednej wbudowanej. Mogą być umieszczone w małej obudowie, ale za to mieć doskonały panel konfiguracyjny. Przede wszystkim jednak mniej istotna jest cena – tutaj raczej nie można liczyć na kompromisy, ponieważ pokrycie zasięgiem dużego domu albo piętra i parteru z jednego routera wymaga naprawdę dobrego sprzętu. Najlepsze routery będą kosztowały kilkaset złotych i tutaj nie warto na siłę zaniżać budżetu.

Dobry router do domu – jaki wybrać? - Ranking 2024

Warto sprawdzić poniższy ranking najlepszych produktów z kategorii Dobry router do domu – jaki wybrać?. To zestawienie jest przez nas aktualizowane raz w miesiącu, żeby produkty były aktualne i dostępne w dystrybucji.

RankingDobry router do domu – jaki wybrać?ProducentCena
1TP-Link Deco M4 3-PackTP-LinkAktualna Cena
2ACER Connect Enduro M3 5G FF.G1QTA.001AcerAktualna Cena
3Router MikroTik L009UiGS-2HaxD-IN (L009UiGS-2HaxD-IN)MikroTikAktualna Cena
4Router ZTE MC888 5GZTEAktualna Cena
5ASUS ZenWiFi XD5 1PK AX3000 Wi-Fi 6 BiałyAsusAktualna Cena

2 komentarze do “Dobry router do domu – jaki wybrać?”

  • No pewnie, że jest, tylko pytanie czego potrzebujesz i dlaczego nie chcesz TP-Linka? 😉 Ja zawsze korzystam ze sprawdzonych rozwiązań i TP dobrze mi się sprawuje, tylko trochę droższy model niż te z najniższej półki cenowej. W pracy mamy XIAOMI R2350 Mi AIoT też świetnie sobie radzi, więc może taki do domu?

   Odpowiedz

Dodaj komentarz