Najlepsza przystawka Smart TV – jaką wybrać?

Przystawka Smart TV to niewielkich rozmiarów urządzenie, które pozwala rozbudować funkcjonalność starszych modeli telewizorów o funkcje znane z najnowszych produktów, w tym dostęp do streamingu (Netflix, HBO max, Viaplay, Polsat Box Go, itp.), YouTube’a, serwisów muzycznych (np. Spotify, Tidal) i nie tylko. Na rynku pojawiają się już nie tylko przystawki znanych marek, ale też ich tańsze odpowiedniki – jaka przystawka Smart TV będzie najlepsza i kiedy zdecydować się na zakup?

Kto potrzebuje przystawki Smart TV?

Jeśli chodzi o techniczną możliwość podłączenia przystawki Smart TV, to zapewniają ją nawet dość stare modele telewizorów, ponieważ w praktyce jedynym wymaganiem jest dostęp do wolnego wejścia HDMI. Przystawki TV nie wymagają dodatkowego zasilania.

Używa się ich, jeśli posiadany telewizor nie oferuje funkcji Smart – zarówno jeśli chodzi o modele, które mają moduł WiFi pozwalający na bezpośrednie podłączenie do sieci (wówczas funkcje Smart mogą być dostępne w ograniczonym zakresie, a najlepsza przystawka Smart TV pozwoli je rozbudować), jak i modele, które się z internetem nie łączą.

Zakup przystawki Smart TV ma sens w dwóch przypadkach:

 • kiedy użytkownikowi zależy na dostępie do funkcji Smart TV – oglądaniu Netflixa, YouTube, Player.pl lub podobnych serwisów;
 • użytkownik chce ułatwić sobie korzystanie z funkcji smartfona na ekranie telewizora przez przesyłanie obrazu

Mówiąc inaczej – jeśli telewizor ma pozostać jedynie telewizorem i służyć wyłącznie do odbierania kanałów telewizyjnych, wówczas przystawka nie będzie stanowiła wartości dodanej.

Jaka najlepsza przystawka Smart TV do telewizora? Przegląd kryteriów

Wybór najlepszej przystawki nie jest zadaniem łatwym, ponieważ wymaga w niektórych przypadkach znajomości także podstawowych parametrów posiadanego telewizora. Przede wszystkim jednak należy skupić się na pożądanej funkcjonalności.

Wybór producenta przystawki

Swoje przystawki wydały Google, Apple, Xiaomi czy nVidia i choć od strony technicznej ich możliwości są często zbliżone, to bardzo często optymalnym wyborem jest postawienie na przystawkę producenta, z którego ekosystemu usług już się korzysta. O ile Google TV nie ma problemów z działaniem w ekosystemie Apple, o tyle w drugą stronę nie jest to już oczywiste, zresztą w obu przypadkach mogą pojawić się problemy z dostępnością niektórych usług. Xiaomi i inne marki są pod tym względem znacznie bardziej elastyczne, jednak tutaj oprócz kompatybilności należy mieć na względzie także ergonomię systemu operacyjnego.

Czy przystawka Smart TV 4K zawsze jest najlepsza?

Dużym zainteresowaniem cieszą się przystawki Smart TV oferujące dostęp do materiałów wideo w 4K i 60 FPS. Jest to jakość, którą obecnie uznaje się za standard, jeśli chodzi o kino domowe, natomiast należy pamiętać, że jeśli telewizor działa w Full HD, to użycie przystawki 4K nie pozwoli na uzyskanie znacznie wyższej jakości. Jeśli będzie widoczna różnica między obrazem z przystawką i bez, to najczęściej odpowiedzialne będą za nią na przykład algorytmy HDR, a nie zmiana rozdzielczości. Jeśli jednak telewizor obsługuje natywnie 4K, to tego typu przystawka jest najlepszym wyborem. Dziś 4K to standard w przystawkach – nie stanowi to problemu, jeśli telewizor obsługuje mniejszą rozdzielczość, po prostu pewna część potencjału pozostanie niewykorzystana.

Przystawka box czy stick?

Przystawki do telewizorów są dostępne w dwóch wariantach:

 • box – przypominające niewielkie dekodery pudełka, które można ustawić obok telewizora,
RankingPrzystawka TV BoxProducentCena
1Apple TV 4K 64GB (MXH02CS/A)AppleAktualna Cena
2STRONG LEAP-S3+StrongAktualna Cena
3Google Chromecast HDGoogleAktualna Cena
4Nokia Smart Streaming Box 8000NokiaAktualna Cena
5NVIDIA Shield TV Media Streamer 945-13430-2505-000nVidiaAktualna Cena
Przystawka TV Box

Przystawka TV Box Apple TV 4K 64GB (MXH02CS/A)

➾Szczegóły TOP1: Apple TV 4K 64GB (MXH02CS/A)
 • stick – dawniej w formie zbliżonej do pendrive’a, dziś to często niewielka „puszka” na krótkim kablu HDMI, którą można swobodnie zawiesić z tyłu telewizora.
RankingPrzystawka TV StickProducentCena
1Amazon Amazon Fire TV Stick 4K Max B08MT4MY9JAmazonAktualna Cena
2Xiaomi Odtwarzacz multimedialny Mi TV StickXiaomiAktualna Cena
3Google Chromecast 4K białyGoogleAktualna Cena
4Google Chromecast 4.0 Biały (GA01919-US)GoogleAktualna Cena
5Xiaomi Odtwarzacz multimedialny MI Stick TV Czarny PFJ4122EUXiaomiAktualna Cena

Można oczywiście podnosić argumenty dotyczące lepszej lub gorszej wydajności chłodzenia, natomiast w praktyce jedyny problem, jaki może się tu pojawić to kłopot z dosunięciem telewizora do ściany, jeśli gniazdo umieszczone jest z tyłu, a przystawka do telewizora ma kształt pendrive’a. Nawet jeżeli gniazdo HDMI jest z boku telewizora, to warto się mu przyjrzeć i ocenić czy nie będzie problemu z włożeniem przystawki Smart TV typu stick. Problem traci na znaczeniu, jeżeli producent dołączył kabel przedłużający złącze HDMI.

Przystawka Smart TV z połączeniem bezprzewodowym

Niektóre z najnowszych modeli Smart TV można podłączyć do telewizora przez WiFi lub Bluetooth. To daje większą swobodę niż przystawki przewodowe, natomiast jeśli chodzi o funkcje, to nie ma tu istotnych różnic. Są to jednak zwykle modele wyraźnie droższe, z oczywistych powodów przeznaczone do rozbudowy funkcji nowszych telewizorów.

HDR i Dolby

Tym, co przystawki naprawdę mogą zmienić, jest jakość obrazu i dźwięku, a robią to dzięki wykorzystaniu algorytmów HDR w coraz nowszych standardach oraz dźwięku przestrzennego w systemie co najmniej 2.1. W zależności od własnych oczekiwań należy zwrócić uwagę na te rozwiązania. Wydaje się, że najlepsza przystawka Smart TV powinna w obu zakresach oferować pewną poprawę w stosunku do standardu wyjściowego oferowanego przez sam telewizor.

Dodatkowe funkcje, które stają się podstawowe

Zasadniczo przystawka do telewizora ma pozwolić na rozbudowę jego podstawowych funkcji o funkcje internetowe – z takim zamierzeniem powstawały pierwsze z nich. Dziś jednak przystawki są zdecydowanie bardziej rozbudowane i o tym, jaka będzie najlepsza, decydują kryteria poboczne:

 • integracja z systemami Smart Home. To często sprowadza się do wyboru właściwego producenta, natomiast podstawowym problemem jest nie to, czy sama przystawka będzie się dobrze integrowała, ale to, czy dany system w ogóle w Polsce działa zadowalająco;
 • wielkość pamięci flash. Spora część użytkowników może nie zwracać uwagi na ten parametr, wychodząc ze słusznego założenia, że kupując przystawkę Smart TV dobrego producenta, otrzyma się funkcjonalne urządzenie. Osoby chcące intensywnie z przystawki korzystać, planujące instalację dodatkowego oprogramowania, mogą jednak poszukać przystawek o większej pamięci;
 • wbudowane tunery. Większość telewizorów, do których podłącza się przystawki, ma tuner DVB-T, natomiast może nie mieć tunera DVB-T2. Jeszcze kilka lat temu faktycznie tuner wbudowany w przystawkę był ważnym kryterium, dziś stał się mniej istotny, choć są użytkownicy, dla których będzie istotny;
 • sterowanie głosowe. W niektórych przystawkach działa ono lepiej, w innych gorzej, rzadko staje się podstawowym sposobem obsługi telewizora z przystawką Smart TV, ale osoby lubiące bawić się tego typu rozwiązaniami powinny przeczytać opinie dotyczące tego, w której z przystawek sterowanie głosowe działa najlepiej;
 • przesyłanie treści ze smartfona. To sprowadza się do wyboru systemu operacyjnego, który optymalnie współpracuje z systemem smartfona, natomiast kompatybilność krzyżowa (Android/tvOS, Xiaomi/Android itd.) może być w przypadku niektórych przystawek problematyczna, więc tu też warto sprawdzić opinie o konkretnych modelach przystawek i ich systemach operacyjnych.

Kiedy warto dokupić przystawkę Smart TV do telewizora Smart?

Łatwo ulec wrażeniu, że posiadanie Smart TV sprawia, że przystawka będzie zbędnym dodatkiem. Owszem, w przypadku wielu nowych modeli telewizorów faktycznie tak jest, natomiast już w modelach kilkuletnich pojawiają się problemy. Podstawowym jest fakt, że spora grupa producentów cały czas obstaje przy własnych implementacjach systemu operacyjnego, którego możliwości bywają ograniczone, a na aktualizacje nie należy liczyć. W takim przypadku jakaś dobra przystawka do telewizora pozwala na korzystanie z bardziej dopracowanego systemu, który po prostu zapewnia łatwy dostęp do wymaganych funkcji.

Smart TV z systemem własnym producenta często nie integruje się z systemami smart home i nie pozwala na przesyłanie obrazu czy danych z telefonu w łatwy sposób. Nawet tanie modele przystawek oferują pod tym względem znacznie większe możliwości, a ich konfiguracja (która sprowadza się właściwie do podłączenia do gniazda HDMI) jest zdecydowanie prostsza niż zestawienie połączenia przez dodatkowe oprogramowanie na smartfonie.

Biorąc pod uwagę, fakt, że większość przystawek Smart TV jest zdecydowanie tańsza niż nawet średniej klasy telewizor z nowoczesnym systemem operacyjnym, nawet jeśli dziś nie ma potrzeby korzystania z przystawki, to możliwe, że pojawi się ona w perspektywie 2-3 lat.

Przystawki są coraz bardziej wyspecjalizowane

Kilka lat temu przystawki do telewizora różniły się głównie formą, natomiast funkcje były bardzo zbliżone. Dziś, szczególnie jeśli porównuje się droższe modele od Google, nVidii i Apple, widać pewne rozbieżności. O ile Google i Apple mają rozbudowywać przede wszystkim ekosystemy tworzone przez obie te firmy, to nVidia tworzy przystawki stworzone z myślą o lepszych wrażeniach i większej dostępności gier.

Większa przestrzeń dyskowa w teorii też jest istotnym atutem, jednak nie można z niej korzystać na przykład do zapisania filmu, a jedynie instalacji dodatkowych aplikacji, więc tutaj też pojawią się pewne różnice w możliwościach wykorzystania między modelami o mniejszej lub większej ilości pamięci flash.

Jaka jest najlepsza przystawka Smart TV do telewizora?

Wszystko sprowadza się do możliwości posiadanego telewizora oraz oczekiwań użytkowników. Nie można liczyć na to, że dzięki samej przystawce Smart TV, choćby najlepszej, 15-letni telewizor zapewni takie same doznania jak model zupełnie nowy, natomiast w wielu przypadkach będzie to i tak olbrzymi przeskok jakościowy. Wybór najlepszej przystawki do telewizora jest jednak kwestią indywidualną – kryteriów nie ma dużo, jednak waga niektórych z nich może być znacznie większa niż innych.

Najlepsza przystawka Smart TV – jaką wybrać? - Ranking 2024

Warto sprawdzić poniższy ranking najlepszych produktów z kategorii Najlepsza przystawka Smart TV – jaką wybrać?. To zestawienie jest przez nas aktualizowane raz w miesiącu, żeby produkty były aktualne i dostępne w dystrybucji.

RankingNajlepsza przystawka Smart TV – jaką wybrać?ProducentCena
1Amazon Amazon Fire TV Stick 4K Max B08MT4MY9JAmazonAktualna Cena
2Xiaomi Odtwarzacz multimedialny Mi TV StickXiaomiAktualna Cena
3Google Chromecast 4K białyGoogleAktualna Cena
4Google Chromecast 4.0 Biały (GA01919-US)GoogleAktualna Cena
5Xiaomi Odtwarzacz multimedialny MI Stick TV Czarny PFJ4122EUXiaomiAktualna Cena

1 komentarz do “Najlepsza przystawka Smart TV – jaką wybrać?”

 1. Miałam telewizor, dość nowy, ale zdziwiłam się, że nie miał granych niektórych programów. Więc kupiłam sobie Google Chromecast. Aż tak dobrze nie znam się na technologii, więc byłam w szoku, jak tak małe urządzenie dobrze sobie radzi. Bez problemu można go połączyć i cieszyć się oglądaniem. Teraz zastanawiam się nad kupieniem Xiaomi dla mamy, ale nie wiem, czy nie zostanę przy Chromecast.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz